Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic de lungă durată, clasa a XI-a, profil umanist

Curriculumul disciplinar la Informatică statuează următoarele competențe specifice:


CS1. Utilizarea instrumentelor cu acțiune digitală în scopul eficientizării proceselor de învățare și de muncă, manifestând abordări inovatoare și spirit
practic.

CS2. Interacțiunea cu membrii comunităților virtuale în scopuri de învățare și muncă, manifestând interes pentru învățarea activă, pentru cercetare și
colaborare, respectând etică mediilor virtuale.
CS3. Promovarea în mediile digitale a elaborărilor și realizărilor personale și ale colectivului în care activează, dovedind ingeniozitate, spirit de echipă și
convinge-te.
CS4. Elaborarea de produse digitale grafice, audio și video, demonstrând creativitate și respect față de valorile culturale naționale și universale.
CS5. Perceperea științifică a rolului și impactului fenomenelor informatice din societatea contemporană, manifestând gândire critică și pozitivă în conexarea
diferitor domenii de studiu, activitate și valori umane.
CS6. Prelucrarea datelor experimentelor din domeniul științelor reale și al celor socioumane, manifestând gândire critică, claritate și corectitudine.
CS7. Algoritmizarea metodelor de analiză, de sinteză și de soluționare a situațiilor problemă, demonstrând creativitate și perseverență.
CS8. Implementarea algoritmilor în medii de programare, dând dovadă de concentrare și reziliență.
CS9. Explorarea situațiilor problemă prin modelare, prin planificare și efectuare de experimente virtuale în mediile digitale, dovedind spirit analitic, claritate
și concizie.

Repartizarea modulelor
Numărul Din ele,
Unități de învățare
de ore evaluări
1. Recapitulare și completări 4 1
2. Tipuri de date structurate 8 1
3. Informația 6
Informatica 4. Calculatoare și rețele 6 1
Clasa a XI-a 5. Modul la alegere:
Umanist A) Tehnici de prelucrare audio-
video 8
B) Programarea vizuală
C) Limbaje de marcare a
hipertextului
6. La discreția cadrului didactic 3 1
Total 34 4

