Sunteți pe pagina 1din 13

1

Verbul

Verbul exprim o aciune: a scrie, a citi, a mnca, a dormi, etc. sau o stare: a fi, a se afla,
a exista, a se gsi, a fi situat, etc.

n dicionarele de limb german, verbul are urmtoarea form: kaufen, - te, - t = a


cumpra.

Cele 3 forme ale verbului indic:


Infinitiv: kaufen
Imperfect: kaufte (n dicionare apare doar terminaia te)
Participiul Trecut: (hat) gekauft (n dicionare apare doar terminaia t)

IMPORTANT Verbele trebuie nvate mpreun cu toate cele 3 forme, cci fiecare
form are rolul ei.

Prima form (cea de infinitiv) este folosit pentru a forma timpul prezent (eu cumpr, tu
nvei) i viitor (eu voi cumpra, tu vei nva).

Forma a doua (cea de imperfect) este folosit pentru a obine timpul imperfect cel
folosit n povestiri. (eu cumpram, tu nvai).

Forma a treia (cea de participiu) este folosit pentru a forma timpul perfect compus (o
form de trecut eu am cumprat, tu ai nvat), mai mult ca perfectul (eu cumprasem,
tu nvasei) i diateza pasiv (cartea este cumprat, lecia este nvat).

TIMPUL PREZENT
- se obine din forma de Infinitiv a verbelor (adic prima form a verbelor din dicionar)
- se nltur terminaia en a formei de Infinitiv, obinndu-se astfel rdcina verbului,
la care se adaug terminaiile specifice fiecrei persoane singular i plural (pentru a
conjuga verbul respectiv).

Terminaiile specifice timpului PREZENT sunt:


Singular Plural
persoana nti e en * * litera e din paranteze este
persoana a doua (e)st (e)t facultativ; ea se adaug doar
persoana a treia (e)t en cnd pronunia nu este posibi-
forma de politee en l fr litera e. (vedei verbul
antworten a rspunde, la pg 3
2

S vedem conjugarea verbului kaufen a cumpra


kaufen (se taie terminaia en) deci, rdcina verbului este kauf
Singular
persoana nti: ich kaufe eu cumpr (ich + rdcina verbului + terminaia e)
persoana a doua: du kaufst tu cumperi (du + rdcina verbului + terminaia st)
persoana a treia: er kauft el cumpr (er + rdcina verbului + terminaia t)
sie kauft ea cumpr (sie + rdcina verbului + terminaia t)
es kauft el/ ea cumpr (es + rdcina verbului + terminaia t)

Plural
persoana nti: wir kaufen noi cumprm (wir + rdcina verbului + terminaia en)
persoana a doua: ihr kauft voi cumprai (ihr + rdcina verbului + terminaia t)
persoana a treia: sie kaufen ei/ ele cumpr (sie + rdcina verbului + terminaia en)
forma de politee: Sie kaufen dumneavoastr cumprai (Sie + rdcina verbului + en)

Verbele limbii germane se mpart n trei categorii: verbe slabe, verbe tari i verbe
neregulate.
Verbele slabe sunt cele care nu schimb vocala radical din rdcina lor (aceast vocal
rmnnd aceeai la toate cele trei forme), iar terminaiile formelor de baz se adaug n
partea dreapt a verbului, i anume la Imperfect se adaug terminaia te, iar la Participiu
Trecut se adaug prefixul ge i terminaia t.
De exemplu: kaufen, kaufte, hat gekauft a cumpra
Dac verbul este compus deja cu un prefix neseparabil (de exemplu, prefixul ver),
atunci prefixul ge de la forma de Participiu Trecut dispare. De exemplu:
verkaufen, verkaufte, hat verkauft a vinde
(deci la Participiu Trecut, verbul nu va avea forma vergekauft, nu mai primete prefixul
ge).
Verbele tari sunt verbele care schimb vocala radical din rdcina lor (deci va fi
de fiecare dat o vocal diferit la toate cele trei forme) i nu primesc terminaiile te i t
la formele de Imperfect i Participiu trecut, ci vor avea forme diferite pentru cele trei
timpuri verbale, iar Participiul trecut (adic forma a treia a verbului) se termin n en.
De exemplu: finden, fand, hat gefunden a gsi
(dup cum se vede, verbul de mai sus nu primete terminaiile te i t la formele de
Imperfect i Participiu trecut, deci nu vom zice: finden, findete, gefindet, cci ar fi
greit; iar forma de Participiu Trecut se termin n en). vedei exemplul: gefunden.
3

