Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

PROFESOR: Mocanu Ramona-Elena


DATA: 25 aprilie 2007
CLASA: a XI-a A (filologie, intensiv franceză)
ŞCOALA: Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” Bacău
OBIECTUL: Literatură universală
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Omul clasic
SUBIECTUL: Avarul, de Moliere
TIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE GENERALE:
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente
culturale/literare

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
- să aprofundeze trăsăturile Clasicismului prin studiul operelor lui
Moliere

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) OBIECTIVE COGNITIVE:
La sfârşitul activităţii didactice propuse elevii vor fi capabili:
OC1: să rememoreze cunoştinţele teoretice despre comedie;
OC2: să stabilească trăsăturile avarului şi ale zgârcitului;
OC3: să rezume subiectul comediei;
OC4: să citească expresiv, pe roluri;
OC5: să comenteze portretul avarului, apelând la textul dramatic (cometariul
Jupânului Jacques, actul III, scena 2);
OC6: să compare portretul lui Harpagon cu cel al lui Euclio, din comedia Ulcica,
scrisă de Plaut;
OC7: să argumenteze pe tema avariţiei, pornind de la portretul lui Harpagon şi de
la două citate din critica literară;
OC8: să identifice quiproquo-ul şi aparteurile;
OC9: să ilustreze asemănările personajului Harpagon cu alte personaje din
literatura universală şi din cea română;
OC10: să rezolve în mod conştient sarcinile didactice primite;

b) OBIECTIVE MOTRICE:
OM1: să utilizeze corect mijloacele de învăţământ;
OM2: să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de profesor;

c) OBIECTIVE AFECTIVE:
OA1: vor fi dispuşi să se angajeze în soluţionarea sarcinilor didactice;
OA2: vor manifesta curiozitate şi interes în participarea efectivă la procesul
comunicării
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE DIDACTICE: conversaţia euristică, dialogul, explicaţia,
problematizarea, lectura conştientă, lucrul cu textul,
„ciorchinele”
b) MIJLOACE DIDACTICE: textul-suport xerografiat, tabla, fişe cu citate, fişe de
lucru frontal şi individual, fişe cu imagini de artă
plastică, portofoliile şi maculatoarele elevilor
c) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală

EVALUARE: orală curentă, scrisă


DURATA: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:
1. Drîmba, O., Istoria literaturii universale, vol. I, Editura SAECULUM I.O. şi
Editura VESTALA, Bucureşti, 1999;
2. Drîmba, O., C. Ionescu, G. Lăzărescu, V. Alecu, Literatură universală. Manual
pentru clasele a XI-a şi a XII-a (şcoli normale, licee şi clase cu profil umanist),
Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1990;
3. Drîmba, O., Teatrul de la origini şi până astăzi, Editura ALBATROS, Bucureşti,
1973;
4. Goia, V., Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
DACIA, Cluj-Napoca, 2002;
5. Ionescu, C., G. Lăzărescu, I. Tătaru, Crestomaţie de literatură universală pentru
învăţământul liceal, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1983;
6. Ioniţă, F., M. Ioniţă, G. Lăzărescu, Literatură universală. Manual pentru clasa a
XI-a, Grup Editorial ART, Bucureşti, 2006;
7. Moliere, Tartuffe. Avarul, traducere de A. Toma, respectiv Al. Kiriţescu, Editura
pentru Literatură Universală, Bucureşti, 1969
8. Parfene, C., Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Editura POLIROM, Iaşi, 1999;
9. Ruşti, D., G. Enache, Literatură universală. Manual pentru clasa a XI-a, Editura
PARALELA 45, Piteşti, 2006;
10. Compendiu de literatură universală pentru bacalaureat, Editura POLIROM, Iaşi,
2001;
11. Ubersfeld, A., Termenii-cheie ai analizei teatrului, Editura Institutul European,
Iaşi, 1999
Scenariul didactic