CLASA A XI-A
Eșalonarea
Unități de învățare/ în timp Strategii didactice (forme de Note
Unități de competență
NR Conținut tematic Nr. organizare, resurse didactice, evaluare)
de ore Data
1. Recapitulare și completări
Vocabularul și sintaxa unui 1 consolidare/
limbaj de programare de 1 recuperare
1 nivel înalt.
Conceptul de dată. Tipuri de
1
2 date simple.
Conceptul de acțiune.
Instrucțiunile unui limbaj de 1
3 programare de nivel înalt.
4 Evaluarea inițială 1
2. Tipuri de date structurate
• Argumentarea necesității Tipuri de date structurate Exerciții de:
structurării datelor. (tablou, șir de caractere, 1 • utilizare a diagramelor sintactice și a
• Recunoașterea și 5 articol, mulțime, fișier): formulelor metalingvistice pentru
utilizarea formulelor –– declarații de tipuri de verificarea corectitudinii definirii tipurilor
6 1
metalingvistice și date structurate; de date structurate;
a diagramelor sintactice –– formulele • definire a tipurilor de date structurate;
ale declarațiilor de tipuri metalingvistice și • prelucrare a datelor structurate;
de date în studiu. diagramele sintactice ale • prelucrare a fișierelor. Probleme de:
declarațiilor de tipuri de 1
• Prelucrarea datelor • prelucrare a datelor, utilizând tipurile de
structurate. date structurate; date în studiu. Studii de caz:
• Alegerea structurii de 7 • Modul de referire a componentelor
date adecvate –– mulțimea de valori ale datelor structurate.
rezolvării unei probleme. tipurilor de date 1 • Metodele de memorare a datelor
8 structurate; structurate în memoriile interne și externe
9 –– restricțiile impuse de 1 ale calculatorului. Proiecte:
realizările limbajelor de • Evidența consumului zilnic de energie
programare în cazul
electrică la domiciliu.
tipurilor de date structurate;
–– operațiile destinate • Evidența frecvenței elevilor din clasă.
10 prelucrării tipurilor de date 1 • Calculul notelor medii ale elevilor din
structurate; clasă. • Calculul cheltuielilor personale
–– clasificarea fișierelor în zilnice, săptămânale și lunare.
funcție de tipul operațiilor • Prelucrarea textelor.
1
permise și de modul de
11 acces.
Evaluarea sumativă ” Tipuri
12 1
de date structurate”
3. Informația
Informația: Exerciții de:
• Identificarea conceptelor –– cantitatea de informație; • determinare a cantității de informație în
–– stocarea informației; mesajele sursei;
de bază pentru 2
13 –– transmiterea • codificare și decodificare a informației;
reprezentarea și • argumentare a necesității de codificare și
transmiterea informației. informației; decodificare a informației text, audio și video;
• Utilizarea mijloacelor 14 –– prelucrarea informației. • determinare a cantității de informație în texte, în
informatice în activitatea 15 Semne și alfabete. 1 imagini, în secvențe audio și video;
cotidiană. • identificare a surselor, a canalelor și a purtătorilor
Codificarea și
16 1 de informație;
decodificarea mesajelor. • determinare a capacității de stocare a purtătorilor
17 Cuantizarea imaginilor. 1 de informații;
• Estimarea cantității de • discretizare a mesajelor continue;
informație transmisă, • discretizare în spațiu și în valoare a imaginilor
recepționată și prelucrată statice;
în activitățile cotidiene. • discretizare a imaginilor dinamice în timp. Studii
de caz:
• Aplicarea principiilor de • Evoluția purtătorilor statici și a purtătorilor
bază de codificare și dinamici de informație.
decodificare a informației 1 • Domeniile de utilizare a purtătorilor moderni de
pentru transmiterea, informație. Proiecte:
recepționarea și • Evaluarea cantității de informație.
• Arhivarea informației.
prelucrarea ei. Reprezentarea și • Particularități de codificare a semnelor diacritice
18 transmiterea informației. pentru limbile central europene.
• Codificarea ternară a informației.
4. Calculatoare și rețele
• Utilizarea resurselor 19 Schema funcțională a 1 Exerciții de:
tehnice și a resurselor calculatorului: –– • identificare a unităților funcționale ale
programate ale procesorul; calculatorului și a traseelor de date dintre
calculatorului. –– memoria internă; ele; • explicare a principiului de comandă
• Utilizarea –– dispozitivele de intrare prin program;
– ieșire; • descriere a schemei funcționale a
–– memoria externă. calculatorului.
Resursele calculatorului: • descriere a rolului implementării
–– echipamentele; algoritmilor eficienți în dezvoltarea
–– programele. informaticii;
• clasificare a instrucțiunilor în funcție de
tipul lor;
• evidențiere a resurselor tehnice și a
Memoriile externe: 1 resurselor programate ale calculatorului;
20
–– pe purtători magnetici; • explicare a principiilor de funcționare a
dispozitivelor externe de –– pe purtători optici; memoriilor externe;
memorare pentru –– pe semiconductori. • explicare a principiilor de funcționare a
stocarea curentă și de Dispozitivele de intrare- dispozitivelor de intrare – ieșire;
lungă durată a ieșire: • clasificare a calculatoarelor în funcție
informațiilor. 21 –– vizualizatorul; de caracteristicile tehnico-economice și
1
• Utilizarea –– tastatura; domeniile de utilizare.
dispozitivelor de intrare- –– șoricelul;
Studii de caz:
ieșire ale calculatorului. –– imprimantele.
• Stocarea informației pe purtători
Tipuri de rețele:
magnetici și pe purtători optici.
–– rețele locale;
• Stocarea informației pe discuri optice și
–– rețele regionale;
memorii, pe semiconductori. •
–– rețele globale.
• Clasificarea rețelelor de Calculatoarele universale și
Tehnologii de cooperare în 1
calculatoare. calculatoarele dedicate.
rețea:
• Utilizarea tehnologiilor Proiecte:
22 –– de la egal-la-egal;
de cooperare în rețea. • Istoria tehnicii de calcul.
–– client-server.
• Descrierea principiilor • Evoluția calculatoarelor. •
de organizare și utilizare a Microprocesoarele.
Rețeaua Internet. Servicii
serviciilor internet; • Calculatoarele în jurul nostru.
Internet:
• Respectarea regulilor de –– e-comunicarea (email, • Cum să-ți procuri un calculator
etică și securitate forum, chat, rețele sociale); personal.
personală în rețele. –– accesul la calculatoarele • Evoluția structurii calculatoarelor.
• Respectarea regulilor de distante; –– transferul de 1
protecție a rețelelor. fișiere;
–– localizarea și regăsirea
informației.
23
24 Evaluarea sumativă ” 1
Informația. Calculatoare și
rețele”

