Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Rotaru Camelia


DATA: 5 iunie 2006
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
CLASA : a VII- a
OBIECTUL : Limba şi literatura română
SUBIECTUL :Părţile de vorbire neflexibile ( adverbul , prepoziţia , conjuncţia , interjecţia )
TIPUL LECŢIEI :de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul lecţiei , elevii vor fi capabili :


1.COGNITIVE : O1 să definească părţile de vorbire neflexibile ;
O2 să dea exemple de adverbe, conjuncţii, prepoziţii şi locuţiuni echivalente ;
O3 să stabilească gradele de comparaţie ale adverbului ;
O4 să precizeze valoarea expresivă a interjecţiilor ;
2.FORMATIVE : O5 să analizeze sintactic şi morfologic părţile de vorbire neflexibile din
enunţuri date ;
O6 să identifice diferitele valori gramaticale ale unui cuvânt / ale unei construcţii , în funcţie
de context ;
O7 să utilizeze corect părţile de vorbire neflexibile, evitând confuzia cu alte părţi de vorbire
şi respectând ortografia şi punctuaţia adecvate.

STRATEGIA DIDACTICĂ :
METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia , exerciţiul , analiza gramaticală , munca indepen-
dentă , exemplificarea , problematizarea , demonstraţia, comparaţia
FORME DE ORGANIZARE : activitate frontală , activitate independentă pe grupe , activitate
independentă individuală
RESURSE : capacităţile intelectuale ale elevilor , cunoştinţe anterioare despre părţi de vorbire
neflexibile; timp : 50 de minute
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :fişe teoretice din portofoliile elevilor, fişe de lucru , test de
evaluare

BIBLIOGRAFIE :
• Al. Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Limba şi literatura română.Manual
pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas, Bucureşti, 2000
• Ştefania Popescu, Gramatica practică a limbii române cu o culegere de exerciţii, Ediţia
a V-a revăzută, Ed. Orizonturi, Bucureşti, 1995
• Nicolae Eftenie, Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române, Ed.
Paralela 45, 2000
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

-Organizarea clasei
I. ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ÎNVĂŢATE ANTERIOR
Verificarea cantitativă şi calitativă a temei pentru acasă
Acvariul : Elevii adresează unuia dintre colegi întrebări despre părţile de vorbire neflexibile.

II. CAPTAREA ATENŢIEI ELEVILOR PENTRU SECVENŢA DIDACTICĂ URMĂTOARE


Părţile de vorbire neflexibile sunt indispensabile procesului de comunicare şi trebuie să li se acorde
atenţie pentru a fi utilizate corect şi expresiv.

III. ANUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI, A TIPULUI EI ŞI A OBIECTIVELOR


OPERAŢIONALE

IV. PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE


Se distribuie fişele de lucru şi se anunţă modalitatea de rezolvare a sarcinilor date.

V. CONDUCEREA PROCESULUI DE RECAPITULARE ŞI SISTEMATIZARE, ASIGURAREA


FEED-BACK-ULUI, A RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI
a) Elevii sunt antrenaţi într-o activitate independentă pe grupe, fiecare având sarcina de a rezolva
unul dintre exerciţiile de pe fişa de lucru.
b) Elevii sunt solicitaţi să prezinte rezolvarea sarcinii de lucru şi să argumenteze răspun-surile
date. Paralel cu rezolvarea exerciţiilor, se actualizează şi noţiuni teoretice privind părţile de vorbire
neflexibile.

Feed-back-ul are loc permanent, pe parcursul conversaţiei , prin aprecieri verbale făcute de
profesor, vizându-se participarea elevilor, calitatea răspunsurilor şi a argumentaţiei.

Temă pentru acasă : REDACTEAZĂ o compunere gramaticală de 15-20 de rânduri în


care să realizezi o descriere artistică a pădurii , utilizând următoarele părţi de vorbire
neflexibile :probabil, cândva, când,din loc în loc, zi de zi, dinspre, aproape de , în mijlocul, sau, ca şi
cum, , cioc!, cip,cirip! .

VI. EVALUARE SUMATIVĂ


1.Se dă , ca activitate independentă în clasă, rezolvarea testului de evaluare. Testele vor fi
corectate şi evaluate de către profesor după lecţie.
2. Profesorul face aprecieri asupra desfăşurării lecţiei.
Fac parte din grupa............................ CLASA a VII-a Data..................

