Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Şcoala:
Propunător:
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a VII-a B
Subiectul lecţiei: Evaluare ( Substantivul )
Tipul lecţiei: de verificare şi apreciere a rezultatelor

DEMERSUL DIDACTIC

1. MOTIVAŢIA: este o lecţie necesară, pentru măsurarea şi controlul nivelului de cunoştinţe.

2. COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE

 Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare


 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată
 Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse

3. COMPETENŢE SPECIFICE:

3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un
text citit
4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele
ortografice şi de punctuaţie

4. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITVE
O1 – să definească substantivele;
O2 – să clasifice substantivele;
O3- să identifice substantivele într-un text;
O4 - să alcătuiască enunțuri cu substantive;
O5 –să analizeze substantivele;
O6- să indice funcția unor substantive;

PSIHOMOTORII
O7- să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite;

AFECTIVE
O8 – să participe cu interes la oră.

5. CONŢINUTURI UTILIZATE: morfologie, sintaxă, substantiv, parte de vorbire, parte de


propoziție, caz, gen, număr, funcție.

6. EVALUAREA: fişă de evaluare.


7. RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI

A. Resurse materiale: fişe de evaluare


B. Resurse de timp: - timpul de desfăşurare: 50 minute

8. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.

9. BIBLIOGRAFIE:

 *** Programa de limba şi literatura română, pentru clasele V-VIII, Bucureşti, CNCEIP,
2009.
 Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi în liceu,
Deva, Editura Emia, 2004.
 Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Cluj- Napoca,
Editura Dacia, 2002.
 Ilie, Emanuela, Didactica limbii şi literaturii române, Iași, Polirom, 2014
 Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti
Editura Paralela 45, 2008.
SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţiei Timp de Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi


lucru procedee

1. Moment 2´ Pregătirea celor necesare, Pregătesc cele necesare Conversaţia


organizatoric consemnarea absenţelor.

2. Anunţarea 2´ Distribuirea fişelor de evaluare. Primesc fişele. Conversaţia


subiectului şi
a scopului

3.
Verificarea 45´ Prezentarea structurii fişei de Lucrează Explicaţia.
propriu-zisă evaluare, eventualele lămuriri. Conversaţia
Exerciţiul

4.Evaluarea 1´ Strângerea lucrărilor. Predau lucrările. Conversaţia


rezultatelor
ANALIZA EVALUĂRII
CLASA AVII-A B

Notele obţinute:

 Sub 5:
 Între 5 şi 5,99:
 Între 6 şi 6,99:
 Între 7 şi 7,99:
 Între 8 şi 8,99:
 Între 9 şi 10:
 Absenţi:

Media clasei:

ASPECTE POZITIVE:

ASPECTE NEGATIVE:

MĂSURI ÎN VEDEREA RECUPERĂRII:


NUMELE.........................................
Test de evaluare
Clasa a VII-a B

1. Citește cu atenție afirmațiile de mai jos. Dacă apreciezi că afirmația este adevărată, încercuiește litera
A, iar dacă este falsă, încercuiește litera F. (20p)

A F Substantivul este o parte de vorbire care denumește ființe, lucruri, fenomene ale naturii;
A F Toate substantivele din seria următoare sunt de comune: copil, pom, floarea-soarelui ;
A F Substantivele în cazul vocativ au funcție de subiect;
A F În propoziția următoare există un substantiv în cazul genitiv: Am dat copiilor de mîncare.

2. Selectează pentru substantivele subliniate din coloana A, funcțiile sintactice corespunzătoare din
coloana B:
A B (20 p)
1. Azi merg cu mama la piață. a). Complement circumstanțial de loc
2. Ionel a ajuns acasă la ora 3 . b). Atribut genitival
3. El citește o carte interesantă. c). Complement direct
4. Am mers ieri la prietena fratelui meu. d). Complement indirect
e). Complement circumstanțial de timp

3. Indică genul și cazul substantivelor subliniate: (20 p)

a) Răcoarea pădurii mă liniștește.

.....................................................................................................

b) Am plecat cu prietenii mei în oraș.

.......................................................................................................

4. Construiește un enunț în care substantivul copil să îndeplinească funcție de : (30p)

 Subiect..........................................................................................................................

 Nume predicativ..............................................................................................................

 Atribut prepozițional.......................................................................................................

Se acordă 10 p din oficiu.


BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE

1.Se acordă 5 puncte, pentru fiecare răspuns corect. (4 x 5 p = 20 p)


De exemplu:
A
A
F
F

2. Se acordă 5 puncte, pentru fiecare răspuns corect. (4 x 5 p = 20 p)


De exemplu:
1. - a).
2. - e).
3. - c).
4. - b).

3. Se acordă 5 puncte, pentru fiecare răspuns corect. (4 x 5p = 20 p)


De exemplu:
a) Gen feminin, caz genitiv
b) Gen masculin, caz acuzativ
4. Se acordă 10 puncte pentru fiecare răspuns corect. (3 x 10 p = 30 p)
De exemplu:
Copilul stă.
Andrei este copil.
Cartea pentru copil e nouă.

Se acordă 10 p din oficiu.


CES
NUMELE.........................................
Test de evaluare
Clasa a VII-a B

1. Citește cu atenție afirmațiile de mai jos. Dacă apreciezi că afirmația este adevărată, încercuiește litera
A, iar dacă este falsă, încercuiește litera F. (20p)

A F Substantivele sunt comune și proprii ;


A F Următoarele cuvinte sunt substantive: copil, carte

2. Selectează pentru substantivele din coloana A, genul corespunzător din coloana B:

A B (20 p)

1. piață a). Gen feminin


2. Ionel b). Gen neutru
c). Gen masculin

3. Indică numărul substantivelor subliniate: (20 p)

c) Răcoarea pădurii mă liniștește.

.....................................................................................................

d) Am plecat cu prietenii mei în oraș.

.......................................................................................................

4. Construiește trei enunțuri în care să subliniați substantivele : (30p)

 .........................................................................................................................

 .............................................................................................................. .........

 ...........................................................................................................................

Se acordă 10 p din oficiu.


CES

BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE

1.Se acordă 10 puncte, pentru fiecare răspuns corect. (2 x 10 p = 20 p)


De exemplu:
A
A

2. Se acordă 10 puncte, pentru fiecare răspuns corect. (2 x 10 p = 20 p)


De exemplu:
1- a).
2- c).

3. Se acordă 10 puncte, pentru fiecare răspuns corect. (2 x 10p = 20 p)


De exemplu:
pădurii-număr singular, prietenii-număr plural

4. Se acordă 10 puncte pentru fiecare răspuns corect. (3 x 10 p = 30 p)


De exemplu:
Copilul stă.
Andrei este copil.
Cartea pentru copil e nouă.

Se acordă 10 p din oficiu.

S-ar putea să vă placă și