Verbele neregulate mbin carcteristicile att ale verbelor tari, ct i ale verbelor
slabe. Deci, aceste verbe i schimb vocala radical din rdcin (la fel ca verbele tari)
i primesc terminaiile te i t la formele de Imperfect i Participiu Trecut (la fel ca
verbele slabe).
De exemplu: denken, dachte, hat gedacht a gndi
(dup cum se vede, verbul de mai sus schimb vocala radical din rdcin (anume
vocala e n vocala a) i primete terminaia te la Imperfect i terminaia t i prefixul ge
la Participiu Trecut).
!!! Toate verbele (indiferent c sunt slabe, tari sau neregulate) se conjug la timpul
Prezent cu aceleai terminaii vezi pagina 57 a exerciiului 8.

OBSERVAII
1) Verbele tari care au la Infinitiv vocala radical a sau au primesc Umlaut la persoana a
doua i a treia singular, timpul Prezent. (umlaut-ul se pune pe vocala a)
fahren, fuhr, ist gefahren a merge, a pleca, a cltori (cu un vehicul)
persoana nti singular: ich fahre eu cltoresc
persoana a doua singular: du fhrst tu cltoreti
persoana a treia singular: er/ sie/ es fhrt el/ ea cltorete

persoana nti plural: wir fahren noi cltorim


persoana a doua plural: ihr fahrt voi cltorii
persoana a treia plural: sie fahren ei/ ele cltoresc
forma de politee: Sie fahren dumneavoastr cltorii

* dup cum se poate vedea n exemplul de mai sus, doar la singular se schimb
vocala radical n cadrul verbului, iar la plural (pentru toate persoanele) se p streaz
aceeai vocal pe parcursul conjugrii acestui verb.
Aceast regul gramatical este valabil pentru toate verbele tari care au la Infinitiv
vocala radical a sau au.

laufen, lief, ist gelaufen a alerga


persoana nti singular: ich laufe eu alerg
persoana a doua singular: du lufst tu alergi
persoana a treia singular: er/ sie/ es luft el/ ea alearg

2) Verbele tari care au la Infinitiv vocala radical e schimb aceast vocal n i i ie la


persoana a doua i a treia singular, Prezent.
4

nehmen, nahm, hat genommen a lua


persoana nti singular: ich nehme eu iau
persoana a doua singular: du nimmst tu iei
persoana a treia singular: er/ sie/ es nimmt el/ ea ia

sehen, sah, hat gesehen a vedea


persoana nti singular: ich sehe eu vd
persoana a doua singular: du siehst tu vezi
persoana a treia singular: er/ sie/ es sieht el/ea vede

3) Verbele a cror rdcin se termin ntr-una din consoanele urmtoare: d, t, dm, tm,
chm, gn, ffn deoarece nu permit pronunarea terminaiilor, la persoana a doua i a treia
singular, i la persoana a doua plural intercaleaz vocala e ntre rdcina verbului i
terminaia pentru conjugarea verbului.
antworten, antwortete, hat geantwortet a rspunde
antworten rdcina verbului este antwort
persoana nti singular: ich antworte eu rspund
persoana a doua singular: du antwortest tu rspunzi
persoana a treia singular: er/ sie/ es antwortet el/ ea rspunde
persoana a doua plural: ihr antwortet voi rspundei

Conform regulii de conjugare a verbelor, la persoana a doua singular ar fi: du antwort +


+ st du antwortst = Nu se poate pronuna

DAR: du antwort + e + st du antwortest = Se POATE pronuna

4) Verbele a cror rdcin se termin n s, ss, , z, tz au la persoana a treia singular


terminaia t n loc de st. Astfel, persoana a doua singular i persoana a treia singular au
forme identice.
lesen, las, hat gelesen a citi
persoana nti singular: ich lese eu citesc
persoana a doua singular: du liest tu citeti (du lies + st du liest )
persoana a treia singular: er/ sie/ es liest el/ ea citete (er/ sie/ es + lies + t er liest )

