Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECTIE

I . ALGORITM INTRODUCTIV
Unitatea de invatamant: Gimnaziala nr.1, Mihai-Bravu
1. .Profesor: Lazau Delia Anca
2. Clasa. a VI-a
3. Data. 22.11.2013
4. .Unitatea de invatare: Caractere generale morfofunctionale,comportament,
adaptari si importanta unor grupe de vietuitoare
5. .Lectia.:Nevertebrate - Protozoare
6. .Tipul lectiei: Lectie mixta
7. Locul de desfasurare: sala de clasa
8. Competente generale:
1. Receptarea informatiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Utilizarea si construirea de modele in scopul demonstrarii principiilor lumii vii.
4. Comunicarea orala si scrisa utilizand terminologia specifica biologiei.
5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in
contexte noi.
9. Competente specifice:
C.sp.1.1 Identificarea unor grupe si specii de animale
C.sp.1.3 Stabilirea relatiilor intre factorii de mediu si diversitatea animalelor
C.sp.1.4 Explicarea structurii si functiilor organismului unor vietuitoare
C.sp.1.5 Stabilirea relatiilor intre tipurile de comportament si procesul de adaptare a
organismului la mediu
C.sp.2.1 Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate explorarii lumii animale
C.sp.2.2 Realizarea activitatilor experimentale si interpretarea rezultatelor
C.sp.3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
C.sp.3.2 Elaborarea si aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare,
experimentare si rezolvare a unor situatii problema.
C.sp.4.1 Exersarea utilizarii unor surse de informare
C.sp.4.2 Utilizarea corecta a terminologiei specific biologiei in diferite situatii de
comunicare.
C.sp.5.1 Rezolvarea situatiilor problema in relatia dintre om si regnul animal
10. .Obiectivele operaionale
Cognitive:
O1 Sa explice notiunea de protozoar
Formative
O2 Sa-si formeze abilitati practice de punere in evidenta a
protozoarelor prin tehnici de laborator
Cognitive
O3 Sa evidentieze legatura dintre alcatuirea si functiile indeplinite
de celula din care este alcatuit un protozoar
Formative
O 4 Sa deduca rolul protozoarelor
12. Evaluarea: Formativa
13. Obiectivele evaluarii:
Cognitive:
E1 Sa opereze cu notiunile invatate
Formativa
E2 Sa evidentieze legatura dintre alcatuirea si functionarea
celulei din care sunt alcatuite protozoarele

E3 Sa argumenteze importanta protozoarelor


11. Valori si atitudini vizate:
Interes pentru realizarile si descoperirile din domeniul stiintelor.
Dezvoltarea curiozitatii pentru orice forma de viata.
Cultivarea receptivitatii pentru aplicarea cunostintelor de biologie in viata
cotidiana
14 Strategii: euristica invatarea prin descoperire.
12. Metode didactice:
Expozitiv-euristice: M1 - Conversatia euristica
M2 Explicatia
M3 - Observatia
Interactive:
M4 Invatarea prin descoperire
M5 - Experimentul
M6 Modelarea
M7 Problematizarea
M8 Comparatia
M9 - Demonstratia
13. Instrumente de evaluare: Observarea sistematica a elevilor, evaluare
secventiala, analiza raspunsurilor date, evaluare individuala scrisa.
14. Forme de evaluare: frontala, individuala, pe grupe.
15. Metode didactice:
a. Umane: 21 elevi
b. Temporale: 50 minute
c. Materiale:
- oficiale: RM1 programa scolara
- alte resurse:
Pentru toata clasa:
RM 2 plansa Protozoarele
RM 3 videoproiector
RM 4 calculator
Pentru grupele de elevi:
RM 5 fise de activitate
RM 6 apa de balta
RM 7 pipeta
RM 8 lame si lamele
RM 9 microscoape
RM 10 bec electric
RM 11 infuzie de fan
RM 12 bagheta de sticla
RM 13 cristale de sare
Pentru fiecare elev:
RM 14 Manual
RM 15 Caiet
RM 16 Fisa de evaluare
RM 17 Fisa imagini protozoare
RM 18 Atlas zoologic
16. .Bibliografia
Atlas zoologic
Aglaia Ionel, Biologie , manual cls. A VI-a , Editura Humanitas, 2004

Enciclopedia animalelor, Ed. Teora, 2007


Maria Brandusoiu, Constanta Androne Biologie, manual pentru clasa a VI-a,
EDP.

