Sunteți pe pagina 1din 12

Strada 1 Decembrie 1918, Nr.

10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal 127520

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29.11.2022
UNITATEA ȘCOLARĂ: Grădinița cu Program Normal Rușețu – structură a Liceului
Tehnologic Rușețu
GRUPA: Mare A – „Albinuțele”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CINE SUNT/ SUNTEM?
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Mândru românaș, dragă româncuță!”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Vânătoarea de tradiții”
CATEGORII DE ACTIVITATE: ADP + JALA (JR + B+ JM) + ADE (DȘ + DEC)
ADP:
Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineața, mândru românaș/ dragă româncuță!”
Realizarea prezenței;
Completarea calendarului naturii;
Servirea gustării - deprinderi de igienă și autoservire;
Tranziții: „Trenulețul”, „Mi-o zis mama că mi-o da” „Alunelul.
JALA: B: „Ștergarul” – realizare semne grafice
J.R: „În bucătăria românașilor” – pregătire pâinici, colaci.
J.M: „Sporul casei” – exercițiu cu material individual
M.P (Momentul poveștii): „Legenda tricolorului” de Andrei Ciurunga – lectura educatoarei
M.M (Momentul de mișcare): „Drag mi-e jocul românesc” – dans tradițional
M.R. (Momentul de reflecție/ evaluare): „Românaș, drag românaș, ce îți este frag să faci:/
Româncuță, dragă fată, care e joaca preferată?”
ADE:
DȘ (Domeniul Științe – Cunoașterea Mediului): „Vânătoarea de tradiții” – joc didactic
DEC (Domeniul Estetic Creativ – Educație Artistico-Plastică): „Trăistuța” - pictură
TIPUL ACTIVITĂȚII: Activitate integrată
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal 127520

DOMENII ALE DEZVOLTĂRII VIZATE:


A. Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale;
B. Dezvoltarea socio-emoţională;
E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
B.2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
● Dezvoltarea atitudinii patriotice și a sentimentelor pozitive față de țară în rândul
preșcolarilor prin participarea la activități cu specific tradițional, bazate pe joc și
colaborare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să pregătească bucate tradiționale din aluat (pâinici, covrigi, turte etc.), folosind
diverse tehnici de frământare/ modelare a aluatului, formate pe parcursul anului școlar;
O2 – să confecționeze decorațiuni interioare, cu tematică tradițională (sporul casei),
respectând o tematică dată (tricolorul) prin exersarea unor tehnici de lucru formate pe
parcursul anului școlar (sortare, turnare, mânuirea materialului de mici dimensiuni);
O3 – să decoreze ștergarul, folosind elemente grafice cunoscute sau simboluri
tradiționale, respectând modelul tricolorului;
O4 – să răspundă corect, în mod independent, la cel puțin două întrebări din cele adresate
de cadrul didactic în baza cunoștințelor anterior dobândite;
O5 – să descrie imagini reprezentative Zilei Naționale, indicând detalii semnificative în
baza observațiilor realizate;
O6 – să asocieze obiectului central al ciorchinelui cel puțin trei imagini reprezentative
dintr-un șir de imagini date, raportându-se la cunoștințele proaspăt acumulate.
O7 – să realizeze creații proprii, originale, folosind diverse tehnici de pictură, având ca
temă trăistuța;
O8 – să emită aprecieri asupra modului în care au fost realizate lucrările, menționând cel
puțin un criteriu dintre cele stabilite;
O9 – să execute mișcări de dans specifice cântecelor cu tematică tradițional-folclorică.