tanzen, tanzte, hat getanzt a dansa


persoana nti singular: ich tanze eu dansez
persoana a doua singular: du tanzt tu dansezi (n loc de: du tanzst conform regulii
de la conjugarea verbelor, va fi: du tanz + t du tanzt)
persoana a treia singular: er/ sie/ es tanzt el/ ea danseaz
5

essen, a, hat gegessen a mnca (cnd este vorba despre oameni)


persoana nti singular: ich esse eu mnnc
persoana a doua singular: du it tu mnnci (du i + t du it)
persoana a treia singular: er/ sie/ es it el/ ea mnnc (er i + t er it)
DAR: fressen, fra, hat gefressen a mnca (cnd este vorba despre animale)

5) Verbele tari care au la Prezent alternan a e i sau e ie i a cror rdcin se


termin n t, nu intercaleaz vocala e la persoana a doua singular i nu primesc
terminaie la persoana a treia singular.
erhalten, erhielt, hat erhalten a primi
persoana nti singular: ich erhalte eu primesc
persoana a doua singular: du erhltst tu primeti
persoana a treia singular: er/ sie/ es erhlt el/ ea primete

Cnd ntr-o propoziie se succed dou verbe obinuite, primul verb poate fi la orice timp
verbal (trecut, prezent sau viitor), iar cel de-al doilea verb este la Infinitiv precedat de
prepoziia zu i st ntotdeauna pe ultimul loc n propoziie.
Copilul ncepe cu mama lui s vorbeasc.
Das Kind beginnt mit seiner Mutter zu sprechen.

verb obinuit zu + verb la Infinitiv
beginnt ncepe = primul verb (este verb obinuit i st pe locul doi n propoziie,
imediat dup subiect)
zu sprechen s vorbeasc = al doilea verb (este verb obinuit la Infinitiv (sprechen)
i precedat de prepoziia zu n limba german; acest verb st pe ultimul loc n
propoziie).
DAR !!! Dac primul verb este un verb modal (vede i la pagina 58 verbele
auxiliare de mod, punctul b adic unul din verbele: wollen, sollen, drfen, knnen,
mssen, i mgen) , cel de-al doilea verb este la Infinitiv fr zu i st de asemenea pe
ultimul loc n propoziie.
Copilul vrea cu mama lui s vorbeasc.
Das Kind will mit seiner Mutter sprechen.

verb modal verb la Infinitiv
will vrea = primul verb (este verb modal vine de la verbul wollen = a vrea), st pe
locul doi n propoziie, imediat dup subiect.
6

sprechen s vorbeasc = al doilea verb (este verb obi nuit, la Infinitiv fr zu (doar
sprechen) i st pe ultimul loc n propoziie.
Este greit s spunem: Das Kind will mit seiner Mutter zu sprechen.

Verbele modale n limba german sunt n numr de ase, i anume:


wollen (a vrea, a voi),
sollen (a trebui s implic mai ales o datorie, o obligaie de ordin moral),
mssen (a trebui, a fi obligat s se refer mai ales la o obligaie impus de o lege, un
regulament, deci ceva impus din exterior),
drfen (a avea voie s, a putea, a avea permisiunea),
knnen (a putea, a fi n stare s mai ales cnd este vorba despre capacitatea fizic sau
mental de a realiza o aciune),
mgen (a dori, a fi dispus s , a place).

De asemenea mai exist i verbe auxiliare de timp (adic verbe cu ajutorul crora se
obin anumite timpuri gramaticale, precum: perfect compus, mai mult ca perfectul,
viitorul). Aceste verbe sunt: sein (a fi), haben (a avea), werden (a deveni).

Conjugarea verbelor werden i wollen la Indicativ Prezent

werden a deveni wollen a vrea, a voi


Singular Singular
ich werde eu devin ich will eu vreau
du wirst tu devii du willst tu vrei
er/ sie/ es wird el/ ea devine er/ sie/ es will el/ ea vrea

Plural Plural
wir werden noi devenim wir wollen noi vrem
ihr werdet voi devenii ihr wollt voi vrei
sie werden ei/ ele devin sie wollen ei/ ele vreau
Sie werden dumneavoastr devenii Sie wollen dumneavoastr vrei