MEN programa scolar, vol. 5, aria curricular Matematic i tiine ale


naturii.

Viorel Lazar- Metode active utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves, 2009

Viorel Lazr, Mariana Nicolae Lecia form de baz a organizrii


procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007.

II. DESFURAREA LECIEI


Etapele lectiei

Continuturi

Ob.
Op.

1. Moment
organizatoric
:

Activitatea profesorului
Se creaza climatul favorabil
nceperii orei de biologie.
Profesorul face prezena i
noteaz absenii ( in cazul in
care exist).
Organizeaza materialele
-De ce nu se poate bea apa de
oriunde?

2 Evocare

4. Dobandirea
de noi
cunostinte

O1
E1
Regnul animal
Nevertebrate
Protozoare

Vom invata despre aceste


animale microscopice
Cu aceast lecie se ncepe un
nou
capitol
referitor
la
diversitatea
animalelor
i
clasificarea lor.
Anunta si scrie titlul lectiei pe
tabla
Prezinta conceptele
operationale
Expune importanta noii teme
- Cere elevilor ca pe baza
notiunilor acumulate anterior sa
denumeasca organismele care
nu se pot vedea cu ochiul liber.
Se pun ntrebri despre
clasificarea animalelor dup
numrul de celule i dup
prezena-absena coloanei
vertebrale

Activitatea elevilor
Elevii se mobilizeaz
pentru nceperea orei i
ascult cu atenie
ndrumrile i indicaiile
date de profesor pentru
lecia ce va urma
-nu este buna de baut
pentru ca in ea se afla
organisme microscopice

RM

Evaluarea

M2
M3

Scriu titlul lectiei in


caiete

Se numesc numesc
microscopice
Animalele care au corpul
alcatuit dintr-o singura
celula se numesc
unicelulare, iar cele care
au corpul alcatuit din mai

M1

M2
M7

Verificare orala
Frontala

O2
E1

Explica notiunea de
protozoar( protos= primul,
zoon= animal)
Imparte clasa in grupe si
distribuie fisele de activitate
Prima grupa
-ia o pictur de ap din vasul
ce conine ap de balt inut la
lumin, pune-o pe lam, acopero cu lamela i privete la
microscop.
Ce observai?
-recunoatei Euglena verde n
preparatul
microscopic
ajutndu-v de imaginea din
fisa de activitate
Ce poi spune despre mrimea
si alctuirea corpului
Euglenelor?
A doua grupa\
- cu ajutorul baghetei de sticl
luai o pictur din pojghia
format la suprafaa infuziei de
fan, pune-o pe lam, acoper-o
cu lamela i privete la

multe celule se numesc


pluricelulare. Animalele
care au coloana vertebrala
se numesc vertebrate,
cele care nu au coloana
vertebrala se numesc
nevertebrate.
Asculta explicatiile
Primesc fisele de
activitate

RM5

Executa sarcinile din fisa


de activitate

RM6
RM7
RM8
RM9

Niste vietuitoare de
culoare verde

M5
M9

M1
M2
M3
M4

Fise de
activitate
Observarea
sistematica a
elevilor
Orala
Analiza
raspunsurilor
date

Recunosc Euglena in
preparatul microscopic
Sunt microscopice si au
corpul alcatuit dintr-o
singura celula
Executa sarcinile din fisa
de activitate

