Sunteți pe pagina 1din 25

VERBUL

Verbul este partea de vorbire flexibil care exprim aciunea, starea sau existena. El i schimb forma dup timp, persoan, numr.

CATEGORII GRAMATICALE (morfologice)


modul timpul persoana numrul diateza

CONJUGRILE
fiecare aciune (verb) are un nume exprimat prin modul infinitiv. Dup terminaia la infinitiv, verbul se grupeaz n patru conjugri: I ( a): a cnta, a mnca, a sta, a lucra, a ara a II-a ( ea): a vedea, a tcea, a bea, a edea a III-a ( e): a face, a spune, a zice, a crede, a spune, a merge a IV-a ( i; ): a citi, a hotr, a iubi, a cobor, a ti Maria cntase cndva la vioar. Au vzut mpreun filmul. Ai spus c vei aduce cartea! Nepoii citiser toate crile bunicului.

CLASIFICARE
1. Dup neles: a) predicative (au neles de sine stttor i formeaz singure predicat verbal): Biatul citete. b) nepredicative (nu au neles de sine stttor i nu pot forma singure predicat): copulative (nu au neles de sine stttor i intr n alctuirea unui predicat nominal alturi de un nume predicativ): - a fi: Vremea e rece. - a se face: Crescnd, s-a fcut nelegtor. - a deveni: A devenit matur. - a prea: Copiii lui preau educai. - a iei: Sandu a ieit arhitect. - a rmne: Au rmas mpreun. - a ajunge: A ajuns actor.

auxiliare instrumente gramaticale care ajut la formarea modurilor i a timpurilor compuse i a diatezei pasive: a fi, a avea, a voi/ a vrea El a mers la coal. a fi: intr n alctuirea - indicativului viitor anterior: Vor fi spus. - conjunctivului perfect: S fi spus. - infinitivului perfect: Era obositor a fi alergat 10 Km. - diateza pasiv: Aceast poezie a fost recitat. a avea: - intr n alctuirea indicativului perfect compus - intr n alctuirea condiionalului prezent i perfect: a, ai, ar, am, ai, ar a vrea: - intr n structura indicativului viitor i viitor anterior: voi, vei, va, vom, vei, vor 2. Dup posibilitatea de a avea forme pentru toate persoanele: a) personale (au forme pentru toate persoanele): a scrie, a citi, a lucra, a cobor b) impersonale ca sens i unipersonale ca form (au form numai pentru persoana a III-a, singular): ninge, plou, se cuvine, trebuie, se ntmpl, a ltra, a merita, a ajunge, a rmne Rmne cum am stabilit. 3. Dup posibilitatea de a avea un complement direct: a) tranzitive (permit un complement direct): a spune, a vedea, a citi (ex.: vd ceva; vd pe cineva). Elevul spune poezia. (ce spune ? poezia = complement direct) verb tranzitiv c) intranzitive (nu permit un complement direct): a merge, a se gndi. Excursionitii merg pe crrile tiute. verb intranzitiv (pe unde merg? pe crrile = complement circumstanial de loc).

VALORILE VERBULUI

A FI

Verb copulativ:
PN

Frunzele sunt uscate.


vb. cop.+ nume predicativ/adj.

Verb auxiliar:
PV
vb. auxiliar

PN
vb. copulativ

A fi vorbit 1 dac nu eram timid. 2 Verb predicativ: - cnd are urmtoarele sensuri: a exista, a se afla, a se gsi, a dura, a dinui, a se ntmpla, a proveni, a rula ...
PV

Era varz n pia ? (a se afla)


PV

Ct erau bananele ? (a costa)


PV

Cursul e de 2 luni. (a dinui)


PV

La sala palatului a fost un concert. (a rula)


PV

Bunicii mei sunt din Arad. (a proveni)

ATENIE!
Verbul a fi se scrie cu doi i la: conjunctiv: (tu) s fii imperativ: fii gerunziu: fiind VERBE INTRANZITIVE 1. Verbe de micare: a merge, a fugi 2. Verbe impersonale: plou, tun, ninge 3. Verbe unipersonale: trebuie, se cuvine 4. Verbe reflexive: a se gndi, a-i aminti 5. Verbe copulative: a fi, a deveni, a ajunge, a nsemna 6. Verbe la diateza pasiv

MODURILE VERBULUI MODUL este forma pe care o ia verbul pentru a arta felul n care vorbitorul prezint aciunea.
MODURI PERSONALE (predicative): INDICATIV arat o aciune sigur, real i are toate timpurile

