Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LEC IE

UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I-VIII Frasin DISCIPLINA: Cultur Civic TEMA: Opinia public.Influene pozitiv/negative n mass-media. PROFESOR: Oblezniuc Silviu Emilian CLASA: a VII-a DURATA: 1 ora LOCUL DE DESFURARE: sala de clas TIPUL LECIEI: mixt COMPETENE GENERALE VIZATE 1 !tilizarea limba"ului din s#era valorilor civice $ntr-un discurs oral sau scris % &ezvoltarea ca'acit(ilor de a dialo)a *i de a coo'era $n condi(iile acce'trii 'luralismului *i
valorizrii 'ozitive a di#eren(elor + ,ani#estarea unor atitudini 'ozitive #a( de sine *i #a( de ceilal(i - Stimularea interesului 'entru 'artici'area la via(a social *i 'entru exersarea calit(ii de cet(ean

COMPETENE SPECIFICE VIZATE 1 1 !tilizarea corect a termenilor si conce'telor cu con(inut civic $n di#erite contexte % . Ex'licarea rolului $nde'linit de mass-media $n societate si $n #ormarea o'iniei 'ublice - 1 ,ani#estarea interesului #a(a de 'roblemele comunit(ii / - ,ani#estarea dis'onibilita(ii 'entru 'artici'are civic si 'entru exercitarea calita(ii de ceta(ean VALORI I ATITUDINI Comentarea *i inter'retarea unor #a'te0 situa(ii0 texte re#eritoare la com'ortamentul civic
1ecunoa*terea dre'turilor *i res'onsabilit(ilor im'licate $n orice ac(iune individual *i2 sau social

3cce'tarea *i $nde'linirea unor sarcini *i res'onsabilit(i la nivelul )ru'ului sau al comunit(ii


1ela(ionarea unui mesa" civic cu cel al unui 'artener $n situa(ii de comunicare dialo)at 3sumarea unor roluri sociale care im'lic o rela(ionare 'ozitiv #a( de sine *i #a( de ceilal(i

OBIECTIVE OPERAIONALE: Elevii vor #i ca'abili: O1 S selecteze elementele caracteristice 'rinci'alelor medii de comunicare $n masa0con(inutul *i #orma in#orma(iei0te4nica de transmitere a in#orma(iilor0 O2 S evalueze o situa(ie dat din mai multe 'ers'ective0 O3 S sus(in cu ar)umente un anumit 'unct de vedere0 O4 S ar)umenteze im'ortan(a mediului de comunicare $n mas $n in#luen(area o'iniei 'ublice MANAGEMENTUL RESURSELOR I AL TIMPULUI TIMP DE LUCRU: /5 de minute 1

RESURSE MATERIALE: #isa-ex'lozie stelar0#isa-#oto)ra#ie0sonda" de o'inie6c7te un exem'lar 'entru #iecare elev $n 'rima rund si c7te un exem'lar $n runda a doua80#i*e-'larii0ecusoane'alarii6alb0albastru0ro*u0ne)ru0verde0)alben8 MATERIALE BIBLIOGRAFICE 9edelcu E0,orar E0 Cultur Civic0manual 'entru cl VII0:ucure*ti Editura 3ll0%55/ ;etru Ilu(0Valori 3titudini si com'ortamente sociale0Editura ;olirom0Ia*i %55METODE I PROCEDEE: -s'ar)erea )4e(ii0conversa(ia0ex'lica(ia0ex'unerea0$nv(area 'rin desco'erire0lucrul $n ec4i'0ex'lozia stelar0ciorc4inele0'lriile )7nditoare0arborele ar)umentativ FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII: -activitate 'e *ase )ru'e< -activitate inde'endent a elevului< -activitate #rontal EVALUARE: Observare sistematic a activit(ii la clas #i*a de autoevaluare0 a'recierea verbal0 notarea curent

DESFURAREA LECIEI PROPRIU-ZISE : =ec(ia este structurat $n trei eta'e 6care #avorizeaz activizarea elevilor0 coo'erarea0 stimularea0 evaluarea *i autoevaluarea $ntr-un 'roces #luent8: EVOC31E3 1E3=I>31E3 SE9S!=!I 6?9@E=EAE1E38 1EF=EC@I3

