Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Tudor Madalina-Maria (Pavoni)


CLASA: a V-a B
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Mircea-Voda, Calarasi
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
UNITATEA: NARATIUNEA
DATA: 12 noiembrie 2010;
SUBIECTUL: Verbul
TIPUL LECIEI: Recapitulare si consolidare de cunsotinte
Competente generale:
1.receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare;
2. utilizarea corecta a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii
3. receptarea mesajului scris , din texte literare si nonliterare, in scopuri
diverse;
4.utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje
scrise, in diferite mesaje de realizare, cu scopuri divesre.
Competente specifice:
11.identificarea informatiilor esentiale dintr-un mesaj oral, in scopul
intelegerii sensului global al acestuia;
2.3. alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere
grammatical;
3.4. sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramatiale invatate;
4.3. alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere
grammatical.
Obiective operationale:
- sa defineasca verbul:
- sa recunoasca categoriile gramaticale ale verbului ;
- sa construiasca verbe de la anumite onomatopee, cu ajutorul sufixelor;
- sa ortografieze corect anumite verbe din enunturi selectate;

- sa identifice rolul timpului in comunicare.


Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversatia, explictia, expunerea, metoda
cadranelor.
b) Forme de organizare: frontal, pe perechi;
c) Mijloace de invatamant: fise delucru, planes, markere, manualul, textsuport, fise de sistematizare.
Bibliografie :
Limba romana, manual pentru clasa a V-a, ed . Humanitas Educational
Limba si literatura romana pentru clasa a V-a, manual in conformitate cu
noua programa, ed. Art , 2010
Bibliografie metodico-didactica:
C. Iordanescu Limba romana- ed. Carminis
H. Soare Limba si literature romana-cls.V-VIII- Indrumator pentru
manualele alternative, ed. Carminis
Dictionare: Dictionarul explicativ al limbii romane (DEX).
Programe: Programa de limba si literature romana pentru clasele V-VIII

DESFASURAREA ACTIVITATII DIDACTICE


ACTIVITATEA
PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

MODALITATI
DE INVATARE

1.CAPTAREA ATENTIEI(5MIN)
Elevii vor executa sarcina propusa la Conversatia
Profesorul propune un dialog pe baza pagina amintita.
Exercitiul
exercitului de la pag.92 , manual.
2. ANUNTAREA OBIECTIVELOR Asculta obiectivele lectiei.
LECTIEI (2MIN).
Explica elevilor ca pe baza textelor si
exercitiilor de pe fisa de lucru, vor
recapitula notiunile legate de verb din
anii anteriori. Vor avea, prin urmare, de
identificat categoriile gramaticale ale
verbului, a unor forme verbale corecte,
de analizat verbele dintr-un text dat, de
alcatuit o compunere cu anumite verbe,
la anumite timpuri indicate.
3. EXERCITII APLICATIVE PE Rezolva pe planes sarcinile de lucru. Activitate in echipa
BAZA
MATERIALULUI Rasunsurile se corecteaza in acelasi
RECAPITULATIV (15MIN).
timp, cu toate echipele.
Exercitiul
Profesorul imparte elevii in 5 grupe de
cate sase elevi, fiecare grupa avand de
Metoda cadranelor
raspuns la aceleasi cerinte, vizand
identificarea verbelor, compunerea unor
verbe pronind de la anumite sufixe
verbale, analiza unor verbe dintr-un text
dat,
alcatuirea
unuei
copuneri
gramaticale pornind de la anumite
verbe care exprima starea, existenta,
actiunea. (fisele).
4.Raportarea si discutarea rezultatelor Urmaresc cu atentie raspunsurile Conversatia
in echipa ( 16 min.).Solicita toti elevii colegilor, notand si completand unde
pentru
prezentarea
raspunsurilor. e cazul.
Corecteaza si dirijeaza prin intrebari
rasunsurile primite, daca sunt sesizate
greseli in rezolvare.
5. Concluzii (10 min.)
Colaboreaza
pentru
Dirijeaza elevii pentru realizarea unei schemei lectiei.
scheme a notiunilor recapitulate.

realizarea Conversatia

Apreciaza verbal activitatea elevilor la


clectie, solicitand si autoaprecierea.
Isi noteaza in caiete tema pentru
Tema pentru acas. (2min.). Formuleaza acasa/
tema.