- PREZENT
Indic desfurarea aciunii n momentul vorbirii. Conjugarea I: (eu) nv, (tu) nvei, (el/ea) nva, (noi) nvm, (voi) nvai , (ei) nva Conjugarea a II-a: (eu) par, (tu) pari, (el/ea) pare, (noi) prem, (voi) prei, (ei) par Conjugarea a III-a: (eu) merg, (tu) mergi, (el/ea) merge, (noi) mergem, (voi) mergei, (ei) merg Conjugarea a IV-a: (eu) dorm, (tu) dormi, (el/ea) doarme, (noi) dormim, (voi) dormii, (ei) dorm (a) nva: nv nvei nva nvm nvai nv (a) lucra: lucrez lucrezi lucreaz lucrm lucrai lucreaz (a) afla: aflu afli afl aflm aflai afl

Alte valori temporale: un adevr general: ,,Apa trece, pietrele rmn. un viitor: Mine merg la bunici. un trecut: Mihai Viteazul i nfrnge pe turci la Clugreni n anul 1595. o aciune repetat n mod obinuit: Trenul pleac la ora zece.

- IMPERFECT

Exprim o aciune trecut, care se desfoar n acelai timp cu o alt aciune trecut, artnd durata sau repetarea. (ntr-o naraiune, imperfectul e folosit n descrierea cadrului de desfurare a aciunii.) Conjugarea I: (eu) nvam, (tu) nvai, (el/ea) nva, (noi) nvam, (voi) nvai, (ei) nvau Conjugarea a II-a: (eu) pream, (tu) preai, (el/ea) prea, (noi) pream, (voi) preai, (ei) preau Conjugarea a III-a: (eu) mergeam, (tu) mergeai, (el/ea) mergea, (noi) mergeam, (voi) mergeai, (ei) mergeau Conjugarea a IV-a: (eu) dormeam, (tu) dormeai, (el/ea) dormea, (noi) dormeam, (voi) dormeai, (ei) dormeau (a) nva: nvam nvai nva nvam nvati nvau Sufixele de imperfect sunt: a i ea Alte valori temporale: o aciune repetat n mod obinuit: n copilrie, bunica ne spunea poveti. o cerere politicoas, o rugminte, o dorin: Doream s discutm. un viitor n trecut: Maria i fcea bagajul pentru c pleca n dou ore. (a) prea: pream preai prea pream preai preau (a) merge: mergeam mergeai merg mergeam mergeai mergeau

- PERFECT SIMPLU
Exprim n limba literar, o aciune petrecut i ncheiat n trecut. (n limba literar, perfectul simplu este timpul povestirii la persoana a III-a. n limba vorbit este folosit doar n anumite regiuni ale rii (n Oltenia, mai ales!) i exprim o aciune terminat de curnd, deosebinduse, n acest caz de perfectul compus.) Conjugarea I: 5

(eu) nvai, (tu) nvai, (el/ea) nv, (noi) nvarm, (voi) nvari, (ei) nvar Conjugarea a II-a: (eu) prui, (tu) prui, (el/ea) pru, (noi) prurm, (voi) pruri, (ei) prur Conjugarea a III-a: (eu) mersei, (tu) mersei, (el/ea) merse, (noi) merserm, (voi) merseri, (ei) merser Conjugarea a IV-a: (eu) dormii, (tu) dormii, (el/ea) dormi, (noi) dormirm, (voi) dormiri, (ei) dormir (a) nva: nvai nvai nv nvarm nvari nvar Sufixele perfectului simplu sunt: a u se i Desinenele perfectului simplu sunt: - persoana I, singular: i - persoana a II-a, singular: i - persoana a III-a, singular: - persoana I, plural: rm - persoana a II-a, plural: ri - persoana a III-a, plural: r (a) prea: prui prui pru prurm pruri prur

- PERFECT COMPUS
Exprim o aciune trecut i terminat n momentul vorbirii. (ntr-o naraiune din comunicarea curent i oral, perfectul compus se folosete pentru a prezenta aciunile, evenimentele.) Conjugarea I: (eu) am nvat, (tu) ai nvat, (el/ea) a nvat, (noi) am nvat, (voi) ai nvat, (ei) au nvat Conjugarea a II-a:

(eu) am prut, (tu) ai prut, (el/ea) a prut, (noi) am prut, (voi) ai prut, (ei) au prut Conjugarea a III-a: (eu) am mers, (tu) ai mers, (el/ea) a mers, (noi) am mers, (voi) ai mers, (ei) au mers Conjugarea a IV-a: (eu) am dormit, (tu) ai dormit, (el/ea) a dormit, (noi) am dormit, (voi) ai dormit, (ei) au dormit Structura: e alctuit din forme specifice ale verbului auxiliar a avea + participiul verbului de conjugat formele inverse ale perfectului compus sunt arhaice i se pstreaz n poezia popular: Datu mi te a ! (a) nva: am ai a am ai au (a) prea: am ai a am ai au

nvat

prut

Alte valori temporale: un adevr general: Totdeauna a plouat mult n noiembrie. un viitor: Nu fii nelinitit, n dou minute am plecat.

