Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 20-24.01.2020
CLASA: a VI – a
DISCIPLINA: Educaţie social- Educaţie interculturală
PROFESOR: Staicu Lavinia

UNITATEA DE INVATARE: PERSOANA ȘI SOCIETATEA INTERCULTURALĂ


CAPITOLUL: II
SUBIECTUL: Trăsături ale persoanei în societatea interculturală
TIPUL LECTIEI: predare, fixare de cunoştinţe
SCOPUL LECTIEI: Mixtă

COMPETENŢE GENERALE:
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală și a diferitelor grupuri și comunități, prin utilizarea unor
achiziții specifice domeniului social
2. Cooperarea pentru realizarea unor activități și pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri și comunități, prin
asumarea unor valori și norme sociale și civice
3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor, prin exercitarea spiritului de inițiativă și întreprinzător, respectiv prin manifestarea
unui comportament social, civic și economic activ

COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației interculturale cu referire la fapte / evenimente / procese din societatea
contemporană;
1.3. Analizarea unor situații în acord/dezacord cu valorile și principiile societății interculturale,
2.3. Rezolvarea în perechi/echipă a unor sarcini de lucru referitoare la viața într-o societate interculturală ;
3.1. Manifestarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți, față de identitatea culturală proprie și față de identitatea celor
care aparțin unor culturi diferite;
3.2.Participarea la rezolvarea problemelor comunității, prin utilizarea capacității de empatie culturală în relațiile cu persoane
aparținând unor culturi diferite;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să explice noţiuni ca: spirit deschis, flexibilitate, cooperare, abilități relaționale și comunicaționale ;
- să exprime argumentat puncte de vedere proprii;
- să exerseze deprinderi de participare în situaţii diferite;
- să dezvolte competente de munca în echipă, de cooperare şi competiţie.

1
NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI: elevii utilizează corect şi adecvat limbajul de specialitate în diferite contexte; prezintă interes faţă
de această temă.

TIPURI DE STRATEGII:
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia euristică, analiza de text, exercitiul, lucru in perechi, lucru pe grupe, joc de rol,

MIJLOACE DE INVATAMANT: fişa;

FORME, MODURI DE ORGANIZARE A ACTIVITATII:


-frontal
-perechi
-individual

SURSE DOCUMENTARE: manual clasa a VI-a, Educaţie socială-Educaţie interculturală / Victor Bratu, Alina Bratu, Elena Lupşa,
Editura Didactică şi pedagogică S.A., Bucureşti, 2018

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Ob. Metode Evaluarea


1. Moment -pregateşte materialele
organizatoric -efectuează prezenţa
(2 min.) -stabileşte ordinea şi disciplina
2. Anunţarea -anunţă tema de discuţie a orei: Trăsături ale -noteaza titlul lectiei Expunere
temei şi a persoanei în societatea interculturală - urmaresc cu atentie
obiectivelor -scrie titlul lecţiei la tablă expunerea obiectivelor
(3 min.) -anunţă obiectivele lecţiei

3.Lectia - cere elevilor să definească termenii: - elevii răspund la Conversaţie Observarea


propriu-zisă multiculturalitate, interculturalitate şi care sunt întrebările din lecţiile Lucru in sistematică
(30 min.) trăsăturile de caracter ale persoanei într-o anterioare; echipă
societate interculturală. - noteză noile informaţii; Explicaţie Evaluare
- explică elevilor că societatea interculturală - lucrează exerciţiul; orala
presupune a fi o comunitate unde cetăţenii,
chiar dacă fac parte din grupuri culturale
diferite, sunt capabili să se adapteze unei lumi
în continuă schimbare. Astăzi orice om trebuie

2
să aibă cunoştinţe despre drepturile omului,
istorie, cultură şi politică, stereotipuri şi
prejudecăţi, şi să manifeste anumite
comportamente: spirit deschis, flexibilitate,
cooperare, abilități relaționale și comunicaționale;
- defineşte termenii menţionaţi şi oferă exemple;
- propune elevilor un exerciţiu de grup: Târgul
expertizei – fiecare participant primeşte două
postituri (de culori diferite), pe unul dintre ele
va scrie ceea ce ştie să facă, iar pe celălalt va
scrie ceea ce ar dori să ştie. Postiturile se vor
pune fiecare pe un umăr. Participanţii vor f
invitaţi să participe la un târg, în care vor fi
încurajaţi să ofere « la schimb » aspecte pe care
ştiu să le facă cu ceea ce ar dori să cunoască.
Astfel facilitându-se schimb de informaţii între
participanţi şi interacţiune.
- se concluzionează menţionând că fiecare
opinie este validă, depinde de unde priveşti şi
cum se vede realitatea din acea perspectivă;
4.Fixare şi - împarte elevilor fişe de lucru. - răspund la întrebările
sistematizarea trecute pe fişa de lucru; Lucru in
cunoştinţelor echipă Observarea
însuşite Explicaţie sistematică
(10 min.)

