Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE LECŢIE

CLASA  a III-a
OBIECTUL: ŞTIINŢE ALE NATURII - ACTIVITATE INTERDISCIPLINARĂ
TEMA:MEDIUL ÎNCONJURĂTOR ŞI PROTECŢIA LUI
SUBIECTUL: « NATURA – PRIETENA MEA »

TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ

SCOPUL LECŢIEI:
 Formarea şi dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a
realităţilor din mediul înconjurător.
 Diferenţierea acţiunilor de poluare şi protejare a naturii.
 Formarea unei atitudini pozitive despre mediul care ne înconjoară.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să denumească sistemul nostru solar;
 să precizeze planetele Sistemului Calea Lactee;
 să precizeze de ce există viaţă pe Pământ şi pe celelalte planete nu există;
 să rezolve fişa cu rebusul;
 să completeze fişa cu ciorchinele;
 să precizeze cum a distrus omul natura;
 să explice termenul de “poluare”;
 să completeze fişa cu cadranele, evidenţiind poluarea apei, a aerului, solului şi alte
măsuri distructive;
 să completeze fişa cu explozia stelară , răspunzând la întrebări;
 să enumere plantele şi animalele ocrotite de lege;
 să identifice cuvintele care lipsesc din poezia “Pământul-casa noastr㔺i să
completeze fişa de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE ŞI PROCEDEE:
-ciorchinele;
-brainstorming;
-conversaţia ;
-observaţia;
-explicaţia;
-explozia stelară;
-cadranele;

 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
-planşe;
-fişe de lucru;
-prezentări Power Point;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA


LECŢIEI ELEVILOR
I.Moment  Împărţirea materialelor necesare
organizatoric elevilor în desfăşurarea lecţiei
II.Captarea  Se adresează elevilor întrebări  Elevii răspund la întrebări :
atenţiei pregătitoare :
-Cum se numeşte Sistemul nostru Solar ? -Sistemul Solar se numeşte Calea Lactee
-Planetele sistemului solar sunt : Mercur,
-Care sunt planetele Sistemului Solar ,Calea Lactee ? Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus,
Neptun şi Pluto.
-De ce există viaţă pe Pământ, iar pe celelalte planete nu -Viaţa pe Pământ este posibilă datorită
există ? poziţiei favorabile.Fiind a treia planetă de la
Soare, ea primeşte căldură şi lumină
sufucientă pentru a permite viaţa.Un alt
argument îl constituie prezenţa mărilor şi
oceanelor, pentru care Terra mai poate fi
numită « Planeta Albastră ».
-Viaţa este reprezentată de prezenţa
-Cine sau ce reprezintă viaţa pe Pământ ? corpurilor cu viaţă : vegetaţie, vieţuitoare şi
oameni.
-Spre deosebire de plante şi animale, oamenii
-Ce diferenţă este între noi şi celelalte vieţuitoare ? au gândire,vorbesc, comunică, au sentimente
şi muncesc.
III.Anunţarea  Se prezintă elevilor o planşă cu un  Elevii rezolvă fişele de lucru
temei rebus.Prin rezolvarea poziţiilor orizontale se obţine cu rebusul de pe planşă.
varianta verticală şi anume cuvântul “Natura” care
anunţă tema lecţiei.(Anexa 1)
IV.Dirijarea  Identificarea temei lecţiei şi anume
învăţării « Natura-prietena mea » presupune explicarea
cuvântului « natură =univers, totalitatea fiinţelor şi
lucrurilor, a factorilor de mediu, vegetaţie, forme de
relief. »
 Se evidenţiază sinonimia cuvântului
« natură » cu « mediu înconjurător » sau « pământ ».
 Se prezintă elevilor o planşă cu un  Elevii completează ciorchinele
ciorchine simplu(brainstorming), în care se poziţionează prin identificarea cuvintelor: apă, aer, sol,
cuvântul « natură » în centru şi se alcătuieşte schema lumină, căldură, vieţuitoare, vegetaţie, forme
prin completarea componentelor sale. (Anexa 2) de relief.
 « Natura- o minune »-Prezentare
Power Point.În timp ce se derulează prezentarea se
citeşte poezia din lirica norvegiană « Învaţă de la
toate… ».
 Pentru a face trecerea către dezbaterea
următoare, referitoare la efectele omului asupra
mediului, se citeşte poezia « Prietenul pământului ».
(Anexa 3)
 Se explică elevilor că omul este
principalul distrugător al naturii, voit sau nevoit, prin
acţiunile sale.Procesul de dezvoltare şi gradul de
civilizaţie la care omul a ajuns are repercursiuni asupra
naturii sau mediului înconjurător.
 Cum a distrus omul natura ?

