Sunteți pe pagina 1din 1

Didactica domeniului i dezvoltri n didactica specialitii

Tem de seminar

Realizai, individual sau n echipe, un proiect de lecie interdisciplinar,


pluridisciplinar sau transdisciplinar, pentru liceu, coal postliceal sau
nvmntul superior, respectnd structura dat. Selectai 2-5 competene
transversale, 2-5 competee specifice din programele colare sau din fiele
disciplinei. Propunei un test docimologic pentru lecia proiectat.

Modelul de proiectare a leciei din perspectiv curricular

I. Organizarea resurselor pedagogice

Organizarea administrativ
1. Profesorul specialitatea, experiena didactic;
2. Disciplina de nvmnt;
3. Timpul i spaiul pedagogic;
4. Clasa de elevi.
Organizarea pedagogic
1. Tema activitii (corespunde scopului general al capitolului);
2. Subiectul activitii didactice (fixat n termenii leciei noi);
3. Forme de organizare: instruire pe perechi, pe microgrupe, individual;
4. Tipul de activitate didactic.

II. Planificarea leciei


1. Scopul general (sintetizeaz obiectivele specifice ale capitolului);
2. Obiectivele concrete (2-5);
3. Coninuturi de baz;
4. Metode didactice (1-2), procedee, tehnici didactice (3-4);
5. Evaluarea: iniial, continu, final.

III. Scenariul leciei


Principii: captarea permanent a ateniei, asigurarea conexiunii inverse prin evaluare
continu, meninerea motivaiei.
1. Anunarea scopului general i a obiectivelor concrete, a resurselor necesare i a
criteriilor de evaluare (1 minut)
2. Evaluarea iniial (verificarea leciei anterioare) (10-15 minute)
3. Predarea-nvarea-evaluarea continu: reactualizarea ideilor-ancor, activarea clasei
prin crearea de situaii de nvare, fixarea schemei leciei noi, stabilirea temei acas
(30-35 minute)
4. Evaluarea final: evaluare nonformal, evaluare formal, prin note (1-5 elevi), linia
de perspectiv (4 minute)

Sorin Cristea, Dicionar enciclopedic de pedagogie, 2015

S-ar putea să vă placă și