Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a IV-a
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Stimulare cognitivă
TEMA: Furnica
TIPUL: Activitate mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: - însuşirea de cunoştinţe despre furnică;
- formarea deprinderilor de exprimare clară, corectă.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O – să rezolve jocul de cuvinte încrucişate;
O – să dea răspunsuri corecte la ghicitori;
O – să-şi însuşească noi cunoştinţe despre furnici;
O – să redea corect conţinutul unei poezii;
O – să intoneze cântece cunoscute;
O – să modeleze cu ajutorul plastilinei;
O – să se exprime corect oral şi în scris;
O – să desprindă învăţătura ce reiese din fabula
,,Greierul şi furnica’’de Alecu Donici şi să înţelea-
gă sensul acesteia;
O – să prezinte interes pentru cunoaşterea vieţii fur-
nicilor;
O – să manifeste interes pentru lecţie.
METODE: observaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, jocul, conversaţia,
modelarea.
RESURSE MATERIALE: planşe, plastilină, chibrituri, furnici din insectar, vol.
,,Fabule’’ de Alecu Donici.

SECVENŢE ACTIVITATEA ACTIVITATEA


INSTITUŢIONALE EDUCATORULUI ELEVILOR
1. CAPTAREA - se cere elevilor să facă - se liniştesc, se pregă-
ATENŢIEI linişte şi să fie atenţi. tesc, ascultă.
- prezint planşa cu jocul de - privesc planşa, ascul-
cuvinte încrucişate; tă cu atenţie;
- prezint şapte ghicitori ale - răspund la ghicitori;
căror răspunsuri vor com- - completează răspun-
pleta căsuţele jocului, ast- surile la ghicitori în
fel încât, pe verticală, în planşa cuvintelor în-
căsuţele roşii, va ieşi cuvân- crucişate.
tul ,,FURNICA’’.
2.ANUNŢAREA - astăzi vom vorbi despre fur- - ascultă cu atenţie;
SUBIECTULUI ŞI nică; - se mobilizează în ve-
A OBIECTIVELOR - prezint planşa cu furnica. derea receptării noilor
cunoştinţe;
- privesc cu atenţie
planşa.
3. DIRIJAREA - cer elevilor să privească în - privesc cu atenţie;
ÎNVĂŢĂRII coşuleţul lor unde, pe o mică - descoperă furnica în
hârtie, vor vedea o furnicuţă. coşuleţ;
- intuind planşa şi furnicuţa - elevii răspund la în-
vom stabili câteva lucruri trebări;
despre furnică:
- ce este furnica?
- ce alte insecte mai cunoaş-
teţi?
- din ce este formată ea?
- cum este capul? Ce are la
cap?
- cum este corpul? Dar partea
terminală?
- câte picioare are?
- unde trăieşte furnica?
- cum se numeşte locul unde
se găsesc multe furnici?
- fac completările de rigoare;
- cer unui elev să scrie la ta- - un elev scrie propozi-
blă propoziţia: ,,Furnica este ţia corect;
o insectă harnică’’;
- cineva recită o poezie des- - un elev recită ,,Gos-
pre furnici; podina’’ de Otilia Cazi-
- apoi vom cânta cântecul mir;
,,Furnicile’’; - elevii cântă;
- vreţi să fiţi ca furnicile? - elevii răspund;
- de ce?
- cu ce se hrănesc furnicile?
- ce fac ele iarna?
- citesc fabula ,,Greierul şi - elevii ascultă cu aten-
furnica’’ de Alecu Donici; ţie;
- de ce merge greierele la fur-
nică?
- ce face furnica? - elevii răspund la în-
- ce-a făcut greierele toată va- trebări şi stabilesc în-
ra? văţătura desprinsă din
- ce învăţătură desprindem de fabulă: ,,trebuie făcute
aici? provizii pentru iarnă’’;
- replica: cântecul ,,Dacă - elevii cântă cântecul;
furnica’’;
- ce trebuia să facă furnica? - răspund la întrebări;
- cum a fost furnicuţa?
- când e bine venit sfatul? - ,,dacă e dat la timp
potrivit’’.
4.ASIGURAREA - prezint o furnicuţă modela- - elevii privesc cu a-
TRANSFERULUI tă din plastilină; tenţie;
ŞI A RETENŢIEI - demonstrez modul de reali- - urmăresc etapele de
zare a furnicuţei; lucru;
- invit elevii la realizarea mo- - elevii modelează.
delajului;
- voi îndruma elevii.
5.EVALUAREA - voi lua câteva lucrări ale - elevii privesc cu aten-
LUCRĂRILOR ŞI elevilor şi le voi pune pe un ţie şi analizează lucră-
APRECIERI ASU- suport cu nisip şi voi cere ele- rile.
PRA ACTIVITĂŢII vilor să le analizeze;
- voi aprecia modul de lucru
al elevilor.

Învăţător-educator: GIURA CONSTANTINA


ŞCOALA SPECIALĂ CU CLS. I – VIII BALŞ - OLT
ANEXE

GHICITORI

1.CINE IESE NOAPTEA-N SAT ŞI NU-L LATRĂ CÂINII? (FUMUL)

2. AM UN COJOC
ŞI ŢINE PATRU FRAŢI LA UN LOC.(NUCA)

3. CE ŞADE ÎN APĂ
ŞI NU SE UDĂ? (UMBRA)

4. AM O BREBLĂ CU CINCI DINŢIŞORI,


PE ZI ÎMI TREBUIEŞTE DE O MIE DE ORI. (MÂNA)

5. CÂND TE UIŢI LA MINE,


TE VEZI PE TINE. (OGLINDA)

6. CINE NU-ŞI VEDE CASA DE DEPARTE? (MELCUL)

7.CINE ARE URECHI ŞI NU POATE AUZI? (ACUL)


GREIERUL ŞI FURNICA
de ALECU DONICI

Greierul în desfătare,
Trecând vara cu cântare,
Deodată se trezeşte
Că afară viscoleşte,
Iar el de mâncat nu are.
La vecina sa furnică
Alergând, cu lacrimi pică
Şi se roagă să-i ajute,
Cu hrană să-l împrumute,
Ca de foame să nu moară,
Numai pân’ la primăvară.
Furnica l-a ascultat,
Dar aşa l-a întrebat:
- Vara, când eu adunam,
Tu ce făceai? – Eu cântam
În petrecere cu toţi.
- Ai cântat? Îmi pare bine.
Acum joacă, dacă poţi,
Iar la vară fă ca mine.

S-ar putea să vă placă și