Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învătămînt: Liceul Teoretic ,,Mihai Veliciu” Chisineu Cris


Profesor: Bibart Bianca
Clasa - a XII-a
Disciplina - Educaţie civică
Unitatea de învăţare: Creşterea personală şi orientarea pentru carieră

Subiectul lecţiei: Educaţia pentru carieră.


Egalitatea de şanse pentru creşterea în carieră
Tipul lecţiei: mixtă
Timp alocat – 45 min.

Subcompetenţe:
 argumentarea importanţei vocaţiei şi a muncii pentru creştere personală şi
succesul în carieră.
Obiectivele lecţiei. Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

1. Să identifice aspectele identităţii vocaţionale;


2. Recunoaşterea necesităţii şi implicaţiilor managementului carierei pentru
reuşita personală şi profesională;
3. Să stabilească în cooperare cu membrii grupului, a rolurilor proprii, actuale şi
de perspectivă, în alegerea unei profesii;
4. Să analizeze critic comportamentul în alegerea traseului profesional;

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee didactice: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică,


grafitele, brainstorming, instruirea asistată de calculator, discuţia cu elemente
de dezbatere,analiza SWOT;
b) Mijloace de învăţământ:fişe de lucru (individual, în grupuri), calculator,
proiector, suport didactic,,Educaţia pentru carieră”;
c) Forme de organizare a activităţii : frontal, individual , în grupuri.

Surse bibliografice:
1. Revista ProDidactica.
2. Revista Alternativa, nr. 4/2003, nr. 2/2009
3. ,,Educaţie antreprenorială” – manual cl. a X-a, ed. Corint, Bucureşti
4. „Metodologia lecturii şi scrierii pentru dezvoltarea gândirii critice”, 2001

Scenariul lecţiei
a) Moment organizatoric - 2- 3 min, verificarea prezenţei, a materialului didactic, a
curăţeniei clasei, a atitudinii elevilor.
b) Verificarea cunoştinţelor frontal şi individual – 10 min.
c) Comunicarea noilor cunoştinţe - 25 min:
1
Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
lecţiei
I. EVOCAREA Verifică prezenţa elevilor, prezenţa Pregătesc materialele pentru lecţie. Conversaţie frontală. Apreciere orală.
1. Organizarea mijloacelor didactice,etc.
clasei (1 min).
2.Reactualizarea Se face sumar prin adresarea a Elevii răspund, completează răspunsurile Conversaţie euristică Apreciere orală a
cunoştinţelor (10 câteva întrebări. elevilor, exprimă judecăţi de valoare corectitudinii
min). răspunsurilor.
3.Captarea atenţiei Propune elevilor să comenteze Sunt atenți, reflectează, exprimă opinii Expunere frontală. Comentarea
(3 min). mottoul lecţiei. argumentate cu privire la mesajul ce maximei
derivă din mottou. Suport didactic
„ Fără pregătire nu poţi încerca, pag.2
Fără încercare nu există progres, Apreciere orală a
Fără progres nu există perfecţiune, corectitudinii
Fără perfecţiune nu există răspunsurilor.
satisfacţie.”
(Sri Chinmoy )

- Cum credeţi ce subiect vom Se expun cu privire la subiectul lecţiei.


aborda astăzi la lecţie? Propun formularea unor obiective Dialogul.
- Încercaţi şi formulaţi 2
obiective ale lecţiei.
4.Evocarea Scrie subiectul lecţiei pe tablă şi Ascultă, receptează şi notează în caiete Expunere frontal Observarea
subiectului lecţiei enunţă obiectivele. titlul lecţiei noi. comportamentu-
şi a obiectivelor Suport didactic p.3 lui elevilor.
operaţionale
(1 min).

II. REALIZAREA 1. Explicarea termenilor cheie Discută în perechi. Explică termenii Conversaţie G.P.P. Provocarea
SENSULUI Notează în caiete. Instruirea asistată de participării
1.Dirijarea calculator. tuturor elevilor la
învăţării şi Suport didactic p.4 demersul