Fisa de lucru
1. Precizeaza ce arata verbele in textele de mai jos:
a. Bag mana in scorbura, unde stiam, si norocul meu!
b. Indata ma si trimite mama cu demancare in tarina.
c. Ai plecat?
d.Copilul va ramane acasa?
e..In cartierul nostru exista multe constructii noi.
2. Completeaza tabelul de mai jos cu verbele identificate la exercitiul 1.
Verbe

Timp
Prezent

Trecut

Viitor

3.Treceti la plural verbele subliniate in textele de mai sus, pastrand persoana la se afla.
4.Transforma comunicarile de mai jos, trecandu-le la forma negativa.
a. Ana a invatat patinajul la un club sportive.
b. Am citit o povestire frumoasa.
c. Andrei are schiuri noi.
5.Analizeaza verbele de mai jos, indicand timpul, personana, numarul si functia sintactica
a acestora.
Vantul suiera infiorator. Zapada inghetase. Rares a iesit in curte.
- Merg la Andrei, i-a spus binicului sau.
6. Subliniati forma corecta a verbelor din enunturile de mai jos:
a. Rzvan voia/vroia sa faca un om de zapada.
b. Ca sa-l ajutam, lom/luam un morcov si doi carbuni pentru nas si ochi.
c. Fi/Fii atent la vecinul de partie.
d. Nu fi/fii imprastiat!
e. Suntem/Santem acasa, pentru ca e prea frig afara.
7.Alegeti enunturile corecte si alcatuiti cu ajutorul lor definitia verbului:
I.
a) Verbul este partea de propozitie neflexibila.
b) Verbul este partea vorbire flexibila.

II.

a) Verbularata denumirea unor obiecte.


b)Verbul exprima o actiune, starea sau existenta.

8. Completeaza spatiile libere cu una din formele de mai jos:


ia/i-a; va/v-a; sa/s-a; la/l-a.
Magda.merge la munte. Ea .spus voua caun rucsac mic. Mammadat
voie sa mearga..bunici, fiindca nu.vazut de mult pe bunicul ei careoperat
saptamana trecuta.
9. Puneti la timpul viitor verbele din paranteze:
Usuletul (a desprinde) mersul pe sarma si (a distra) spectatorii la circ. El
( a cuceri) publicul cu maiestria sa.
10. Grupati verbele date pe trei coloane ( verbe care exprima o actiune/verbe care
exprima o stare/verbe care exprima existenta):
a dormi, a alerga, a citi, a manca, a fi, a scutura, a hotaari, a ciripi, a striga, a sta, a se
odihni, a se gandi, a reflecta, a ploua, a deveni, a inota, a nota, a incalzi.
11. Schimbati for a verbelor a alerga, a ramane ( in functie de persoana, numar si
timp) dupa modelul de mai jos:
persoana(eu, noi, tu, voi, el,ea, ei, ele) /present/trecut/viitor
12..Cititi fragmentele de mai jos. Exprimati-va parerea cu privire la corectitudinea
exprimarii. Motivati raspunsul.
a. Domnul nostru ne-a invatat rugaciuni, cantece care erau asa de frumoase
pentru copilaria si sufletele noastre, desi nu le intelegeam bine (M. Sadoveanu,
Domnu Trandafir)
b. Domnul nostru ne-a invatat rugaciuni, ne invata cantece care erau asa de
frumoase pentru copilaria si sufeletele noastre, desi nu le vom intelege bine.
11. Redactati o scurta compunere in care sa folositi verbele: a veni, a pluti, a vesti, a
asterne, a aduce.
Facultativ:
Ex. 4/103 manual
*Indicati cate un verb derivat cu sufixele:-a, -ai, -ani, -i, -ui, -iza, -ifica.
*De la urmatoarele onomatopee formati verbe cu ajutorul sufixelor: dang!, baz!,
miau!, mor!, buf!, fas!, pic! poc!.
*Indicati cate un verb neologic derivat cu sufixele iza si ifica, legate de
urmatoarele stiinte: chimie, biologie, fizica, geografie.