Conjugarea verbelor sollen i mssen la Prezent Indicativ

sollen trebuie (obligaie moral) mssen trebuie/ a fi obligat s

Singular Singular
ich soll eu trebuie ich mu eu trebuie (eu sunt obligat s)
du sollst tu trebuie du mut tu trebuie (tu eti obligat s
7

er/ sie/ es soll el/ ea trebuie er/ sie/ es mu el/ ea trebuie


Plural Plural
wir sollen noi trebuie wir mssen noi trebuie
ihr sollt voi trebuie ihr mt voi trebuie
sie sollen ei/ ele trebuie sie mssen ei/ ele trebuie
Sie sollen dvs. trebuie (forma de politee) Sie mssen dvs. trebuie

Conjugarea verbelor drfen i knnen la Prezent Indicativ

drfen a avea voie/ a i se permite s knnen a putea / a fi n stare s


Singular Singular
ich darf eu am voie ich kann eu pot (sunt n stare s)
du darfst tu ai voie du kannst tu poi (eti n stare s)
er/ sie/ es darf el/ ea are voie er/ sie/ es kann el/ ea poate
Plural Plural
wir drfen noi avem voie wir knnen noi putem
ihr drft voi avei voie ihr knnt voi putei
sie drfen ei/ ele au voie sie knnen ei/ ele pot
Sie drfen dvs. avei voie (forma de politee) Sie knnen dvs. putei (politee)

Conjugarea verbului mgen la Prezent Indicativ


mgen a dori/ a-i plcea
Singular
ich mag mie mi place
du magst ie i place
er/ sie/ es mag lui/ ei i place

Plural
wir mgen nou ne place
ihr mgt vou v place
sie mgen lor le place
Sie mgen dvs. v place (forma de politee)

Reinei i alte construcii infinitivale cu zu


(zu s de) zu + verb la Infinitiv
Vergie nicht ein Brot zu kaufen. Nu uita s cumperi o pine.
Der Knabe hat eine Aufgabe zu schreiben. Biatul are de scris o tem.

(ohne zu fr ca s, fr s, fr de a )
8

Die Mutter ist gekommen ohne etwas gekauft zu haben. Mama a venit fr s fi
cumprat ceva.

(anstatt zu - n loc s , n loc de a )


Er spielt anstatt zu arbeiten. El se joac n loc s lucreze.

Propoziia circumstanial final (sau de scop)

Este o propoziie subordonat care rspunde la urmtoarele ntrebri:


n ce scop ? zu welchem Zweck ?
la ce ? pentru ce ? wozu ?
Aceast propoziie poate fi introdus de cuvintele: damit sau um zu (acesta din urm
avnd rolul de construcie infinitival).

Propoziia circumstanial de scop introdus prin damit

Se folosete doar cnd subiectul propoziiei pricipale i al celei secundare sunt diferite.
Die Mutter kauft ein deutsches Wrterbuch, damit Radu leichter zu bersetzen.

subiectul propoziiei principale subiectul propoziiei secundare
Mama cumpr un dicionar german pentru ca Radu s traduc mai uor.
Cine cumpr un dicionar ? Wer kauft ein Wrterbuch ?
(die Mutter mama = este subiectul propoziiei principale)
Cine traduce mai uor ? Wer bersetzt leichter ?
(Radu este subiectul propoziiei secundare)

!!! Dup cum se poate observa din exemplele de mai sus, cele dou subiecte sunt
diferite.
alte cuvinte
Construcia infinitival introdus de um ......... zu + verb la Infinitiv

Se folosete cnd subiectul propoziiei principale i al celei secundare sunt identice.


Radu kauft ein deutsches Wrterbuch. Er (Radu) bersetzt leichter.

(din cele dou propoziii, se obine o singur fraz, dac folosim um zu + verb la
Infinitiv).

Radu kauft ein deutsches Wrterbuch um leichter zu bersetzen.


9


subiect

Radu cumpr un dicionar german (pentru) ca s traduc mai uor.

Cine cumpr un dicionar ? Wer kauft ein Wrterbuch ?


(Radu este subiectul propoziiei principale)

Cine traduce mai uor ? Wer bersetzt leichter ?

(Radu. Aici, subiectul construciei infinitivale este subneles; el nu apare, dar, ne dm


seama (din context) c subiectul construciei infinitivale este acelai cu cel al
propoziiei principale).