2
dobândirea de noi 2. Propune elevilor să identifice Discută în grupuri. Activitate în grupuri didactic.
cunoştinţe O1 prin discuţia în grupuri şi să Notează pe postere toate ideile Grafiti
(20 min.) noteze pe poster Aspectele
identităţii vocaţionale
3. Confruntarea ideilor expuse de Suport didactic p.5
elevi cu cele incluse în
Glusteringul Aspectele Observarea
identităţii vocaţionale comportamentu-
O2 4. Expune care sunt fazele Ascultă şi notează în caiete informaţiile Suport didactic lui elevilor.
dezvoltării vocaţionale. precizate de profesor. Pag. 6 - 12
Expunerea Apreciere orală a
sistematică. corectitudinii
O2 5. Iniţiază un asalt de idei cu Expun , numesc factorii. Un elev notează Brainstorming răspunsurilor.
privire la factorii care toate ideile colegilor pe tablă. Suport didactic
influienţează orientarea Pag. 13
vocaţională.
O3 6. Repartizează sarcinile de lucru Discută în grupuri. Lucru în grup Observarea
O4 în grupuri. comportamentu-
Gr. 1.Alegerea carierei. Acţiuni şi lui elevilor.
strategii de informare. Prezintă rezultatul final. Formulează Posterul
Gr. 1.Alegerea carierei. Acţiuni şi concluzii Conversaţie frontală.
strategii de autocunoaştere. Suport didactic Atanţionarea în
Gr. 1.Alegerea carierei. Acţiuni şi Pag. 14 legătură cu unele
strategii de relaţionare (relaţii neclarităţi
semnificative)
III.REFLECŢIA O4 1. Iniţiază cu elevii o discuţie Sunt atenţi, reflectează şi răspund la Discuţie cu elemente Observarea
1.Fixarea la tema Căutarea unui loc întrebări. de dezbatere. comportamentu-
cunoşitinţelor şi de lucru: strategie sau lui elevilor.
atingerea fedd- aventură. Analiza
back-ului (3 min.) răspunsurilor.
2.Evaluarea finală 2. Propune elevilor să Completează cadranele cu privire la Stimularea
(4 min.) completeze rîspunsurile în alegerea carierei. participării
Fişa nr. 2 elevilor.
Apreciază activitatea elevilor în

3
timpul lecţiei, notează elevii.
Adresează frontal întrebări elevilor
din lecţia predată
3. Extinderea 3.Temă:Stabiliţi planul personal de Ascultă şi notează. Explicaţia.
(2 min.) carieră

NOTĂ: Fixarea noilor cunoştinţe, realizarea feed-back-ului s-a făcut pe parcursul lecţiei şi prin intermediul fişei de evaluare.

Termeni – cheie:
Cariera reprezintă totalitatea profesiilor, meseriilor, ocupaţiilor, rolurilor sociale, familiale funcţiilor etc. realizate de-a lungul vieţii.
Managementul carierei presupune o serie de procese care vizează cunoaşterea propriilor posibilităţi, deciziile care se impun în
privinţa parcursului şcolar, profesional şi ocupaţional (toate acele procese care ne permit un control asupra propriei vieţi).
Educaţie vocaţională/ profesională, ca dimensiune specifică educaţiei aplicative/tehnologice , proiectează un ansamblu de actiuni
de dirijare şi autodirijare a procesului de formare-dezvoltare a personalităţii elevului, integrate în activitatea de consiliere şi
orientare şcolară profesională, organizată progresiv, formal sau neformal, în cadrul sistemului de învăţămînt şi ca resursă de evoluţie a
carierei, individuală şi socială, psihologică şi comunitară pe tot parcursul vieţii ;

Fişa de lucru nr. 1


Gr. 1.Alegerea carierei. Acţiuni şi strategii de informare.
Gr. 1.Alegerea carierei. Acţiuni şi strategii de autocunoaştere.
Gr. 1.Alegerea carierei. Acţiuni şi strategii de relaţionare (relaţii semnificative)

4
Fişa de lucru nr. 2
Egalitatea de şanse pentru creşterea în carieră

Completaţi spaţiul din interiorul chenarului, respectând cu exactitate cerinţa formulată în fiecare caz în parte. Folosiţi întrebările dintre
paranteze, acestea având rolul să vă ajute pentru a înţelege mai bine la ce trebuie să faceţi referire.

Aspecte pozitive Aspecte negative


(Care sunt avantajele unei cariere de succes?) (Care sunt dezavantajele faptului că suntem indecişi în viitoarea
profesie?)

Oportunităţi Ameninţări
(Care din acţiunile pe care le facem zilnic în favoarea viitoarei profesii / (Care din acţiunile pe care le facem zilnic pun în pericol viitoarea
carierei?) carieră?)

S-ar putea să vă placă și