Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC, litera v, clasa pregatitoare

UNITATEA DE NVMNT:
DATA:
CLASA: Pregtitoare
PROPUNTOR:
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Comunicare n limba romn
UNITATEA DE NVARE: Prieteni
SUBIECTUL: Sunetul ,,v. Literele V i v formulare de propoziii cu suport intuitiv
TIPUL LECIEI: consolidare de priceperi i deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat
DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, MEM, DP, MM, AVAP.
COMPETENE SPECIFICE VIZATE:
CLR
1.3. Identificarea sunetului iniial i/ sau final dintr-un cuvnt, a silabelor i a cuvintelor
din propoziii rostite clar i rar
2.1. Pronunarea clar a sunetelor i a cuvintelor n enunuri simple
MEM:
1.1. Recunoaterea i scrierea numerelor n concentrul 0-31
DP:
2.1. Recunoaterea emoiilor de baz n situaii simple, familiare
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijin nvarea i succesul colar
MM:
2.1. Cntarea n colectiv, asociind micarea sugerat de text
AVAP:
1.1. Sesizarea semnificaiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictur/ modelaj/
colaj/ film/ desen animat, care reflect un context familiar
2.3. Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/ construcii simple, pe baza interesului direct

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive:
O1- s identifice cuvintele corespunztoare imaginilor de pe jetoane ;
O2 s asocieze sunetul v cu litera corespunztoare;
O3 s despart n silabe cuvinte date;
O4 - s alctuiasc propoziii folosind cuvintele descoperite pe jetoane;
O5 s coloreze imagini conform cerinei din fi;
Afectiv-atitudinale:

O6 - s participe cu interes la activitate


Psiho-motorii:

O7 - s compun cu ajutorul silabelor cuvinte date;

STRATEGIA DIDACTIC :
a)

Metode i procedee didactice: metoda fonetic analitico-sintetic, conversaia, jocul,


observaia, explicaia, exerciiul

b)

Mijloace de nvmnt: sculeul cu jetoane-imagini, plane cu literele v i V, fie de


evaluare, jetoane cu silabe, medalii
c) Forme de organizare: frontal i independent.
RESURSE:
Umane:
Temporale: 50 minute ( 35 activitate propriu-zis + 15 minute activiti n completare)
Bibliografice:
- Curriculum Naional , Programa pentru disciplina Comunicare n limba romn, clasa
pregtitoare, 2013
- Nu, Silvia , Metodica predrii limbii romne n clasele primare Ed. Aramis, Bucureti,
2001;

- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de nvatare pentru formarea competentelor


cheie la colarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip blended
learning pentru cadrele didactice din nvatamntul primar"- suport de curs 2013;

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
crt Secvenele
.
leciei /Timp
1.

Moment
organizatoric
3 min.

2.

Captarea
ateniei
2 min.

3.

Reactualizarea
cunotinelor
2 min.

Ob
.
op.

Strategia didactic
Activitatea nvtoarei

Se aerisete sala de clas i se


asigur un climat propice pentru
desfurarea n bune condiii a
leciei:
-pregtirea materialului didactic

Activitatea
elevilor

Elevii se pregtesc pentru


activitate. Se cnt
cntecelul pentru nviorare.
,,Ochii toi la mine

Astzi la noi n clas a venit un Elevii par ncntai de


musafir. - Le art elevilor prezena veveriei.
musafirul (veveria Vivi) .
Ea ne-a adus o scrisoare.
Dau citire scrisorii.(anexa 4)
Descoperim c este o poveste
despre litera ,,v.
Cu sunetul ,,v.
Cu
ce
sunet
ncepe Elevii dau exemple de
cuvntulveveri, copii ?
cuvinte ce conin
Dai-mi exemple i de alte sunetul,,v :
cuvinte care conin sunetul ,,v vieuitoare
i pe care le-am ntlnit n Vasile,
scrisoare.
verde,
Violeta,
veverie,
vrf,
veselie etc.
Le cer elevilor s recunoasc

Metode i
procedee
didactice

Mijloace de
nvmnt

Jocul

Jocul

Textul
scrisorii

Forma de
organizare

Evaluare

Frontal

Observ
comportamentul
elevilor

frontal

Aprecieri
verbale

frontal

Aprecieri
verbale

Veveria
Vivi
Fie cu
litere
Exerciiul

semnul grafic al sunetului ,,v,

4.

5.

Anunarea
temei i a
obiectivelor
operaionale
1 min.
Dirijarea
nvrii

O1

18 min.

