Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.12.2020 Scoala: Gimnaziala……

Clasa: a VII –a Disciplina: Educatie muzicala

Unitatea de invatare: Repertoriul ocational si neocazional in folclor Profesor:……..

Subiectul lectiei: Folclorul obiceiurilor de iarna

Tipul lectiei: combinata

Competente generale:

- Dezvoltarea capacitatilor interpretative vocale si instrumentale


- Dezvoltarea capacitatiilor de dezvoltare a muzicii si formarea unor culture muzicale
- Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj muzical
- Cultivarea sensibilitatii, imaginatiei si a creativitatii muzicale

Competente specific / Obiective operationale:

- Elevii vor sti sa faca diferenta dintre folclorul ocazional si cel neocazional
- elevii vor fi capabili sa recunoasca obiceiurile si traditiile de iarna
- vor fi capabili sa interpreteze vocal o colinda traditionala specifica Craciunului
- elevii vor fi capabili sa constientizeze importanta (valoarea) obiceiurilor si traditiilor de iarna

Metode didactice: dialogul, observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, metoda invatarii prin descoperire

Mijloace didactice: ora online, internet, leptop, calculator, telefoane, caiete, carte digitala clasa a VII-a Editura Art Klett, creioane,
documentul Microsoft word, platform google classroom, google meet, clipuri video, Colinde….
DESFASURAREA LECTIEI

Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace didactice Evaluare


lectiei elevului didactice
Captarea Profesorul saluta elevii si face prezenta E raspund Conversatia Ora online, internet, Colectiva
atentiei p. propune un exercitiu de omogenizare salutului si platform google
vocala. P. le explica ca mai intai va canta raspund cu prezent classroom, google
el dupa care cu toti doar ca voi veti E sunt atenti la p. meet, leptop,
inchide microfoanele si canta vocaliza calculator, telefon

Reactualizare P. ii intreaba pe elevi: Ce obiceiuri fac e. numesc cateva: Conversatia Calculator, telefon, Colectiva
a cunostintelor parte din folclorul neocazional? folclorul copiilor; internet Feed-back
cantecul propriu-
zis; cantecul de
leagan..
Dirijarea p. propune e. un clip video ( Colind din e. sunt atenti si Clip video: Colinda
invatarii batrani ) intrebandu-i daca acest obicei observa ca este din batrani Colectiva
face parte din folclorul ocazional sau vorba despre Observatia https://www.
neocazional? colinde youtube.com/
e. raspund ca acest watch?v=MY-
obicei face parte 5bqM4HXk
din folclorul Conversatia
Metoda leptop, telefon, Feed-back
ocazional
deoarece se canta invatarii prin internet
cu o anumita descoperire
ocazie doar de
sarbatorile de Documentul
iarna Microsoft Word,
P. noteaza titlul lectiei in documentul
internet, leptop,
Microsoft Word:
e. noteaza in Explicatia telefon, calculator,
Folclorul obiceiurilor de iarna
caiete titlul lectiei caiete, creioane
P. explica elevilor ce este folclorul:
e. sunt atenti
Folclorul reprezinta totalitatea creatiilor Explicatia
artistice, literare, muzicale, plastice a
obiceiurilor si traditiilor populare ale unei
tari sau ale unei regiuni. Totodata este si
stiinta care se ocupa cu studiul creatiilor Colectiva
artistice, obiceiurile si traditiile populare.
e spun ca s-au
p. ii intreaba pe elevi. Cum credeti ca s- transmis din
au transmis obiceiurile si traditiile generatie in
generatie documentul
populare Microsoft Word,
e. noteaza in
caiete Explicatia caiete, creioane,
internet, leptop,
P. noteaza trasaturile specifice creatiei
telefoane
populare in documentul Microsoft Word

-caracter colectiv: la crearea unei opera


participa mai multe personae
-caracterul oral: se transmite din
generatie in generatie prin viu grai
-caracter anonim: avand un caracter oral Feed-back
nu se cunoaste autorul lucrarii Dialogul
-caracter sincretic: creatiile populare
imbina mai multe arte (muzica, literature,
coregrafie, arta plastic) carte pag 38 E. raspund:
Colindele
p. ii intreaba pe elevi care este cel mai
reprezentativ si mai bogat gen al Colindul ne
sarbatorilor de iarna? transmite vestea
Ce ne transmite colindul? Nasterii Domnului Explicatia

P. le explica de obiceiul colindelor. e. sunt atenti la Internet, leptop,


professor calculator, telefon
Colindele sunt religioase si laice
Cele religioase sunt colindele Domnului
cum ar fi: In drum spre Betleem,
Nasterea Domnului, Vestirea pastorilor, Explicatia
Inchinarea Pastorilor, Pornirea Magilor
dupa stea sau inchinarea magilor dar si
colindele sfintilor:
Colindul Craciunului, Colindul Sfantului
Vasile, colindul Sf. Nicolae sau cel al Sf.
Ioan