I EVOCAREA Exerci(iu de s'ar)ere a )4e(ii 6ice breaBin)8: !" #$%&' &'$ !%" !($) *' !"+' %)(+&" &,+* a8 Captarea ateniei: ;ro#esorul a#i*eaz #i*a C ex'lozia stelar6$n centru trecut mass-media80cu a"utorul $ntrebrilor elevii vor enumera c7teva ci de transmitere a in#orma(iei b8 Verificarea cuno tinelor: Cu a"utorul ciorc4inelui se reactualizeaz in#orma(iile des're -M%..-!'*"% /" 0(+&1""$' '"2 II REALIZAREA SENSULUI a8 3nun(a(i elevii c $n aceast or ve(i vorbi des're D Opinia public. Influene pozitive/negative n mass-media!. 3rta(i c Do'inieEderiv din latinescul Do'inariEcare $nseamn a )7ndi0a crede0a #ormula o 'rere sau o convin)ere 'ersonal #a(a de o anumit situa(ie EO'inia 'ublicEse re#er la o'inia unui )ru' sau comunit(i #a( de o 'roblem im'ortant ;entru a $ntele)e modul $n care mass-media in#luen(eaz 'ozitiv2ne)ativ o'inia 'ublic invita(i elevii s 'artici'e la o activitate numit DP34'.)'% (+'" 03)356%0""7 b8 3#i*a(i Fi*a-#oto)ra#ie si 'rezenta(i elevilor urmatoarea situa(ie: "#n martie $%%&'ntr-o pauz de &( de minute necesar distribuirii )ranei din avionul cargo cu care zburau *ilva si Carter caut subiecte la doar c+teva zeci de metrii de avionul cu provizii.,tras de un sc+ncet'Carter vede o feti sudanez subnutrit i vizibil epuizat'care se odi)nea puin'aparent ncerc+nd s a-ung la centrul de distribuire a )ranei..este c+teva clipe'l+ng ea aterizeaz un vultur./lterior'Carter avea s relateze c a a teptat aproape 0( de minute cu aparatul la oc)i'sper+nd zadarnic c vulturul i va ridica aripile'pentru un efect mai dramatic.#n cele din urm a apsat pe declan ator'a alungat pasrea i s-a a ezat sub un copac'fum+nd'pl+ng+nd i vorbind cu 1umnezeu.2ici el'nici altcineva nu tie ce s-a nt+mplat cu acel copil3cert este c fotografia nu l-a a-utat.! c8 Com'leta(i cu in#orma(ia c pe 0& mai $%%4'la /niversitatea Columbia'5evin Carter prime te pentru aceast fotografie premiul .ulitzer pentru 6oto-urnalism. d8 Far s comenta(i subiectul ex'us0distribui(i elevilor *onda-ul de opinie si cere(i-le s rs'und la $ntrebri Fim' de lucru +min e8 9ota(i la tabl0$nFabelul centralizator 6la runda 180rs'unsurile elevilor #8 Cere(i unui )ru' de / elevi s "oace rolul unor invita(i la talB-s4oG0la un 'ost de televiziune0iar al *aselea elev s $nde'lineasc rolul moderatorului FV )8 3'lica(i metoda #8$86""$36 5,+*")3%6'9 #iecare invitat 'rimind o 'lrie de alt culoare6ro*ie0nea)r0)alben0verde0albastr0alb C 'lria 'oate #i sub #orma unui ecuson 'rins $n 'ie't80#iecare 'alarie #iind asociat cu un mod de )7ndire ti'ic asu'ra 'roblemei abordate: R3/"' : )7ndire a#ectiv N'%568 : )7ndire ne)ativ

48 i8 "8

G%$;'+8 : )7ndire 'ozitiv V'6*' : )7ndire creativ A$;8 - )7ndire neutr0obiectiv A$;%.)68 : )7nditorul0diri"orul 6moderatorul va 'urta 'lria albastr8 ?nainte de emisiune at7t invita(ii c7t *i moderatorul vor 'rimi de la 'ro#esor indica(ii *i o #i* de lucru 6#i*aC 'lrii80care $i va a"uta s-*i $nde'lineasc rolul 3corda(i-le tim' de lucru + minute 'entru rezolvarea sarcinii din #i* Ceilal(i elevi vor avea rol de teles'ectatori care urmresc cu aten(ie emisiunea Fim' necesar 15 minute &u' terminarea emisiunii da(i tuturor elevilor $nc o dat 'osibilitatea s com'leteze S3+*%<($ *' 3#"+"' Fim' de lucru + minute 9ota(i $n tabelul centralizator de la tabl rs'unsurile elevilor din aceast a doua rund Comenta(i $m'reun cu elevii modi#icrile care au a'arut $n ex'rimarea o'iniei lor 6$n runda a doua0#a( de 'rima rund80ca urmare a vizionrii emisiunii FV Ex'lica(i elevilor c #iecare individ 'oate avea 'rerea lui asu'ra unui subiect =ibertatea de ex'resie si in#ormare o#era oamenilor 'osibilitatea s-*i #ormeze 'ro'riile lor o'inii Ex'rimarea o'iniei #iecrui om $n 'arte duce la #ormarea o'iniei )enerale a unui )ru'0a o'iniei 'ublice ?ntre mass-media *i o'inia 'ublic exist o rela(ie reci'roc:nu doar mass-media in#luen(eaz 'ozitiv2ne)ativ o'inia 'ublic ci *i invers ,ass-media rs'unde la nevoile omului modern de a #i in#ormat0dar acesta trebuie s selecteze ce este 'ozitiv *i ce este ne)ativ ?n acela*i tim' diri"eaz emo(iile 'ublicului0ceea ce atra)e rs'underea 'entru deciziile 'e care le ia societatea

