I. Calculul înălțimilor: 1.Determinarea planului de nivel mediu (Hm): Hm=∑ hm/n
2.Determinarea înălțimii de aerofotografiere (Hf):
Hf=mf×f Camera: f=105 mm + numarul de ordine=105 mm +2 mm=107mm numarul de ordine=2 fotograme format 24×24 cm mf= numitorul scării de aerofotografiere mf=18.000 Hf=18.000×107/1000 =1926 m f- distanța focală a camerei
3.Determinarea înălțimii de zbor deasupra nivelului mării (Hz):
Hz=Hf + Hm Hm=360 + numărul de ordine=360 + 2=362 Hz=1926 m + 362 m =2288 m
II. Calculul acoperirilor fotogramelor
4.Determinarea acoperirii longitudinale a fotogramelor (Ax): Ax= ax + 50 × Δh/Hf ax= acoperirea longitudinală care este minimum 60%; Δh= diferența dintre cota medie și cota maximă; cota maximă= 700 m; cota minimă= 237 m; Δh= 700 m – 362 m=338 m Ax=60% + 50 × 338/1926 =60%+ 8,77% =68,77%=69%
5.Determinarea acoperirii transversale a fotogramelor (Ay):
Ay=ay+50 × Δh/Hf ay- acoperirea transversală care este minimum 30%; Δh- diferența dintre Hm și cota maximă; cota maximă= 700 m; cota minimă=237 m; Δh= 700 m – 338 m=362 m Ay=30% + 50 × 362/1926 =30% + 9,39% =39,39%=39% 6.Determinarea bazei de aerofotografiere (B): B=l × mf(1-Ax/100) l- lungimea fotogramei 24 cm l=0,24 m B= 0,24 m × 18.000 × (1-69/100) = 0,24 m × 18.000 × 0,31 =1339,2 m=1339 m
7.Determinarea distantei dintre axele benzilor normale:
Δ=l × mf(1-Ay/100) l- lungimea fotogramei 24 cm l=0,24 m Δ=0,24 m × 18.000 × (1-39/100) =0,24 m × 18.000 × 0,61 =2635,2 m = 2635 m
III. Calculul numărului de fotograme:
8.Determinarea numărului de benzi (nb): nb= lz/Δ+1 lz-lungimea zonei de fotografiere lz=14100 m Δ- distanța dintre axele benzilor Δ=2635 m nb=14100 m/2635 m +1 =5,35 + 1 =6,35 m – 6 benzi nb=6
9.Determinarea numărului de fotograme din fiecare bandă (nf):
nf=d × mh/B-2 d- lungimea benzii măsurate în mm la scara la care s-a proiectat; d=473 mm; mh- numitorul hărții pe care s-a executat proiectarea (1:50.000); nf=473 × 50/1382 – 2 =473 × 0,036 – 2 =17,02 – 2 =15,02 ̴15 nf=16
10.Determinarea numărului de fotograme (Nf):
Nf=nb × nf nb- numărul de benzi; nf- numărul de fotograme; Nf=6 × 16 =96 fotograme
11. Determinarea lungimii filmului necesar pentru aerofotografiere ( Lf(m)):
Lf= K × ( l +3) × Nf K- coeficient= 1,22; Lf=1,22 × (24+3) × 96/100 = 1,22 × 27 × 0,96 =31,62 m=32 m
IV.Calculul timpului de aerofotografiere și a timpului de zbor:
12.Determinarea timpului necesar pentru executarea aerofotografierii ( t a): ta= 21(nb-1) + 1,2 × nb × li/v 21-constantă; IL- 14 – 300 km/h – viteza avionului; nb- număr de benzi; li- lungimea totală a benzilor de fotograme; ta=21(6-1) + 1,2 × 6 × 37/300 =105 + 266,4/300 =371,5/300=1,238 h ta=1h 40΄
13.Determinarea timpului necesar deplasării avionului în zonă (t d):
td= 2dp/v (când distanța este mai mare de 100 de kilometri); td=dp/v + 0,35 (când distanța este mai mică de 100 de kilometri); dp- distanța de la aeroport până în centrul zonei,în kilometri); dp= 130 km; td= 2 × 130/300= 0,87 h td= 52΄
14.Determinarea timpului total necesar pentru efectuarea misiunii de
15.Determinarea lungimii totale a itinerariului de zbor ( dt-în kilometri):
Df – distanța itinerariului de fotografiere 21 – constantă; nb – numărul de benzi; Df=21(6-1) + 1,2 × 6 × 38 =105 + 273,6 =378,6 km Df=378,6 km Dt – distanța totală Dt=Df + 2 dp =378,6 km + 2 × 130 km =378,6 km + 260 km =638,6 km Dt=638,6 km
16.Trasarea axelor benzilor de fotograme:
- prima axă: fotogramele din benzile marginale să depășească limita planului cu cel puțin valoarea acoperirii transversale; -lățimea benzii la scara I : 18.000= 24 cm × 18.000/100=4320 m; -lățimea benzii la scara I : 50.000= 4320/500=8,64 cm; Valoarea acoperirii transversale în cazul nostru este de 38%! 38/100 × 8,6=3,26 cm