1. Captarea atenţiei şi momentul organizatoric


2. Anunţarea temei şi a obiectivelor
3. Prezentarea noilor conţinuturi
- verificarea temei;
- rememorarea teoriei despre comedie şi tipurile de comic, reactualizarea datelor
despre Moliere;
- introducerea noii teme printr-o discuţie pe marginea unor reproduceri de artă
ilustrând avariţia şi pe marginea sensurilor cuvântului avar, extrase din DEX,
realizându-se un „ciorchine”. Momentul se va finaliza cu prezentarea unui catren
ironic despre avari;
- se realizează un rezumat oral al al subiectului comediei Avarul, de Moliere;
4. Dirijarea învăţării
- se va citi pe roluri scena 4 din Actul I (3 elevi vor întrupa personajele Harpagon,
Elise şi Cleante);
- se împart fişe de lucru cuprinzând exerciţii şi se rezolvă oral primele patru dintre
acestea;
- se citeşte pe roluri scena 5 din Actul I şi se discută pe tema ticului verbal ca
element al comicului de limbaj, apoi se va rezolva oral exerciţiul 5;
5. Obţinerea performanţei
- elevii vor citi scena 2 din Actul III (portretul lui Harpagon) şi două citate din
critică despre acest personaj, discutându-se apoi despre tipul avarului. De
asemenea, vor fi amintite părerile celorlalte personaje despre Harpagon. Se va
face legătura cu alte personaje de acest tip din literatura universală şi din literatura
română;
6. Feed-back-ul
- se citesc scena 7 din Actul IV şi scena reacţiei la furtul banilor a personajului
Euclio, din comedia Ulcica, de Plaut, comparându-se felul în care cele două
personaje se manifestă;
- se discută despre quiproquo-ul din scena 3 a Actului V şi despre deznodământul
piesei (lovitura de teatru);
7. Evaluarea
- elevii vor fi solicitaţi să rezolve individual exerciţiul 6 de pe fişă, apoi vor fi
ascultate 2-3 dintre răspunsurile acestora;
- elevii vor fi apreciaţi verbal pentru performanţe şi notaţi cei care au avut o
contribuţie mai amplă la desfăşurarea activităţii didactice;
8. Retenţia şi transferul
- elevii vor primi temă pentru acasă
ANEXA 1

Fişă de lucru individual

1. Cum caracterizaţi relaţiile dintre Harpagon şi cei doi copii ai săi?


2. Într-una dintre replici, Harpagon le dă sfaturi despre plasarea banilor. Vi se par
juste? Constituie sfaturile unui părinte bun? Dezvoltaţi.
3. Harpagon consideră (ca orice părinte?) că tinerii acordă o importanţă prea mare
îmbrăcăminţii. Discutaţi despre rolul vestimentaţiei în afirmarea personalităţii, dar
şi despre necesitatea alinierii la moda timpului. În contextul celor discutate, are
Harpagon dreptate sau nu?
4. Harpagon hotărâse deja căsătoria copiilor lui. Care sunt raţiunile alegerilor pe care
le face? Având în vedere felul diferit în care reacţionează Elise şi Cleante la
planurile tatălui lor, spuneţi care dintre atitudini vi se pare mai aproape de modul
vostru de a reacţiona şi argumentaţi-vă alegerea.
5. Numiţi trei personaje din comediile lui Caragiale, definite psihologic prin ticuri
verbale.
6. Alegeţi trei aparteuri din piesă şi comentaţi rolul lor, ţinând cont de situaţia în care
acestea apar.

ANEXA 2

EUCLIO

Sunt pierdut... m-au ucis... am murit! Unde să alerg? Unde să nu alerg? Stai! Stai!
Dar pe cine să opresc? Nu ştiu, nu mai ştiu nimic... sunt orb! Unde să mă duc? Unde mă
aflu? Cine sunt? Nu-mi mai am capul pe umeri, nu mai ştiu ce e cu mine. Ah!... vă rog, vă
implor, vă cad în genunchi, veniţi-mi în ajutor, arătaţi-mi pe acela care m-a furat... Iată-l,
iată-l colo! Voi, voi, aştia care vă ascundeţi sub hainele voastre albe şi care vă aşezaţi pe
bancă, vreţi să păreţi oameni cinstiţi... Tu, tu, vorbeşte! Hei, vreau să te cred: chipul tău
îmi spune că ai fi om cumsecade. Ce? De ce râdeţi? Vă cunosc eu pe toţi; ştiu bine că aici
sunteţi mulţi hoţi. Ce? Nu? Nimeni nu a furat-o?... Mă sufoci, mă omori... Spune, spune o
dată, cine e?... A, nu ştii? Vai, vai, nenorocitul de mine! Sunt pierdut. S-a sfârşit cu
mine!...

(Plaut, Ulcica)

ANEXA 3

TEMA (la alegere):


1. Realizaţi o compoziţie în care să prezentaţi comparativ tema avariţiei, apelând la un
text din literatura română şi la un altul din literatura universală.
2. Realizaţi caracterizarea personajului şi arătaţi izvoarele comicului.

S-ar putea să vă placă și