Sunteți pe pagina 1din 3

Profesor metodist:

Propunator:
Unitatea de invatamant:
PROIECT DE LECTIE
Obiectul : Educatie plastica
Clasa : a VII-a.
Tema plastica : Contrastul de cantitate
Subiectul : Toamna in padure ;/ Fructe de toamna ;/ La mare ; Livada cu meri .
Tipul lectiei : mixta
Scopul :
-dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica utilizand materiale, instrumente si tehnici
variate ;
-dezvoltarea sensibilitatii, a imaginatiei si a creativitatii artistice ;
-cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic ;
-dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului vizual-artistic.

Obiective operationale :
1.instructive :
O1-sa reaminteasca in ce consta contrastul complementarelor ;
O2-sa enumere perechile de complementere si caracteristicile particulare ale acestora ;
O3-sa defineasca notiunea de contrast de cantitate ;
O4-sa recunoasca contrastul complementar si de cantitate, pe materialul didactic prezentat ;
O5-sa explice diferenta dintre raporturile armonice si contrastul de cantitate ;
O6-sa realizeze o compozitie in care sa foloseasca contrastul de cantitate ;
O7-sa exprime judecati estetice despre propria lucrare si despre lucrarile colegilor pe baza
criteriilor stabilite.
2.socio-afective :
O8-sa participe cu placere si interes la ora ;
O9-sa traiasca emotii si sentimente.
Metode si procedee :conversatia euristica, dialogul, expunerea, explicatia, observatia,
exercitiul.
Mijloace si materiale demonstrative : planse, albume, reviste de arta, etc.
Materiale specifice de lucru : foaie de hartie, pensule, culori de apa, creioane,etc.
Material bibliografic : manualul, Art gallery, Introducere in arta, metodici.
Forma de evaluare: orala, in prima parte a lectiei si practica la sfarsit.

Obiective
operationale
O1,O2,O8

O5,O8, O9

Secventele
lectiei
Moment organizatoric

Activitatea de predare-invatare
(continuturi si strategii)
-Pregatirea elevilor, pentru desfasurarea
lectiei in conditii optime.
Reactualizarea
-Definiti notiunea contrast
cunostintelor anterioare complementar.
-Enumerati perechile de complementare
si precizati caracteristicile particulare
ale acestora.
conversatia, dialogul
Captarea atentiei

Anuntarea temei
plastice si a subiectului
O8

Transmiterea noului
continut si stimularea
imaginatiei creatoare

Evaluare

orala

-Prezint elevilor imagini cu lucrari in


orala
care se regaseste contrastul complementar ;
-Solicit cativa elevi pentru recunoasterea
acestuia pe materialul prezentat.
observatia, conversatia
-Anunt si scriu pe tabla tema si subiectul
lectiei.
-Contrastul de cantitate numit si contrast
de suprafata, proportii sau marimi,
consta in raportul dintre intinderea in
suprafata si puterea de stralucire si
luminozitate a culorilor.
-Le reamintesc elevilor ca galbenul si
violetul se afla in cel mai puternic
contrast deschis-inchis, sau ca oranjul si
albastrul sunt in puternic contrast caldrece. In aceste cazuri, cele doua culori
nu se juxtapun in cantitati apropiate ca
intindere in suprafata pentru a nu creea
o stare de iritare, de neliniste.
-Pentru a creea o stare de armonie intre
cele sase culori principale Goethe a
imaginat o scala a luminozitatii
culorilor, numita Raport armonic al
culorilor . A impartit un cordon circular
in 36 de parti egale, pentru fiecare dintre
cele trei perechi de complementare
rezervand cate 12 parti.
In functie de gradul de stralucire si
luminozitate a culorilor a repartizat pe
cordonul circular :
-3 parti pt G,
-9 parti pt Vi,
-4 parti pt O,
-8 parti pt A,
-6 parti pt R,
-6 parti pt Ve.
Observam ca o culoare cu cat e mai
deschisa , cu atat ocupa un loc mai mic

O5

O3, O4

O6, O8
O7,O9

Obtinerea feedbackului

Activitatea propriu-zisa
Incheierea activitatii

pe cordonul circular si cu cat e mai


inchisa, cu atat ocupa un spatiu mai
mare.
Pentru a crea un contrast de cantitate
trebuie schimbate cantitatile armonice.
Astfel intr-o compozitie in care se
folosesc cele trei perechi de complementare, una trebuie sa domine. Pentru
echilibru, culorile calde trebuie sa ocupe
o suprafata mai mare decat complentarele lor reci.
expunerea, conversatia, explicatia
-Prezint lucrari in care se observa
contrastul de cantitate.Analizez si
exemplele din manual .
observatia, dialogul dirijat
-Ce este contrastul de cantitate ?
-Explicati diferenta dintre raporturile
armonice si contrastul de cantitate.
conversatia ,dialogul
-Elevii au de realizat o lucrare in care sa
foloseasca contrastul de cantitate.
explicatia, conversatia
-Evaluarea lucrarilor celor mai reusite
cu ajutorul a doi elevi, dupa criteriile
stabilite (respectarea temei si a
subiectului, armonie cromatica,echilibru
conversatia, dialogul

orala

practica

S-ar putea să vă placă și