 Ce este poluarea ?  Omul a distrus natura


poluând-o.
 Poluarea reprezintă otrăvirea
mediului înconjurător: a aerului, apei şi
solului, având efecte asupra sănătăţii şi vieţii
plantelor, animalelor şi asupra omului.
 Se derulează « Poluarea »  Elevii urmăresc prezentarea şi
-prezentare Power Point şi în paralel se completează cu completează fişa de lucru “Distrugerea
elevii, prin metoda cadranelor, naturii”
fişa « Distrugerea naturii ».În fişă se evidenţiază
poluarea solului, a apei, a aerului, precum şi alte măsuri
distructive ale omului.
(Anexa 4)
 Se prezintă planşa numită « Ocrotim  Elevii completează fişa de
mediul » (metoda exploziei stelare).Se completează cu lucru” Ocrotim mediul”.
elevii, pe fişe, evidenţiindu-se întrebările cheie.
(Anexa 5)
 Care sunt animalele şi plantele ocrotite
de lege din ţara noastră ?  Animalele şi plantele ocrotite
de lege sunt: floarea de colţ, bujorul de
munte, laleaua pestriţă, smârdarul, sângele
voinicului, capra neagră, zimbrul, râsul,
vulturul bărbos, cocoşul de munte, păstrăvul,
vipera neagră, broasca ţestoasă.
V.Încheierea  Se prezintă planşa cu poezia
activităţii “Pământul-casa noastră”.Se completează planşa cu
cuvintele care lispesc şi se discută.  Elevii completează fişa de
(Anexa 6) lucru cu poezia “Pământul-casa noastră”.
 Se fac aprecieri asupra lecţiei.
ANEXE

ANEXA 1

REBUS
“……….. - PRIETENA MEA”
N O A P T E A
P R I M A V A R A
M I G R A T I E I
S O L U L
Z I M B R U L
D I N O Z A U R I I
1.Bufniţa este activă ……….
2.Anotimpul în care păsările migratoare se întorc.
3.Variaţiile de temperatură sunt cauza ………. păsărilor.
4.Mediu de viaţă pentru unele plante şi animale.
5.Animal ocrotit de lege din ţara noastră.
6.”Şopârle înfricoşătoare” care au trăit cu milioane de ani în urmă.

ANEXA 2
VIETUITOARE

CALDURA VEGETATIE

LULUMINA NATURA FORME DE


RELIEF

NU

SOL APA

AER

ANEXA 3
Prietenul Pământului

Ce mult aş vrea să vă gândiţi,


Aceste rânduri când citiţi,
Cum am putea ca, împreună,
Să facem lumea mult mai bună.

O plantă, o vieţuitoare,
Oricât de mică sau de mare,
Să ştiţi: nu cresc la întâmplare
Si ne sunt toate necesare.

De consumăm fără măsură


Tot ce primim de la natură,
Tot noi vom fi aceia care
Vor plânge cu lacrimi amare.

Şi aş mai vrea să văd că voi


Nu acceptaţi niciun gunoi,
Că îi certaţi pe-aceia care
Calcă natura în picioare.

Ce mândru eşti că poţi să-ţi spui


PRIETENUL PĂMÂNTULUI
Când tu consideri ceva sfânt
Tot ce există pe pământ !

ANEXA 4

DISTRUGEREA MEDIULUI ÎNCONJURĂTOR


POLUAREA APEI POLUAREA AERULUI
-aruncarea în apă a produselor petroliere, -eliminarea în aer a unor gaze toxice,
substanţe toxice, deşeuri. provenite din activităţile industrial sau de la
ţevile de eşapament ale maşinilor;
-arderea necontrolată şi inutilă a deşeurilor
în gospodării.

