0% au considerat acest document util (0 voturi)
40 vizualizări6 pagini

Ala I Pestele Final

Proiectul didactic se concentrează pe activități liber alese pentru grupa mijlocie, având ca temă animalele marine, în special peștii. Activitățile includ ordonarea siluetelor peștilor, amprentarea animalelor marine și jocuri de pescuit, toate având scopul de a dezvolta abilități motrice și creativitate. Evaluarea se va face prin observație și aprecierea lucrărilor realizate de copii la fiecare centru de activitate.

Încărcat de

mariana.mihaila8633
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
40 vizualizări6 pagini

Ala I Pestele Final

Proiectul didactic se concentrează pe activități liber alese pentru grupa mijlocie, având ca temă animalele marine, în special peștii. Activitățile includ ordonarea siluetelor peștilor, amprentarea animalelor marine și jocuri de pescuit, toate având scopul de a dezvolta abilități motrice și creativitate. Evaluarea se va face prin observație și aprecierea lucrărilor realizate de copii la fiecare centru de activitate.

Încărcat de

mariana.mihaila8633
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC INSPECȚIE SPECIALĂ GRAD I

Activități liber- alese I

Data: 3.02.2025
Propunător: Rotaru G. Mariana (căs. Mihăilă)
Grupa mijlocie- Grupa Coconilor
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului: Lumea ființelor necuvântătoare
Tema săptămânii: Animale marine
Tema activității: Peștele
Categoria de activitate: Jocuri și activități liber alese
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare:
Centrul de interes Știință: „De la mic la mare”- ordonarea crescătoare a siluetelor peștilor în funcție de mărime
Centrul de interes Artă: „Viețuitoare marine”- amprentare
Centrul de interes Joc de masă: La pescuit
Dimensiuni ale dezvoltării:
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
Conceptul de sine;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor( persistență în activități);
Activare și manifestare a potențialului creativ;
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
Comportamente vizate:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situații educaționale;
Finalizează proiecte simple;
Manifestă creativitate în activități diverse;
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă).
Scopul activității: Dezvoltarea priceperilor și deprinderilor de a rezolva sarcini in contexte variate de învățare
Obiective operaționale:
Centrul Știință
O1: să sorteze siluetele decupate după mărime;
O2: să ordoneze crescător siluetele sortate formând un sir dat;
O3: să lipească corespunzător siluetele ordonate, respectând cerința;
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei.
Resurse materiale: pești din hârtie, fișe suport, lipici, șervețele umede.
Desfășurarea activității: Copiii vor primi siluete de pești din hârtie de diferite dimensiuni. Vor ordona siluetele peștilor crescător, formând un
șir dat apoi le vor lipi pe fișa suport.
Centrul Artă
O4: să amprenteze, utilizând buretele, cel mult două siluete marine;
O5: să dozeze corespunzător culoarea pe suprafața de lucru pentru obținerea uniforma a siluetei animalului marin;
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, problematizarea, turul galeriei.
Resurse materiale: coli colorate, siluete animale marine, tempera, bureți în formă de cerc, suport acuarele, șervețele umede.
Desfășurarea activității: Copiii vor amprenta cu ajutorul buretelui culoarea albastră pe conturul siluetei animalului marin plasat pe coala
colorată și pe restul colii.
Centrul Joc de masă
O5: să pescuiască utilizând undița, cel mult patru siluete de culoarea bolului pe care l-au ales;
O6: să verifice numărul siluetelor pescuite indicând cifra corespunzătoare și culoarea.
Strategia didactică:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, problematizarea.
Resurse materiale: pești colorați laminați, undițe confecționate cu capăt magnetic, boluri colorate.
Desfășurarea activității: Copiii vor pescui utilizând undița, cel mult patru siluete ale peștilor colorați, în funcție de culoarea bolului pe care l-au
ales, apoi vor verificând numărul siluetelor indicând cifra corespunzătoare și culoarea.
Material bibliografic:
Culea Laurenția, 2014, Aplicarea noului curriculum, Editura Diana, București
Toma Georgeta, Ristoiu Maruța, Anghel Magdalena, Nicolae Irinela, Petre, Daniela, 2010, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru
învățământ preșcolar, Editura Delta, Pitești
[Link]
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Secvențe didactice Conținutul științific Strategiile didactice Evaluare


Organizarea Pregătirea materialelor pentru fiecare centru de activitate
activității
Captarea atenției Se va prezenta copiilor o undiță telescopică și se va purta o Conversația
conversație legată de modalitatea și scopul folosirii acesteia.

Anunțarea temei și a Voi anunța temele activităților pentru fiecare centru de interes, Explicația
obiectivelor materialele utilizate, dar și sarcinile de lucru.

Dirijarea învățării La centrul Știință- Copiii vor fi anunțați că vor ordona crescător Explicația Capacitatea copiilor
siluetele formând un sir dat și le vor lipi pe fișa suport respectând de a urma
cerința. instrucțiunile
La centrul Artă- Copiii vor fi anunțați că vor amprenta cel mult două
animale marine pe care le vor alege, dozând corespunzător culoarea pe
suprafața de lucru pentru obținerea uniformă a siluetei acestora. Conversația
La centrul Joc de masă- Copiii vor fi anunțați că vor pescui siluete de Demonstrația
culoarea bolului pe care și l-au ales, menționând cifra corespunzătoare Apreciez verbal
numărului de siluete pescuite dar și culoarea acestora. capacitatea de a
Copiii pot face schimb de boluri cu un alt coleg până ce vor putea finaliza activitatea
ocupa un loc la un alt centru. propusă
Copiii vor fi îndrumați spre centrele de interes în funcție de Lucrul individual
preferințele fiecăruia, se vor executa exerciții de încălzire a mâinilor și
se vor intui materialele existente la fiecare centru.
Obținerea Copiii vor observa produsele de la fiecare centru de interes și vor Turul galeriei Capacitatea copiilor
performanței descrie activitățile desfășurate în fiecare centru. de însușire a unor
Vom verifica dacă siluetele peștilor au fost ordonate crescător, după tehnici de lucru,
mărime, la centrul Știință.
Vom aprecia modalitatea în care au lucrat la centrul Artă și gradul în
care au reușit să creeze siluetele animalelor marine. Capacitatea copiilor
La sectorul Joc de masă vom verifica dacă sortarea siluetelor peștilor de a descrie
a fost făcută în mod corespunzător astfel încât să nu existe pești de altă activitățile realizate,
culoare și vom număra siluetele peștilor pescuite de ultimii copii, oferind aprecieri.
precizând numărul și culoarea acestora
Încheierea activității Activitatea se încheie cu strângerea materialelor de către copii și cu Frontal
aprecierea verbală a modului în care au lucrat, evidențiind lucrările
îngrijite și realizate corespunzător.

S-ar putea să vă placă și