III REFLECIA Evaluarea activit(ii se #ace sub #orma A6;36'$(" A65(!'+)%)"4 !" #$%&' !%..-!'*"%

D% #'+)6( &8

N(9*'3%6'&'

IV E=TENSIA I+&>'"'6'% %&)"4")%)"": ;ro#esorul #ace a'recieri verbale *i noteaz c7(iva elevi

S3+*%< *' 3#"+"'

Cum cali#ica(i )estul lui Hevin Carter de a #oto)ra#ia co'ilulI :un 1u 9u *tiu

Ce trebuia s #ac mai $nt7i CarterI S #oto)ra#ieze #eti(aI S ridice #eti(aI 9u *tiu

Hevin Carter merita 'remiul ;ulitzer 'entru #oto)ra#ia #cutI &a 9u 9u *tiu

F"/' : P8$86""
Indica(ii:discursurile moderatorului *i invita(ilor vor #i alctuite din rs'unsurile la $ntrebrile din #i* F"/% : P8$86"% %$;8 : Sarcina de lucru: ;rezenta(i obiectiv situa(ia creat ;rezenta(i numai in#orma(ii reale0#a'te concrete *i dovezi 1s'undeti la $ntrebrile: Ce meserie avea CarterI !nde #ace #oto)ra#iaI Ce re'rezint eaI Ce va #ace cu eaI Ce cuta Carter $n Sudan I F"/% : P8$86"% R3/"' : Sarcina de lucru : ;rezenta(i ce crede(i c a sim(it Carter Ce crede(i c a #ost $n mintea *i $n su#letul lui atunci c7nd a #oto)ra#iat co'ilulI Ce v 'laceI &e ce credeti ca a 'l7ns Carter du'a ce a #cut #oto)ra#iaI F"/% : P8$86"% +'%568 : Sarcina de lucru: ;rezenta(i as'ecte ne)ative le)ate de realizarea acestei #oto)ra#ii Ce v dis'laceI F"/% : P8$86"% 5%$;'+8 : Sarcina de lucru: ;rezenta(i as'ecte 'ozitive le)ate de realizarea acestei #oto)ra#ii Cum comenta(i e#ectul acestei #oto)ra#ii asu'ra oamenilor care au a#lat 'entru 'rima dat des're soarta co'iilor din SudanI F"/% : P8$86"% 4'6*' : Sarcina de lucru: ;ro'une(i ci de solu(ionare a situa(iei create Ce ar trebui s #ac oamenii 'entru ca o ast#el de realitate crud s nu mai existeI Ce ar trebui sa #ac autorit(ile $n acest sensI F"/% : P8$86"% %$;%.)68 : Sarcina de lucru: Fra)e o concluzie asu'ra 'roblemei dezbtute Indi#erent de motivele care l-au determinat 'e Carter s #ac #oto)ra#ia aceasta

T%;'$ &'+)6%$"?%)36

I+)6';%6'% 1 C(! &%$"0"&%1" 5'.)($ $(" @'4"+ C%6)'6 *' % 03)356%0"% &3#"$($A

V%6"%+)' *' 6%.#(+. B(+

R(+*% +6 1

R(+*% +6 2

R8(

2 C' )6';("% .% 0%&8 !%" B+)%" C%6)'6A

N( /)"( S8 03)356%0"'?' 0')"1% S8 6"*"&' 0')"1%

N( /)"( 3 @'4"+ C%6)'6 !'6")% #6'!"($ P($")?'6 #'+)6( 03)356%0"% 08&()8A D%

N( N( /)"(

S-ar putea să vă placă și