POLUAREA SOLULUI ALTE MĂSURI DISTRUCTIVE


-folosirea îngrăşămintelor chimice, care -poluarea aerului, apei,şi solului atrage
detrriorează solul; după sine îmbolnăvirea unor specii de
-depozitarea gunoiului în locuri care nu vietuitoare,a vegetatiei, dar şi a omului şi
sunt special amenajate. chiar dispariţia unor specii.
-tăierea pădurilor;
-vânarea şi pescuitul în perioade interzise;
-extinderea spaţiilor locuite.

OCROTIM MEDIUL

Ce masuri intreprindem pentru protejarea mediului înconjurător?


Masurile pe care le putem lua sunt:depozitarea deseurilor numai in locuri special
amenajate;colectarea deseurilor pentru a fi reciclate;economisirea apei;impadurirea unor
zone;folosirea ingrasamintelor naturale; inlocuirea combustibililor poluanti; vanatoarea si pescuitul
doar in perioade permise; amplasarea fabricilor in afara zonelor de locuit

CE?
Cum protejam plantele si
animalele pe cale de
disparitie??
Protejam CUM
plantele si CINE
animalele pe? cale de OCROTIM ?
disparitie prin crearea de MEDIUL!
parcuri si rezervatii
naturale

CÂND? DE
CE?
De ce e bine să protejăm mediul??
Cand desfasuram actiunile de protejare a Ptrebuie sa protejam mediul pentru a oferi
mediului?? noua si generatiilor viitoare o lume curata
Activitatile de protejare a mediului trebuie sa se si sanatoasa.
desfasoare permanent.

“PĂMÂNTUL – CASA NOASTRĂ”


Dragi ştiu că vă pasă,

Doar ne e _________________________________

Casă, mândră, primitoare,

Cu ferestrele spre _________________________________

Soarele de noi se-ndură

Cu lumină şi __________________________

Fiindcă fără darul lui

N-ar mai fi păsări şi ___________________________

N-ar mai fi flori cât se vede

Şi nici pom cu frunza __________________________

Ţelul nostru este sfânt

S-avem grijă de ____________________________

Ca să fie-un loc frumos

Şi curat şi ____________________________

Iar să se joace

Fără grijă şi în ______________________________.

(Pământ, casă, pace, sănătos, verde, soare, pui, căldură)

REBUS
“……….. - PRIETENA MEA”
N

1.Bufniţa este activă ……….


2.Anotimpul în care păsările migratoare se întorc.
3.Variaţiile de temperatură sunt cauza ………. păsărilor.
4.Mediu de viaţă pentru unele plante şi animale.
5.Animal ocrotit de lege din ţara noastră.
6.”Şopârle înfricoşătoare” care au trăit cu milioane de ani în urmă.

Prietenul Pământului

Ce mult aş vrea să vă gândiţi,


Aceste rânduri când citiţi,
Cum am putea ca, împreună,
Să facem lumea mult mai bună.

O plantă, o vieţuitoare,
Oricât de mică sau de mare,
Să ştiţi: nu cresc la întâmplare
Si ne sunt toate necesare.

De consumăm fără măsură


Tot ce primim de la natură,
Tot noi vom fi aceia care
Vor plânge cu lacrimi amare.

Şi aş mai vrea să văd că voi


Nu acceptaţi niciun gunoi,
Că îi certaţi pe-aceia care
Calcă natura în picioare.

Ce mândru eşti că poţi să-ţi spui


PRIETENUL PĂMÂNTULUI
Când tu consideri ceva sfânt
Tot ce există pe pământ !
_______________________

TEST DE EVALUARE
(Unitatea de învăţare “Influenţa factorilor
de mediu asupra corpurilor cu viaţă”)
POLUAREA APEI POLUAREA AERULUI
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________

POLUAREA SOLULUI ALTE MĂSURI DISTRUCTIVE


___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
___________________________________ ___________________________________
NU

S-ar putea să vă placă și