O2
O4
O3

respectiv litera V i v, ntr-o fi


cu mai multe litere, pe care o au
pe bncue. n fia respectiv
sunt strecurate mai multe litere.
Prezint obiectivele stabilite
pentru or. i anun c ne vom
juca cu sunetul ,,v, vom denumi
imagini, vom despri n silabe
cuvinte i vom alctui propoziii
cu acestea.
Trec pe la fiecare elev i l invit
s extrag din sculeul magic
cte un jeton.
Cer fiecrui elev s denumeasc
jetonul extras, s recunoasc
sunetul iniial, s arate la panou
semnul grafic al sunetului
respectiv, iar apoi s despart
cuvntul n silabe .
Se vor analiza urmtoarele
cuvinte
reprezentate
n
jetoane: avion,
aviator,
veveri,
varz,
vntor,
valiz, viel, vulpe, veioz,
vac, vapor, vagon, elev,
valuri, vnt, vinete, vestetc.
Le cer apoi s alctuiasc
propoziii scurte cu ele i s

Intuiesc n fi literele v i
V.

Explicaia

Frontal

Jocul

Frontal

observarea

Elevii ascult cu atenie


obiectivele expuse de
nvtoare.
Elevii denumesc imaginile,
identific
prezena
sunetului ,,v n cuvinte,
despart cuvintele respective
n silabe i alctuiesc
propoziii cu ele.
Se analizeaz cuvintele i se
alctuiesc enunuri orale cu
ele. Se reprezint grafic
cteva propoziii la tabl.

Jetoane cu
imagini
Metoda
fonetic
analiticosintetic

Observarea
Aprecieri
verbale

reprezinte grafic
propoziiile.

6.

Asigurarea
reteniei i
transferului
5 min.

la

tabl

Din propoziiile alctuite de


elevi, voi selecta o propoziie, ca
n exemplul de mai jos, pe care o
vom analiza astfel:
Veveria mnnc alune.
Cte cuvinte are propoziia?
Care este primul cuvnt?
Care este al doilea cuvnt?
Dar al treilea cuvnt?
Desprii
n
silabe
cuvntul veveri.
O 7 Cte
silabe
are
cuvntul veveri?
Invit la stelaj un elev
s alctuiasc din silabe
cuvntul: ve-ve-ri-.
Ceilali elevi au pe bncue cele
patru silabe i le cer s formeze
O3

Rspund astfel:
-propoziia are 3 cuvinte
-primul cuvnt este
,,veveri
-cuvntul al doilea din
propoziie este
,,mnnciar
-alune este al treilea
cuvnt;
Ve-ve-ri-
- 4 silabe
-Elevul numit formeaz
cuvntul din silabe la stelaj,
iar ceilali pe bncue.

Exerciiul

Veveria

Metoda
foneticoanaliticosintetic

Jetoane cu
silabe

frontal

Aprecieri
verbale
aplauze

independent

7.

Evaluarea
activitii
8 min.

O3
O5

i ei cuvntul ,,veveri.
Elevii primesc o fi de lucru cu Elevii lucreaz fiele de
urmtoarea cerin:
evaluare, dup ce li s-a citit
1. Denumii imaginile urmtoare
i colorai cuvintele care ncep cerina de ctre nvtoare.
cu sunetul ,,v. Reprezint
grafic silabele tuturor cuvintelor
din imagini.

exerciiul

Fi de
evaluare

Independen
t

Evaluare
scris

Culori
autoevaluare

( anexa 1)

8.
ncheierea
activitii
3 min.

9.

Activitate
recreativ

O6

Activitate difereniat
Coloreaz litera V i v . (vor
primi fie cu conturul acestora,
anexa 2)
Fac aprecieri referitoare la
comportamentul din timpul
activitii i a modului n care au
realizat sarcinile de lucru. Ofer
stimulente tuturor copiilor.
Le
propun
s
cntm
cntecul: Veveria cea istea.
Elevii primesc un desen cu o
veveri, pe care o vor colora.
(anexa 3)

Elevii sunt ateni la


nvtoare.
Cnt cntecelul propus.

Conversaia

frontal

Aprecieri
verbale

Jocul
Medalii

Elevii vor colora desenul


primit.

Exerciiul

Fie de
lucru

independent Aprecieri
verbale

NUME:
Fi de evaluare
CLR
1. Denumete imaginile i reprezint grafic silabele.
Coloreaz cuvintele care ncep cu sunetul ,,v.

Fi de evaluare
difereniat
1.Coloreaz dup preferin literele V i v.

Activitate recreativ
1. Coloreaz veveria din imagine folosind culorile potrivite.

Activitate recreativ
1. Coloreaz veveria din imagine folosind culorile potrivite.

ANEXA 4
Povestea literei V
A fost odat ca niciodat, c de n-ar fi, nu s-ar povesti
Era o pdure mare i verde creia i se dusese vestea prin lume. Acolo
triau multe vieuitoare. Cele mai iubite de pdurarul Vasile erau
veveriele. i plcea s privesc veselia lor printre crengile copacilor ale
cror ramuri se deschideau ca nite vrfuri de sgeat. De aceea, de
cte ori pdurarul i desena fiicei sale, Violeta, care avea doar patru ani,
cum arat pdurea cu veverie, folosea multe semne care aveau forma
literei V.
Aa s-a nscut litera V, chiar de la pdurea cu veveri e.

S-ar putea să vă placă și