ATENIE !!!
Verbul de conjugat n propoziiile secundare subordonate introduse de damit i um
zu st pe ultimul loc n propoziie.
Die Mutter kauft ein deutsches Wrterbuch, damit Radu leichter zu bersetzen.

verbul de conjugat
Comparai:
Radu kauft ein deutsches Wrterbuch. Er (Radu) bersetzt leichter.
(n aceast propoziie, verbul de conjugat (bersetzt) st pe locul doi n propoziie,
imediat dup subiect (care aici este er (Radu) ).

Radu kauft ein deutsches Wrterbuch um leichter zu bersetzen.


(n aceast propoziie, verbul de conjugat (bersetzen) st pe ultimul loc n propoziie,
iar propoziia secundar subordonat are subiect subneles).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Declinarea pronumelui personal (vedei la pagina 59 din carte)
Pronumele personal (la fel ca i substantivul n limba german) are patru cazuri:
Nominativ, Genitiv, Dativ i Acuzativ.

Pronumele personal n cazul Nominativ are funcia gramatical de subiect i rspunde la


ntrebarea cine ? wer ?
z.B. Er schreibt jetzt. El scrie acum.
Cine scrie acum ? Wer schreibt jetzt ?
(El scrie acum. Er schreibt jetzt.)
1

(el er = pronume personal n cazul Nominativ)

!!! Pentru a ine minte pronumele personal n cazul Nominativ, ajunge s nvai
conjugarea verbului sein a fi, pentru c acest verb este nsoit de pronumele personal
n cazul Nominativ.

Iat conjugarea verbului sein - a fi :


Singular
persoana nti ich bin [ih bin] eu sunt
persoana a doua du bist [du bist] tu eti
persoana a treia er ist [er ist] el este (er nlocuiete substantive masculine la sg)
sie ist [zii ist] ea este (sie nlocuiete substantive feminine la sg)
es ist [es ist] el/ea este (es nlocuiete substantive neutre la sg)

Plural
persoana nti wir sind [viir zind] noi suntem
persoana a doua ihr seid [iir zaid] voi suntei
persoana a treia sie sind [zii zind] ei/ ele sunt
forma de politee Sie sind [zii zind] dumneavoastr suntei

Cazul Genitiv se folosete pentru a exprima posesia, adic cui aparine un anumit
obiect, animal, chiar persoan.
Das sind die Bcher meiner Brder. Acestea sunt crile frailor mei.
(ale cui cri sunt acestea ? wessen Bcher sind das ?)
(ale frailor mei meiner Brder)
(ai) mei - meiner = pronume personal n cazul Genitiv)

Pronumele personal n cazul Genitiv folosit doar cu substantive la numrul singular

Das sind die Bcher meines Bruders. Acestea sunt crile fratelui meu.
Das sind die Bcher deines Bruders. Acestea sunt crile fratelui tu.
Das sind die Bcher seines Bruders. Acestea sunt crile fratelui su. (gen masculin)
Das sind die Bcher ihres Bruders. Acestea sunt crile fratelui ei. (gen feminin)
Das sind die Bcher seines Bruders. Acestea sunt crile fratelui su/ ei. (gen neutru)
Das sind die Bcher unseres Bruders. Acestea sunt crile fratelui nostru.
Das sind die Bcher eu(e)res Bruders. Acestea sunt crile fratelui vostru.
Das sind die Bcher ihres Bruders. Acestea sunt crile fratelui lor.
Das sind die Bcher Ihres Bruders. Acestea sunt crile fratelui dumneavoastr.
11

Pronumele personal n cazul Genitiv folosit doar cu substantive la numrul plural.

Das sind die Bcher meiner Brder. Acestea sunt crile frailor mei.
Das sind die Bcher deiner Brder. Acestea sunt crile frailor ti.
Das sind die Bcher seiner Brder. Acestea sunt crile frailor si.
Das sind die Bcher ihrer Brder. Acestea sunt crile frailor ei.
Das sind die Bcher seiner Brder. Acestea sunt crile frailor si/ ei.
Das sind die Bcher unserer Brder. Acestea sunt crile frailor notri.
Das sind die Bcher eu(e)rer Brder. Acestea sunt crile frailor votri.
Das sind die Bcher ihrer Brder. Acestea sunt crile frailor lor.
Das sind die Bcher Ihrer Brder. Acestea sunt crile frailor dumneavoastr.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pronumele personal n cazul Dativ

