Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC – disciplina PSIHOLOGIE (clasa a X-a)

Data susținerii lecției:


Unitatea de învățământ:
Propunător: Prenume NUME (cursant nivelul I/II postuniversitar, DPPD)
Profesor coordonator (mentor): Prenume NUME
Aria curriculară: OM ȘI SOCIETATE
Disciplina: Psihologie
Filiera liceală:
Profilul:
Clasa: a X-a
Unitatea de învățare:
Subiectul lecției:
Tipul lecției: comunicare-asimilare de noi cunoștințe
Buget de timp:
Scopul lectiei:

COMPETENŢE GENERALE: vezi programa analitică pentru disciplina Psihologie, filiera


teoretică/vocațională – profilul pedagogic, clasa a X-a (în funcție de unitatea de învățare)
COMPETENŢE SPECIFICE: vezi programa analitică pentru disciplina Psihologie, filiera
teoretică/vocațională – profilul pedagogic, clasa a X-a (în funcție de unitatea de învățare și de
subiectul lecției)
1.1. –
2.1. –
3.2. –

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) cognitive:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
 OC1 –
 OC2 –
 OC3 –
 OC4 –
 OC5 –
b) afective:
Pe parcursul lecției, elevii vor:
 OA1 – participa cu interes și atenție la desfășurarea procesului instructiv-educativ
 OA2 – rezolva în mod activ și în timp adecvat sarcinile (de exemplu, fișele de lucru)

b) psihomotrice:
Pe parcursul lecției, elevii vor:
 OPM1 – adopta poziția corectă în bancă
 OPM2 – controla tendinţa de a manifesta atitudini/executa mişcări perturbatoare
 OPM3 – utiliza în condiții de igienă și siguranță mijloacele didactice

STRATEGIA DIDACTICĂ
Locul desfășurării lecției: sala de clasă
Metode didactice:
Mijloace de învățământ:
Forme de organizare a clasei de elevi:
Modalități de evaluare: evaluarea continuă pe parcursul lecției prin verificare orală (întrebări
adresate frontal/nominalizare), observarea sistematică a conduitei elevilor, aprecieri verbale cu
privire la calitatea rezolvării sarcinilor de lucru….
Resurse:
a) curriculare – cunoștințele pe care elevii le-au achiziționat în lecțiile anterioare, observațiile și
concluziile formulate pe parcursul orelor anterioare desfășurate pentru disciplina Psihologie (clasa a
X-a, precizați filiera și profilul); b) bibliografice – 1) Ministerul Educației Naționale (precizați anul).
Programa şcolară pentru disciplina Psihologie...– clasa a X-a. Document disponibil la link-ul.....
(accesat la data de 22.11.2023); 2) Zlate, M. (Coord.), Crețu, T., Mitrofan, N., Aniței, M. (2005).
Psihologie. Manual pentru clasa a X-a. București: Editura ,,Aramis” (exemplu)
SCENARIUL DIDACTIC

CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


Etapele lecţiei și Ob. Forme de
Mijloace Metode de organizare a Evaluare
bugetul de timp op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice învățământ clasei de
elevi

1. Moment
organizatoric
(2 minut)

2. Verificarea
cunoștințelor din
lecția anterioară
(5 minute)
3. Captarea
atenţiei
(1 minut)

4. Enunţarea
subiectului
lecției şi a
competențelor
specifice
(2 minute)
5. Transmiterea
noilor cunoștințe
(25 minute)
6. Fixarea
(retenția) și
transferul noilor
cunoștințe
(10 minute)
7. Evaluarea și
notarea elevilor
(5 minute)
ANEXE

FIȘA DE LUCRU NR. 1. DENUMIRE

FIȘA DE LUCRU NR. 2. DENUMIRE

SCHEMA LECȚIEI

S-ar putea să vă placă și