RM8
RM9
RM11
RM12

M4
M5
M9

Observarea
sistematica a
elevilor

O3
E2

microscop.
-recunoatei Parameciul n
preparatul
microscopic
ajutndu-v de imaginea din
fisa de activitate
Ce poi spune despre mrimea
si alctuirea corpului
paramecilor?
Dupa evidentierea Euglenei si a
parameciului, cu ajutorul
imaginii din manual, a
imaginilor din atlas si a plansei
se trece la analizarea alcatuirii
corpului si realizarea unor
corelatii intre alcatuirea
corpului si functiile indeplinite
de celula din care este alcatuit
Euglena si parameciul prin
comparatie.
-Se schieaz capul de tabel
unde se va completa cu noile
noiuni predate
Unde traieste Euglena verde si
de ce se numeste asa? Dar
parameciul
-S ne amintim de la botanic
cine d culoare verde plantelor?
-n dreptul fiecrui reprezentant
se va schia desenul cu forma
observat si se identifica
principalele componente pe
desen

Recunosc parameciul
folosindu-se de imaginea
din fisa de activitate
Sunt microscopici, au
corpul alcatuit dintr-o
singura celula

Deschid caietele pentru a


realiza schita lectiei

M1
M2
M3
M4

RM14
RM15

Fac tabelul in caiete


In lacuri si balti. Euglena
are culoare verde , de
aceea se numeste asa
Clorofila

Realizeaza desenul
Euglenei si a
Parameciului si noteaza
pe desen partile
componente

M1
M2
M3
M7
M8

Se
trece
la
rezolvarea
urmatoarelor sarcini din fisa de
lucru:
-proiectati in directia
Euglenele se orienteaza in
preparatuluilumina provenita de directia opusa sursei de
la un bec electric. Ce
caldura
observai?
- puneti borcanul la lumina
natural , la fereastr i trecei
la sarcina urmtoare
-luai o picatur de ap din
borcanul inut la ntuneric mai
multe zile i observai-le la
microscop. Ce constatai?
De ce i-au pierdut Euglenele
culoarea?
-privii suprafaa apei din
borcanul expus la lumina de la
fereastr. Ce observai?
-De ce s-a format stratul de
culoare verde de la suprafaa
apei?
Identifica factorii la care sunt
sensibile Euglenele si le
noteaza in tabel
Se executa a doua sarcina din
fisa de activitatea si se
identifica factorii la care sunt
sensibili paramecii
-pe marginea preparatului

RM10

Euglenele s-au decolorat


Si-au pierdut clorofila din
cauza lipsei de lumina
La suprafata apei se
formeaza o pojghita verde
Euglenele s-au adunat la
suprafata apei, spre
lumina
Identifica factorii la care
sunt sensibile Euglenele
si noteaza acesti factori in
tabel

Cand paramecii intalnesc

RM13

M1
M2
M3
M4
M7
M8

microscopic n care se gsesc


parameci aezai un cristal mic
de sare. Ce observai? Ce se
ntmpl cu paramecii cnd
ating un obstacol?
Explicai din ce cauz , ntr-o
infuzie de fn, paramecii se
gsesc n pojghia de la
suprafaa apei?
Cu ajutorul carui component se
deplaseaza Euglena si
parameciul?
Cum se hraneste Euglena daca
are cloroplaste cu clorofila, la
fel ca si plantele?
Sa ne amintim de la botanica,
cum se numeste modul de
hranire prin care plantele isi
prepara singure hrana?
Euglena ziua se hraneste
autotrof iar noaptea cu
substante organice din apa.
Cum se numeste acest mod de
hranire prin care hrana este
luata fara a mai fi preparata?
Acest mod dublu de hranire
arata inrudirea dintre plante si
animale
Paramecii se hranesc cu bacterii
si alge unicelulare. Ce rol
credeti ca indeplineste vacuola
digestiva?
De unde isi iau Euglena si

cristalul de sare fug in


directia opusa
Ei se orienteaza spre
lumina

Euglena se deplaseaza cu
ajutorul flagelului,
Parameciul cu ajutorul
cililor
Prin fotosinteza

