Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 29.03.2018
Clasa: IV –a
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: „La scăldat” de Ion Creangă
Tipul lecției: Mixt
Unitatea de învăţare: Responsabilitate
Competențe specifice:
Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoțional și estetic al
textelor literare și utilitatea textelor nonliterare.
Manifestarea interesului și a preferințelor pentru lectură.
Obiective operaţionale:
O1. Să numească opere literare a scriitorului Ion Creangă;
O2. Să demonstree înțelegerea celor citete, răspunzând la întrebări.
O3. Să identifice trăsăturile unui personaj argumentând cu exemple din text.
O4. Să analizeze fapta săvârșită de Nică, prin derularea procesului de judecată;
O5. Să manifeste interes față de lectura textului.
Resurse și strategii: Conversația, citirea expresivă, interogarea, citatul, explozia stelară, metoda
cubului, fișe de lucru dramatizarea.
Forme de organizare: Individual, pe grupe, frontal.
Bibliografie: Manualul pentru clasa a IV-a de Limba română, Mariana Marin, Tatiana Niculcea,
ed. Cartier educațional, Chișinău, 2017.
Etape Activitatea învățătorului și a elevilor Timp Resurse și
alocat strategii
Evocare Se salută elevii.
Se verifică tema pentru acasă
Se atașează la tablă un citat: 3 min Citatul
Copilăria-tărâmul fermecat de poveste
Se solicită ca copiii să comenteze citatul dat.

În continuare învățătoarea va ruga elevii să-și Interogarea


amintească în ce opere literare ei au întilnit tema 2 min
copilăriei.
( Unul din copii va spune Amintiri din copilărie de
Ion Creangă)
Realizarea Învățătoarea anunță tema nouă:
sensului Astăzi avem un fragment de text din opera Amintiri
din copilărie de Ion Creangă, care se numește La
scăldat. Conversația
o Care alte povești, opere a acestui scriitor
cunoașteți? Sau poate cunoașteți niște date
informative despre Ion Creangă? Citirea
Lecturarea textului 15 expresivă
o Ce sentimente ați trăit în urma lecturării min
acestui fragment de text?
Se va explora textul prin metoda Explozia stelară.
o Când se petrece acțiunea? Explozia
o Unde se petrece acțiunea? stelară
o Cine sunt personajele?
o Ce îl roagă mama pe Nică? Ce fapră
săvârșește Nică?
o Cum îl pedepsește mama pe Nică?
Se va solicita ca fiecare elev individual să dea un alt
titlu textului.
Reflecție Sala de clasă se va transforma într-un proces de
judecată. 10
Roluri: Judecătorul, procurorul (acuzatorul), avocatul min Dramatizare
(apărătorul lui Nică), Nică și mama.

Metoda cubului
I. Descrie-l pe Nică precizând și faptele din Fișe de
care reiese aceste însuțiri. lucru
II. Compară fragmentul de text „La scăldat” 10 Metoda
cu textul „La cireși” de același autor. min cubului
III. Asociază prin săgeți sinonimele:
Tolonit Căldură mare
Știoalnă Culcat
Năduh Baltă
IV. Aplică metoda diamantul cu cuvîntul
copilărie.
V. Analizează fapta săvârșită de mama.
VI. Argumentează de ce Nică a fugit la
scăldat.
Extensie Aduceți un exemplu a unei fapte săvârșite de voi ce 5 min Conversația
se aseamănă cu fapta lui Nică.
Tema pentru acasă: Exercițiul 9 pagina 113.

S-ar putea să vă placă și