Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lectie

Clasa: a V-a
Obiectul: Limba romn
Subiectul: Aleodor mprat- trsturile basmului
Tipul leciei: consolidarea i sistematizarea cunotinelor
Scopul leciei:
- consolidarea i sistematizarea unui sistem de cunotine, priceperi i deprinderi referitoare la basm, la recunoaterea trsturilor acestuia,
la capacitatea de a face distincii ntre bine i ru, ntre real i imaginar
Obiective operaionale:
O1: s citeasc contient, cursiv, expresiv, n ritm propriu fragmente din basme cunoscute i necunoscute;
O2: s deduc trsturile basmului n urma observrii i a generalizrii;
O3: s observe formulele iniiale, mediane i finale ale basmului;
O4: s explice trsturile pozitive i negative ale personajelor basmelor;
O5: s participe efectiv i efectiv la jocurile didactice organizate pe grupe omogene dovedind colegialitate
Metode i procedee: conversaia, descoperirea, povestirea, problematizarea, cvintetul, jocul didactic, exerciiul, ciorchinele, explicaia
Material didactic: anexa 1, fia de lucru nr.1, fie de lucru nr.2, plan cu o zn i un zmeu, plan cu ciorchinele, jetoane cu fragmente de
basm
Material bibliografic:
Alex. Crian, Florentina Smihian, Manual de limba romn, Ed. Humanitas, MEC
Marin, Iancu, Vasile, Molan, Gabriel, Chetaru, Manual Limba Romn, Ed. Petrion
Petre Ispirescu, Antologie de basme romneti

Desfurarea leciei
Etapele leciei

Ob.
Op.

1. Moment
organizatoric

2. Captarea
orientarea
ateniei

Activitatrea profesorului
Pregtesc materialele necesare lec-iei.
Asigur disciplina i ordinea n clas.
Notez absenele.

A fost odat ca niciodat... iat-ne


ptruni n lumea mirific a basmului! S-a
spus c basmul este poezia dorinelor
mplinite, cci numai n basme binele
Povestirea
nvinge ntotdeauna rul, dumanul este Elevii ascult.
pedepsit, sracul i suferindul nving
greutile vieii.
Care este basmul pe care noi l-am studiat?
Joc:
Conversaia
Continuai citatul cu cuvinte ntlnite n
- ... Aleodor
basmul Aleodor mprat! (anexa 1)
mprat.

3. Reactualizarea

Metode i
procedee
A

O1

Activitatea
elevilor

o Povestesc n lan basmul Aleodor


mprat
- Amintii-v! (anexa 2)
o Se lucreaz la tabl i n paralel i pe fia
de lucru primit

Material
didactic

Evaluare

Frontal

Jocul didac- Anexa 1


tic
Descoperirea
Elevii noteaz n

Fia de lucru Individual

cunotinelor
anterioare

02

O5

Azi vom nva mai multe lucruri despre fia de lu-cru.


basme, despre trsturile acestuia, vom
nva s ne descurcm n ara
Basmului.

nr.1

Frontal

Povestirea
Frontal

4. Anunarea temei i a obiec- O3


tivelor operaO2
ionale
5. Dirijarea consolidrii

O2
O3

O4
O5

o
-

V plac basmele?
Demonstrai-mi!
mparte elevii n dou grupe
Care echip scrie cele mai multe titluri de
basme?!
o mpart elevilor fie de lucru, pe grupe
(anexa 3)
- Se verific mpreun cu elevii fiele de
lucru
- Stabilii enunurile adevrate i pe cele
false cu A i F!
o mpart tabla n dou coloane: enunurile
adevrate le aaz n coloana care e
reprezentat de o zn, iar pe cele false n
coloana reprezentat printr-un zmeu.
(anexa4)
- Realizai pe grupe un cvintet respectnd
cerinele acestuia!
Grupa I
Aleodor mprat
______

______

_____ ______ _____


_____ _____ _______ _____
Curajosul.

Ascult
tenie.
-

cu

a-

... da.

Explicaia
Elevii noteaz n
caiete titluri de
Pe grupe
basme.
Concurs
Elevii lucreaz n
echip.
Jocul didac- Fie de lucru
tic
nr.2
Lucreaz la tabl.

Individual
Plan cu o
zn i un
zmeu
Problematizarea

Cvintetul
Realizeaz
un
cvintet pe gru-pe.

O2
6. Evaluarea cunotinelor

Jocul didactic

Grupa II
O5

O3
7. Asigurarea reteniei i a
transferului
O2

Pocitania Pmntului
Elevii
citesc
Se realizeaz prin metoda ciorchi-nelui (anexa fragmentul
i Exerciiul
_______ _______
5)
stabilesc
locul
o Elevii primesc cte un fragment dintr-un
______
_______
_______ pentru care potrivit pe plan.
basm
i trebuie
s stabi-leasc
dintre trsturile acestuia este relevant.
_______ _____ _____ _____

o
o
o
-

Urtul.

Aprecieri asupra leciei


Recomandri
Tema pentru acas:
Scriei un scurt basm, pornind de la
urmtorul enun: Din mpria lui Verde
mprat a disprut curajul ... !

Ciorchinele
Explicaia

Pe grupe
Plan
cu
ciorchinele
Frontal
Jetoane
cu
fragmente de
basm
Frontal

S-ar putea să vă placă și