Are funcia de complement indirect, i rspunde la ntrebarea cui ? wem ?


z.B. Ich gebe ihm ein Buch. Eu i dau lui o carte.
(Cui dau eu o carte ? Wem gebe ich ein Buch ?)
(Eu i dau lui o carte. Ich gebe ihm ein Buch.)
(lui/ i ihm = pronume personal n cazul Dativ)

Pronumele personal n cazul Dativ


Singular
persoana nti: Geben Sie mir dai-mi mie
persoana a doua: ich gebe dir eu i dau ie
persoana a treia: ich gebe ihm (masculin) eu i dau lui
ihr (feminin) eu i dau ei
ihm (neutru) eu i dau lui/ ei
Plural
persoana nti: Geben Sie uns dai-ne nou
persoana a doua: ich gebe euch eu v dau vou
persoana a treia: ich gebe ihnen eu le dau lor
forma de politee: ich gebe Ihnen eu v dau dumneavoastr

Pronumele personal n cazul Acuzativ

Are funcia de complement direct, i rspunde la ntrebarea pe cine ? wen ? (pentru


persoane) i was ? ce (pentru lucruri)
1

z.B. Ich sehe dich. Eu te vd pe tine.


(pe cine vd eu ? wen sehe ich ?)
(Eu te vd pe tine. Ich sehe dich.)
(pe tine/ te dich = pronume personal n cazul Acuzativ)

Pronumele personal n cazul Acuzativ

Singular
persoana nti: Finden Sie mich gsii-m pe mine
persoana a doua: ich finde dich eu te gsesc pe tine
persoana a treia: ich finde ihn (masculin) eu l gsesc pe el
sie (feminin) eu o gsesc pe ea
es (neutru) eu l gsesc pe el/ eu o gsesc pe ea

Plural
persoana nti: er findet uns el ne gsete pe noi
persoana a doua: ich finde euch eu v gsesc pe voi
persoana a treia: ich finde sie eu i gsesc pe ei/ eu le gsesc pe ele
forma de politee: ich finde Sie eu v gsesc pe dumneavoastr

Articolele hotrte der, die, das pot ndeplini funcia de pronume relative, nlocuind
de regul pronumele (relative) welcher, welche, welches .
!!! Aceste articole hotrte se acord n gen, numr i caz cu substantivul la care se
refer, i care apare de regul n propoziia principal.

!!! n propoziiile relative, verbul de conjugat se plaseaz la sfritul propoziiei.


z.B. Das ist der Schler, der mit seiner Mutter lernt.
Das ist der Schler, welcher mit seiner Mutter lernt.
Acesta este elevul, care nva cu mama lui.

(n aceast propoziie, att articolul hotrt der (ct i pronumele relativ welcher) se
refer la substantivul der Schler elevul cu care se acord n gen, numr i caz; adic
ambele vor fi la genul masculin, numrul singular, cazul nominativ).
---------------------------- -------------------------------- --------------------------------
Wir haben eine Lampe, die sehr schn ist.
Wir haben eine Lampe, welche sehr schn ist.
Noi avem o lamp, care este foarte frumoas.
1

(n aceast propoziie, att articolul hotrt die (ct i pronumele relativ welche) se
refer la substantivul die Lampe- lampa (n text apare eine Lampe o lamp) cu care se
acord n gen, numr i caz; adic ambele cuvinte (i articolul hotrt i substantivul)
vor fi la genul feminin, numrul singular, cazul nominativ).
!!! Vedei declinarea pronumelui relativ la exerciiul 16, pagina 123)

Pronumele es are rol i de subiect formal i apare mpreun cu un verb impersonal.


Pronumele es se folosete atunci cnd subiectul aciunii nu poate fi definit, mai ales
cnd este vorba despre fenomene ale naturii exprimate de verbul de conjugat (deoarece
nu exist o anumit persoan care s fac aciunea respectiv).
n limba romn, pronumele es nu se traduce deloc, se traduce doar verbul de conjugat
care apare mpreun cu pronumele es. Exemple: es regnet plou; es schneit ninge.
Tot cu acelai rol, poate fi folosit pronumele es i n construcii impersonale, precum: es
ist spt este trziu; es ist warm este cald.