5.Încheiere. -aprecieri, recomandări; - notează concluziile lecţiei Conversaţia


(5 min.) - notează în caiet elevii activi la oră; în caiete
- laudă elevii activi;

3
DISCIPLINA: Educaţie social- Educaţie interculturală
PROFESOR: Staicu Lavinia

UNITATEA DE INVATARE: PERSOANA ȘI SOCIETATEA INTERCULTURALĂ


CAPITOLUL: II
SUBIECTUL: Trăsături ale persoanei în societatea interculturală

Fişa de lucru

“Umblă în papucii mei”


Veţi fi, pe rând, mai multe personaje închipuite: un indian care locuieşte la cort, o persoană care locuieşte pe străzi, o persoană cu
dizabilitate fizică care se mişcă doar cu un carucior cu rotile. Scrie-ţi pe scurt, cum vă imaginaţi o zi “în papucii” acestor persoanje.
Aţi accepta aceste personae în grupul vostru de prieteni? Argumentaţi.

4
DISCIPLINA: Educaţie social- Educaţie interculturală
PROFESOR: Staicu Lavinia

UNITATEA DE INVATARE: PERSOANA ȘI SOCIETATEA INTERCULTURALĂ


CAPITOLUL: II
SUBIECTUL: Trăsături ale persoanei în societatea interculturală

Fişă de lucru suplimentară


Fişe de activitate pentru „Saluturi din lumea largă”. Încercaţi saluturile cu unul dintre colegi.

Salutul indian „Namaste” – Puneti mainile in pozitie de rugaciune in dreptul pieptului si inclinate putin in fata, zicand Namaste;
Salutul din S.U.A. – Daţi mâinile ferm si menţineţi contactul vizual direct;
Salutul din Polinezia – Imbratisati-vă și frecati spatele celuilalt. (Aceasta este un gest efectuate numai de către bărbați);
Salutul eschimoşilor – Frecaţi-vă nasul Salutul unor triburi tibetane – Scoate-ţi limba la alta persoană;
Salutul din Japonia – Aplecaţi-vă de la talie până la un unghi de 15 °. Acesta este o salutare informală folosit pentru toate gradele de
rudenie și pentru toate ocazile;
Salutul din Rusia – Da-ţi mâinile ferm. Apoi faceţi o "îmbrățișare urs" si 2 – 3 pupici pe obraji alternativ;
Salutul din America Latină – Îmbrăţişaţi-vă şi daţi câteva bătăi consistente pe spate;
Salutul din Thailanda – „wai” ca salutul indian "Namaste", așezați-vă mâinile la piept într-o poziție de rugăciune și aplecaţi-vă ușor.
Cu cât mâinile sunt mai sus, cu atât se arată mai mult respecte pentru persoana pe care o salutaţi, însă atenţie a nu ridica mâinile
deasupra capului, deoarece poate fi interpretat greșit ca o insultă;
Salutul din Europa de Sud, Centrală și de Sud – se strâng mâinile cu căldură și se zăboveşte un pic mai mult decât strângere de mână
americană tradițională. Urmează apoi atingerea antebratului sau cotului celeilalte personae;
Salutul din Turcia – strângeţi ambele mâini într-o strângere de mână sau îmbrăţişaţi în timp ce sarutaţi ambii obraji. (Acest gest este, în
general, efectuat între prieteni vechi, dar pentru scopul acestei activităţi, se face cu toată lumea.)

5
Vocabular:
Empatie = capacitatea de a înţelege perspectivele celorlaţi, valorile, sentimentele persoanelor care aparţin unor culturi diferite şi de a
ţine cont de ele;
Flexibilitate= elasticitate, supleţe, proprietatea de a se adapta la împrejurări;
Socializare= proces de învăţare a normelor şi valorilor necesare traiului în societate;

S-ar putea să vă placă și