PROIECT DIDACTIC
PROFESOR: Tudor Madalina-Maria (Pavoni)
CLASA: a V-a B
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Mircea-Voda, Calarasi
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
UNITATEA: NARATIUNEA
DATA: 12 noiembrie 2010;
SUBIECTUL: Caprioara, de Emil Garleanu
TIPUL LECIEI: Insusire de noi cunostinte
Competente generale:
1.receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare;
2. utilizarea corecta a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii
3. receptarea mesajului scris , din texte literare si nonliterare, in scopuri
diverse;
4.utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje
scrise, in diferite mesaje de realizare, cu scopuri divesre.
Competente specifice:
1.2. identificarea secventelor de naratiune dintr-un mesaj oral;
II.1. inlantuirea clara a ideilor intr-un mesaj oral;
3.1.identificarea ideilor principale dupa citirea globala a unui text;
3.2. recunoasteerea modurilor de expunere utilizate intr-un text narativ.
3.3. identificarea expresiilor si a cuvintelor noi intr-un text literar sau
nonliterar.
Obiective operationale:
- sa identifice momentele subiectului;
- sa sa alcatuiasca enuntiru cu sensurile unor cuvinte date;
- sa aleaga varianta corecta de raspuns a itemilor pe baza continutului
textului;

sa ordoneze ideile si reconstituie planul simplu de iedi;


sa rescrie sub forma de titluri iedile principale;
sa caracterizeze unul din personajele naratiunii;
saidentifice figurile de stil invatate.

Bibliografie :
Limba romana, manual pentru clasa a V-a, ed . Humanitas Educational
Limba si literatura romana pentru clasa a V-a, manual in conformitate cu
noua programa, ed. Art , 2010
Bibliografie metodico-didactica:
C. Iordanescu Limba romana- ed. Carminis
H. Soare Limba si literatura romana-cls.V-VIII- Indrumator pentru
manualele alternative, ed. Carminis
Corneliu Craciun, Metodica predarii limbii si literaturii in gimnaziu si liceu,
ed. Emi-Deva, 2004.
Ion Toma/Ioana Dinca- Limba romana-Stilistica si compozitie
(compendiu/antologie/exercitii) pentru elevii de gimnaziu, liceu, profesori si
specialisti, ed. Niculescu, Buc., 1998
A. Pamfil- Limba si literature romana in gimnaziu. Structuri didcatice
deschise. Ed. Paralela 45, Pitesti, 2003
Dictionare: Dictionarul explicativ al limbii romane (DEX).
Programe: Programa de limba si literature romana pentru clasele V-VIII

Strategii didactice:
d) Metode si procedee: conversatia, explictia, expunerea, metoda
cadranelor.
e) Forme de organizare: frontal, pe perechi;
f) Mijloace de invatamant: fise delucru, planes, markere, manualul, textsuport, fise de sistematizare.

Scenriu didactic
Secventele
lectiei

Continuturi

Forme de
organizare

Se noteaza absentii
Se asigura cele
necesare
desfasurarii lectiei
Moment
organizatoric

Actualizarea
cunostintelor
ancora

Se actualizeaza
cunostintele
anterioare despre
naratiune,narrator,
tema operei.
Se verifica tema
pentru acasa

Li se prezinta pe
Captarea
flip-chard
atentiei
momentele
subiectulu,
aducandu-se
explicatii in
privinta celor ce se
vor urmari in
lectie.
Desfasurarea Profesorul imparte
lectiei
elevilor fise cu
sarcini de lucru si
explica itemii;
Se acorda un timp
de lucru.

Resurse
materiale
Planes
Markere
Manuale
Culegeri
Fise
Planse

frontal.

Rsurse
procedurale

Evaluare

Conversatia
Problemati
zarea
Explicatia

Elevii vor da citire


fiselor de lectura
realizate ca tema.
Se observa si
evalueaza modul
in care elevii au
abordat subiectul
dat drept sarcina
de lucru pentru
acasa.

flip-chartul.

Pe grupe(5)
Pe perechi

Conversatia
Fisele de
lucru

Explicatia
Invatarea
prin
decoperire

Elevii vor rezolva


exercitiile de pe
fisele de lucru
-achizitia
informatiei;
voi urmari ca
obiectiv aplicarea

de catre elevi a
notiunilor invatate
cu privire la
naratiune;
aplicarea notiunilor
de teorie literara;
voi aprecia
originalitatea
punctelor de
vedere;
voi aprecia
capacitatea de
exprimare orala a
opiniei, sustinerea
acesteia prin
argumente,
creativitatea,
trairea afectvia,
autocomunicarea.
expresivitatea,
detectarea
valorilor, formarea
atitudinii proprii.
Obtinerea
performantei

Asigurarea
retentiei si a
transferului

Etapa constatarilor
Discutarea
raspunsurilor date
Interpretarea
mesajului textului
prin adresarea de
intrebari
(textuale/transtextu
ale).
Profesorul
comunica tema
pentru acasa.

explicatia

.
Individual.

Comparati
atitudinea
prepelitei din
lectura lui
Bratescu-Voinesti
cu cea a caprioarei
din textul studiat.

