Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

PROFESOR: PANDURU D. CARMEN FLORENTINA


DATA: 4 iunie 2013
CLASA: a VII-a B
ARIA CURRICULARĂ – Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Noţiuni de vocabular
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizare
DURATA: 50 minute

OBIECTIVE CADRU :

1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral


2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.3. să integreze categoriile semantice în structuri lexicale proprii


2.2. să valorifice categoriile semantice învăţate, în contexte diferite
4.1. să utilizeze corect şi nuanţat neologismele, categoriile semantice învăţate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

a) cognitive

O1: să coreleze noţiunile teoretice cu definiţa şi cu exemple;


O2: să utilizeze cunoştinţele despre mijloace interne de îmbogăţire a vocabularului pornind de
la cuvinte date;
O3: să opereze cu elemente de vocabular în situaţii diverse.

b) afective

Cultivarea dorinţei de cunoaştere a limbii române;


Dezvoltarea vocabularului prin cunoaşterea şi recunoaşterea mijloacelor de îmbogăţire a
vocabularului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire , dialogul, explicaţia, analiza gramaticală,


exerciţiul.
b) Managementul clasei: activitatea frontală , pe grupe.
c) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior.
d) Material didactic: fise de lucru, post-ituri, manual, caiet de exerciţii.
e) Bibliografie:
Constantin Parfene, Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoală , Editura Polirom,
Iaşi , 1999
Nicolae Eftenie, Metodica predării limbii şi literaturii române , Editura Paralela 45, Piteşti,
2000
Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Limba romană.Manual pentru clasa a
VI-a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2012

SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII


1. Organizarea clasei: (1’)
Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a lecţiei, absenţi, pregătirea materialelor
pentru oră .

2. Reamintirea subiectului şi a planului recapitulării: (2’)


Astăzi vom recapitula cunoştinţele despre vocabular dobândite pe parcursul orelor de limba
română din această unitate de învăţare. Astfel încât la sfârşitul orei veţi fi capabili să definiţi noţiunile
şi să aplicaţi cunoştinţele dobândite. (obiectivele O1-O6)
Activitatea 1. Exerciţiu de dezghet (5’)
Fiecare elev va primi un post-it pe care va nota un cuvânt pentru a descrie o imagine dată.
Elevii ies din bancă şi lipesc post-iturile la locul indicat.

3. Recapitualare şi sistematizare : Noţiuni de vocabular (2’)


Profesorul scrie titlul pe tablă
Recapitularea cunoştinţelor despre : Cuvântul – unitate de bază a vocabularului; Cuvântul
de bază. Cuvântul derivat. Rădăcina. Afixe (Sufixele, Prefixele). Derivare parasintetică. Familia
lexicală. Compunere. Conversiune. Categorii semantice ( Sinonime, Antonime, Omonime,
Paronime, Pleonasm , Cuvinte polisemantice) se va realiza cu ajutorul unei planşe (anexa 1)
Activitatea 1. (10’)
Elevii citesc cu atenţie definiţiile de pe planşă. Fiecare elev completează spaţiile cu noţiunile
definite dând exemple proprii corespunzătoare noţiunii pe care a descoperit-o.
Activitatea 2. (10’)
Elevii sunt împărţiţi în grupe omogene şi îşi vor alege un coleg raportor. Elevii raportori sunt
rugaţi să-şi aleagă o culoare, iar acesta devine semnul distinctiv al grupei. Fiecare grupa va primi un
tabel pe care va trebui sa-l completeze. (Anexa 2)
Activitatea 3. (10’)
Elevii vor lucra tot pe grupe şi pentru următoarea activitate.

2
Elevii fiecărei grupe vor primi o foaie de flip-chart pe care au exerciţii de vocabular. Elevii vor
scrie culoarea reprezentativa , vor realiza sarcina de lucru, la sfârşit un elev raportor va aduce foaia şi
o va afişa.
Elevii fiecărei echipe vor face turul galeriei şi vor corecta lucrările celorlalte grupe.

4. Asigurarea retenţiei şi transferului. Feed-back (5’)


Alcătuiţi o compunere cu titlul Primavara în pădure , în care să folosiţi:
- seriile de sinonime : copac, arbore, arbust, tufă; creangă, ram, ramură; potecă, cale,
drum;cenuşiu , plumburiu;
- antonimele: cald≠rece, luminos≠întunecos, repede≠ încet zi≠ noapte, înfrunzit ≠desfrunzit;
- omonimia cuvântului: vie;
- paronimele: proveni/preveni;
- cuvântul polisemantic: masă.

5. Concluzii (5’)
Discuţii cu elevii asupra cunoştinţelor recapitulate . Aprecieri ale profesorului

3
Anexa 1
DEFINIŢIA NOŢIUNEA EXEMPLE
DEFINITĂ

Totalitatea cuvintelor dintr-o limbă


Cuvinte vechi, care nu se mai folosesc
Cuvinte care se utilizează numai în anumite regiuni
Cuvinte noi împrumutate din alte limbi
Mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului
Mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului
Mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului
Se adaugă la sfârşitul rădăcinii pentru a forma un cuvânt nou
Se adaugă la începutul rădăcinii pentru a forma un cuvânt nou
Cuvânt format cu sufix şi prefix în acelaşi timp
Cuvintele cu formă diferită şi înţeles identic sau asemănător
Cuvintele cu formă diferită şi înţeles opus
Cuvintele cu formă identică şi înţeles total diferit
Cuvinte cu formă identică şi înrudite ca înţeles
Cuvintele aproape asemănătoare şi înţeles total diferit
Greşeală de exprimare care constă în alăturarea a doi termeni
care exprimă acelaşi lucru

Anexa 2

Cuvânt Cuvânt derivat cu Cuvânt derivat cu Conversiunea Compunerea


de bază sufix prefix/parasintetic
bine

4
rău
rosu
frumos
a zgâria

Anexa 3
Grupa..........................

