Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

A. ALGORITM INTRODUCTIV
Unitatea de invatamant:
Disciplina:Biologie
Clasa: a IX-a
Data:
Student:
Unitatea de invatare(capitolul): Ereditatea si variabilitatea lumii vii
Tema lectiei:Influenta mediului asupra ereditatii
Tipul lectiei : Dobandirea de noi cunostinte, priceperi si deprinderi
Locul de desfasurare: Sala de clasa
Competente generale:
C1 receptarea informatilor despre lumea vie
C2 explorarea sistemelor biologice
C3 utilizarea si construirea de modele si algoritmi in scopul demonstrarii principilor lumii vii
C4 comunicarea orala si scrisa utilizand corect terminologia specifica biologiei
C5 Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte noi
Competente specifice
1.1.culegera de date din surse variate de informare despre organizarea lumii vii
2.2. prelucrarea rezultatelor obtinute din investigatii si formularea concluziilor
3.1. reprezentarea lumii vii pe baza modelelor
4.1. utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare
5.1.aplicarea in viata cotidiana a cunostintelor referitoare la structurile si organismele cu potential patogn precum si la
actiunea factorilor mutageni.
Obiective operationale :- cognitive- CD1-definirea mutatiilor

- CD2-clasificarea mutatiilor
- CD3-definirea factorilor mutageni
- formative-CD4- recunoasterea mutatiilor dupa modul de aparitie
- CD5- recunoasterea mutatiilor dupa tipul de celule in care apar
-CD6-recunoasterea mutatiilor dupa cantitatea de material genetic
-CD7- Identificarea factorilor mutageni
- atitudinale
Obiectivele evaluarii: - cognitive- elevii trebuie sa fie capabili sa:
-OE1- defineasca mutatiile
-OE2- clasifice tipurile de mutatii
-OE3- defineasca factorii mutageni
- formative elevii trebuie sa fie capabili sa:
- OE4- identifice tipurile de mutatii dupa modul de aparitie, dupa tipul de celule in care
apar, dupa cantitatea de material genetic si sa identifice factorii mutageni
- atitudinale
Instrumente de evaluare: orala si scrisa
Resurse:- materiale : Manualul
- procedurale : conversatia euristica, observarea si explicatia
- umane:24 elevi , clasa a IX-a I
-de timp:50 minute
Formele de activitate: frontala
Bibliografie : Manualul de Biologie clasa a IX-a

B.

DEMERS DIDACTIC

Desfasurarea demersului didactic


Secvenele demersului
didactic

Coninuturi vizate

Competente
vizate

Activitatea clasei

Resurse

profesor

elevi

1) Moment
organizatoric

Captarea atetiei

Se pregaresc
pentru ora

2) Reactualizarea
cunostintelor
anterioare

Verificarea cunostintelor
prin intrebari adresate
frontal

Raspund la
intrebarile
profesorului
Asculta
explicatiile si
noteaza in
caiete
Asculta
explicatiile si
noteaza in
caiete
Asculta
explicatiile si
noteaza in
caiete

3) Dobandirea de noi
cunostinte

Definirea mutatiilor

CD1

Defineste mutatiile

Clasificarea
mutatiilor

CD2

Clasifica tipurile de mutatii


dupa cele trei moduri

Definirea factorilor
mutageni

CD3

Defineste factorii mutageni


fizici , chimici , biologici

Materiale

Evaluare
Proceduale

Conversatia

manualul

Conversatia
euristica si
explicatia

manualul

Conversatia
euristica si
explicatia
explicatia
Conversatia
euristica si
explicatia

manualul

Frontala

4) Asigurarea retentiei
si transferului

5) Evaluare

Recunoasterea
tipurilor de mutatii
dupa cele trei
moduri si
identificarea
factorilor mutageni

CD4-CD7

Cer elevilor sa recunoasca


cele trei tipuri de mutatii si
sa identifice factorii
mutageni

Identifica cele
trei tipuri de
mutati s factorii
mutageni

Enunta elevilor patru


intrebari din lectia predata

Raspund la
intrbarile
profesorului

manualul

conversatia

individual

conversatia

individual

Schita lectiei
Influenta mediului asupra ereditatii
Mutatiile genetice sunt schimbari ereditare in structura si functia materialului genetic care nu sunt consecinta
recombinarii genetice
Procesul prin care se produc mutatiile poarta denumirea de mutageneza.
Clasificarea mutatiilor:
1)Dupa modul de aparitie :-naturale:aparuta spontan( fara interventia omului)
-artificiale : induse experimental de cxatre om cu agenti mutageni
2)Dupa tipul de celule in care apar:-somatice(afecteaza celulele somatice)
- gametice( afecteaza gametii )
3)Dupa cantitatea de material genetic :- genice
- cromozomiale
- genomice
Mutatiile genetice afecteaza ordinea nucleotidelor din molecula de ADN .
Mutatiile cromozomiale reprezinta modificarea functiei si structurii cromozomiale
Mutatiile genomice afecteaza anumiti cromozomi care pot fi in plus (aneuploidia) sau intregul genom (poliploidia)
Aneuploidia consta in modificarea numarului de cromozomi si determina maladii rezultate in urma non disjunctiei
cromozomiale in timpul diviziuni celulare.
Poliploidia conta in multiplicarea intregului genom
Efectele autopoliploidiei:- obtinerea unor soiuri mai productive
- marirea intregului organism (gigantism)
- marirea rezistentei la diferiti factori de stres
Factorii mutageni
1) Factorii mutageni fizici sunt reprezentati prin:
- radiatiile neionizante ( razele ultraviolete)
- radiatii ionizante (razele gamma , alfa , beta , neutroni)

- socurile termice
2) Factorii mutageni chmici sunt reprezentati prin:
- analogi ai bazelor azotate, unele antibiotice, ierbicide, droguri , fumul de tutun.
3) Factorii mutageni biologici sunt reprezentati prin:
- unele vrusuri sau microplasme
1)
2)
3)
4)

Fisa de evaluare
Cum se clasifica mutatiile dupa tipul de celule in care apar ?
In ce consta Poliplodia ?
Care sunt efectele autopoliplodiei ?
Prin ce sunt reprezentati factorii mutageni chimici ?

S-ar putea să vă placă și