Autotrof

Heterotrof

In digestie
Din apa

RM2
RM14
RM15
RM18

M1
M2
M3
M7
M8

Parameciul oxigenul necesar


respiratiei?
Oxigenul patrunde prin
membrana pe toata suprafata
corpului
Ce este excretia?
La parameci si Euglene excretia
este realizata de catre vacuolele
pulsatile
Observati modul de diviziune a
Euglenei. Cum se numeste acest
mod de diviziune cand celula se
imparte in doua parti pe
lungime?
In conditii nefavorabile
Euglenele se inchisteaza, in
interiorul chistului functiile sunt
incetinite. Cand conditiile devin
favorabile peretele chistului se
rupe si Euglena isi reia viata
normala. In interiorul chistului
Euglena se poate divide
Spre deosebire de euglene ,
cum se divid paramecii?
Si acestia , in conditii
nefavorabile se pot inchista
Dupa mai multe diviziuni ,
indivizii devin din ce in ce mai
mici si diviziunea se opreste.
Atunci paramecii se unesc cate
doi si ac schimb de substanta
din nucleii mici. Acest proces

Procesul prin care


substantele toxice se
elimina din corp

Diviziune longitudinala
Urnaresc imaginile din
manual, atlas si plansa si
asculta explicatiile
profesorului

Prin diviziune
transversala

Urmaresc imaginile din


manual, Atlas , plansa si
asculta explicatiile

O4
E3

5. Stimularea
performantei
6. Asigurarea
retentiei si
transferului
7.Evaluarea

se numeste conjugare. Dupa


conjugare , indivizii isi recapata
fortele , se separa si isi reiau
inmultirea prin diviziune
Ce rol credeti ca au aceste
protozoare avand in vedere ca
ele consuma substantele
organice din ape?
Fiind microscopice ce rol mai
indeplinesc ele pentru alte
animale acvatice
Inventariaza principalele
informatii si observatii cerand
elevilor sa dea raspunsuri
rapide, clare, concise.
Fixeaza notiunile cu ajutorul
unor intrebari scurte
Imparte fisele de evaluare
Apreciaza elevii care au fost
activi

10

Curata apele

M1
M2
M7

Hrana pentru alte animale


Ofera raspunsuri

M1

Verificare orala

Raspund intrebarilor

M1

Verificare orala

RM16

Verificare
individuala

FI DE ACTIVITATE
Euglena verde
Materiale necesare:
-2 borcane cu ap de balt unul inut la lumin, altul la ntuneric
-pipet
-lam
-lamel
-microscoape
-bec electric
Mod de lucru:
-ia o pictur de ap din vasul ce conine ap de balt inut la lumin, pune-o pe lam,
acoper-o cu lamela i privete la microscop.
Ce observai?
-recunoatei Euglena verde n preparatul microscopic ajutndu-v de imaginea de mai
jos:

Ce poi spune despre mrimea si alctuirea corpului Euglenelor?


-punei borcanul la lumina unui bec electric. Ce observai?
- puneti borcanul la lumina natural , la fereastr i trecei la sarcina urmtoare
-luai o picatur de ap din borcanul inut la ntuneric mai multe zile i observai-le la
microscop. Ce constatai?
De ce i-au pierdut Euglenele culoarea?
-privii suprafaa apei din borcanul expus la lumina de la fereastr. Ce observai?
-De ce s-a format stratul de culoare verde de la suprafaa apei?
11

FI DE ACTIVITATE
Amiba
Materiale necesare:
- borcan cu frunze putrezite de pe nmolul unei gropi, puse n ap
-pipet
-lam
-lamel
-microscoape
Mod de lucru:
-ia o pictur de ap sau de pe partea inferioar a frunzelor acvatice, pune-o pe lam,
acoper-o cu lamela i privete la microscop.
Ce observai?
-recunoatei Amiba n preparatul microscopic ajutndu-v de imaginea de mai jos:

Ce poi spune despre mrimea si alctuirea corpului amibelor?

12

FI DE ACTIVITATE
Parameciul
Materiale necesare:
-borcan cu ap cldu i puin fn sau paie inut descoperit cteva
zile la lumin dar nu direct la lumina soarelui infuzie de fn
-baghet de sticl
-cristale de sare
-lam
-lamel
-microscoape
Mod de lucru:
- cu ajutorul baghetei de sticl luai o pictur din pojghia format la suprafaa infuziei
de fan, pune-o pe lam, acoper-o cu lamela i privete la microscop.
-recunoatei Parameciul n preparatul microscopic ajutndu-v de imaginea de mai jos:

Ce poi spune despre mrimea si alctuirea corpului paramecilor?