- MAI MULT CA PERFECTUL Exprim o aciune trecut i terminat naintea altei aciuni trecute. (n limba vorbit mai-mult-ca-perfectul este folosit destul de rar.) Conjugarea I: (eu) nvasem, (tu) nvasei, (el/ea) nvase, (noi) nvaserm, (voi) nvaseri, (ei) nvaser Conjugarea a II-a: (eu) prusem, (tu) prusei, (el/ea) pruse, (noi) pruserm, (voi) pruseri, (ei) pruser Conjugarea a III-a: (eu) mersesem, (tu) mersesei, (el/ea) mersese, (noi) merseserm, (voi) merseseri, (ei) merseser Conjugarea a IV-a: (eu) dormiseri, (ei) dormiser dormisem, (tu) dormisei, (el/ea) dormise, (noi) dormiserm, (voi)

(a) nva: nvasem nvasei nvase nvaserm nvaseri nvaser

(a) dormi: dormisem dormisei dormise dormiserm dormiseri dormiser

Sufixul caracteristic mai mult ca perfectului este: -se-, iar el urmeaz dup sufixul de perfect simplu. Alte valori temporale: o scuz politicoas: Venisem s discutm despre concurs.

- VIITOR
Exprim o aciune care se va desfura dup momentul vorbirii. Conjugarea I: (eu) voi nva, (tu) vei nva, (el/ea) va nva, (noi) vom nva, (voi) vei nva, (ei) vor nva Conjugarea a II-a: (eu) voi prea, (tu) vei prea, (el/ea) va prea, (noi) vom prea, (voi) vei prea, (ei) vor prea Conjugarea a III-a: (eu) voi merge, (tu) vei merge, (el/ea) va merge, (noi) vom merge, (voi) vei merge, (ei) vor merge Conjugarea a IV-a: (eu) voi dormi, (tu) vei dormi, (el/ea) va dormi, (noi) vom dormi, (voi) vei dormi, (ei) vor dormi

- Are o form literar specific scrisului, alctuit din verbul auxiliar a vrea + infinitivul verbului de conjugat. (a) merge: voi vei va vom vei vor

nva

Structura: ,,o invariabil + conjunctivul prezent al verbului de conjugat: O s dansez rap. verbul auxiliar ,,a avea la indicativ, prezent + conjunctivul, prezent al verbului de conjugat: Am s mnnc mai ncolo. forme ale verbului ,,a vrea rezultate din cderea consoanei v- + infinitivul, prezent al verbului de conjugat: Oi vedea ce oi face. forme inverse, nvechite, care apar numai n limbajul poetic: Sosi-va o vreme. Alte valori temporale: ordin: O s aduci imediat crile. un viitor n trecut: Mircea cel Btrn va obine la Rovine o victorie rsuntoare.

- VIITOR ANTERIOR
Exprim o aciune viitoare, terminat naintea altei aciuni viitoare: Voi fi btrn i singur, vei fi murit de mult ! (M. Eminescu - Departe de tine ...) (Este un timp verbal nvechit, care a fost nlocuit n limba vorbit prin viitorul propriu-zis )

Structura:
viitorul anterior este alctuit din verbul auxiliar a fi la viitor + participiul verbului de conjugat (a) citi: voi vei va vom veti vor

fi

citit

CONJUNCTIV - prezent: s mnnc - perfect: s fi mncat Arat o aciune posibil, realizabil. apare: a) mai ales, n propoziii subordonate; b) n propoziii independente cu valoare exclamativ a) Doresc/1 s particip la olimpiad/2. b) S treci mine pe la mine/1. Conjunctiv fr conjuncie: - Fac ce o face. (s fac) - Duc se unde vrea. (s se duc) Funcii sintactice: PV PV PV 1 - predicat verbal (cnd verbul e predicativ): Nu vrea / s mearg la coal. /2
PV PN