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal 127520

DENUMIREA JOCULUI DIDACTIC: „Vânătoarea de tradiții”


SCOPUL JOCULUI: Cunoașterea elementelor definitorii pentru țară și folclorul național,
cu referire la obiecte cu specific tradițional;
SARCINA DE JOC: Identificarea obiectelor cu specific tradițional și amenajarea unui
colț muzeistic în sala de grupă cu obiectele identificate.
REGULILE JOCULUI:
- Preșcolarii sunt împărțiți în trei grupe de lucru, corespunzătoare culorilor steagului;
- Echipele identifică elemente specifice folclorului românesc;
- Un răspuns corect și lucrul în echipă sunt recompensate cu un steag așezat la panou în
dreptul culorii corespunzătoare echipei;
- Este câștigătoare echipa cu cele mai multe steaguri adunate;
- Scopul jocului este de a amenaja colțul muzeistic în sala de clasă;
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, căutarea și mânuirea materialului, concursul,
recompensarea participanților la joc;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: explicația, demonstrația, jocul didactic, exercițiul, jocul de rol,
turul galeriei, lectura pe bază de imagini, metoda R.A.I.
MATERIALE DIDACTICE: steag mic, siluete ale românașilor și româncuțelor, hartă din
polistiren mare și mică, calendarul naturii, laptop, boxă portabilă, scrisoare, flori din hârtie,
stegulețe, borcane, biluțe din hârtie creponată, fetru, panglici, lingurițe de lemn, plită din
lemn, aluat, semințe, șorțuri, băsmăluțe, pălării, ștergar din hârtie, carioci, plicuri, cutii,
imagini cu elemente reprezentative pentru folclorul românesc, puzzle-uri, steag mare, foi de
flipchart, markere trăistuțe, acuarele, pensule, pahare, planșe din poveste, insigne, medalii.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupe.
DURATA: O zi
BIBLIOGRAFIE:
*** Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani), 2019
* https://www.edums.ro/invpresc/studiu_repere-fundamentale.pdf
* Mihaela Păiși Lăzărescu, Liliana Ezechil, Laborator preșcolar, Ghid metodic, București, 2002

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal 127520

SCENARIUL DIDACTIC

1. MOMENT ORGANIZATORIC
Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări a activităților instructiv-educative ale
zilei: aerisirea sălii de grupă, pregătirea și distribuirea materialelor didactice în zonele de
lucru, așezarea scăunelelor în semicerc pentru a fi realizată întâlnirea de dimineață.
Întâlnirea de dimineață debutează cu primirea copiilor în sala de grupă „îmbrăcată de
sărbătoare”. Prima etapă a întâlnirii constă în salutul „Bună dimineața, românași și
româncuțe!”, se face prezența prin aplicarea unei siluete de românaș/ româncuță pe un
șablon al hărții țării, în formă de cerc pentru a forma o horă. Urmează completarea
calendarului naturii, indicând cu un steag mic anotimpul, luna anului, ziua săptămânii,
starea vremii și anul.
Cadrul didactic invită un băiețel și o fetiță în fața colegilor pentru a descrie
îmbrăcămintea pe care o poartă, îmbrăcăminte cu motive tradiționale; aceasta le explică
copiilor că îmbrăcămintea și decorul clasei anunță o mare sărbătoare la care ei o să se alăture:
Ziua României. Pe rând, preșcolarii explică cu ce sunt îmbrăcați și de ce sunt îmbrăcați astfel
(împărtășirea cu ceilalți).
2. CAPTAREA ATENȚIEI
Noutatea zilei constă în primirea unei scrisori din partea soldatului Dragomir (ANEXA
1). Deschiderea scrisorii se va realiza imediat ce preșcolarii audiază imnul țării,
(https://www.youtube.com/watch?v=Eb3Fedzb_w8) pentru a fi stabilit un ambient potrivit
tematicii (activitatea de grup). În scrisoare este anunțată intenția de a promova frumusețea
țării noastre, realizând în sala de grupă Muzeul Patriotic, reprezentat de simboluri ale
folclorului românesc. După ce vor găsi toate elementele specifice, copiii vor afla legenda
tricolorului, steagul țării noastre. Scrisoarea se încheie anunțând mesajul zilei: „Pornim la
vânătoarea de tradiții!”
3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR
Cadrul didactic îi anunță pe preșcolari că se vor forma trei echipe de lucru, care se vor
întrece pentru a descoperi legenda tricolorului. După ce sunt împărțiți în grupe, fiindu-le
prinse în piept câte o floare cu o culoare reprezentativă (roșie, galbenă, albastră), preșcolarii
sunt îndrumați spre activitatea pe centre de interes, realizarea sarcinilor reprezentând prima
misiune din scrisoare.
4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
 JOC DE ROL: preșcolarii se costumează în gospodari și gospodine pentru a frământa
pâinici și colaci, pe care apoi îi decorează cu semințe. În realizarea pâinicilor,
preșcolarii folosesc tehnici de frământare și modelaj variate. (O1) Copiii pot alege ce
să modeleze și cum să decoreze preparatele. Cadrul didactic explică tehnica de lucru
și le oferă ajutor celor care au nevoie. Spațiul este amenajat special pentru
Tel./Fax: (004) 0238 733 178
E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal 127520
realizarea