-pentru a domoli micrile vioaie ale paramecilor punei pe lam o pictur de saliv,
apoi un fragment din pojghia infuziei, acoperii cu o lamel i observai la microscop
-pe marginea preparatului microscopic n care se gsesc parameci aezai un cristal mic
de sare. Ce observai? Ce se ntmpl cu paramecii cnd ating un obstacol?

Explicai din ce cauz , ntr-o infuzie de fn, paramecii se gsesc n pojghia de la


suprafaa apei?

13

SCHIA LECIEI
REGNUL ANIMAL I . NEVERTEBRATE
1. PROTOZOARE
protos= primul, zoon= animal
-primele animale aparute pe Pmnt

14

Caracteristici
Mediul de via
Alctuirea
corpului
Desen

12345678Sensibilitatea
Micareadeplasarea
Hrnirea

Respiraia
Excreia
nmulirea

Euglena verde

Parameciul

Bli.
Mlatini
Unicelular, microscopic

Bli.
Mlatini
Unicelular, microscopic

vacuol contractil
substante organice
Cloroplaste
Flagel
Nucleu
Stigm
Membran
Citoplasm

1- membran
2- citoplasm
3- nucleu mare
4- nucleu mic
5- vacuol digestiv
6- vacuol contractil
7- cili
8- por
Lumin
Temperatur
Obstacole

La lumin cu ajutorul stigmei


Temperatur
Umiditate
Uscciune
-cu ajutorul flagelului

-cu ajutorul cililor

La lumin prin fotosintez


La ntuneric heterotrof cu substanele organice din ap
-cu oxigenul din ap, pe toat suprafaa membranei
-prin vacuola contractil
-n condiii favorabile prin diviziune longitudinal

15

Cu bacterii i alge unicelulare


-vacuola digestiva rol in digestie
-resturile nedigerate se elimin printr-un por
mic
-pe toat suprafaa corpului
-prin vacuola contractil
-prin diviziune transversal
-dupa multe diviziuni, paramecii fiind prea
mici nu se mai pot divide, ei se vor conjuga(se
unesc cte doi i fac schimb de substan din
nuclei)

SCHIA LECIEI
REGNUL ANIMAL I . NEVERTEBRATE
1. PROTOZOARE
protos= primul, zoon= animal
-primele animale aparute pe Pmnt

16

Caracteristici

Euglena verde

Parameciul

Mediul de via
Alctuirea
corpului
Desen

Sensibilitatea
Micareadeplasarea
Hrnirea
Respiraia
Excreia
nmulirea

-n condiii favorabile prin diviziune

-a.prin diviziune

-n condiii nefavorabile se ..........................


17
Importana

-prin ......................................
-n condiii nefavorabile se .........................

Nume i prenume elev.


Data susinerii testului:
TEST DE EVALUARE PROTOZOARE
1. Completati spatiile punctate:
Protozoarele sunt ........................................... animale aparute pe Pamant
..........................................care alcatuieste corpul este capabila sa indeplineasca toate functiile vitale. La
lumina Euglena verde se hraneste autotrof adica............................
iar la intuneric heterotrof adica .................................
Acest mod dublu de hranire arata inrudirea dintre ............................... si animale
5x0,5p = 2,5p
2.

Prezentati doua asemanari si doua deosebiri intre Euglena si Parameci


4x0,5 = 2,0p
Asemanari
Deosebiri

a.

a.

b.

b.

3.

Celula din care este alcatuit corpul protozoarelor se poate compara cu un organism ? Argumentati.
1p

4.

Giardioza este o boala provocata de un protozoar parazit. Precizati.

a.

Cum se numeste protozoarul din imagine?

0,25p

b.

Care segment al tubului digestiv il paraziteaza?

0,25p

c.

Doua simptome ale bolii?

0,5p

d.

Doua cai de transmitere a bolii.

0,5p

5.

Argumentati afirmatia: Protozoarele sunt sanitarii apelor

18

1p
Se acorda 2 p din oficiu

S-ar putea să vă placă și