Modul la alegere: A) Tehnici de prelucrare audio-video

• Utilizarea metodelor de 25 1 rciții de: • explicare a principiilor de


digitalizare a informației Programe de calculator și codificare și decodificare a datelor audio;
audio. echipamente de codificare • determinare a volumului datelor audio
• Utilizarea convertoarelor și decodificare a datelor necomprimate cunoscând parametrii de
audio. audio. Formatele fișierelor codificare; • determinare a formatului
• Utilizarea formatelor de ce conțin date audio. audio cunoscând extensiunile denumirilor
bază ale fișierelor ce 26 1 de fișiere; • identificare și explicare a
conțin informații audio. Prelucrări digitale audio. parametrilor de bază și a caracteristicilor
• Utilizarea facilităților de Înregistrarea și redarea principale ale echipamentelor frecvent
bază ale editoarelor semnalelor sonore. utilizate în colectarea, înregistrarea,
digitale audio. Vizualizarea semnalelor prelucrarea și reproducerea secvențelor
• Utilizarea editoarelor sonore. audio. Studii de caz: • Analiza comparată
digitale audio pentru Conversiile de formate a softurilor destinate prelucrărilor digitale
prelucrarea secvențelor audio. audio. • Analiza comparată a
sonore. 1 echipamentelor destinate prelucrărilor
• Crearea și prelucrarea digitale audio. • Analiza comparată a
înregistrărilor audio. formatelor de fișiere audio. Proiecte: •
• Utilizarea metodelor de Cercetarea modului în care variația
digitalizare a informației Compresia și decompresia frecvenței de discretizare a semnalelor
video. 27 datelor video. Redarea sonore influențează calitatea de redare a
• Precizarea principiilor de informației video. acestora. • Cercetarea modului în care
funcționare și utilizare a Programe de calculator și variația pasului de cuantificare a
convertoarelor video. echipamente de codificare semnalelor sonore influențează calitatea
• Utilizarea formatelor de și decodificare a datelor de redare a acestora. • Cercetarea
bază ale fișierelor ce video. Formatele fișierelor modului în care compresia semnalelor
conțin informații video. ce conțin date video. sonore influențează calitatea de redare a
1 acestora.
• Utilizarea facilităților de Prelucrări digitale video. erciții de: • utilizare a principalelor
bază ale editoarelor digitale 28 Înregistrarea și redarea facilități ale unui editor digital audio; •
video. secvențelor video
Elemente de drept: 1 analiză comparată a înregistrărilor uneia
–– drepturi de autor; și aceleiași secvențe sonore efectuate în
29 –– drepturi conexe; formate audio diferite; • analiză a calității
1 de redare a secvențelor audio în funcție
30 –– licențe pentru de parametrii de înregistrare și stocare;
distribuție(CCL); conversie a formatelor fișierelor audio; •
• Utilizarea editoarelor –– antiplagiarismul transmitere a fișierelor audio prin diferite
digitale pentru prelucrarea multimedia mijloace de comunicații digitale.
secvențelor video. 1 Proiecte: • Elaborarea fundalului audio
• Crearea și prelucrarea pentru un eveniment școlar. • Mixarea
înre gistrărilor video. semnalelor audio ce provin de la mai
• Respectarea legislației multe surse pe durata unui eveniment
naționale și internaționale 31 Evaluarea sumativă ” școlar. • Elaborarea pistelor sonore pentru
în domeniul dreptului de Tehnici de prelucrare filmele video ale evenimentelor școlare.
autor. audio-video”

La finele clasei a XI-a, elevul poate:


- să utilizeze datele structurate pentru elaborarea modelelor informatice ale obiectelor, ale sistemelor și ale proceselor frecvent întâlnite în activitatea
cotidiană;

- să selecteze tipurile de date structurate în funcție de specificul informațiilor din componența problemelor de soluționat;

- să implementeze într-un limbaj de programare de nivel înalt algoritmii de prelucrare a datelor structurate, necesari pentru soluționarea problemelor
referitoare la prelucrarea digitală a informației;

- să utilizeze bazele teoriei informației, a aritmeticii de calculator și a algebrei booleene pentru elaborarea modelelor informatice;

- să interpreteze rezultatele furnizate de programele de calculator elaborate;

- să identifice structura generală a sistemelor digitale utilizate, a principiilor de funcționare a sistemelor de transmitere, de sto-care și de prelucrare a
informației,

manifestând următoarele atitudini specifice predominante:

- corectitudinea și coerența în utilizarea terminologiei specifice;

- atenția și interesul pentru implementarea algoritmilor;

- inițiativă și perseverență în implementarea algoritmilor;

- curiozitate și interes în valorificarea metodelor și instrumentelor specifice prelucrărilor digitale;

- valorificarea gândirii critice pentru adoptarea unui plan pertinent în algoritmizarea problemelor;

- curiozitate și creativitate în integrarea achizițiilor informatice cu cele din alte domenii;

- respectarea regulilor de securitate, ergonomice, etice și de design în crearea și difuzarea programelor de calculator.

S-ar putea să vă placă și