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal 127520

preparatelor. După ce termină de prelucrat aluatul, preșcolarii pot realiza un nou


preparat.
 JOC DE MASĂ: preșcolarii realizează lucrarea „Sporul casei”, așezând în borcan
biluțe din hârtie creponată după modelul indicat. Aceștia se folosesc de linguri pentru
a umple borcanul cu biluțe albastre, galbene și roșii. După umplerea borcanului, copiii
vor așeza un fetru pentru a sigila lucrarea. (O2) Cadrul didactic explică sarcina și
tehnica de lucru și oferă ajutor copiilor în nevoie: biluțele de hârtie creponată sunt
așezate în borcănaș cu ajutorul unei linguri de lemn, fiind respectat un model
corespunzător steagului României: albastru-galben-roșu.
 BIBLIOTECĂ: preșcolarii utilizează semne grafice și elemente de decor pentru
obține un ștergar, element specific românesc. Aceștia vor folosi culorile
corespunzătoare steagului, decorând spațiul de lucru cu elemente grafice învățate.
(O3) Cadrul didactic asigură condițiile de lucru pentru copii, zona este luminată și
spațiul corespunzător. Culorile necesare sunt pregătite de cadrul didactic în avans.
Copiii primesc indicații cu referire la modul în care vor decora ștergarul și îi ajută la
nevoie, însă nu li se impune modelul pe care să îl realizeze.

Copiii formează rândul pentru a se spăla pe mâini și a servi masa, prin tranziția
„Trenulețul”.
După pauza de masă, cadrul didactic îi adună pe preșcolari pentru a sărbătorii finalizarea
primelor sarcinii, intonând cântecul „Mi-o zis mama că mi-o da”,
(https://www.youtube.com/watch?v=fum5GhfWkGE) copiii strângând în brațe perne de mici
dimensiuni.
Preșcolarii se adună din nou în semicerc pentru realizarea activității de cunoașterea
mediului, prin jocul didactic „Vânătoarea de tradiții”. Cadrul didactic explică regulile jocului
și modul de desfășurare a acestuia:
● În fața copiilor este așezată o hartă colorată în culorilor steagului, fiecăreia dintre cele
trei regiuni îi corespunde un plic cu probele jocului didactic.
Regiunea ALBASTRĂ: Proba 1: răspunde corect întrebărilor pentru a descoperi
o comoară a României; așază elementul obiectul găsit în muzeu.
Regiunea GALBENĂ: Proba 2: asamblează puzzle-ul și descrie imaginea
obținută; vei descoperi o informație nouă și interesantă despre țara ta.
Regiunea ROȘIE: Proba 3: dintre toate imaginile expuse la panou, tu trebuie să
le alegi pe cele legate de Ziua Națională a României; odată ce ai făcut acest lucru
așază-le în jurul hărții mici din panou.
● În spatele sălii de grupă, este expus un steag pe care vor fi așezate jetoanele
descoperite pe parcursul jocului.
● Fiecare membru al echipelor va descoperi un jeton, răspunzând la întrebarea adresată
de cadrul didactic. Răspunsurile corecte sunt recompensate; preșcolarul poate fi ajutat
de colegii din echipa sa. Întrebările cu care debutează jocul se regăsesc în ANEXA 2.

