Sunteți pe pagina 1din 9

Fisa de observare nr.

Fia de observare global a leciei

Profesor: Iurea Irina


Observator: Daraban Florica
Data:06.11.2008
Ora: psihologie
Clasa: X B
Obiective:
S defineasca gandirea conform caracteristicilor acesteia;
S redea etapele gandirii pe baza principiului rezolvarii de probleme;;
S prezinte stadiile gandirii facand referire la initiatorul acestora:Piaget;
S exempifice importanta gandirii cu ajutorul unor exemple concrete ;
S argumenteze caracterul genetic sau nu al gandirii in functie de propria
parere ;
S utilizeze corect termenii psihologic si s participe cu interes la activitate.

ELEMENTE OBSERVATE
OBSERVATII
CLARITATEAOBIECTIVELOR Obiectivele sunt clare si realiste
avand modalitati clare pentru
PREGATIRE
verificarea lor
PLAN DE LECTIE
Planul lectiei a fost foarte bine
organizat si respectat in totalitate
MATERIAL DIDACTIC
Materialul didactic a fost
relevant, n concordanta cu
obiectivele propuse ajutand la
desfasurarea in mod efficient a
lectiei.
ORGANIZAREA SALII DE
CLASA

SELECTAREA MATERIALELOR
ADECVATE

VALORIFICAREA MATERIALULUI
DIDACTIC

ACURATETEA TERMINOLOGICA

INSRUCTIUNI/MANAGEMENTUL CLASEI

PREZENTAREA CONTINUTULUI

SONDAREA CUNOSTINTELOR
ANTERIOARE NECESARE PREDARII
CONTINUTULUI NOU(ELICITATION)

VERIFICAREA NELEGERII

CORECTAREA

1
0

MONITORIZAREA

1
1
1
2

ETAPIZAREA

1
3

RITMUL

VARIETATEA

Materialele utilizate in mod


adecvat,
eficient,
acestea
facilitand intelegerea si invatarea
continutului predat
Cunoate si intelege continutul
stiintific avand capacitatea de a-l
transmite in mod accesibil
elevilor respactand in acelasi
timp acuratetea terminologica.
Profesorul da instructiuni clare
elevilor si verifica daca acestia
au inteles sarcinile de lucru fiind
tot timpul stapn pe situatie
tiind sa mentina disciplina.
Profesorul
foloseste
tehnici
relevante,variate si adecvate
momentelor lectiei
Profesorul
face
o
scurta
recapitulare
la
cunostintele
dobandite anterior iar prin
intrebarile adresate elevilor face
legatura cu lectia ce urmeaza a fi
predate.
Profesorul verifica pe tot
parcursul lectiei daca elevii au
inteles continutul predat cerandule exemple concrete in acest sens.
Profesorul corecteaza greselile
elevilor cu mult tact aceasta
neavand un character distructiv ci
fiind fiind un spijin din partea
profesorului
Elvii sunt monitorizati de
profesor ei fiind implicate pe
parcursul intregii lectii.
Trecerea de la o etapa la alta a
lectiei se face cu usurinta
Exista echilibru intre timpul
acordat fiecarei activitati.
Ritmul lectiei este foarte bun
acordandu-se un timp suficient
fiecarei activitati.
Profesorul

trezeste

interesul

1
4

MOTIVATIA/PARTICIPAREA ELEVILOR

1
5

VARIETATEA METODELOR DE PREDARE

1
6

MOBILITATEA/ADAPTABILITATEA

1
7

VOCEA

1
8
1
9

DISTRIBUIREA ATENTIEI

2
0

RELATIA PROFESOR-ELEV

2
1

STIMULAREA

2
2

2
3
2
4

COMUNICAREA NON VERBALA

elevilor fata de ceea ce se preda


reusind sa le capteze atentia si
motivandu-i in acelasi timp elevii
fiind astfel cooperanti, se implica
dand exemple pentru continutul
predat.
Profesorul foloseste diverse
metode pentru a facilita invatarea
si intelegerea materialului predat
Profesorul e flexibil fiind capabil
sa utilizeze cu usurinta o stategie
diferita de cea planificata daca
activitatea nu merge bine.
Voce audibila, foarte clara
,tonalitate buna si o viteza
adecvata
Distribuirea atentiei foarte buna,
echilibrata.
Comunicarea non-verbala foarte
buna.
In clasa este o atmosfera placuta
existand un dialog foarte bun
ntre profesor si elevi.
Profesorul ii stimuleaza pe elevi
sa participle la lectie, sa dea
exemple incurajandu-i atat verbal
cat si non-verbal.
Profesorul trezeste si mentine
interesul elevilor fapt pentru care
acestia se implica in predarea
lectiei prin oferirea de exemple.
Elevii au inteles continutul predat
datorita faptului ca profesorul da
explicatiile necesare,da exemple
si
verifica
intelegerea
continutului.
Toate obiectivele propuse au fost
realizate.

