Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: Sc. Gimnazial Nr. 1, Ruseni


PROPUNATOR: Furtun Gelu
DATA: 15 Decembrie 2016
CLASA: a V-a A
UNITATEA DE INVATARE: Grecia Antica
SUBIECTUL: Sparta si Atena
TIPUL LECTIEI: lectie de predare-invatare-evaluare
TIMP: 50 minute
OBIECTIVUL GENERAL AL LECTIEI : De a-i determina pe elevi sa inteleaga modul de guvernare in Sparta (aristocratic) si
Atena (democratic)
ORGANIZAREA SPATIULUI DE INSTRUIRE SI A RESURSELOR :
a)Locul de desfasurare: sala de clasa
b)Clasa: omogena, cu potential intelectual normal;
c)Material didactic:- mape de lucru (fise, documente istorice);
-manual clasa a V-a
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, descoperirea, comparatia.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
2.1- sa identifice si sa descrie osursa istorica;
3.1- sa descrie un fapt/proces istoric folosind un plan dat;
4.1- sa recunoasca termeni istorici in diferite surse de informare.
OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) informationale:
O1- sa defineasca notiunile istorice, cum ar fi: democratie, tiranie, aristocratie;
O2- sa identifice in text modurile de guvernare din Sparta si Atena;
O3- sa precizeze numele celui care a intocmit prima constitutie in Sparta;
O4- sa identifice cei trei reformatori ai Atenei;
b) formativ-educative:
O1-sa interpreteze diferite surse istorice;
O2-sa compare modul de guvernare aristocratic (Sparta) cu cel democratic (Atena).

Desfasurarea lectiei
SECVENTELE
ACTIVITATEA
INSTRUIRII PROFESORULUI
1. ORGANIZAREA
CLASEI SI
REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR

Asigur/pregatesc materialul
didactic necesar pentru
inceperea orei de istorie.
Ma prezint.
Consemnez absentele.
-Ce lectie ati avut de
pregatit pentru astazi la
istorie?
-Definiti termenul polis.
-Cand se formeaza
cetatile-polis?
-Care erau partile
componente ale polisului?

-Care au fost primele


polisuri?
-In ce perioada a avut loc
colonizarea greaca?
-Care au fost cauzele

ACTIVITATEA
ELEVILOR

STRATEGII
FORME SI
DIDACTICE; INSTRUMENTE
METODE
DE EVALUARE

Elevii se pregatesc pentru


inceperea orei de istorie.
Elevul de serviciu comunica
elevii absenti.
-Formarea polisului si
Marea colonizare.

Conversatia

-Polis- oras stat, cetate la Activitate frontala


greci.
-Cetatile polis se formeaza
intre 900-600 i. Hr.
-Partile componente ale
polisului sunt:
*teritoriul (orasul si
pamantul);
Conversatia
*comunitatea de oameni,
cetatenii;
-Primele polisuri au fost
Millet si Efes.
-Colonizarea greaca a avut
loc intre secolele VII-VI i. Hr.
-Cauzele colonizarii au fost

Evaluare orala

Evaluare orala

colonizarii?

-Care au fost directiile


colonizarii?

-Dar urmarile colonizarii?

-Care sunt metodele de


guvernare in cetatile-polis?

2.PREZENTAREA

Distribui elevilor fise de

de natura: politica, sociala,


economica:
1-cresterea populatiei ;
2-lipsa materiilor prime;
3-dezvoltarea comertului;
4-repartitia inegala a
pamanturilor;
5-luptele.
-Directiile colonizarii au
fost:
*Marea Mediterana;
*Marea Neagra;
*pe tarmul Africii.
-Urmarile colonizarii au
fost:
*economice: se dezvolta
agricultura, mestesugurile,
comertul;
*sociale:conflicte intre demos
si aristocratie.
-Metodele de guvernare in
cetatile-polis sunt:
*monarhia;
*sistemul aristocratic;
*tirania;
*oligarhia;
*democratia.

Elevii citesc fisele de lucru

Conversatia

Evaluare orala

Activitate frontala

Conversatia

Evaluare orala

Conversatia

Evaluare orala

Munca

Evaluare scrisa

MATERIALULUI
STIMUL

3.COMUNICAREA
SI
ARGUMENTAREA
SUBIECTULUI

lucru. Vor avea la dispozitie


cinci minute sa rezolve
cerintele.
Solicit sa raspunda
cerintelor.
Lectia de astazi se
numeste:
Sparta si Atena
Prezint elevilor obiectivele
lectiei.
Solicit elevilor sa
deschida manualul la pagina
62 sa citeasca paragraful din
chenarul galben si sa
descopere cine erau spartanii.
Deschideti manualul la
pagina 65 textul din chenarul
galben si sa descoperiti cine
erau atenienii.

-Care era deosebirea dintre


atenieni si spartani?

Solicit elevilor sa citeasca

si raspund cerintelor acesteia.

independenta

Noteaza in caiete titlul


lectiei.

Explicatia;
Conversatia;
Activitate
frontala
Evaluare continua.

Citesc textul si raspund


cerintei:
-spartanii=vechi invadatori
dorieni.
Citesc paragraful si
raspund cerintei:
-atenienii=populatie
ioniana care s-a asezat in
Atica.
-Deosebirea dintre atenieni
si spartani era aceea ca
atenienii nu erau impartiti in
cuceritori si cuceriti.
Citescfragmentul respectiv.