- predicat nominal (cnd verbul e copulativ): Ar vrea/1 s par detept./2 Timpurile: - prezent: conjuncia s + formele de prezent. - perfect: conjuncia s + verbul auxiliar a fi + participiul verbului de conjugat CONDIIONAL-OPTATIV - prezent: a mnca - perfect: a fi mncat Exprim o aciune realizabil ce depinde de o condiie; exprim o dorin. a vrea = exprim o dorin a avea = exprim o aciune posibil, care depinde de o condiie Conjugarea I: (eu) a nva, (tu) ai nva, (el/ea) ar nva, (noi) am nva, (voi) ai nva, (ei) ar nva Conjugarea a II-a: (eu) a prea, (tu) ai prea, (el/ea) ar prea, (noi) am prea, (voi) ai prea, (ei) ar prea Conjugarea a III-a: (eu) a merge, (tu) ai merge, (el/ea) ar merge, (noi) am merge, (voi) ai merge, (ei) ar merge Conjugarea a IV-a: (eu) a dormi, (tu) ai dormi, (el/ea) ar dormi, (noi) am dormi, (voi) ai dormi, (ei) ar dormi

10

Forme inverse (folosite n blesteme sau njurturi): - Lua te ar naiba! Timpurile: - prezent: verbul auxiliar a avea + infinitivul verbului de conjugat a merge am intra ai aprea ai iei ar hotar ar mnca - perfect: verbul auxiliar a avea + verbul auxiliar a fi + participiul verbului de conjugat a intrat ai aprut ar vorbit am fi mers ai hotrt ar jucat

IMPERATIV Mnnc! Mncai! Exprim o dorin, o porunc, un ndemn, un ordin, o urare .a. Adu mi dicionarul! Nu trecei! Trecei mine pe la mine! Nu vorbi cu gura plin! Forma: - numai la persoana a II-a - afirmativ: Pleac! - negativ: Nu pleca! NB! Forma negativ la imperativ, persoana a II-a, se formeaz cu ajutorul infinitivului ! Propoziia enuniativ se formeaz cu un verb la modul imperativ: Scrie mai frumos !

MODURI NEPERSONALE (nepredicative): INFINITIV Exprim numele aciunii, a strii; e forma de dicionar a verbului. Nu poi cltori fr a obosi.

11

Poate avea: o form scurt: a) apare singur cu prepoziia a: A citi este necesar. fr prepoziia a: Ea ntoarce cltitele. b) n structura indicativului, viitor: Voi mnca pizza. n structura condiionalului - optativ: A citi, dar nu tiu. n structura imperativului negativ, persoana a II-a, numrul singular: Nu pleosci ! o form lung n structura condiionalului - optativ, forma invers, arhaic: nchinare a. se formeaz cu sufixul re i e substantiv: a veni venire. Structura: sufixul infinitivului arat/indic conjugrile: I a capta II a vedea III a zice IV a zmbi sau a cobor Funcii sintactice: - subiect: E bine a alerga. - nume predicativ: Decizia mea este de a pleca. - atribut verbal: Avea pasiunea de a coleciona timbre. - complement direct: Poate veni oricnd. - complement indirect: M-am sturat a vorbi n zadar. - complement circumstanial de timp: Pn a veni tu, ne nelegeam bine. - complement circumstanial de mod: A trecut pe lng mine fr a saluta.

GERUNZIU Exprim o aciune n desfurare ce se petrece n acelai timp cu a verbului predicat. Alergnd, s-a mpiedicat. i mbogeti vocabularul, citind.

12

Sufixe gramaticale: nd ind Forme: - afirmative: venind - negative: nevenind nemaivenind Funcii sintactice: - atribut verbal: Crestele valurilor spumegnd se loveau de mal. - complement circumstanial de mod: Celul fr stpn merge chioptnd. - complement circumstanial de timp: Sosind la noi, a dat un telefon.

PARTICIPIU Exprim aciuni terminate i suferite de o fiin sau un lucru. 1) Verbele la modul participiu ajut la formarea altor moduri i timpuri: indicativului, perfect compus: Am ascultat muzic. indicativului, viitor anterior: Pn vine el, voi fi terminat temele. conjunctivului, perfect: S fi venit la timp... condiional - optativului, perfect: L-a fi luat la teatru dac era mai mare. supinului: Am de fcut teme.

2) Cnd apare singur devine adjectiv: i amintea excursiile fcute cu clasa. Sufixe gramaticale: t: vzut, crezut, ascultat, venit, luat s: zis, ascuns, prins, adus Forme: - afirmative: ntlnit - negative: - nentlnit - nemaintlnit SUPIN Denumete aciunea precum infinitivul. Avem de fcut teme. Structura: prepoziia: de, dup, la, pentru + participiul verbului de conjugat

13

Forme: - afirmative: de neles - negative: - de neneles - de nemaineles Funcii sintactice: - subiect: De nvat nu e greu. - nume predicativ: E de ateptat s vin. - atribut verbal: Am cumprat o main de cusut. - complement direct: Am terminat de scris. - complement indirect: S-a sturat de citit.