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal 127520

● Echipa care colaborează frumos și tratează cu atenție sarcinile va primi o recompensă


în plus.
● Este câștigătoare echipa care reușește să adune toate steagurile, deci atinge scorul
maxim.
Se realizează un joc de probă, unul dintre preșcolari fiind invitat în fața hărții. Prima
sarcină a jocului constă în a răspunde întrebărilor adresate de cadrul didactic. Odată ce a
răspuns, copilul va extrage din plicul hărții un jeton pe care îl va așeza în zona muzeului, pe
culoarea din steag specifică echipei lui.
Proba 1
Cadrul didactic îi va adresa o și preșcolarul va răspunde, după care va extrage din plic un
jeton. Va denumi imaginea și o va așeza la colțul muzeistic, în locul corespunzător, câștigând
o un steag pentru echipa sa (O4). Cadrul didactic le asigură copiilor un suport pe care aceștia
să așeze toate steagurile obținute în dreptul echipei lor.
În cadrul jocului propriu-zis, preșcolarii vor răspunde pe rând întrebărilor adresate de
cadrul didactic. Câte un membru al fiecărei echipe va extrage câte un jeton, îl vor denumi și îl
vor așeza la locul potrivit pe suprafața steagului.
Proba 2
A doua sarcină a jocului va consta în rezolvarea câte un puzzle care indică o imagine
reprezentativă a țării. Fiecare echipă va descrie pe rând imaginea obținută în urma rezolvării
puzzle-ului, redând cât mai multe elemente și detalii. Este câștigătoare echipa care reușește să
finalizeze sarcina în timpul stabilit. (O5).
5. OBȚINEREA PERFORMANȚEI
Pentru etapa de complicare a jocului, preșcolarii vor aplica metoda ciorchinelui,
descoperind cât mai multe obiecte și obiceiuri specifice folclorului românesc. Dintr-un șir de
imagini date, copiii le vor lipi la panou pe acelea care sunt în legătură cu Ziua Națională a
României: o horă, un băiat și o fată îmbrăcați în costume populare, o imagine cu preparate
tradiționale, un vas cu motive tradiționale, o paradă militară, o imagine a steagului. În
centrul ciorchinelui se va afla o hartă a României. (O6)
La finalul elor trei probe, cadrul didactic îi aplaudă pe toți copiii pentru cât de bine s-au
descurcat și le prezintă o ultimă probă pe care o pot realiza doar cei mai buni și mai
îndemânatici copiii, precizând că finalizarea acestei misiuni aduce după sine o recompensă
deosebită. Sarcina suplimentară a jocului face referire la pictarea unei trăistuțe pentru a putea
purta cu ei toate recompensele primite pe parcursul zilei.
6. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
În cadrul activității de pictură, copiii vor realiza trăistuța, pictând pe materialul de
bumbac fie o inimă colorată în culorile tricolorului, fie un steag, fie elemente de folclor
specific, decorând-o în mod original.

