Sunteți pe pagina 1din 4

Disciplina de invatamant: Educatie antreprenoriala

Casa: a X-a

Proiect de lectie
Unitatea de invatamant: Resursele necesare derularii unei afaceri
Subiectul lectiei: Promovarea produsului
Tipul lectiei: comunicare de noi cunostinte

Competente generale vizate:


1. Utilizarea conceptelor specifice educatiei antreprenoriale pentru organizarea demersurilor de
cunoastere si de explicare a unor fapte, evenimente, procese din viata reala.
2. Aplicarea cunostintelor specifice de educatie antreprenoraiala in situatii caracteristice economiei
de piata, precum si in analizarea posibilitatilor de dezvoltare personala.
3. Cooperarea in cadrul diferitelor grupuri pentru dezvoltarea unor probleme teoretice si practice
specifice mediului de afaceri.
4. Evaluarea comportamentului adecvat unui mediu economico-social in schimbare.
5. Formularea unor opinii referitoare la initierea si derularea afacerilor.

Competente specifice vizate:


1.2 utilizarea adecvata a conceptelor specifice antreprenoriatului
2.2 utilizarea unor instrumente adecvate pentru studierea fenomenelor specifice diferitelor piete
2.3 identificarea oportunitatilor pietii
4.2 evaluarea schimbarilor si a tendintelor care intervin in mediul de afaceri
5.1 evaluarea posibilitatilor de derulare a unei afaceri proprii si profitabile, luand in considerare
interesele comunitatii

Obiective operationale:
Cognitive:
CD1 – sa defineasca produsul;
CD2 – sa manifeste interes in promovarea unui produs oarecare;
CD3 – sa exemplifice tehnicile de promovare ;
CD4 – sa specifice elementele componente ale publicitatii ;
CD5 – sa scrie pe tabla cuvinte care au legatura cu subiectul lectiei ;
Psiho-motorii:
CM1 - să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de profesorul;
CM2 - să păstreze poziţia corectă a corpului;
Afective:
CA1 – să dovedească interes pentru lecţie, concretizat în participare activă;
CA2 - să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului.

Locul desfasurarii lectiei: sala de clasa


Durata lectiei: 50 min.
Materiale folosite: manualul de Educatie antreprenoriala, fise de lucru
Conţinutul informaţional şi demersul Resurse Res
crt. instruirii op.
cadrului didactic procedurale mat

1. Moment Profesorul creeaza condiţiile optime pentru Conversaţia Mat


organizatoric buna desfăşurare a lecţiei (climat nec
psihoafectiv, materiale didactice). lec

2. Reactualizarea OC1 Profesorul le adreseaza intrebari elevilor in Conversaţia


cunoştinţelor legatura cu lectiile anterioare, ca de
anterioare exemplu : Explicaţia
- Ce este produsul ?
- In ce consta managementul
productiei?
- Care sunt etapele ciclului de viata al
unui produs?

3. Captarea atenţiei Profesorul aduce si le pune la vedere ( pe


catedra) cateva produse ( de exemplu: stick, Conversaţia
sampon, crema )
Observaţia
OC2 Elevii sunt intrebati ce sunt acestea si se Produ
specifica ca acestea sunt de fapt produse pe aduse
piata. Un elev este rugat sa vina in fata sa isi Jocul didactic profes
aleaga un produs si sa il prezinte si sa il
promoveze. Elevului nu i se atrage atentia
daca asa zisa prezentare ar fi cea ideala.

4. Anunţarea temei Dupa prezentarea unui produs de elev, Conversaţia Caietu


şi a obiectivelor profesorul specifica titlul lecrtiei si anume
„Promovarea produsului”. Elevii scriu si ei in
caiete o data cu profesorul titlul lectiei.

5. Dirijarea învăţării OC3 Elevii sunt grupati cate patru pentru a lucra Conversaţia
in grup. Acestia au cerinta de a scrie Exerciţiul F
strategiile/tehnici de promovare a unui
produs oarecare.
Liderul fiecarei grupe, prezinta ideile notate.
Se observa ca majoritatea ideilor sunt
asemanatoare.
Profesorul concluzioneaza ca sunt 4
principii ale marketingului si se scrie pe Explicaţia
tabla care sunt acestea si anume : produsul, Cai
plasarea produsului ( locatia), pretul si
promovarea. Elevii isi noteaza in caiet,
discutand ce inseamna fiecare principiu.
6. Obţinerea Elevilor li se cere sa specifice care ar fi
performanţei elementele unei publicitati ( cum s-a realizat
publicitatea- prin presa, tv, radio, etc.). Conversaţia Cai
Dupa aceasta discutie se scrie pe tabla si in Exerciţiul
caiete elementele componente ale
publicitatii : Explicaţia
OC4 - Mijloacele de exprimare ( presa,
televiziune, radiou, etc)
- Suportul publicitar ( revista, spotul
publicitar )
- Mesajul publicitar ( informativ-text
sau creativ)
- Sloganul

7. Asigurarea Se scrie in mijlocul tablei cuvantul Conversaţia Cior


retenţiei şi a OC5 PROMOVARE si se va forna un ciorchine cu
transferului ajutorul elevilor. Acestia vor veni la tabla sa
scrie cate un cavant in legatura cu subiectul
scris pe tabla.

8. Încheierea Se fac aprecieri privind participarea elevilor


activităţii la activitate. Conversaţia
Tema: li se cere elevilor sa aleaga un produs
si sa il promoveze tinand cont de etapele
invatate, pe o coala de hartie.

S-ar putea să vă placă și