Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

Data:

Clasa: a III-a

Profesor: Popa Maria

Unitatea de învăţământ:

Disciplina: Religie

Aria curriculară: Om – Societate

Unitatea de învățare: Să-L cinstim pe Dumnezeu

Conținutul învățării: Micul creștin în biserică

Tipul lecţiei: dobândire de cunoștințe

Scopul lecției: dobândirea unor cunoștințe despre biserică și sfintele slujbe, în vederea formării comportamentului
moral-religios

Obiectiv cadru (Competențe generale):

- cunoașterea învățăturilor Sfintei Scripturi, a tradițiilor religioase și a Istoriei Bisericii.

Obiective de referință (Competențe specifice):

- să descrie (oral) clădirea bisericii;

- să prezinte argumente prin care să sublinieze importanța participării creștinilor la sfintele slujbe.

Obiective operaţionale (Competențe derivate):

a) cognitiv-formative:

O1. să definească Sfintele Slujbe;

O2. să recunoască, pe baza unor imagini, câteva Sfinte Slujbe și obiecte duhovnicești;

O3. să descrie modul în care preotul și credincioșii se pregătesc pentru Sfintele Slujbe, în special pentru Sfânta
Liturghie;

O4. să descrie comportamentul unui bun creștin în biserică;

O5. să explice importanța Sfintelor Slujbe în viața creștinului.

b) afectiv-atitudinale:

- să adopte o atitudine evlavioasă în timpul rugăciunii;

- să participe activ și conștient la ora de religie.

c) psiho-motorii:

- să execute corect semnul Sfintei Cruci.


- să păstreze corect poziția în bancă.

Curriculum

- nucleu: Micul creștin în biserică

- extins: Mari sărbători creștine

Strategia didactică

1. Metode de învăţământ: inductivă, deductivă, sintetică.

2. Resurse procedurale: exercițiul, conversația, explicația, lectura explicativă, jocul didactic, argumentarea,
cvintetul, meditația religioasă.

3. Resurse materiale: imagini și obiecte reprezentative, coli de hârtie, lipici, fișa de lucru.

4. Resurse temporale: 50 minute.

5. Forme de organizarea a activităţii: frontală, individuală, pe grupe.

6. Evaluare: continuă.

7. Principii didactice: - specifice: eclesiocentric

- intuiției, sistematizării și continuității cunoștințelor, accesibilității, învățării active și


conștiente, însușirii temeinice a cunoștințelor, imbinării teoriei cu practica.

Bibliografie

1. Curriculum Național

2. Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1995.

3. Opriş Dorin, Metode active de predare-învăţare, Editura Sfântul Mina, laşi, 2006.

4. Manual de religie, cls. a VII-a, Editura Sfântul Mina, laşi, 2006.

5. Ghid de proiectare didactică, cls.V-VIII, Editura Sfântul Mina, laşi, 2002.

6. Pr. Prof. Univ. Dr. Şebu, Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

7. Mladin, Mitr. Nicolae, Teologie morală ortodoxă, vol. I, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române, Bucureşti, 1979.

8. Lica Mioara, Sava Valentina, Primăvara credinței, Ed. Sf. Mina, Iași, 2007.
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Obs.