Fisa nr. 1Structura textului narativ. Situatia initiala.


1. Ce atmosfera sugereaza primele randuri ale textului? Selectati
cuvintele care creeaza aceasta atmosfera.
2. Cum apar in acest cadru caprioara si iedul? Gasiti formulari din
text care exprima legatura dintre cele doua animale. ( specificati
care sunt figurile de stil intalnite in descrierea lor).
3. Identificati cuvintele care indica locul, timpul si personajele.
4. Gasiti cate un sinonim pentru cuvintele din partea initiala a
povestirii:dezmierdat, matasoasa, catifelat.Explica cum sau
format ultimele derivate.
5. Gasiti cate un antonim pentru cuvintele din partea initiala a
povestirii:subtire, jos, inchisi.
6. Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa:
Situatia initiala sugereaza o atmosfera :
a) plina de duiosie di dragoste;
b) linistita;
c) ocrotitoare;
d) amenintata de pericole.

Fisa nr. 2 Structura textului narativ. Cauza actiunii.


1. Reciteste al doilea alineat al textului. Arata ce modifica situatia
initiala.
2. Incercuieste, in alineatul mentionat, cuvintele care indica schimbarea
situatiei initiale.
3. Discutati si completati tabelul de mai jos pe baza aceluiasi fragment,
care constituie cuza actiunii:
Trasaturi fizice
caprioarei

si

morale

ale Trasaturi
iedului

fizice

si

morale

ale

4. Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa:


5. Identifica figurile de stil invatate pe baza tabelului.
In inima caprioarei incolteste un simtamant staruitor de mila pentru ca:
a)
b)
c)
d)

trebuia sa se desparta de puiul ei;


puiul era inca mic si neajutorat;
puiul n-o mai asculta;
venise de mult vremea intercatului;

6. Vremea intarcatului venise de multsemnifica:


a) mama amanase momentul despartirii de pui;
b) puiul trebuia sa-si poarte singur de grija;
c) despartirea nu mai putea fi evitata;
d) venise vremea sa traiasca cu celelalte capre.

Fisa nr. 3. Structura textului narativ. .Desfasurarea actiunii.


1.Ordoneaza intamplarile din povestire,, amestecate in enunturile de mai jos:

Venind vremea intarcatului, caprioara trebuie sa se desparta de puiul ei.


Caprioara se imbarbateaza si porneste cu iedul spre piscurile muntilor.
Caprioara isi dezmiarda iedul cu dragoste.
Caprioara se stinge vazandu-si iedul salvat.
Caprioara se jertfeste pentru a-si salva puiul.
Cand ajung intr-un luminis, apare lupul.
Caprioara si puiul paatrund in padurea intunecata.
2.Subliniaza verbele din fragmentul Caprioara isi azvarleca niste
lugere, aratand ce sugereaza.
3.Aratati ce sugereaza repetitia din fragmentele: acolo, sus, e
pazit.,acolo l-ar fi stiut, trece di poiana in poiana) .
4.Povesteste pe scurt acest fragment care contituie desfasurarea actiunii.
5.Identificati comparatiile in aceasta parte a textului.
6. Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa:
Caprioara se imbarbateaza.si porneste spre tancurile de stanca penru ca:
a)
b)
c)
d)

vrea sa-l lase ratacit, facand despartirea mai usoara;


se hotaraste sa se desparta de el, fiindca asa era legea firii;
puiul trebuia sa urce singur;
pe stancile greu accesibile, ideul ar fi fost ferit atata de dusamnia
lupului cat si de iscusinta vantaorului.

Fisa nr. 4. Structura textului narativ. Situatia dificila.


Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa:
1. Caprioara da un zbieret adanc, sfasietor si dintr-un salt, cade in
mijlocul luminisului semifica:
a)vrea sa-l avertizeze pe ied asupra primejdiei;
b)cade rapusa de oboseala;
c)isi ia ramas bun de la ied zambind sfasietor cu inima plina de durere;
e) se ofera ca prada ca sa-l salveze pe ied.
2.Alcatuiti enunturi cu sensurile verbului a cadea:
- a pica (un obiect);
- a se apropia ( despre iarna, seara)
- a curge repede ( despre ape de munte)
- a se desprinde ( frunze, fulgi)
- a se surpa ( zid, perete)
- a se imbolnavi
- a pieri ( in lupta)
- a nu reusi ( la examn)
- a-si inceta existenta ( guverne)
- a ajunge la o intelegere
2. Gaseste un sinonim pentru: zbieret, salt, prada.Cum s-a format primul
derivat?
3. Explica alegerea mamei in aceata parte a textului.
4. Gaseste un proverb care s-ar potrivi perfect ideii subliniate de mesajul
textului.
4. Gsiti cateva expresii care sa contina cuvantul inima.