Cantecul de stea reprezinta un alt gen al


folclorului obiceiurilor de iarna. E
specific Craciunului si evoca steaua care
i-a calauzit pe magi catre ieslea in care s-
a nascut Iisus. Spre deosebire de colind,
cantecul de stea nu are refren, exemple:
Steaua sus rasare, La Vifleem colo jos, O
ce veste minunata, Trei crai de la rasarit.
Colectiva
Colindele laice sau lumesti sunt adaptate Clip video: Colind
de colindatori la situatia celor in fata Observatia copii: Trei crai de la Feed-back
carora le canta, adresandu-se unor Rasarit
membrii ai familiei sau ai comunitatii: Conversatia
Colind de copil mic; Colind de fata mare, https://www.
Colind de flacau, Colindul omului bogat E vizioneaza cu youtube.com/
si milostiv,; Colind de preot; de cioban; atentie watch?v=QOK
Colind de viteaz; Colind de familie e. raspund ca este 3ZmGZA9A
vorba de un
P. propune un videoclip cu colinde copii Colind de stea Observatia
(Trei crai de la Rasarit) minutul 45 deoarece nu are Colectiva
P. ii intreaba: Despre ce colind este refren Dialogul
vorba? e. vizioneaza cu Clip video:
atentie Belciugarii de la
Ilva Mare
recunosc obiceiul Observatia
P. propune un alt videoclip, (Belciugarii caprelor https://www. Orala
din Ilva Mare) minutul 10. dand sarcina e raspund ca apar youtube.com/
elevilor sa fie atenti la ce este diferit fata mastile, watch?v=SOQ
de celelalte obiceiuri? instrument, RnpZ-6wI
se remarca prin
Prin ce se remarca? originalitatea Explicatia
costumelor si al
coregrafiei

P le explica ca acest obicei umblatul cu


capra este un obicei ce tine de regula de
la Craciun pana la Anul Nou. Numele Colectiva
acestui obicei variaza de la o regiune la
alta: In Hunedoara se numeste cerb; capra Clip Video
Observatia Plugusorul
sau turca in Moldova si Ardeal; borita in
Transilvania iar in Muntenia si Oltenia https://www.
capra e denumita brezaia. youtube.com
Cercetatorii presupun ca dansul E sunt atenti la /watch?v=PeRq
caprei provine de la ceremoniile sacre, videoclip 7H-sOhY
arhaice inchinate renasterii divinitatii Este vorba de o
uratura, acest
P. propune un alt clip video (Plugusorul obicei il intalnim
in Gorj ) cu sarcina: de Anul Nou
Ce semnifica si cand mergem cu acest Reprezinta roade
obicei? bogate, belsug
pamantului

Ce reprezinta?
Fixarea Ce alte obiceiuri de iarna mai cunoasteti? e. raspund: Dialogul Colectiva
cunostintelor jocul ursilor, Orala
sorcova, steaua,
impodobirea
bradului, taiatul
porcului
De ce credeti ca este importanata e. raspund ca din
pastrarea treditiilor de iarna? nevoia de a ne
cunoaste istoria,
datinile, folclorul Conversatia Feed-back
si mestesugurile
pe care le-au
pastrat si transmis
strabunii nostrii;
ca sa ne
Ce solutii propuneti pt pastrarea cunoastem
traditiilor si obiceiurilor de Craciun? radacinile.
E. raspund ca Dialogul
solutia ar fi
promovarea lor
din nevoia de a ne
cunoaste istoria,
identitatea
nationala, sa
invatam ca suntem
liberi datorita
stramosilor si
eroilor patriei care
si-au dat viata pt
tara.
Sa nu lasam ca
P le spune eleviilor ca: aceste obiceiuri sa
Fara obiceiurile si traditiile noastre, fara ramana o amintire
portul si limba noastra, nu am putea sa ne Explicatia
numim romani!
Transfer de P propune elevilor E. sunt incantati si Invatarea unui Invatarea dupa auz a Colectiva
cunostinte Invatarea colindei de la pag 40 in colinda impreuna cantec dupa colind ului O, ce Practica
manual. Prin metoda invatarii dupa auz auz veste minunata carte Individuala
P le canta colindul de la inceput pana la digitala, Editura Art
sfarsit dupa care pune elevii sa cante Klett pag 40
impreuna doar ca ei vor avea Exercitiul
microfoanele inchise. Explicatia
Ca sa se asigure ca toata lumea a invatat E canta asa cum Conversatia
propune un mic joc prin care fiecare elev le-a spus Observarea
in ordine alfabetica va canta cate un vers profesorul.. Joc didactic
fara ca acest colind sa fie intrerupt

Planul Tablei
Folclorul reprezinta totalitatea creatiilor artistice, literare, muzicale, plastice a obiceiurilor si traditiilor populare ale unei tari sau ale
unei regiuni. Totodata este si stiinta care se ocupa cu studiul creatiilor artistice, obiceiurile si traditiile populare

-caracter colectiv: la crearea unei opera participa mai multe personae

-caracterul oral: se transmite din generatie in generatie prin viu grai

-caracter anonim: avand un caracter oral nu se cunoaste autorul lucrarii

-caracter sincretic: creatiile populare imbina mai multe arte (muzica, literature, coregrafie, arta plastic)

S-ar putea să vă placă și