crt.
0 1 2 3 4
1. Momentul organizatoric - Salutul - Salutul
- Rugăciunea - Rugăciunea
- Notarea absențelor
- Pregătirea pentru începerea orei - Pregătirea pentru începerea orei
2. Reactualizarea - Se adresează elevilor următoarele întrebări: - Elevii răspund:
cunoștințelor „- Ce este Biserica?” „….este casa lui Dumnezeu.”
„- Ce formă are o biserică?” „….de cruce sau de navă.”
„- Câte părți componente are biserica?” „…trei: naos, pronaos, altar.”
„- Ce obiecte de cult din biserică vă reamintiți?” „….Sfânta Cruce, Sfântul Potir, Sfânta Evanghelie, Sfânta
Masă, Sfântul Chivot, sfeșnice.”
3. Captarea atenției - Se adresează elevilor următoarele solicittări: - Elevii ascultă cu atenție și răspund solicitărilor:
„- Voi ați mers la biserică? În ce zi?” - Elevii dau variante de răspunsuri.
„- Ce fac bunii creștini duminica?” „...merg la biserică.”
„- De ce merg la biserică?” „...pentru a participa la slujbe,pentru a-i mulțumi lui
Dumnezeu, pentru a-i cere ajutorul.”
„- Dar preotul, ce face în biserică?” „..se roagă lui Dumnezeu, Îi slujește.”
4. Anunțarea titlului lecției - Se anunță și se scrie pe tablă data și titlul lecției: Micul creștin în - Elevii notează data și titlul lecției în caiete.
biserică.
- Se precizează obiectivele lecției. - Elevii ascultă cu atenție.
5. Dirijarea învățării - Se prezintă elevilor noile cunoștințe, antrenându-i și pe ei în - Elevii răspund la solicitările profesorului.
conversație.
-„Creștinii Îl cinstesc pe Dumnezeu, Îi mulțumesc pentru ajutorul
dat și Îl laudă, nu numai prin rugăciunile făcute acasă, ci mai ales
prin particiarea la sfintele slujbe săvârșite de preot.
Sfintele Slujbe sunt lucrări ale bisericii care se desfășoară după
anumite reguli, în anumite ocazii și sărbători, în diferite momente
ale zilei.”
- Se cere elevilor să enumere câteva momente când se „...duminica, diminieața, seara, când se naște cineva, când
săvârșesc anumite slujbe sfinte, cunocute de ei. se căsătorește cineva ...”
- Se cere elevilor să precizeze unde se săvârșesc sfintele slujbe. „... la biserică, acasă, la spital...”
Concluzie: unele slujbe se fac în biserică, iar altele se fac în
afara bisericii, dar prin toate noi primim ajutorul lui Dumnezeu,
puterea Sa iubitoare și toate cele ce ne sunt de trebuință pentru
fericirea noastră din această lume și cea veșnică. În centrul tuturor
sfintelor slujbe stă Sfânta Liturghie, cea mai mare slujbă și
rugăciune a Bisericii.
- „Cum vă pregătiți voi pentru a merge la Sfânta Liturghie?” „... ne spălăm, ne îmbrăcăm cu haine curate.”
Precizare: un bun creștin se pregătește cu atenție pentru Sfânta
Liturghie: se spală, se îmbracă cu haine curate, se împacă cu toți
oamenii, iartă toate, se roagă lui Dumnezeu pentru ajutor, nu
mănâncă și nu bea nimic după miezul nopții, pentru a putea
consuma anafura. La fel și preotul: se împacă cu toți și iartă toate,
se spală, își pregătește veșmintele, rostește multe rugăciuni, nu
mănâncă și nu bea nimic după miezul nopții.
„- Cum se comportă un creștin în biserică?” „... se închină la icoane, duc daruri la altar, ascultă slujba,
Precizare: Bunii creștini, când vin la biserică, se apropie de stă liniștit.”
icoana Mântuitorului, fac semnul Sfintei Cruci, sărută icoana, apoi
aprind o lumânare, pe care o duc preotului la Sfântul Altar,
împreună cu un pomelnic, prescuri, flori, vin, fructe, ulei sau făină.
După aceeea, stau într-un loc și ascultă slujba.

6. Generalizarea - Pentru ca elevii să conștientizeze importanța participării la - Elevii ascultă cu atenție explicațiile profesorului.
Sfânta Liturghie, se citește elevilor povestirea Sfânta Liturghie (*). - Se formulează mesajul povestirii: „În timpul Sfintei
- Se discută cu elevii această povestire și se argumentează Liturghii, noi trăim bucuria de a simți că Mântuitorul este cu
însemnătatea Sfintei Liturghii în viața creștinilor. noi, prin împărtășirea cu Trupul și Sângele Mântuitorului”.