FUNCII SINTACTICE ALE VERBELOR LA MODURILE NEPERSONALE La modurile nepersonale, verbele au funcie sintactic de: subiect nume predicativ atribut complement. infinitiv subiect: A citi este o plcere. supin nume predicativ: Cartea este de citit. atribut verbal: Casa de construit este frumoas. complement direct: Am de citit. infinitiv complement indirect: Vorbeam despre a citi un nou roman. complement circumstanial de timp: A plecat nainte de a veni tu. complement circumstanial de scop: nva pentru a lua examenul. gerunziu complement circumstanial de mod: Vine alergnd. complement circumstanial de cauz: Cznd, i-a rupt piciorul.

14

DIATEZELE VERBULUI
DIATEZA indic relaia dintre aciune, subiectul gramatical i obiectul pe care o suport.

Verbul are trei diateze: activ, pasiv i reflexiv. DIATEZA ACTIV Norocul ne caut el pe noi... El a plecat la coal. La diateza activ aciunea este realizat de subiectul gramatical (care poate fi exprimat sau neexprimat). Aciunea verbului se poate rsfrnge asupra unui obiect (complement direct). Elevul a scris tema. Verbele la diateza activ pot fi la modurile personale (la orice timp) sau nepersonale. Verbul la diateza activ nu are o marc specific. Exemplu: Copilul citete o carte. El mnnc un mar. DIATEZA REFLEXIV Pe ulia satului se repezir toi flcii. Diateza reflexiv arat c subiectul gramatical este autorul unei aciuni la care particip intens. Verbele la diateza reflexiv sunt nsoite obligatoriu de un pronume reflexiv n cazul acuzativ El se gndete la o scen de lupt. sau dativ El i nchipuie o scen de lupt. PRONUME REFLEXIVE CAZ acuzativ dativ FORME ACCENTUATE (pe) sine sie, siei FORME NEACCENTUATE se, si, i

15

L La diateza reflexiv aciunea este realizat i suportat de subiect. Aparin acestei diateze numai verbele nsoite de pronume reflexive, fr funcie sintactic, avnd rolul de marc gramatical a acestei diateze. Pronumele stau, de obicei, naintea verbului, dar i dup acesta (gerunziu: gndindu-m) i se analizeaz mpreun cu verbul. Pronumele reflexive pot fi n cazurile acuzativ sau dativ.

DIATEZA PASIV Arat c subiectul gramatical este subiectul care suport aciunea fcut de autorul ei. Verbele la diateza pasiv sunt construite cu verbul auxiliar a fi + participiul verbului de conjugat: Exemplu: Este ludat. Verbul auxiliar a fi se conjug la toate modurile i timpurile. Participiul i schimb forma dup genul i numrul subiectului gramatical. Cuvntul care denumete autorul aciunii verbului la diateza pasiv are n propoziie funcia sintactic de complement de agent: Cartea este citit de ctre copil. Complementul de agent mai poate determina: un adjectiv provenit din verb la participiu: Casa construit de tata este frumoas. un verb la modul supin: Maria are caliti uor de constatat de ctre colegi. Complementul de agent se exprim prin: substantiv: Elevul este ludat de ctre profesor. pronume: Apartamentul bunicilor este ngrijit de ctre ai mei. numeral cu valoare adjectival: George a fost felicitat de ctre cei doi.

16

ATENIE! A nu se confunda diateza pasiv (predicat verbal) cu predicatul nominal (a fi + participiu cu valoare adjectival)
P.V.

Exemplu: Zpada era btut de mulimea pailor. n cazurile acestea se analizeaz verbul de dup auxiliar.
P. N.

Armele erau ruginite.

VERBELE PERSONALE I VERBELE IMPERSONALE


Verbele personale sunt verbele a cror aciune este fcut de o persoan. Exemplu: Dan a scris tema. Aceste verbe au toate cele trei persoane. Verbele impersonale sunt verbele a cror aciune nu este fcut de o persoan. Verbele impersonale: nu au subiect gramatical: cnd exprim fenomene ale naturii: fulger, tun, etc. cnd referirea la persoan se face printr-un complement indirect. i arde de joac. au subiect gramatical, exprimat printr-un substantiv care nu denumete o persoan. Este o toamn trzie. pot fi la diateza activ (geruiete), reflexiv (se st comod n fotoliu), pasiv (i-a fost dat a suferi). Unele verbe personale pot deveni impersonale: Am ajuns la coal. (verb personal) Mi-a ajuns efortul. (verb impersonal) Verbele impersonale au numai forme de persoana a III-a, numindu-se din aceast cauz verbe unipersonale.

