Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a II-a B
nvtoare: Moisoc Diana
coala cu clasele I-VIII nr. 2 Marginea
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Toamna
Subiectul: Ciuboelele ogarului, de Clin Gruia
Tipul leciei: sistematizarea i consolidarea cunotinelor
Scopul leciei: dezvoltarea deprinderii de citire corect, cursiv, contient; mbogirea exprimrii orale i scrise.
Obiective operaionale:
O1 s citeasc textul corect, contient i expresiv;
O2 s citeasc textul integral, selectiv i pe roluri;
O3 s mpart textul n fragmente logice, cu ajutorul ntrebrilor;
O4 s povesteasc oral lecia pe fragmente , apoi n ntregime;
O5 s extrag nvtura povestirii;
O6 s manifeste spirit de colaborare n relaia cu colegii.
Elemente de strategie didactic:
Metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul, povestirea, jurnalul dublu, jocul didactic,munca n echip.
Resurse materiale : plane, fie de munc.
Forme de organizare : frontal, individual, n perechi.
Bibliografie :
T.Piil, C.Mihilescu Limba i literatura romn , manual pt. clasa a II-a, Bucureti, Ed. Aramis
I.erdean Didactica limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Bucureti, Ed. Corint
nvarea activ ghid pentru formatori i cadre didactice

Nr.
crt.
1.

Momentele leciei

Coninut

2.

Verificarea temei

Verific tema de acas din punct de vedere


calitativ i cantitativ.
Elevii completeaz fia de munc independent( anexa 1 ).

3.

Captarea ateniei

Gsii cuvinte cu neles opus pentru:


1.cald
R E C E
2.curajos
F R I C O S
3.mult
P U T I N
4.srac
B O G A T
5.vechi
N O U
6.frumos
U R A T
7.harnic
L E N E S
8.gol
9.duman
P L I N

Moment organizatoric Asigur climatul optim pentru desfurarea


leciei.Elevii se pregtesc pentru ora de limba
i literatura romn.

P R I

4.

Anunarea temei i a
obiectivelor

Metode i procedee
Conversaia

Evaluare
Fi de munc
Independent

Conversaia
Explicaia
Exerciiul

E T E N

Ce cuvnt ai obinut ? (ciuboele)


Conversaia
Ce reprezint acest cuvnt? ( o parte din
titlu)
Explicaia
Ce lecie ai avut de pregtit ?
De cine este scris povestirea ?
Ce alt poveste scris de Clin Gruia am
ascultat ?
Astzi ,la ora de limba i literatura romn
vom mpri n fragmente lecia Ciuboelele
ogarului cu ajutorul ntrebrilor.
La sfritul orei va trebui s tii s povestii

Aprecieri verbale

5.

6.

lecia pe fragmente i n ntregime.


Scriu titlul leciei pe tabl.
Joc : Rspunde repede i bine
Actualizarea cunotin- Elevii sunt mprii n 4 grupe .
elor anterioare
Voi pune cte dou ntrebri fiecrei grupe.
I Care este titlul povestirii?
Jocul didactic
II Cine este autorul povestirii?
IIICare sunt personajele povestirii?
IVCnd se petrece ntmplarea?
I Unde mergea Iepurele?
Conversaia
II Cu cine s-a ntlnit Iepurele?
IIIUnde s-au oprit Iepurele i Ogarul ?
IVCine a pltit masa ?
La sfrit se aplaud echipa ctigtoare.
Citirea textului:
Dirijarea nvrii
Integral
Exerciiul
n lan
Selectiv
- primul alineat;
- al IV-lea alineat;
Alctuii propoziii n care cuv. galben s
aib sensuri diferite.
- propoziia n care apare cuvntul ub ;
- enunurile n care Iepurele i ia ciuboelele
Ogarului.
Citire pe roluri.

mprirea textului n fragmente cu


ajutorul ntrebrilor.
Conversaia
1.Cnd se petrece ntmplarea ?
2.Cu cine s-a ntlnit Iepurele ?
3.Unde s-au oprit Iepurele i Ogarul ?
4.Cum s-a sfrit ntmplarea ?
Elevii citesc lecia pe fragmente.

Aprecieri verbale

Observarea
sistematic

7.

8.

Evaluare

Tema pentru acas

-Cte fragmente are textul ?


-Cte alineate are textul ?
-Ce observm ?
Munca n echip
Fiecare grup are pe mas cte un fragment
din text.Cte un reprezentant al fiecrei grupe
va citi fragmentul, iar altul va povesti.
Apoi vor alege ideea potrivit fragmentului.
Explicaia
Numesc 1-2 elevi s povesteasc lecia n
ntregime.
Scriu planul de idei la tabl, iar elevii n
caiete.
-Ce am nvat din aceast povestire?
-Spunei un proverb potrivit ntmplrii
povestite.
Dictare
Explic felul dictrii : s scrie trei propoziii
pe care vor trebui s le completeze innd
cont de coninutul povestirii.
Iepurele pornise spre ...... .Voia s i
cumpere ..... . Pe drum se ntlni cu ...... .
Voi face aprecieri verbale asupra participrii
elevilor la lecie i i voi evidenia pe cei care
au rspuns mai mult i bine. Acetia vor
primi calificative.
Anexa 2
Jurnal dublu

Aprecieri verbale

Fi de lucru

Anexa I
Numele i prenumele............................................................

Data..............................

Fi de munc independent
1) Alctuii propoziii,folosind cuvintele : iarmaroc, ub si ciuboele.
......................................................................................................................................................................................
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
......................................................................................................................................................................................
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
......................................................................................................................................................................................
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
.....................................................................................................................................................................................
2) Dictare
......................................................................................................................................................................................
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
......................................................................................................................................................................................
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
......................................................................................................................................................................................
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
......................................................................................................................................................................................

Anexa 2
Tem pentru acas
Ciuboelele ogarului
dup Clin Gruia
MOMENTELE
ACIUNII
1.

2.

3.

4.

COMENTARIUL
( PRIN DESEN )

S-ar putea să vă placă și