7. Dirijarea învățării pentru – Se antrenează elevii în jocul Recunoaște obiectul și Sfânta - Elevii răspund solicitărilor.
obținerea performanțelor Slujbă. Pe parcursul jocului vor fi folosite două grupe, de câte
cinci elevi, pentru a recunoaște: 5 obiecte (ex.: cruce, lumânare
tămâie, metanie, Biblie) și 5 slujbe / imagini reprezentative (Botez,
Împărtășanie, Spovedanie, Cununie, Liturghie). Pentru
recunoașterea obiectelor, elevii vor fi legați la ochi, vor alege un
obiect de pe masă și vor încerca să-l ghicească. Elevilor care nu
au participat la acest joc li se adresează rugămintea ca la ora
următoare să aducă alte obiecte și imagini cu specific religios:
candelă, sticluță cu mir, iconițe cu sfinți etc.
8. Asigurarea feed-back- - Se solicită elevilor să caracterizeze micul creștin prin intermediul - Elevii răspund solicitărilor.
ului și evaluarea metodei Cvintetul (**).
performanțelor
9. Aplicarea - Profesorul citește elevilor poezia din manual și solicită elevilor - Elevii răspund solicitărilor .
să identifice rolul clopotului și reguli de comportament în biserică
(***)
.
10. Asigurarea transferului - Se fac aprecieri generale și individuale privind pregătirea elevilor - Elevii ascultă cu atenție.
pentru lecție și implicarea lor în predarea noilor cunoștințe.
- Rugăciunea. - Rugăciunea.
- Salutul. - Salutul.
Sfânta Liturghie (*) Era odată un băiețel pe nume Vasilică. Lui îi plăcea mult să se joace, să se distreze. Când
era însă vorba să meargă la biserică împreună cu mama și surioara lui, își găsea altceva de făcut: ba că are de făcut
lecții, ba că este bolnav, ba că trebuie să se întâlnească cu cineva... Mama lui era foarte tristă din această cauză. A
încercat să-l convingă cu vorba bună, cu promisiuni, cu amenințări, dar în zadar. Se împrietenise cu niște copii
obraznici, care-i spuneau întruna: „Ce să faci la biserică? E mare plictiseală.”.Încetul cu încetul. Vasilică i-a crezut
pe prietenii săi. De când murise tatăl său, făcea ce-i trecea prin cap. Mama plângea și se ruga pentru el.
Într-o zi, mama a avut o idee minunată. Pe când aduna cu Vasilică oile în țarc, s-a făcut că nu vede un miel
care a rămas în urmă. Vasile a numărat oile și mieii și a observat că lipsește unul, propunându-i apoi mamei să
meargă să caute mielul. Deja începuse să se întunece. „Lasă-l, îi zise mama, îl vom căuta mâine, nu are rost să ne
obosim acum!”. „Dar e periculos să rămână afară, insistă Vasilică, poate fi mâncat de vreo fiară sau poate să îl fure
cineva! ”. Mielușelul cel tărcat îi era cel mai drag, de aceea tot insista: „Mă duc să-l caut. În afara țarcului, fără
mama lui, fără paza câinilor, este în mare pericol!”. Mama lui a zâmbit și au plecat împreună. Când l-au găsit,
Vasilică s-a bucurat foarte mult. „Vezi, fiul meu, tu te asemeni cu acest mielușel, care a rămas în afara turmei, fără
apărare. Așa ai putea rămâne și tu în afara Bisericii, dacă nu vei mai merge la biserică la Sfintele Slujbe.” Vasilică
și-a dat atunci seama cât de tare a greșit refuzând să mai meargă la Sfânta Liturghie. A doua zi, duminica, a mers la
biserică, s-a spovedit și i-a cerut iertare lui Dumnezeu. „Dragă mamă, i-a spus Vasilică, nu voi mai lipsi niciodată de
la biserică. E bine să te știi ocrotit de Iisus!”.
Cvintetul (**)

1. Alcătuiți un cvintet prin care să caracterizați micul creștin.

1. cuvântul - cheie: creștinul

2. două cuvinte care să descrie cuvântul – cheie (calități / cum este):


credincios, ascultător / rugător / milos

3. trei cuvinte care exprimă acțiuni legate de cuvântul cheie (ce face):
se roagă, se închină, ajută

4. patru cuvinte / propoziție care exprimă sentimentele, atitudinile elevului față de


cuvântul - cheie
Merge duminica la biserică. / Respectă poruncile lui Dumnezeu.

5. un cuvânt care să rezume esența problemei.


atent / iubitor/ răbdător/ ascultător
Biserica (***)
Când clopotele încep să sune,

Cu glasu lor purtat de vânt,

Veniți creștini la rugăciune,

În casa Domnului cel sfânt.

Intru încet, cu pasul lin

Și la icoane eu mă-nchin,

M-așez la locul potrivit,

Atent, cuminte și smerit.

S-ar putea să vă placă și