17

Verbul copulativ a fi poate fi i impersonal. Este ru s nu nvei singur.

TIMPURILE VERBALE
a) MODUL indicativ: TIMPUL: prezent imperfect perfect simplu perfect compus mai mult - ca - perfectul viitor (simplu) viitor anterior viitor popular b) MODUL conjunctiv: TIMPUL: prezent perfect

18

c) MODUL condiional-optativ: TIMPUL: prezent perfect d) MODUL infinitiv: TIMPUL: prezent perfect Verbele la moduri personale au funcie sintactic de predicat verbal sau predicat nominal.

ANALIZA VERBELOR
1. Felul 2. Conjugarea 3. Diateza 4. Modul 5. Timpul 6. Persoana 7. Numrul 8. Forma 9. Funcia sintactic 10. ntrebarea

INVENTARUL DE CONJUGRI
19

I CARACTERIZAREA CONJUGRILOR
Conjugarea I are ca trsturi flexionare: 1.omonimia suf. inf. = suf. impf. = suf. pf. s. = suf. ind. prez. 5 = primul element suf. part.: [-a-] 2.suf. ger. [-nd] 3.omonimia des.3 ind. prez. = 6 ind. prez. [-] 4.suf.1, 2, 3, 6 prez.ind. [] ntr-o prezentare simplificat, care reine numai trsturile specificatoare, conjugarea I cuprinde clasa verbelor cu sufixul infinitival [-a] i suf. prez. ind. []; exemple: a ara, a cnta, a spla, a vrsa; a afla, a intra; a apropia, a mngia, a njunghia, a continua etc. Subclasele a afla, a apropia, a njunghia sunt subordonate fonetic tipului canonic, ntruct unele realizri afixale diferite ale acestor verbe (vezi: aflu, apropii, njunghii, precum i apropiind, njunghiind) i unele omonimii suplimentare (vezi: eu, tu apropii, eu, tu njunghii) sunt determinate de particulariti ale finalei radicalului. Dac se are n vedere una din pronuniile uzuale ale lui a continua (1 prez. ind.: continuu, cu diftongul uu), realizarea cu diftong este i ea condiionat fonetic, subordonat prototipului. Dac se ia n consideraie indicaia normativ din DOOM 2, cu diftongului [ -ui], paradigma lui a continua devine neregulat, neregularitatea fiind dat de corelaiile flexionare: 1, 2 ind. prez. continui (dup tiparul apropia) vs 3, 6 ind. prez. continu, ger.continund, 3, 6conj. prez .continue (dup forma prototipic a conj. I). Subclasa a oua, a ploua, caracterizat prin omonimia suplimentar 3 conj. prez (plou, s plou), diferit de a tipului a continua, cu care are n comun unele trsturi fonetice, poate fi considerat, prin numrul mic de verbe la care apare, ca neregulat. Subclasa a preceda, a succeda, caracterizat prin omonimia desinenial suplimentar 3 ind. prez. = 3 conj. prez. (el preced - s precead; el succed s succead), poate fi considerat i ea un tip de neregularitate, dat fiind faptul c omonimia, dei normal n alte condiii fonetice ale radicalului (vezi a tia, a mngia), este excepional n condiiie fonetice ale celor dou verbe. Pentru aceste verbe, distincia ind. conj. se obine, dac se face abstracie de elementul mobil s, numai prin alternana -e~-ea a radicalului. Conjugarea a II-a se caracterizeaz prin: 1.omonimia suf. inf. = suf. impf. = suf. pf. s. = suf. 5 prez. ind. = primul element suf. part.: [-a-]

