0% au considerat acest document util (0 voturi)
46 vizualizări10 pagini

PCZ Predare

pcz- predare

Încărcat de

Lixandru George
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
46 vizualizări10 pagini

PCZ Predare

pcz- predare

Încărcat de

Lixandru George
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ŞCOLARĂ: Școala Gimnazială Nr. 1 Găiseni


DATA: 11.04.2019
CLASA: a VIII-a B
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
PROFESOR: Lixandru Daniela- Mădălina
TEMA: Propoziția circumstanțială de cauză
TIPUL LECŢIEI: mixtă
DURATA: 50`
Competente generale:
1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale și scrise în diferite situații de comunicare
2. Receptarea mesajului oral și scris în diferite situații de comunicare

Competente specifice:
1. sesizarea particularităților lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat
2. utilizarea corectă a relațiilor sintactice în textele orale proprii
3. utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoștințelor de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele de ortografie și punctuație.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică,explicația, învățarea prin descoperire, exerciţiul, sturdust, fișa de lucru.
b) Forme de organizare: - activitate frontală combinată cu activitatea individuală şi pe grupe.
c) Evaluare: sumativă, curentă, orală.
d) Mijloace de învăţământ: tabla, fişa de lucru, manualul, planşe.
e) Bibliografie: Limba și literatura română, manual pentru clasa a VIII-a ,Ed. Humanitas, București, 2009;
Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară:limbă şi comunicare
Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, Editura Paralela 45,
2003;

1
SCENARIUL DIDACTIC

Eveniment Activitatea de învăţare Resurse Activitatea Forma de


instrucţional Procedurale elevilor organizare
Organizarea clasei Fac prezenţa, şi asigur un climat favorabil Conversația - se pregătesc Frontală
2 min. desfăşurării lecţiei. - se autocontrolează

Verificarea temei și Se verifică tema pentru acasă ,prin - răspund Frontală


reactualizarea [Link] elevi sunt atenți și îsi - observă Individuală
cunoștințelor dobândite corectează/completează tema. - compară
anterior Se reactualizează pe scurt informațiile - reactualizează
5 min. despre propozițiile învățate până acum. - explică
- exemplifică
Captarea atenției Profesorul propune un exercițiu la tablă. Conversația - își notează în caiete Frontală
7 min. - răspund Individuală
Am căzut din cauza neatenţiei. întrebărilor: din
cauza neatenţiei/
Elevilor li se cere să recunoască c.c.z din substantiv în cazul
propoziţie, punând întrebarea potrivită: Din Genitiv, cu locuţiune
ce cauza am căzut? prepoziţională.
Elevii sunt întrebaţi prin ce parte de
vorbire se exprimă c.c.z în această situaţie

Elevilor li se cere să facă expansiunea Am căzut din cauză


c.c.z, iar unul dintre ei va ieşi la tablă că am fost neatent.
pentru a scrie fraza obţinută în urma
expansiunii:

2
îi cer elevului să pună întrebarea corectă -din ce cauză am
pentru a răspunde cu propoziţia căzut?
subordonată.

Anunţarea temei lecţiei, Profesorul anunță tema lecției și enumeră Conversația -ascultă Frontală
a tipului ei şi a obiectivele. Se notează titlul lecției pe -notează în caiete
competențelor urmărite. tablă: Propoziția circumstanțială de cauză
1 min.

Dirijarea învățării Cu ajutorul metodei Explozia stelara -formulează Frontală


25 min. ( anexa 1), elevii sunt solicitaţi să pună Explicația întrebările individuală
toate întrebările despre CZ la care doresc Conversația -notează pe caiete
să afle răspunsuri pe parcursul lecţiei. In
urma întrebărilor puse de elevi, se notează
pe tablă , iar elevii în caiete.

Elevii sunt solicitaţi să definească CZ pe


baza expansiunii făcute la exerciţiul de la -răspund întrebării
captarea atenţiei. -formluează definiția
Un elev raspunde, profesorul notează pe CZ
tablă şi elevii în caiete: PCZ reprezintă -notează definiția în
realizarea la nivelul frazei a CCZ. caiete
Elevilor li se explică faptul că pentru a afla
răspunsurile la toate întrebările pe care le-
au pus, o serie de exerciţii vor fi rezolvate
la tablă, pe flipchart şi pe fişele de lucru, Conversația
atat in grup, cat si individual. Explicația Elevii rezolvă
Astfel elevii primesc fisa de lucru(ANEXA Fișa de lucru exercițiul de pe fișa
2) . Sunt impartiti in doua grupuri si din de lucru și stabilesc
fiecare grup vor iesi cate trei elevi care vor părțile de vorbire pe Frontală
scrie rezolvarile pe tabla, descoperindu-se care le determină Individuală
astfel că părţile de vorbire determinate de CZ/ elementele de Pe grupe

