Sunteți pe pagina 1din 6

PRACTICA PEDAGOGICĂ

Portofoliul de practică trebuie să conțină următoarele documente:


1. O planificare calendaristică;
2. Trei fișe de asistență la lecție (completate de mână);
3. Un proiect de lecție, pentru lecția susținută, semnat de profesorul îndrumător, cu
notă pentru lecția susținută;
4. Fișa de evaluare a lecției, completată și semnată de profesorul îndrumător;
5. Orarul profesorului îndrumător.

Cu acest portofoliu vă veți prezenta în ultima săptămână a semestrului I, într-o zi și la


o oră pe care o vom stabili împreună, de comun acord, întrucât practica este colocviu
și trebuie încheiată situația în perioada de verificări.
Orarul săptămânal al profesorului îndrumător

ORA LUNI MARŢI MIERCURI JOI VINERI

Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa
Fişa de asistenţă a lecţiei

Data:
Clasa :
Număr de elevi:
Disciplina :
Unitatea de învăţare :
Subiectul lecţiei :
Tipul lecţiei:
Scopurile lecţiei/Obiective de referinţă/Competenţe specifice:

Obiective operaţionale:
O 1.
O 2.
O 3.
O 4.
O 5.

Metode şi procedee didactice:

Mijloace de învăţământ:

Strategia de evaluare:
Desfăşurarea lecţiei Întrebări şi observaţii
Grilă de evaluare a lecției predate

1.1.
Data:
Clasa:
Număr de elevi:
Disciplina:
Subiectul lecţiei:
Tipul lecţiei:
Scopurile lecţiei/Obiective de referinţă/Competenţe specifice:

Obiective operaţionale :

O 1.
O 2.
O 3.
O 4.
O 5.

Resurse procedurale (metode, procedee, interacţiuni, forme de organizare a activităţii elevilor):

Resurse materiale (mijloace de învăţământ):


NOTE
CRITERII DE EVALUARE A LECŢIEI
PROIECTAREA LECŢIEI 4 5 6 7 8 9 10
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie)
Formularea obiectivelor operaţionale
Unitatea obiective-conţinut-strategii de evaluare
Stabilirea criteriilor de evaluare
Pregătirea condiţiilor necesare desfăşurării lecţiei
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Parcurgerea adecvată a etapelor lecţiei
Prezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaţionale
Valorificarea experienţei elevilor
Realizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a conţinutului,
a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc)
Asigurarea caracterului practic-aplicativ
Densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpului
Diferenţiere, individualizare
Grad de stimulare a independenţei şi a creativităţii
Mijloace implicate în activităţile de învăţare
Crearea motivaţiei, activarea elevilor
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT
Ţinuta, autoritatea în faţa clasei
Limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite)
Elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back)
Tendinţe de conturare a unui stil didactic
Atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.
CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE
Formele de evaluare folosite
Conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării
Propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare
Spirit autocritic
Capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite
Profesor îndrumător,

S-ar putea să vă placă și