Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecţie

ŞCOALA: Şcoala Gimnazială „Petre Ghelmez”


DATA: 07.03.2019
CLASA: a III-a D
PROPUNĂTOR: Roth Carmen Mihaela
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA TEMATICĂ: Trăsăturile morale ale persoanei
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoștințe
SUBIECTUL LECŢIEI: Curajul- frica- lașitatea

SCOPUL LECŢIEI:

COMPETENȚE GENERALE:

1. Aplicarea unor norme de conduită în viaţa cotidiană


2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viaţă din mediul cunoscut

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei


2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-să identifice calitățile morale ale omului în diferite contexte. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii
identifică cel puțin 75% dintre acestea, pe baza explicațiilor profesorului;

O2- să diferențieze curajul de frică si de lașitate în diverse situații. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii
diferențiază în cel puțin 75% din cazurile prezentate, pe baza informațiilor primite;

O3-să identifice trăsăturile morale ale persoanelor în raport cu o situație din viața reală. Obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii identifică trăsăturile în cel puțin 75% din cazurile prezentate, pe baza informațiilor primite.

O4- să aplice cunoștințele despre frica, lașitate și curaj in diverse contexte. Obiectivul se consideră realizat dacă
toți elevii aplică cunoștințele în 75% din cazuri, pe baza explicațiilor profesorului.

STRATEGII DIDACTICE:
● METODE ŞI PROCEDEE: conversatia , explicatia , observatia , demonstratia,joc de rol
● MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : planse, fişe de lucru
● FORME DE ORGANIZARE : individual, fromtal

RESURSE :
BIBLIOGRAFICE :

MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Educatie civica, -aprobată prin ordinul
ministrului nr. 5003/ 2.12.2014;

Dumitra Radu, Gherghina Andrei- „ Educatie civica- manual pentru clasa a III-a”, Ed. Aramis, 2005

TEMPORALE : 50 min
UMANE : 22 elevi
EVALUARE:
-observarea sistematică a comportamentului elevilor; aprecieri verbale.
Scenariul activităţii didactice

Nr. Secvenţele Ob. Conţinut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Crt. activităţii Op.
didactice
Metode şi Forma de Mijloace
procedee organizare didactice

Moment
3 Se restabileşte ordinea şi se asigură Conversaţia Frontal Observarea
organizatoric
3 materialele necesare pentru desfăşurarea sistematică
2 min activităţii.

Reactualizarea Voi adresa intrebari referitoare la continutul lectiei Conversația


cunoștințelor –Respectul si lipsa de respect
➢ Ce inseamna respectul?
➢ Dati exemple de expresii care sugereaza
respectul.
➢ Dati exemple de situatii in care ati dat
dovada de respect.
Ati intalnit persoane care au dat dovada de lipsa
de respect?

Captarea Elevii vor avea de rezolvat un rebus Observarea


atenției .(anexa 1) Conversația Frontal Planșă rebus sistematică
5 min

Anunţarea Conversația Frontal Observarea


subiectului Astăzi vom vorbi despre “Curaj-frica-lasitate”.In sistematică
lecţiei şi a cadrul acestei ore vom analiza mai multe situatii in
obiectivelor care se da dovada de curaj,frica,lasitate;vom da
operaţionale exemple de situatii in care se manifesta
1 min curajul,frica,lasitatea.
Voi scrie titlul lectei la tabla iar elevii il vor scrie in
caiete.

Dirijarea Voi prezenta definițiile :


învăţării
25 min Curajul , frica si lasitatea sunt insusiri ale Conversaţia
persoanei.
Curajul exprima vitejie , biruinta , darjenie ,
indrajneala , infruntarea primejdiei. Explicatia Observarea
Frica inseamna spaima , teama , groaza , sistematică
neliniste. Frontal
Lasitatea este insusirea negativa a persoanei Citirea
care exprima lipsa de onoare , de demnitate . explicativa Individual

Vom trece la comentarea anumitor situatii in care s-


a dat dovada de curaj,frica ,lasitate. Apreciez
Cititi următoarele texte şi motivează cine şi de ce
capacitatea de
a fost laş.
a identifica
mesajul
“Învăţătoarea anunţă copiii că vor da lucrare de
control la matematică.
Pe chipurile elevilor se conturează expresii diferite: Explicaţia
bucurie că vor lua o notă bună, că vor putea arăta
Frontal Aprecieri
ce ştiu, teamă că vor greşi căci n-au rezolvat destule verbale
probleme sau că nu şi-au făcut temele conştiincios, Individual
tristeţe căci părinţii iar se vor supăra că nota nu este
zece…
Lenuţa nu se necăjeşte deloc însă. Ea se gândeşte că
nu va scrie numele pe lucrare şi dacă nota va fi
O1 mare, va recunoaşte că e lucrarea ei iar dacă nota Exerciţiul
va fi mică va spune că-i a unui coleg.
Întâmplarea a făcut însă că toţi ceilalţi colegi să-şi
semneze lucrările şi Lenuţa a fost ,, prinsă cu mâţa-n
sac”.

O2 1.Ce crezi că a determinat-o pa Lenuţa să nu-şi scrie


numele?
2.Ce părere ai despre fapta Lenuţei?
3.Tu ai fost vreodată laş? În ce împrejurare?

O3
“Un copil spune:
-Doamna invatatoare,Mihai vrea sa va spuna ceva.”
-Ce ii lipseste lui Mihai?
-Ce sfaturi ii dati?
-Voi cum procedati cand vreti sa-mi spuneti ceva?

O4 Joc-Am curaj sa…

Vom realiza impreuna copacelul curajului


Fiecare coplil isi va nota pe o frunzulita o situatie
cand are curaj.Frunzulita va fi lipita de copacel. Planșă copacul
Frontal curajului

Individual
Joc de rol
Imagineaza-ti ca ai luat o nota mica si iti este frica sa
le spui parintilor.Cum vei proceda?

Obţinerea O4 Individual Observarea


performanţei Elevii vor reprezenta prin desen una dintre cele sistematică
10 min 3 trăsături. (frica, curaj, lașitate) Exercitiul

Frontal

Asigurarea O4 Elevii vor primi o fișă –TESTUL CURAJULUI(Anexa 2) Individual Fișă de lucru Observarea
feedback-ului Conversaţia sistematică
5min Frontal
Exercițiul
Încheierea În încheierea activităţii se fac aprecieri generale Conversaţia Frontal Apreciez
activităţii şi individuale asupra activităţii la lecţie. activitatea
didactice Individual elevilor în
2 min cadrul lecţiei

S-ar putea să vă placă și