3
CZ. relație.

Câţiva dintre elevi sunt solicitaţi să meargă


la flipchart şi să delimiteze frazele date în
propoziţii, descoperind astfel elementele
introductive ale CZ.
Profesorul le arată elevilor la tablă alte
fraze, iar câţiva dintre ei merg să
sublinieze adverbele şi locuţiunile
adverbiale corelative.
Elevii observă că:
Pentru că nu l-am chemat, de aceea n-a Frontală
venit. CZ poate sta înainte Individuală
Pentru aceea a câştigat concursul de înot, sau după regentă.
deoarece s-a antrenat mult. De obicei, indiferent
Pentru asta ne-am certat, fiindcă m-a de locul în care stă,
minţit. se desparte prin
O dată ce am hotărât ceva, apoi nu mai virgulă de regentă.
modificăm programul. Nu se desparte prin
Pentru că nu m-ai ascultat, atunci ai greşit. virgulă, atunci când
exprimă singura
Profesorul le cere elevilor să observe cauză a acţiunii din
topica şi punctuaţia CZ. regentă.

Obținerea performanței Se vor rezolva exercițiile de pe fișa de Conversația Elevii rezolvă Pe grupe
5 min. lucru ( anexa 3). Fișa de lucru exercițiul pe grupe.

4
Asigurarea retenţiei şi a Se fac aprecieri verbale legate de Conversația Își notează tema Frontală
transferului. participarea elevilor la lecție . pentru acasă. Individuală
5 min. Temă pentru acasă:
Exercițiile 4,5/203.

5
Anexa 1

Ce
este
CZ?

Care sunt
Ce determină elementele
CZ? CZ introductive
ale CZ?

Care sunt
Care este
adverbele Cum topica şi
corelative contrage punctuaţia CZ?
ale CZ? m CZ?

6
Anexa 2:

[Link]ți propozițiile pentru a afla elementele de relație:

.Mi-am luat umbrela, ¹/ fiindc ieri a plouat.²/


ă

.A luat notă mică, ¹/ deoarece nu s-a pregătit serios.²/

.Tabloul impresionează ,¹/ căci are o mare delicateţe a culorilor.²/

.
a făcut un referat interesant, ¹ /a fost lăudat de profesor.²/
Intrucâ
t
.Nu pot expune tabloul, ¹/ că nu e înrămat.²/

Dac fratele meu mai mic n-a fost supravegheat de nimeni, ¹/de asta a
ă

făcut prostii.²/

7
De nu m-ai urmărit, ¹/de-aia n-ai înţeles.²/

Nu ştie, ¹/ pentru că nu e atent la lecţie.²/

Din cauză că vremea e rece,¹ /mi-am luat puloverul.²/

De vreme ce am rezolvat problema,¹ / mă pot juca la calculator.²/

Cum e activ, ¹/merge mult pe jos.²/

Und nu i-am dat atenţie, ¹/s-a supărat.²/


e

8
 In urma delimitării frazelor în propoziţii, se observă că elementele introductive ale CZ sunt:

o Conjuncţii subordonatoare:
- fiindcă
- deoarece
- căci
- întrucât
- că
- dacă
- de

o Locuţiuni conjuncţionale:
- pentru că
- din cauza că(din pricina că)
- de vreme ce(din moment ce, o dată ce)

o Adverbe relative cu valoare conjuncţională :


- cum
- unde

 Părţile de vorbire determinate de CZ sunt:


- un verb
- o locuţiune verbală
- un adjectiv

9
Anexa 3:

GRUPA I

1. Impărţiţi frazele în propoziţii şi observaţi care sunt părţile de vorbire determinate de CZ:

[Link] au înmugurit, fiindcă s-a încălzit.

b.A luat-o la fugă, deoarece se speriase rău.

[Link] este frumoasă, căci seamană cu mama ei.

[Link]ţi expansiunea complementelor circumstanţiale de cauză din propoziţiile de mai jos:

Tremura de frig.

Era furios din cauza greşelii

GRUPA A II-A

1. Impărţiţi frazele în propoziţii şi observaţi care sunt părţile de vorbire determinate de CZ:

[Link] plecat acasă, fiindcă a început ninsoarea.

b.A luat-o la sănătoasa, pentru că s-a speriat.

c. Vremea este frumoasă, deoarece a venit primăvara.

[Link]ţi expansiunea complementelor circumstanţiale de cauză din propoziţiile de mai jos:

Tremura de frig.

Era furios din cauza greşelii

10

S-ar putea să vă placă și