20

2.suf. ger. [-nd] 3.omonimia des. 3 prez. ind. = 6 prez. ind. [-] 4.suf. 1, 2, 3, 6 prez.ind. [-ez-~-eaz-] Simplificnd caracterizearea, conjugarea a II-a cuprinde clasa verbelor cu sufixul infinitival [ -a] i cu sufixul de prezent [-ez-~-eaz-]; exemple: a aranja, a avansa, a bloca, a lucra; a scnteia, a sublinia; a ngenunchea, a veghea. Subclasele a scnteia, a sublinia, respectiv a ngenunchea, a veghea sunt subordonate prototipului II, unele realizri diferite ale flectivelor (vezi: scnteind, nghenunchind) fiind determinate de finala radicalului, o vocal palatal sau o consoan palatal: k-,g-. Conjugarea a III-a se caracterizeaz prin: 1.omonimia suf. inf. = suf. pf. s.= suf. 4, 5 prez. ind. = primul compoment suf. part. [--] 2.suf. impf. [-i-] 3.suf. ger. [-nd] 4.omonimia des. 3 ind. prez. =des. 6 ind. prez. [-] 5.suf.1, 2, 3, 6 prez. ind. [] Conjugarea a III-a cuprinde verbele cu infinitivul n [-] i cu sufix de prezent []; exemple : a cobor, a dobor, a omor, a vr. Conjugarea a IV-a are caracteristicile: 1.omonimia suf. inf. = suf. pf. s.= suf. 4, 5 prez. ind. = primul compoment suf.part. [-i-] 2.suf. impf. [-ea -] 3.suf. ger. [-ind] 4.omonimia des. 3 ind. prez. = des. 6 ind. prez. [-] 5.suf. ind i 1, 2, 3, 6 prez. conj. [] Conjugarea a IV-a include clasa verbelor cu sufix de infinitiv [ -i], sufix de prezent [] i omonimia desinenial 3 ind. prez. = 6 ind. prez.; exemple: a acoperi, a diferi, a referi; a contribui, a ngdui, a sui. Subclasa a sui, a contribui, prezentnd, n raport cu prototipul IV, flective desineniale diferite (suiam, contribuiam; suie, contribuie) i omonimiile suplimentare (eu, tu sui, contribui, el suie, contribuie = el s suie, s contribuie) este subordonat fonetic acestuia, fiind determinat de finala vocalic [-u-] (sau semivocalic, n alte interpretri [-i-]) a radicalului.

21

Soluia diferit propus analizei morfematice a acestor forme (cu semivocala aparinnd radicalului i cu desinena pentru pers. 1 i 2) nu schimb specificul subclasei, care, indiferent de interpretare, rmne o subclas determinat fonetic. Conjugarea a V-a se caracterizeaz prin: 1.omonimia suf. inf. = suf. perf. s. = suf. 4, 5 prez. ind. = primul compoment suf. part. [-i-] 2.suf. impf. [-ea-] 3.suf. ger. [-ind] 4.omonimia des.1 ind. prez. = des. 6 ind. prez. [-] 5.suf. 1, 2, 3,6 prez. ind. . [--] Conjugarea a V-a include verbele cu infinitivul n [-i], sufixul de ind. prez. [-] i omonimia desinenial 1 ind. prez. = 6 ind.prez.; exemple: a adormi, a fugi, a pieri, a sri, a veni. Conjugarea a VI-a se caracterizeaz prin: 1.omonimia suf. inf. = suf. perf. s. = suf. 4, 5 prez. ind. = primul component suf. part. [-i] 2.suf. impf. [-ea-] 3.suf. ger. [-ind] 4.omonimia des. 1 ind. prez. = des. 6 ind. prez. [-] 5.suf. 1, 2, 3, 6 prez. ind. [-esc~-et-]. Conjugarea a VI-a cuprinde verbele cu sufixul infinitival [- i] i sufixul de prezent [-esc~-et-]; exemple: a citi, a isprvi, a fugri, a frunzri, a mri, a nimeri, a pietrui, a tgdui. Subclasa a pietrui, a tgdui caracterizat, n raport cu realizarea canonic, prin alomorfe fonetice diferite (pietruiesc, pietruiam), este determinat fonetic, fiind limitat la verbele cu radical vocalic. Conjugarea a VII-a se caracterizeaz prin: 1.omonimia suf. ind. = suf. pf. s. = suf. 4, 5 prez. ind. = primul component suf. part. [--] 2.suf. impf. [-a-] 3.suf. ger. [-nd] 4.omonimia des.1 prez.ind. = des. 6 prez. ind. [] 5.suf. 1, 2, 6 prez. ind. [-sc~-t-]. Conjugarea a VII-a include verbele cu infinitivul n i cu sufixul de prezent exemple: a hotr, a pr, a ur, a zvor. Dei tipul VII apare numai n condiiile fonetice ale unui radical terminat n -r-, trebuie observat ns c n absolut aceleai condiii fonetice pot fi selectate i alomorfele flexionare ale tipului VI ( a hotr, dar a [-sc~-t-];