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal 127520

Cadrul didactic le arată copiilor un model al trăistuței (intuirea planșei model). Unul
dintre preșcolari va denumi materialele de lucru puse la dispoziție pentru realizarea lucrării
(intuirea materialelor de lucru). Cadrul didactic explică preșcolarilor cum a reușit să obțină
lucrarea model, folosind aceleași materiale de lucru precum cele puse la dispoziția lor
(explicarea și exemplificarea tehnicii de lucru). Preșcolarii realizează exerciții de încălzire
a mușchilor mici ai mâinii, își suflecă mânecile și încep să lucreze, organizând spațiul
plastic în mod independent și în manieră originală. (O7) Cadrul didactic le lasă copiilor spațiu
să lucreze, îi ajută pe cei care se află în nevoie. Odată finalizată lucrarea, aceasta va fi expusă
în zona specifică așezării lucrărilor. După ce toate lucrările vor fi finalizate, cadrul didactic
organizează cele trei echipe formate la întâlnirea de dimineață pentru a realiza o scurtă
apreciere a lucrărilor (O8). Preșcolarii vor primi ca recompensă pentru finalizarea misiunii o
insignă prin care devine un erou al țării.
După finalizarea lucrării, cadrul didactic va felicita copiii pentru munca depusă, anunțând
că misiunea a fost îndeplinită, Muzeul Patriotic este complet, deci pot audia Legenda
tricolorului.
7. ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI
Pentru momentul poveștii, cadrul didactic va lectura copiilor legenda tricolorului, aceștia
din urmă așezându-se în semicerc pe pernuțe. Povestea va fi însoțită de imagini
reprezentative. (ANEXA 3). La finalul audiției, imaginile vor fi așezate la Muzeul Patriotic
pentru a-l întregi.
8. EVALUAREA ACTIVITĂȚII
Pentru a sărbători reușita misiunii, copiii vor dansa în curtea grădiniței după cântecul
„Drag mi-e jocul românesc” https://www.youtube.com/watch?v=WBOL7IMFzts. Preșcolarii
formează un cerc alături de cadrul didactic și efectuează mișcări specifice dansului popular:
doi pași spre stânga, doi pași spre dreapta, doi pași înainte, doi pași înapoi, rotiri scurte ale
bazinului în momentul în care se realizează pășirea spre stânga sau pe dreapta. Dansul se
poate repeta de câte ori doresc copiii. Se pot propune și alte dansuri cu tematică de 1
decembrie pe care copiii să le realizeze: „Alunelul” (https://www.youtube.com/watch?
v=bsinug0KLSM),
„Mi-o zis mama că mi-o da…” (https://www.youtube.com/watch?v=fum5GhfWkGE),
„Hora!” (https://www.youtube.com/watch?v=hhRelbxSx0Y ) .
Ultima activitate a zilei constă în momentul de evaluare, realizat prin aplicarea metodei
R.A.I. Copii aruncă o minge unul către altul, adresând o întrebare cu referire la activitatea
preferată a zilei. Preșcolarii aruncă mingea de la unul la celălalt, până când toți copiii răspund
la această întrebare. Cadrul didactic îi felicită pe copii pentru îndeplinirea misiunii, fiind
recompensați cu medalii care să le insufle sentimente pozitive față de țară, tradițiile și
obiceiurile românești. Se fac aprecieri individuale și colective privind modul în care
preșcolarii s-au descurcat în cadrul activității.
9. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal 127520
Preșcolarii vor audia cântece specifice sărbătorii naționale și se vor juca cu siluetele
folosite la întâlnirea de dimineață pentru realizarea prezenței.

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal

ANEXA

DRAGI ROMÂNAȘI ȘI ROMÂNCUȚE,

V-am trimis această scrisoare pentru că am auzit că voi vă iubiți foarte mult țara și am o
misiune pentru voi: Se apropie Ziua Națională și îmi doresc ca tot mai mulți oameni să își
iubească țara precum voi. Cu ajutorul doamnei educatoare am reușit să pregătim câteva
materiale prin care să descoperim cât mai multe obiecte tradiționale pe care să le expunem
într-un muzeu creat chiar de voi, mici patrioți! După ce veți îndeplini această nobilă
misiune,
vă invit să ascultați o legendă minunată,
prin toată țara cutreierată,
despre cum al nostru steag
pe un câmp de luptă s-a
înălțat.
Cu obiectele găsite de voi, cu toții vom reuși să creăm un muzeu pe care să îl cunoască
cât mai multă lume!
Succes dragi copii, iubitori de țară!

