Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația plastică


Modulul : Alfabetizare vizuală
Tema: Reprezentarea chipului uman în medii naturale,artificiale, în contexte sociale, culturale.
Subiect liber
Profesor : Stoleru Elena

DATA : 11.09.2019
CLASA :a 7-a
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația plastică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Alfabetizare vizuală
TEMA LECȚIEI : Reprezentarea chipului uman în medii naturale,artificiale, în contexte sociale, culturale.
SUBIECT liber
TIPUL LECȚIEI : lecți de formare a priceperilor și deprinderilor
TIMPUL REZERVAT : 45 min
COMPETENȚA SPECIFICPĂ :
1.3.Folosirea observărilor proprii în reprezentări expresive, creative ale chipului uman.

UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
4. Transferarea abilităților artistico-plastice în contexte educaționale/ sociale/ culturale, demonstrând deschidere
pentru valorizarea experiențelor artistice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1-să recunoască diferite tipuri şi expresivităţi ale liniei, pe baza materialului intuitiv( planşe,reproduceri);

O2- să folosească linia ca element de limbaj, pentru a reda copacii desfrunziţi, pe baza explicaţiilor primite;

O3 - să moduleze linia în ductul ei prin grosime şi culoare, pentru a obţine expresivităţi plastice;

O4 - să organizeze o compozitie plastică cu subiectul ,,Portret de copil", unitară, echilibrată şi expresivă;

STRATEGII DIDACTICE :
Metode : expunerea,explicatia, exercitiul,conversatia, observarea, munca independenta , problematizarea, gandirea
critica.
 Mijloace : pastile sau tuburi de culori, pensule,Bloc de desen, vas cu apa,carpa de sters, plansa
demonstrativa, plansa demonstrativa cu “Steaua culorilor”, lucrari realizate de elevi, fise de valuare, planse
cu imagini din natura;
Forme de organizare :frontală,individuală.
STRATEGII DE EVALUARE: frontala, observarea sistematica si reciproca, evaluarea muncii individuale
BIBLIOGRAFIE :
 Aurel Dascalu- ghid metodic- “Educatia plastica in ciclul primar”,Ed. Polirom,Iasi,1997;
 V. Paraiala,D. Paraiala,C. Balan,A. Vasilache, T.Tanasa-“Activitati in completarea programului din ciclul
primar”,Ed. Euristica, Iasi,2004
SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. t’ Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției operaț.
Moment organizatoric: -elevii se pregătes pentru lecție;
-organizarea clasei; -răspund la întrebările profesorului;
Evocarea

-verificarea temei pentru acasă;


-reactualizarea cunostintelor(Ce este
portretul? Care sunt tipurile de
portrete?);
-anunțarea subiectului lectieie;
Exercitiu-joc: -elevii sunt atenti ;
-Prezinta elevilor spre rezolvare -raspund la intrebari;
rebusul(Anexa 1). -(solicita explicatii daca este nevoie);
-solicita raspunsuri la intrebarile din
rebusș
Concluzie:

1.Tip de portret in care autorul se


reprezinta pe el insusi.(autoportret)
2.Ei sant oglinda sufletului.(ochii)
3.Portretul in care sant reprezentate si
o parte din brate se numeste portret
Realizarea sensului

cu...(brate)
4.Portretul in care se reprezinta figura
omului in intregime,se numeste
portret.....(statuar)
5.Portretul cu mai multe figuri se
numeste portret de ...(grup)
6.Portret in care personajul este
reprezentat pe cal se numeste...
(ecvestru)
7.Portretul in care este reprezentat
doar capul si umerii se numeste...(bust)
8.Arta plastica mai este numita si
arta....(vizuala)
9.Pentru faptul ca mi-a soptit raspunsul
la intrebare eu ii multumesc....
(colegului)

Lucru individual: -elevii lucreaza individual,


Desenati un portret creativ,raportat la realizand sarcina;
genul animat.Propun subiectul: -lipesc lucrarile pe poster;
Portretul unui coleg de clasa.(Elevul isi
alege la intimplare o foita ,pe care este
scris numele colegului pe care trebuie
sa-l deseneze);
(Profesorul controleaza,urmareste si
Reflecția

corecteaza.Fiecare elev isi prezinta


lucrarea,lipind-o pe un poster comun
intregii clase).
-anunță tema pentru acasă -noteaza tema pentru acasă în caiete
Extinderea
Anexa 1
A U T O P O R T R E T
O C H I I
B R A Ț E
S T A T U A R
G R U P
E C V E S T R U
B U S T
V I Z U A L Ă
C O L E G U L U I

1.Tip de portret in care autorul se reprezinta pe el insusi.

2.Ei sant oglinda sufletului.

3.Portretul in care sant reprezentate si o parte din brate se numeste portret cu...

4.Portretul in care se reprezinta figura omului in intregime,se numeste portret.....

5.Portretul cu mai multe figuri se numeste portret de ...

6.Portret in care personajul este reprezentat pe cal se numeste...

7.Portretul in care este reprezentat doar capul si umerii se numeste...

8.Arta plastica mai este numita si arta....

9.Pentru faptul ca mi-a soptit raspunsul la intrebare eu ii multumesc....

S-ar putea să vă placă și