Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GENERALA UCEA DE JOS


Clasa: a VII-a
Disciplina: Limba i literatura romn
Profesor: Scrieciu Roxana
Tema: IAPA LUI VODA de Mihail Sadoveanu
Tipul leciei:consolidarea cunotinelor
OBIECTIVE OPERATIONALE :
-

sa prezinte date despre viata si opera lui Mihail Sadoveanu

sa alcatuiasca rezumatul celor doua planuri A , B respectand cerintele impuse de text

sa emita pareri proprii despre tema si sa le argumenteze

sa raspunda la intrebari , dovedind cunoasterea subiectului operei

sa argumenteze ca opera e o povestire in rama

sa redacteze o scrisoare adresata personajului principal ,respectand normele de


scriere a unui astfel de text

OBIECTIVE FORMATIV EDUCATIVE


-

sa-si dezvolte gandirea si limbajul

sa-si dezvolte atentia concentrata , distributiva , spiritul de observatie

sa-si formeze deprinderile de comunicare scrisa si orala

STRATEGIA DIDACTICA :
a) Metode i procedee: metoda plriilor gnditoare, conversaia, jocul
didactic, exerciiul, activitate n perechi, explicaia, problematizarea,
metoda R.A.I., nvarea prin cooperare, exemplul
b) Mijloace de nvmnt: plrii colorate, fie de lucru
c) Forme de organizare a activitii: activitate n grupuri mici, activitate
frontal

d) Resurse i managementul timpului:


- spaiu de lucru: sala de clas
- capaciti normale de nvare ale elevilor
- cunotinele lor anterioare;
- timpul de nvare: 50 minute.
MODALITI DE EVALUARE:
- evaluare frontal
-

evaluare formativ

evaluare oral

evaluare prin calificative

BIBLIOGRAFIE:
-Programe colare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limb i comunicare,
Bucureti, 1999;
- Alex. Crian, Sofia Dobra, F. Snmihian, ,,Limba i literatura romn, Manual pentru
clasa
a VII-a, Editura Humanitas Educational, Bucureti, 2004;
- ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba i literatura romn
nvmnt primar i gimnazial, Ministerul Educaiei i Cercetrii, 2002

DEMERSUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric:
Se asigur condiiile necesare defurrii optime a activitii.
2. Exerciiu de spargerea gheii:
Fiecare elev i spune prenumele i printr-un cuvnt se autocaracterizeaz.
3.Verificarea temei i actualizarea cunotinelor nsuite anterior:
Se verific tema; se corecteaz eventualele greeli.
Verificarea cunotinelor anterioare se face prin aplicarea metodei R.A.I.: fiecare
echip pregtete cte o ntrebare pentru celelalte echipe:
- Unde se petrece actiune in planul A ?
- Ce personaje se regasesc in ambele planuri?, etc
4. Anunarea temei i a obiectivelor:
Se anun tema i obiectivele leciei.
5. Dirijarea nvrii i asiguarea feedbackului:
Se mpart fiele Anexa 1 i se explic metoda de lucru ,,Plriile
gnditoare .
Fiele conin sarcini de lucru corespunztoare diferitelor tipuri de gndire:
obiectiv, pozitiv, negativ, etc.
Profesorul monitorizeaz permanent activitatea fiecrei grupe de elevi, i ndrum
pentru a se asigura c s-au transmis corect informaiile.
Cere cte unui elev s citeasc planul rezultat din activitatea pe grupe.
Completeaz, ndrum i corecteaz, la nevoie, rspunsurile elevilor.
6. Obinerea perfomanei:
Elevii primesc urmtoarea sarcin de lucru: Scrie pe o pagin distinct o
scrisoare, de 7-8 rnduri, adresat comisului Ionita , prin care s-l felicite pentru curajul
de care a dat dovada la intalnirea cu Voda .
7. Asigurarea reteniei i a transferului de cunotine:
Tema pentru acas: Caracterizai personajul principal al operei, din perspectiva
celor ase moduri de gndire diferite.

Cu plria alb pe cap se face o analiz


obiectiv a situaiilor!
Gndire obiectiv care se bazeaz pe informaii.
Prezint lucrurile aa cum
sunt fr
nici o prere, interpretare
critic
sau emoie.
POVESTITORUL
1. Prezentai date despre viaa i opera lui M Sadoveanu
2. Realizeaz, n cel mult zece rnduri, o prezentare a operei
Iapa lui Voda

Gndii !
Lucrai n perechi !
Comunicai!

Cnd gndim cu plria albastr


ncercm s oferim o privire de ansamblu
asupra faptelor!

Definirea, extragerea
clar a problemei,
concluziei.

MODERATORUL
1. Care crezi c a fost intenia autorului cnd a scris aceast oper?
De ce opera ,,Iapa lui Voda este o povestire in rama?
2. Care crezi c a fost scopul acestei lecii?

Gndii !
Lucrai n perechi !
Comunicai!

Cu plria verde pe cap nu exist limite


n calea gndurilor!

Gndire creativ care se bazeaz


pe generarea de idei noi.

GNDITORUL

1. Imagineaz-i alte dou moduri n care s-ar fi putut termina


aciunea in planul B.
2. Este posibil ca Ionita comisul sa fi avut de suferit din cauza
sinceritatii sale?Argumenteaza.

Gndii !
Lucrai n perechi !
Comunicai !

Cu plria galben pe cap gndim


pozitiv i vedem numai avantajele
situaiei!
Gndire pozitiv, se bazeaz pe o gndire
pozitiv a evenimentelor, evideniere
avantajelor,oportunitilor
i a posibilitilor
de concretizare a ideilor.

CREATORUL

1.ncercai sa comentati comportamentul personajului principal in fata


voievodului.Transformai-l ntr-un personaj cu altfel de comportament.
2.De ce crezi c autorul a creat un astfel de personaj?
Gndii !
Lucrai n perechi !
Comunicai!

Cu plria neagr pe cap se face o


evaluare critic a faptelor!
Gndire negativ, se bazeaz pe evidenierea
greelilor, a punctelor slabe i a riscurilor

E o plrie pesimist

CRITICUL
1. Ce nu i-a plcut sau ce fapte dezaprobi ?
2. Ce expresie crezi c nu ar fi trebuit sa foloseasca personajul in

relatarea sa ?De ce?


Gndii !
Lucrai n perechi !
Comunicai!

Cnd gndim cu plria roie, nu


trebuie s dm nicio justificare!
Gndire afectiv care se bazeaz pe emoii,
sentimente, intuiie

PSIHOLOGUL
1. Imaginai-v c suntei unul dintre personajele naratiunii. Alctuii
un monolog n care s prezentai faptele din punctul dvs de vedere.
2.Ce v-a plcut cel mai mult din aceast oper ? De ce ?
Gndii !
Lucrai n perechi !

Comunicai!

S-ar putea să vă placă și