Fişă de lucru 1

1. Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:
asemănător pueril

5
belşug cantitate
copilăresc opulenţă
debit similar

2. Daţi antonimele cuvintelor:


cult .........................................
simpatie..................................
îngheţat...................................
mult...................................

3. Alcătuiţi enunţuri cu omonimia cuvântului : care.


__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
________________________
4. Alegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:

Cel mai mare vultur , care trăieşte în munţii Americii se numeşte condur/condor.
Auzind în noapte ţipătul , Andrei s-a înfiorat/înviorat.
Prinţesa şi-a pierdut un condur/condor.
După ora de sport elevul s-a înfiorat/înviorat.

5. Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarea propoziţie:

Pacientul rănit grav a avut o hemoragie de sânge.


_______________________________________________________________________________
_________________________________________________________
6. Alcătuiţi enunţuri cu polisemia cuvântului a trece (3 enunţuri), scriind în paranteză sensul.
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Grupa..........................
Fişă de lucru 2

1. Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:

făţarnic a deceda
gras a rugini
a oxida ipocrit

6
a da ortul popii obez

2. Daţi antonimele cuvintelor:


corupt .........................................
certitudine..................................
atent...................................
violent...................................

3.Alcătuiţi enunţuri cu omonimia cuvântului : mai.


_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________

4. Alegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:

Localitatea pe care am vizitat-o ni s-a părut familială/familiară.


Bunica are o rochie din atlas/atlaz.
Problema familială/familiară pe care i-a spus-o doamnei diriginte a fost rezolvată..
Ionel s-a uitat pe un atlas/atlaz.

5.Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarea propoziţie:

Douăzeci de procente la sută din fabrică au fost vândute muncitorilor.


_______________________________________________________________________________
_________________________________________________________
6. Arătaţi polisemia cuvântului a fi (3 enunţuri)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_____________________________________________

Grupa..........................
Fişă de lucru 3

1. Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:
fumuriu arţăgos
a răstigni emisar
trimis cenuşiu
capricios a crucifica

7
2. Daţi antonimele cuvintelor:
stabil .........................................
corect..................................
drept...................................
mereu...................................

3. Alcătuiţi enunţuri cu omonimia cuvântului : liliac.


_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
______________________________________________
4. Alegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:

La ora de sport elevii s-au alineat/aliniat conform cerinţei.


Bunica a pus osânda/ osânza de la porc în borcan.
În realizarea unei compuneri trebuie să avem grijă la alineat/aliniat.
Pentru fapta comisă judecătorul i-a dat o osândă/osânză .

5. Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarea propoziţie:

Mijloacele mass-media au transmis ştirea ieri.


_______________________________________________________________________________
_________________________________________________________

6. Arătaţi polisemia cuvântului a merge (2 enunţuri)


_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________

Grupa..........................
Fişă de lucru 4

1. Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:

înţelegere eroare
comutator ostil
duşmănos comprehensiune
greşeală întrerupător

8
2. Daţi antonimele cuvintelor:

benefic .........................................
egoist..................................
virtute...................................
junior...................................

3. Alcătuiţi enunţuri cu omonimia cuvântului : lamă.


_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
______________________________________________

4. Alegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:

Ioana a fost în vacanţă în ţara Ecuator/Ecuador.


Conform jurnalului de bord ,la 15 aprilie 1564 au trecut de Ecuator/Ecuador ajungând la
Tropicul Racului.
La Muzeul Antipa am văzut un şarpe constrictor/constructor.
Bunicul a fost un constrictor/constructor important al podului.

5. Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarea propoziţie:

La matematică am desenat un triunghi cu trei unghiuri.


_______________________________________________________________________________
_________________________________________________________
6. Arătaţi polisemia cuvântului ochi.
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
__

Grupa..........................
Fişă de lucru 5

1. Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:

văruială incert
trebuincios a tremura
a vibra util
nesigur spoială

9
2. Daţi antonimele cuvintelor:
uman .........................................
normal..................................
ascultător...................................
a împrăştia...................................

3. Alcătuiţi enunţuri cu omonimia cuvântului : sol.


_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
______________________________________________

4. Alegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:

Atitudinea/ latitudinea sa faţă de mamă m-a impresionat.


La ora de geografie am învăţat despre atitudine/latitudine.
Am plătit maşina în numeral/numerar
Anul acesta vom învăţa despre numeral/numerar.

5. Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarea propoziţie:

Jucătorul a revenit din nou pe teren.


____________________________________________________________________________
______________________________________________________

6.Arătaţi polisemia cuvântului a opri (2 enunţuri)


_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
______________________________________________
___________________________________________________________________

10

S-ar putea să vă placă și