Sunteți pe pagina 1din 4

TEMPLATE - PLAN DE LECTIE

TEMA LECTIEI
UNITATEA DE INVATARE
Screti aici unitatea de invatare

COMPETENTE GENERALE
Puteti scrie sau face Copy-Paste aici la toate competentele deodata

COMPETENTE SPECIFICE
Puteti scrie sau face Copy-Paste aici la toate competentele deodata

OBIECTIVE PSIHO-PEDAGOGICE
OBIECTIVE COGNITIVE
Scrieti aici obiectivele, cu Enter intre ele
OBIECTIVE PSIHOMOTORII
Scrieti aici obiectivele, cu Enter intre ele
OBIECTIVE AFECTIVE
Scrieti aici obiectivele, cu Enter intre ele

Detaliile lectiei
Disciplina Tehnologia Informatiei
si a comunicatiilor
Profesor Giovanna Stanica
Data
Clasa a 9-a
Specializarea Mate Info
Durata 50 minute
Locul de desfasurare laborator

Tipul lectiei
predare de noi cunotine
fixare de cunotine
formare priceperi/ deprinderi
recapitulare i sistematizare
evaluare
Pentru lectia mixta bifati toate
categoriile care se potrivesc

Organizarea elevilor
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 - scrieti aici obiectivele, cu Enter intre ele

Lucru individual
Lucru in echipa
Lucru cu clasa

STRATEGII DIDACTICE
PRINCIPII DIDACTICE
principiul nvrii prin aciune
principiul participrii i nvrii active
principiul psihogenetic al stimulrii i accelerrii dezvoltrii stabile a
inteligenei
principiul construciei componeniale i ierarhice a structurilor intelectuale
principiul stimulrii i dezvoltrii motivaiei pentru nvare
principiul integrrii teoriei cu practica
principiul respectrii particularitilor de vrst i individuale
principiul intuiiei
principiul nsuirii temeinice a cunotinelor, priceperilor i deprinderilor
principiul asigurrii progresului gradat al performanei

Organizarea salii
Normal
Specifica
in cerc
in U
pe grupe
alta

Activitatile implica
Miscare
Comunicare
Citire
Scriere

principiul conexiunii inverse

Intelegere

principiul participrii active i contiente a elevului n activitatea de predare,

Aplicare

nvare, evaluare

Analiza
Evaluare
Creare

DOCUMENTE SCOLARE GIOVANNA STANICA 2013

TEMPLATE - PLAN DE LECTIE


Utilizarea computerului

METODE SI TEHNICI DE PREDARE - INVATARE


Descrierea

Tabla

Expunerea

Tabla interactiva

Explicatia

Videoproiector

Conversaia euristic

Flip-chart

Discutia

Computer

Metode bazate pe aciune

Internet

Problematizarea prin crearea de situaii problem


Invatarea prin descoperire dirijata
Invatarea prin rezolvarea de exercitii
Predarea prin intrebari
Metoda predarii/ invatarii reciproce
Instruire prin mijloace vizuale

Altele (specificati)
Scrieti aici alte metode si procedee

EVALUARE

Resurse materiale

Observarea sistematica pe parcursul leciei (fisa de observare)


Prin evaluarea continua/formativa,
Prin intrebari care sa stimuleze intelegerea si transferul,
Prin acordarea de feedback corectiv

Manual
Documentatii
Prezentare PowerPoint
Programe demonstrative
Software specializat
Animatie/ Simulare pe
calculator
Soft-uri educationale
Tutoriale
Carti, reviste de specialitate,
planse
Filme
Materiale multimedia
Activitati interactive
Fise de lucru

Altele (completati):

Evaluare prin test de evaluare realizat de profesor pe platforma online www.edmodo.com cu feedback imediat pentru elevi si pastrarea
rezultatelor in catalogul virtual al platformei

PREGATIREA LECTIEI
ntocmirea proiectului didactic
pregtirea setului de ntrebri pentru diverse monente ale lectiei
pregtirea planului de fixare a noilor cunostinte
pregtirea materialelor de prezentare a noilor cunostinte
pregtirea activitatilor de consolidare a noilor cunostinte
pregtirea activitatilor de recapitulare si fixare a cunostintelor
pregtirea materialelor de prezentare a deprinderilor de format
pregtirea activitatilor practice
pregtirea activitatilor de evaluare

FISIERE ATASATE/RESURSE
Se vor mentiona fise de lucru, diplome etc
DOCUMENTE SCOLARE GIOVANNA STANICA 2013

Limbaj de programare

TEMPLATE - PLAN DE LECTIE

DOCUMENTE SCOLARE GIOVANNA STANICA 2013

TEMPLATE - PLAN DE LECTIE

SCENARIU DIDACTIC
LECTIE DE RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE
1. MOMENT ORGANIZATORIC ( 2

minute)

Organizarea i pregtirea clasei - verificarea frecvenei


Captarea ateniei

anunarea subiectului pentru tema respectiv

anunarea obiectivelor urmrite

anunarea modului de desfurare a leciei

2. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ( 8

min)

Activitati desfasurate Scrieti aici numarul activitatii. Ex: A1, A2, A3 etc. Activittile vor fi detaliate la final

3. RECAPITULAREA SI SISTEMATIZAREA CUNOTINELOR PRIN UTILIZAREA LOR IN


CONTEXTE DIFERITE ( 40 minute)
Activitati desfasurate Scrieti aici numarul activitatii. Ex: A1, A2, A3 etc. Activittile vor fi detaliate la final

4. REALIZAREA CONEXIUNII INVERSE (pe tot parcursul lectiei)


prin evaluarea continua/formativa,
prin intrebari care sa stimuleze intelegerea si transferul,
prin acordarea de feedback corectiv

5. EVALUAREA FINALA SI TEMA PENTRU ACASA (2 minute)


Se vor face aprecieri individuale (notarea elevilor) i colective asupra activitii desfurate.
TEMA : Scrieti aici tema

DOCUMENTE SCOLARE GIOVANNA STANICA 2013

S-ar putea să vă placă și