PĂRŢILE DE VORBIRE NEFLEXIBILE


(adverbul, prepoziţia, conjuncţia, interjecţia)

Grupa I IDENTIFICĂ în textul dat părţile de vorbire solicitate şi completează tabelul de mai jos:
,, Cum sta şi el acolo, de se răcorea, Spânul(...) tranc! capacul pe gura fântânei, apoi se suie
deasupra lui şi zice cu glas răutăcios :
-Alelei ! fecior de om viclean (...) “ ( Ion Creangă )
ADVERBE PREPOZIŢII CONJUNCŢII INTERJECŢII

Grupa a II-a ANALIZEAZĂ morfo-sintactic părţile de vorbire subliniate din textul :

Fără îndoială că seara, când mă plimbam de-a lungul râului, priveam apa frumos curgătoare şi
îmi aminteam de peisajul de altădată .
fără îndoială =...................................................................................................................................
seara =................................................................................................................................................
când =................................................................................................................................................
de-a lungul =....................................................................................................................................
frumos =...........................................................................................................................................
de altădată =...................................................................................................................................
Grupa a III-a COMPLETEAZĂ enunţurile date, respectând cerinţele dintre paranteze :

.............................că lucrează ....................................................astăzi..............................


(adverb predicativ) (adv.de mod, grad comp. de superiorit.) ( prepoziţie, caz D.)
colegilor .............. prietenilor.
(conj. coord. copulativă)

Grupa A IV-a COMPARĂ valorile gramaticale ale cuvintelor subliniate din enunţurile :

El stătea în faţă. ( =.................................) / El stătea în faţa casei. ( =.......................................)


El a venit iar. ( =....................................) / El a venit, iar noi am plecat. ( =.................................)

Grupa a V-a CONSTRUIEŞTE enunţuri cu următoarele omofone şi explică oral ortografierea acestora :
într-una :.............................................................................................................................................
întruna :.........................................................................................................................................
bineînţeles :.....................................................................................................................................
bine înţeles :....................................................................................................................................
Grupa a VI-a CORECTEAZĂ greşelile din următoarele enunţuri :
Mihai este unul din câştigătorii concursului. Prefer mai bine să plec.
......................................................................... .............................................................................
Ana a răspuns cea mai bine la istorie. Noi-născuţii sunt grozav de drăgălaşi.
........................................................................ ..............................................................................

TEMĂ PENTRU ACASĂ : REDACTEAZĂ o compunere gramaticală de 15-20 de rânduri în care să realizezi o
descriere artistică a pădurii , utilizând următoarele părţi de vorbire neflexibile :probabil, cândva,
când,din loc în loc, zi de zi, dinspre, aproape de , în mijlocul, sau, ca şi cum, , cioc!, cip,cirip! .
Numele şi prenumele…………………………….. Data…………….
Clasa………………

PĂRŢILE DE VORBIRE NEFLEXIBILE


Test-grilă

Citeşte cu atenţie şi încercuieşte răspunsul corect :

(10 p.+ 10 p.) 1.În enunţul : Aşa e ţăranul pretutindeni.


–cuvântul pretutindeni este : a) adverb de loc;
b) adjectiv;
c) adverb de mod;
-adverbul aşa are funcţia sintactică de : a) atribut adverbial;
b) subiect;
c) nume predicativ.
(15 p.) 2. În propoziţiile :
 Stătea în mijlocul ogrăzii.
 Se aşezase în mijloc.
 Şi-a încins mijlocul cu un brâu. cuvintele subliniate sunt în ordine :
a) locuţiune prepoziţională , locuţiune adverbială , substantiv ;
b) conjuncţie , locuţiune adjectivală , prepoziţie;
c) prepoziţie , adverb , substantiv.

(10 p+ 10 p..) 3. În propoziţia Zbura deasupra caselor.


- construcţia subliniată este : a) adverb + substantiv în acuzativ ;
b) prepoziţie + substantiv în genitiv ;
c) prepoziţie + substantiv în dativ;
-cuvântul deasupra : a)are funcţia sintactică de complement circumstanţial de loc;
b) are funcţia sintactică de atribut substantival prepoziţional;
c) nu are funcţie sintactică.

(15 p.) 4. În enunţul : Desigur că el va merge cu prietenii săi . cuvintele subliniate sunt în ordine :
a) adverb predicativ , prepoziţie ,conjuncţie coordonatoare ;
b) interjecţie , conjuncţie subordonatoare , prepoziţie ;
c) adverb predicativ, conjuncţie subordonatoare , prepoziţie.

(10 p+10 p..) 5. În enunţul : Eu zvârr ! piatra foarte sus.


-cuvântul subliniat este : a) adverb de mod ;
b) interjecţie cu funcţie sintactică de predicat ;
c) interjecţie fără funcţie sintactică.
-adverbul din enunţ este : a) la gradul comparativ de superioritate;
b) la gradul superlativ absolut;
c) la gradul superlativ relativ de superioritate.
Se acordă 10 puncte din oficiu.
SUCCES !

S-ar putea să vă placă și