Cu dragoste de
țară, Soldatul
Dragomir

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal

ANEXA
1. Pe ce dată se sărbătorește Ziua Națională a României? (Ziua Națională a României
se sărbătorește pe 1 Decembrie) - întrebare pentru jocul de probă
- Jetonul corespunzător este cifra 1 colorată cu motive tradiționale
2. Cum se numește țara noastră? (Țara noastră se numește România) – ALBASTRU
- Jetonul corespunzător este o hartă a României
3. Care sunt culorile steagului României? (Culorile steagului nostru sunt albastru,
galben și roșu) – GALBEN
- Jetonul corespunzător este un steag al României
4. Cu ce ne îmbrăcăm când sărbătorim Ziua Națională a României? (De Ziua
Națională a României ne îmbrăcăm în costume populare) – ROȘU
- Jetonul corespunzător ilustrează o fată și un băiat îmbrăcați în costume populare.
5. Cu ce putem asocia culoarea albastră de pe steag? (Culoarea albastră poate să fie
potrivită cu cerul) – ALBASTRU
- Jetonul corespunzător este o imagine a cerului.
6. Cu ce putem asocia culoarea galbenă de pe steag? (Culoarea galbenă poate să fie
potrivită cu grâul) – GALBEN
- Jetonul corespunzător este o imagine a spicelor de grâu.
7. Cu ce putem asocia culoarea roșie de pe steag? (Culoarea roșie poate să fie
potrivită cu o inimă, iubire) – ROȘU
- Jetonul corespunzător este o imagine a unei inimi.
8. Cum se numește haina pe care o poartă fata din imagine? (Aceasta este o ie) –
ALBASTRU
- Jetonul corespunzător este imaginea unei fete îmbrăcată în ie.
9. Ce reprezintă acest obiect? (Aceasta este o oală de lut.) – GALBEN
- Jetonul corespunzător este imaginea unei oale de lut.
10. Ce reprezintă acest obiect? (Acesta este un ștergar) – ROȘU
- Jetonul corespunzător este imaginea unui costum popular.

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /
Strada 1 Decembrie 1918, Nr. 10,
Comuna Ruçețu, Județul Buzău, Cod poçtal

ANEXA
LEGENDA TRICOLORULUI
după Andrei Ciurunga

Când Tudor Vladimirescu, marele nostru revoluţionar de la 1821, a ridicat Ţara,


chemând-o la luptă împotriva exploatării boiereşti dinăuntru şi a vrăjmaşilor din afară, dintr-
unul din satele olteneşti de la munte a pornit, pentru a se înrola în oastea pandurilor şi un
gospodar cu numele Dragomir, tată a trei fetiţe, una mai isteaţă ca alta.
Înaintea plecării, omul şi-a îmbrăţişat nevasta şi pe cele trei fiice, iar acestea i-au
dăruit câte o amintire lucrată de mâna lor, ca s-o poarte drept talisman.
Fata mai mare i-a dat o batistă albastră aidoma ochilor ei, cea mijlocie una galbenă ca
pletele sale, iar fata mai mică, Ileana, i-a întins cu sfială una albă; ea n-a mai avut timp să
vopsească batista, aşa cum a văzut c-au făcut surorile cele mari.
Dragomir a luat cu multă dragoste darurile copiilor săi, a pus cele două batiste
colorate în câte un buzunar al mantalei, iar pe cea albă, curată ca sufletul Ilenuţei, a ascuns-o
în buzunarul de la piept al vestonului.
Așa a pornit viteazul la oaste, cu încrederea că el şi miile de panduri vor scăpa ţara de
asuprirea boierilor şi de sabia otomanilor, chemaţi în grabă de stăpânire să-i dea ajutor
împotriva românilor răsculaţi.
Dragomir s-a luptat ca un leu, dar iată că, în cea mai crâncenă dintre bătălii, un glonte
i-a străpuns inima. A căzut cu faţa la duşman, aşa cum mor de milenii eroii acestui pământ.
Tovarăşii săi de luptă, înainte de a-l îngropa după datină, i-au cercetat buzunarele, cu
gândul de a le duce alor săi, în satul din munţi, obiectele pe care le-ar fi găsit asupra eroului.
Dar Dragomir nu avea prin buzunare nimic altceva decât cele două băsmăluţe date de fetele
mărişoare, iar în cel de la piept ortacii au dat peste batistuţa Ilenei, care nu mai era albă ca la
început, ci roşie ca focul, pătrunsă de sângele tatălui ei.
Vitejii au luat cele trei bucăţi colorate, care acum erau una roşie, una galbenă şi
a treia albastră, le-au legat între ele şi le-au prins în vârful unei ramuri rupte dintr-un
stejar. Cu acest simbol în frunte, au luptat mai departe pandurii.
Şi de-atunci – aşa ne spune legenda – steagul armatei române cuprinde aceste trei
culori laolaltă. Sub faldurile lor s-au făcut şi Războiul Independenţei şi Marea Noastră
Unire!

Tel./Fax: (004) 0238 733 178


E-mail: lictehrusetu@isjbuzau.ro /

S-ar putea să vă placă și