22

fugri, a frunzri, a hoinri, a mri), semn clar c alomorfele n discuie i-au pierdut calitatea originar de alomorfe fonetice ale tipului VI, devenind alomorfe morfologice. Calitatea de alomorfe fonetice ale tipului VI este pstrat i semnalat pn trziu n limb (mrturie stau gramaticile de la sfritul sec. Al XIX-lea, care nregistreaz variaia liber esc/ -sc: zvoresc/ zvorsc). Conjugarea aVIII-a se caracterizeaz prin: 1.omonimia suf. perf. s. = primul component suf. part. [-u-] 2. suf. inf. = suf. imperf. [-ea-] 3.suf. 4, 5 prez. ind. [-e-] 4.suf. ger. [-nd] 5.omonimia des.1 prez. ind. = des. 6 prez. ind. [] Intr n conjugarea a VIII-a toate verbele regulate cu infinitivul n [- ea], exemple: a prea, a plcea, a tcea, a vedea, a zcea. Subclasa a plcea, a tcea, a zcea, caracterizat prin realizarea sufixului de infinitiv ca [- a], este determinat fonetic, de tipul de consoan final /-,-/ a radicalului. Conjugarea a IX-a se caracterizeaz prin: 1.suf. perf. s. = primul component suf. part. [-u-] 2.suf. inf. = suf. 4, 5 prez. ind. [-e-] 3.suf. imperf. [-ea-] 4.suf. ger. [-nd] 5.omonimia des.1 prez. ind. = des. 6 prez. ind. [] Intr n conjugarea a IX-a verbele cu infinitivul n [-e (neaccentuat)] i cu sufixul de pf. s. [-u-], sufix regsibil i ca prim element compoment al participiului; exemple: a aterne, a concepe, a face, a ncepe, a trece. Verbul a umple se distinge, n raport cu prototipul IX, printr-o desinen special (1, 6 prez. ind. u (vocalic): eu, ei umplu) i printr-o omonimie special ( 3 prez. ind. = 3 prez. conj.: el umple el s umple ), trsturi dintre care numai prima se poate explica fonetic, prin finala de radical muta cum liquida. Cum a umple este unicul verb de tiparul IX prezentnd aceast manifestare proprie de omonimii, poate fi considerat ca neregulat. Conjugarea a X-a se caracterizeaz prin: 1.suf. inf. = suf. 4, 5 prez. ind. [-e-] 2. suf. impf. [-ea-]

23

3.suf. pf. S. [-se-] 4.suf. part. [-s] 5. suf. ger. [-nd] 6.omonimia des. 1 prez. ind. = des. 6 prez. ind. [] Conjugarea a X-a include verbele cu infinitivul n [-e], cu pf. s. n [-se-] i cu participiul n [-s]; exemple: a arde, a merge, a prinde, a terge, a trage. Flexiunea verbului a scrie, diferit n raport cu prototipul X prin desinena proprie 1 prez. ind. = 6 prez. ind [-u (scriu) ] i prin omonimia suplimentar 3 ind. = 3 conj ( el scrie = el s scrie), se poate explica fonetic i prin finala vocalic a radicalului (vocal palatal). Conjugarea a XI-a se distinge prin: 1.suf. inf. = suf. 4, 5 prez. ind [-e-] 2. suf. impf. [-ea-] 3.suf. perf. S. [-se-] 4.suf. part. [-t] 5. suf. ger. [-nd] 6.omonimia des.1 prez. ind. = des. 6 prez. ind. [] Conjugarea a XI-a cuprinde verbele cu infinitivul n [-e], cu perf. s. n [-se-] i participiul n [-t]; exemple: a coace, a fierbe, a frnge, a frige, a nfige, a rupe, a sparge, a suge. Ultimele clase (X - XI) se disting de clasa a IX-a prin sufixul de perf. s. se- vs -u-, iar clasele X, XI, dei ambele cu sufix de perf. s. -se-, se disting ntre ele numai prin sufixul part.: -s vs. -t. Cum clasa XI este limitat numeric, aprnd numai la verbele aici nregistrate i la derivatele acestora (ex. a rscoace) sau la formele calchiate care le includ (precum: a corupe, a erupe, a irupe), clasa poate fi specificat lexical, ca particularitate a fiecrui verb, fiind transferat din zona regulat a paradigmei n zonele de neregularitate. Cu o asemenea interpretare, numrul conjugrilor se reduce la zece. Raportnd cele 10 (sau 11) clase la clasele tradiionale, se constat c singura clas tradiional omogen flexionar este cea cu infinitivul n ea, corespunznd tiparului flexionar VIII. Clasei tradiionale cu infinitivul n a i corespund dou tipare flxionare: conjugrile I i a II-a. Clasei tradiionale cu infinitivul n e i corespund trei tipare flexionare: conjugrile a IX-a, a X-a, a XI-a (sau numai dou, dac tipul XI este transferat n zona de neregularitate). Clasei cu infinitivul n i i , cea mai neomogen dintre clasele tradiionale, i corespund conjugrile a III-a, a IV-a, a V-a, aVI-a, a VII-a. Au fost transferate n zonele de

24

neregularitate subclasa a oua, a ploua, subclasa a predeca, a succeda i subclasa constituit din unicul verb a umple.

25