Fisa nr. 5. Structura textului narativ. Situatia finala.


1. Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa:
prabusita in sange, la pamant, sub coltii fiarei, caprioara ramane cu capul
intors spre iedul eisugereaza
a) ea vrea sa-l mai vada pentru ultima data;
b) nu se poate linisti pana nu-l vede plecand;
c) nu se mai putea misca;
d) inima ei de mama vrea sa-l vada salvat.
2. numai cand aceasta se topeste in adancul padurii, caprioara simte
durerea, iar ochii i se tulbura de apa mortii; sugereaza:
a)
linistita ca si-a vazut puiul salvat, caprioara moare;
b)
ea are puterea sa lupte cu moratea pana isi vede puiul
scapat de pericol;
c)
caprioara este sfasiata de lup;
d)
caprioara nu mai vede limpede;
3.Padure deschide un nou drum pentru ied:
a) drumul vietii;
b) drumul spre munti;
c) drumul ocolit;
d) drumul printre primejdii.
3. Spuneti-va parerea! Alegeti variantele potrivite si argumentati in
cateva randuri sentimentele cititorului:
a) durere
c) regret
e) nepasare
b) emotie
d) admiratie
f) intelegere
4.Caracterizati in cateva randuri caprioara. Selectati in acest sens figuri de
stil adecvate.
4. Completati dupa model:
Bolti de frunze- frunzele copacilor ca niste bolti;
Hrube adanci de verdeataInima intunecata a padurii-

PROIECT DIDACTIC
PROFESOR: Tudor Madalina-Maria (Pavoni)
CLASA: a VII-a B
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Mircea-Voda, Calarasi
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
UNITATEA: NUVELA
DATA: 12 noiembrie 2010;
SUBIECTUL: Doua loturi- I.L. Caragiale.( Metamorfozele personajului)
TIPUL LECIEI: Lectie mixta
Competente generale:
1.receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare;
2. utilizarea corecta a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii
3. receptarea mesajului scris , din texte literare si nonliterare, in scopuri
diverse;
4.utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje
scrise, in diferite mesaje de realizare, cu scopuri divesre.
Competente specifice:
1.1.intelegerea semnificatiei generale a unui mesaj oral;
1.4.sesizarea abaterilor de la normele limbii literare intr-un mesaj
ascultat;
2.4. adaptarea vorbirii la situatiile speciale sau neprevazute de dialog sau
monolog;
2.5. cooperarea in interactiunile de grup.
3.2.recunoasterea modalitatilor specifice de organizare a textului epic;
4.1. exprimarea, in scris, a propriilor opinii si atitudini;
4.3. organizarea secventelor textuale in functie de o cerinta specifica;

4.5.folosirea modalitatilor variate pentru realizarea expresivitatii textului.


Obiective operationale:
-sa precizeze ordinea secventelor din textul studiat;
-sa identifice marcile oralitatii din anumite enunturi orale sau scrise;
- sa povesteasca dupa planul de idei;
-sa identifice neologismele sau termenii rostiti gresit;
-sa-si exprime opinia personala cu privire la personajele nuvelei;
-sa argumenteze opinii, atitudini ale unor personaje.
-sa explice simbolistica unor nume sau locuri;
-sa fixeze figura si rolul lui Lefter in nuvela;
-sa utilizeze corect pasaje din nuvela, importante pentru caracterizarea lui
Lefter.

Bibliografie :
Limba romana, manual pentru clasa a VII-a, ed . Corint
Indrumator pentru toate manualele alternative- Sa dezlegam tainele textelor
literara-clasa a VII-a- Ed. Craminis.
Jean Chevalier, Alain Gheerbrant- Dictionar de simboluri, vol.1.
A. Pamfil- Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didcatice
deschise. Ed. Paralela 45, Pitesti, 2003
Dictionare: Dictionarul explicativ al limbii romane (DEX).
Programe: Programa de limba si literatura romana pentru clasele V-VIII

Strategii didactice:
g) Metode si procedee: conversatia, explictia, expunerea, metoda
cadranelor.
h) Forme de organizare: frontal, pe perechi;
i) Mijloace de invatamant: fise delucru, planes, markere, manualul, textsuport, fise de sistematizare.