Descoperirea;
Explicatia

Conversatia

Lectura

fragmentul CONSTITUTIA
LUI LICURG , iar impreuna
cu mine sa realizam schema
lectiei.
Definitie:
CONSTITUTIE=legea
fundamentalaa unui stat, care
stabileste modul de organizare
si functionare a acestuia.

Definitie:
EFOR=nume dat in
Sparta fiecaruia dintre cei 5
conducatori ales ice aveau
largi puteri de control asupra
celorlalte institutii ale
statului.

Descoperirea
Licurg elaboreaza prima
constitutie in Sparta.
Statul era condus de doi
regi ereditari.
Atributiile regilor:
-aduceau sacrificii zeilor;
-erau judecatorii poporului;
-erau sefii armatei;
Senatul (sfatul batranilor)28 de fruntasi, cu varsta de
peste 60 ani, alesi pe viata.
Adunarea lor era prezidata
de regi, rezolvau chestiunile
publice si cele penale.
Adunarea poporului- toti
spartanii de la varsta de 30 de
ani.
Atributiile adunarii
poporului:
-declara razboi, incheia pace;
-alegea functionarii;
-se reuneau in camp deschis
cand era luna plina.
In timp apar cinci efori
care dobandesc puterea cea
mai mare.
Indeplinesc sarcinile date

Explicatia
Evaluare continua

Activitate frontala

Descoperirea

Explicatia

Solicit elevilor sa citeasca


fragmentele: LEGILE LUI
DRACON si
CONSTITUTIA LUI
SOLON si sa realizam
schema lectiei.

de propunatoare.

Lectura
Evaluare continua

Atena a fost la inceput


condusa de regi, apoi de 9
arhonti alesi din randul
eupatrizilor.
In secolul al VII-lea i. Hr.
Apar primele legi scrise,
LEGILE LUI DRACON ,
niste legi foarte aspre.
Legile nu sunt aplicate
deoarece erau foarte aspre iar
reformatorul este inlaturat.
In locul lui Dracon este
ales Solon. El scrie prima
constitutie.
Constitutia impartea
puterea astfel:
-9 arhonti;
-senat;
-areopag;
-adunarea poporului.
Atenienii erau impartiti in
patru categorii, dupa avere.
Arhontii aveau sarcini
politice si datoria sa echipeze
corabiile de razboi, sa

Descoperirea

Activitate frontala

Evaluare continua
Descoperirea
Explicatia

plateasca un cor la sarbatorile


publice.
Adunarea poporului= titi
cetatenii de la 20 de ani.
In sparta se va instaura
astfel plutocratia= puterea
celor bogati.
Elevii citesc fragmentul.
Solicit scolarilor sa
citeasca fragmentul: O
CAZARMA NUMITA
SPARTA si sa continuam de
realizar schema lectiei.

SPARTANII:
-buni soldati;
-aveau o educatie dura;
-de la 7 ani isi paraseau
mama, se duceau in munti
pentru a se pregati;
-serviciul militar tinea de la
20 la 30 ani;
-2 ani faceau parte din
politia secreta;
-femeile spartane faceau
antrenamente grele pentru a
naste copiiputernici, iar acei
copii care nu erau vigurosi
erau aruncati in prapastiile
Muntilor Taiget.
-urau comfortul, mancarea
buna, hainele fine, ideile
novatoare si vorbaria fara
rost.
Sparta nu a lasat

Explicatia
Descoperirea

Evaluare continua

Lectura

Descoperirea
Explicatia

Activitate frontala
Evaluare continua
Explicatia
Descoperirea

Solicit elevilor sa citeasca


fragmentele CLISTENE si
DEMOCRATIA
ATENIANA si sa incheiem
schema lectiei.

posteritatii nici artisti, nici


filosofi, nici arhitecti. Sparta
era asemeni unei cazarmi, cu
forta militara Sparta s-a impus
ca hegemona.
Elevii citesc fragmentele.
Clistene pune capat
plutocratiei.
Face primul pas catre
democratia antica.
In Atena cetatenii hotarau
cum sa conduca statul;isi
imparteau conducerea.
In fiecare an aproximativ
1/5 din cei 40000 de cetateni
ocupau locurile pentru care au
fost alesi in conducerea
statului; indeplinea slujba
pentru un an.
Majoritatea cetatenilor
aveau ferme si ateliere, dar
aveau timp si pentru treburile
politice. Fiecare putea fii
judecator, arhonte, membru al
consiliului sau strateg.
Daca nu detinea nici una
din aceste functii lua parte la
guvernare prin adunarea
poporului.
Adunarea poporului avea

Descoperirea
Explicatia

Evaluare continua

Lectura

Descoperirea
Explicatia

Activitate frontala

Evaluare continua
Descoperirea
Explicatia

Activitate frontala

4.REALIZAREA
FEED-BACK-ULUI
5. APRECIERI.
TEMA PENTRU
ACASA

Distribui elevilor fise de


evaluare.
Explic sarcinile fisei de
evaluare.
Fac aprecieri cu privire la
modul in care au participat
elevii la ora de istorie. Daca
este cazul dau note.
Tema pentru acasa.

atributiile:
-conducea cu adevarat statul;
-generalii nu puteau porni
razboi;
-functionarii nu puteau mari
taxele;
-legile nu se schimbau si nu se
cheltuiau banii statului fara a
intreba adunarea.
Rezolva fisele de evaluare.

Asculta explicatiile
propunatorului.

10

Descoperirea
Explicatia

Explicatia
Munca
independenta
Explicatia
Activitate frontala

Evaluare continua

Fise de evaluare

S-ar putea să vă placă și