DINAMICA DE GRUP

INTELEGEREA PROCESULUI DE
INVATARE
REALIZAREA OBIECTIVELOR

Fisa nr. 3 Observare focalizata


3

Fisa de observare - timpul ct vorbete profesorul

Profesor: Iurea Irina


Observator: Daraban Florica
Data:06.11.2008
Ora: psihologie
Clasa: X B
Obiective:
S defineasca gandirea conform caracteristicilor acesteia;
S redea etapele gandirii pe baza principiului rezolvarii de probleme;;
S prezinte stadiile gandirii facand referire la initiatorul acestora:Piaget;
S exempifice importanta gandirii cu ajutorul unor exemple concrete ;
S argumenteze caracterul genetic sau nu al gandirii in functie de propria
parere ;
S utilizeze corect termenii psihologic si s participe cu interes la activitate.
1. A vorbit profesorul mai mult decat era necesar pentru a explica ceva sau prea putin?
Profesorul a dat explicatiile necesare pastrand un echilibru in ceea ce priveste
volumul informatiilor.
2. A vorbit profesorul cand acest lucru a putut fi facut de elevi?
Profesorul a transmis informatiile necesare dand exemple insa a oferit oportunitatea si
elevilor de a se exprima fiind implicati in oferirea unor exemple cu privire la
informatia transmisa in momentele oportune.
3. A vorbit profesorul prea repede/incet?
Vorbirea profesorului a fost clara, cu o tonalitate foarte buna fiind inteligibila pentru
elevi si avand o viteza adecvata.

4. A fost nivelul limbii in concordanta cu cel al elevilor?


Profesorul a folosit terminologia de specialitate insa a facut-o accesibila elevilor.
5.

A existat o concordanta intre nivelul structurii de predare si metalimbajul


profesorului?
Profesorul detine cunostinte de specialitate si le-a folosit respectant acuratetea
stiintifica.

6.

Suna limba folosita de professor authentic si natural?


Datorita faptului ca profesorul stapaneste foarte bine continutul stiintific acesta s-a
exprimat cu usurinta si intr-un mod natural.

7. A folosit profesorul varietati regionale, incorecte ale limbii?


Profesorul nu a folosit varietati regionale de nici un fel.
8. La care activitati a fost Timpul Destinat Elevilor (TDE) mai de lunga durata decat
Timpul Destinat Profesorului (TDP) pentru vorbire?
Nu a existat o activitate la care timpul destinat elevilor sa fie mai lung decat cel
destinat profesorului datorita faptului ca a existat un feed-back continu si o intercalare
a activitatilor.
9. In concluzie cine a vorbit mai mult?
Profesorul a vorbit mai mult datorita faptului ca el a fost cel care a transmis
informatia.
10. A creat profesorul suficiente ocazii in care elevii sa-si exerseze deprindeile de
vorbire
Profesorul a creat suficiente ocazii in care elevii sa vorbeasca antrenandu-i mereu in
oferirea de exemple.
11. Alte aspecte: de ex. A verificat profesorul daca elevii au inteles instructiunile si daca
acestea nu au fost doar redate? A fost ceea ce spunea profesorul interesant,
informative, folositor etc?
Profesorul a verificat daca informatiile transmise au fost intelese de catre elevi tocmai
prin oferirea de exepmle de catre acestia.Informatia transmisa de catre profesor a fost
interesanta prin exemplele date dar in acelasi timp informativa si folositoare deoarece
sunt lucruri cu care se confrunta .

12. Atunci cand profesorul a vorbit mai mult, a existat un motuv intemeiat pentru
aceasta?
Profesorul a vorbit mai mult doar cand a dictat continutul lectiei elevilor

Fisa nr. 4 Observare focalizata

Fisa de observare-Managementul clasei


Profesor: Iurea Irina
Observator: Daraban Florica
Data:06.11.2008
Ora: psihologie
Clasa: X B
Obiective:
S defineasca gandirea conform caracteristicilor acesteia;
S redea etapele gandirii pe baza principiului rezolvarii de probleme;;
S prezinte stadiile gandirii facand referire la initiatorul acestora:Piaget;
S exempifice importanta gandirii cu ajutorul unor exemple concrete ;
S argumenteze caracterul genetic sau nu al gandirii in functie de propria
parere ;
S utilizeze corect termenii psihologic si s participe cu interes la activitate.

Aspectele urmarite
1.A mentinut profesorul contactul vizual cu clasa?
2.Si-a scimbat profesorul locul in functie de
activitati?
3.Au colaborat bine elevii?
4.Profesorul a rearanjat elevii in banci atunci cand a
fost nevoie.
5.Instructiunile au fost clare.
6.Profesorul a verificat daca elevii au inteles
instructiunile.
7.Profesorul
nu
a
acoperit
vizibilitatea
tablei.Materialele folosite au fost vizibile pentru toti
elevii.
8.Vocea profesorului s-a auzit clar tot
7

Intotdeauna/Cateodata/
Nu destul/Niciodata
Intotdeauna
Intotdeauna
Intotdeauna
Niciodata
Intotdeauna
Intotdeauna
Intotdeauna
Intotdeauna

timpul.Vorbirea nu a fost inceata/rapida/neclara.


9.Elevii s-au putut auzi unii pe altii.
10.Profesorul a fost constient de dificultatile
intampinate de elevi in invatare si a actionat in mod
incurajator.
11.Elevii si-au notat exemple de limba clare si utile
de pe tabla sau au primit fise de lucru.
12.Profesorul a monitorizat activitatea elevilor?
13.A stabilit profesorul relatii bune cu elevii?
Sugestii de imbunatatire?
14.A dominat profesorul lectia?Daca da, in care
moment ar fi putut sa dea intaietate elevilor?

Intotdeauna
Intotdeauna
Cateodata
Intotdeauna
Intotdeauna
Intotdeauna

S-ar putea să vă placă și