Scenariul didactic

Secventele
lectiei

Continuturi

Forme de
organizare

Se noteaza absentii
Se asigura cele
necesare
desfasurarii lectiei
Moment
organizatoric
Captarea
atentiei

Enuntarea
temei si a
obiectivelor

Se asculta si
verifica
frontal.
tema.Profesoara
adreseaza intrebari
si ii conduce pe
elevi la titlul lectiei.
Se va porni de la
identificarea
personajelor
Profesoara anunta
titul lectiei care
este notat pe tabla,
enumerand
structura si
obiectivele acestei
lectii.Elevii
noteaza, fiind atenti
la explicatiile
profesoarei.

Resurse
materiale
Planes
Markere
Manuale
Culegeri
Fise
Planse

Rsurse
procedurale

Evaluare

Conversatia
Problemati
zarea
Explicatia

Elevii vor da citire


temei.
Se observa si
evalueaza modul
in care elevii au
abordat subiectul
dat drept sarcina
de lucru pentru
acasa.

manualul.

Dirijarea
invatarii

Asigurarea
feed-backului

Evaluarea
formati

Se face rezumatul
nuvelei pe baza
iedilor pricipale
avute ca tema.
Se va opri la
enuntarea
personajelor si
surprinderea
catorva trasaturiSe
acorda o mai mare
importanta
personajului
principal..
Se dramatizeaza 2
secvnte (dialogul
cu consoarta si
tigancile).

Activitate
frontala

Planul
Conversatia
simplu de
idei
Explicatia
Invatarea
prin
decoperire

Activitate
frontala

Recuzita

Se imparte clasa in
5 grupe. Acestia isi
vor desemna un
leader care va citi
raspunsurile date
la exercitii.Dupa
efectuarea
cerintelor de pe
fisa, liderii vor citi
notatiile, fiind
corectati de
membrii celorlalte
grupe.Grupele se
corecteaza
reciproc.

Activitate pe
echipe,
frontala.

Dramatiza
rea
Dialogul

convesratia

Aprecieri verbale
din partea elevilor
si din partea
profesorului

Aprecieri verbale
din partea elevilor
si din partea
profesorului.

Asigurarea
retentiei si a
transferului

Li se anunta tema
Activitate
copiilor precum si
frontala
notele sau, eventual
aprecierile verbale,
pentru fiecare elev
care a participat
activ la
desfasurarea
lectiei.

Manualul
,
culegerea

Aprecieri finale

Fisa nr. 1.
1. Precizati care au fost personajele participante la actiune.
Clasificati-le in functie de participarea la evenimentele
relatate.
2. Care sunt momentele subiectului din care fac parte secventele
dramatizate.
3. Preciazti unde are loc acttiunea relatata.Mentionati si alte
locuri unde se desfasoara actiunea nuvelei, explicand
simbolistica locurilor.
4. Precizti omonimele cuvintelor: poarta, lot, sare, broasca,
reclama.
5. Extrageti din text cate trei termeni de jargon, expresii populare
si neologisme.
6. Notati care este semnificatia repetiei: :Unde-s farfuriile?
Voi sa vaz farfuriile! Adu farfuriile!; cand am chef, sparg;
sparg, cucoana [] sparg, ma-ntelegi, sparg al dracului
7. Indicati valoarea morfologica a cuvintelor subliniate:
-In jacheta mea a cenuise de vara
- Care jacheta? Intreaba ea aiurita, ca de pe alta lume.
- A cenusie
- [ ] Adu farfuriil! Porunceste strasnic d. Lefter.
Precizati alte valori ale cuvintelor mentionate.
8. Descoperiti doua forme verbale de imperativ; explicati valoarea
lor stilistica.
9. Ce fel de personaje sunt chivutele .? Pe baza dramatizarii si
altor secvente din manual, mentionati cateva trasaturi . Care
sunt figurile de stil utilizate de autor in sublinierea trasaturilor?
Dar modul de expunere?
10.Care sunt starile lui Lefter in dialogul acestuia cu consoarta,
tigancile, seful. Ce tip de conflict intalnim aici?
11.Ce aspect inedit dezvaluie prima replica a lui Lefter. Ce gest
inregistreaza naratorul dupa replica acestuia, care are
semnificatie speciala si in fixarea atitudinii lui Lefter in
respectarea situatiei de comunicare.
12.Ce sugereaza numele personajului? ( urmareste fisa de
caracterizare)

S-ar putea să vă placă și