Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Prof.înv.preșcolar BARBU – FLORESCU DOINA


GRĂDINIŢA cu P.P. nr.3 MANGALIA

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ” Cum este, a fost și va fi aici pe pământ”


TEMA SĂPTĂMÂNII: ” NEMO vrea prieteni” (Viețuitoarele marine)
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ” În lumea celor care nu cuvântă”
TEMA: „Peisaj marin”
DOMENIUL: Estetic și Creativ
TIPUL DE ACTIVITATE: Fixare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE ACTIVITATE: Pictură
FORMA DE REALIZARE: Pe echipe

SCOPUL:
 Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi; stimularea
expresivității și a creativității prin pictură.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
 O1 –Să utilizeze tehnici specifice (pată de culoare, punctul, linia) pentru
realizarea sarcinilor de învățare;
 O2 –Să manipuleze materialele și instrumentele de lucru;
 O3 –Să compună în mod original spațiul plastic;
 O4 –Să interpreteze liber, creativ lucrări plastice exprimând sentimente estetice;
 O5 –Să se exprime într-un limbaj adecvat activității estetic - creativ.

METODE ȘI PEOCEDEE: Metoda interactivă de grup ”Turul Galeriei”, conversația,


explicația,exercițiul, demonstrația.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: Cartoane A1- desenate cu peisaj marin,


acuarele, pensule, pahare cu apă, șervețele.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani MECT, editura DPH
Bucureşti 2009.
2. Valerica Popa, ”Activități de Educație plastică în grădiniță” Editura V&I Integral,
București, 2000.

Durata: 30 minute
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:

Evenimentul Conținutul științific Strategiile Didactice Evaluarea


didactic (metode,mijloace, (instrumente
formă de organizare și indicatori)
1. Moment Se asigură condiții optime pentru realizarea activității
organizatoric (aerisirea sălii de grupă, aranjarea meselor în careu deschis). Ecusoane (pești,
Se organizează introducerea copiilor în sala de grupă pe căluți de mare,
grupuri (pești, căluți de mare, broaște țestoase, caracatițe). broaște țestoase,
Copiii se vor așeza la mese. caracatițe)
2. Captarea Se face prin descoperirea celor 4 planșe A1 (care au desenat Converasația
atenției peisaj marin – nisip, alge, scoici, apa) 4 planșe A1-
desenate cu peisaj
marin
3. Anunțarea Educatoarea le propune copiilor să picteze pe planșe Conversația
temei și a simbolul fiecărei echipe (pești, căluți de mare, broaște Explicația
obiectivelor țestoase, caracatițe) având ca temă ”Peisaj Marin” din
povestea prezentată la activitatea precedentă, ”În căutarea
lui Nemo”
4.Dirijarea  Prezentarea și analizarea modelului Conversația
învățării Educatoarea le prezintă modelele de pești, căluți de mare, Explicația
broaște țestoase, caracatițe.
 Intuirea materialului Modelele de
- Ce ați primit pe măsuțe? viețuitoare marine
- Noi am primit pe măsuțe o planșă – tablou, acuarele, (pești, căluți de
pensule, șervețele, pahare cu apă mare, broaște
 Explicarea şi demonstrarea tehnicilor de lucru țestoase,
Educatoarea explică tehnicile specifice picturii ca: pata de caracatițe), 4
culoare, punctul, linia. Fiecare echipă va picta pe planșă planșe A1-
desenate cu peisaj
viețuitoarele marine pe care le au ca simbol al echipei. marin, acuarele,
pensule, șervețele,
pahare cu apă

5.Obținerea  Executarea temei de către copii Exercițiul Evaluarea


performanței Copiii încep să picteze utilizând tehnicile demonstrate. Explicația practică
Educatoarea urmărește modul cum se realizează lucrările, 4 planșe A1-
explică și sprijină copii care solicită ajutor. desenate cu peisaj
marin, acuarele,
pensule, șervețele,
pahare cu apă
6. Evaluarea Educatoarea va afișa cele 4 lucrări colective pe un năvod și Conversația Analiza
Activității cu ajutorul lor se vor analiza și aprecia modul de realizare în Explicația lucrărilor
funcție de respectarea indicațiilor date. Metoda Interactivă
Se folosește metoda interactivă ”Turul Galeriei” pentru a ”Turul Galeriei”
evalua lucrările; se vor trece pe marginea lucrărilor Năvod
elementele care au fost omise din tablou. Lucrările copiilor
După încheierea turului galeriei revin la locul inițial și timp (4 planșe
de 5 minute se analizează momentele surprinse în picturile colective)
colective.
7. Încheierea Se fac aprecieri asupra întregii activități și copiii vor fi Conversația Aprecieri
Activității recompensați cu dulciuri (bomboane sub formă de Stimulente verbale
viețuitoare marine). (bomboane sub
formă de
viețuitoare
marine).

S-ar putea să vă placă și