Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
6.2. Realizarea
încadrarilor...................................................27
6.3. Realizarea
spanurilor.....................................................31
ÎNCHEIERE.................................................................................76
BIBLIOGRAFIE..........................................................................77
CAPITOLUL 1
• perspectivele de dezvoltare.
• planificarea productiei;
• justificarea alegerii modelului, a materiilor prime de baza si secundare
necesare confectionarii, a fluxului tehnologic, a tehnologiilor de
fabricatie, a tipurilor de utilaje, a modului de organizare si amplasare
a locurilor de munca.
CAPITOLUL 2
• fisa modelului;
• structura ierarhica.
1. Fisa modelului:
Aceasta include schita în vedere din fata si din spate (fig.1.). Modelul
proiectat este un sacou pentru barbati. Sacoul este fara pense, fara manseta,
pe fata pantlonului la partea superioara sunt aplicate doua buzunare drepte,
la spate sunt aplicate tot doua buzunare drepte, betelie dubla din acelasi
material ca si apntalonul , fara prelungitor,o butoniera si un nasture, slit cu
fermoar, necaptusit. Produsul este confectionat din bumbac 100%. În functie
de anotimpul în care se poarta, pantalonul fiind o îmbracaminte semigroasa,
este destinat sezonului primavara-toamna, folosit în orice perioada a zilei.
FISA MODELULUI
cantitativa / marimi
Figura 1. Fisa modelului
modalitatile de captusire.
FISA DE ETICHETARE
e pret.
a
e 3. de marime tipodimensiunea fixata in cusatura de
m
aplicarea a mansetei
produsului
b 4. de compozitie compozitia fibroasa, fixata in cusatura laterala
l semne de intretinere
e 5. de marca sigla firmei fixata tot in cusatura de
aplicarea a mansetei
m
a
Mod de pozitionare a etichetelor si emblemelor
Mod de ambalare;
• pliata pe carton
4.Structura ierarhica:
CAPITOLUL 3
unde:
Csm=2 m2
n=450 buc/8h
Nm=2·450=900 m2
P=D·ms·n (kg)
D=Csm·Ip/100 (m2)
unde:
n=450 buc/8h
Csm=2 m2
Ip=10%
D=2·10/100=0,2 m2
P=0,2·0,407·450=36,63 kg
unde:
de surfilat
101
Ata pt. cus. 11 m 4950 4950 19800
de surfilare
501
Ata 0,5 m 225 225 1000
pt.coaserea
nasturilor
Ata pentru 1 m 450 450 1800
butoniera
dreapta
Ata pentru 0,5 m 225 225 1000
întariri
etichete 2 buc 900 900 3600
carton 2 buc 900 900 3600
umeras 1 buc 450 450 1800
Punga din 1 5/buc 90 90 360
polietilena
Fermoar 1 buc 450 450 1800
metal
nituri 4 buc 1800 1800 7200
nasturi 1 buc 450 450 1800
Capitolul 4
-decuparea
PREGATIRE CONFECTIONARE
-numerotare
-verificare
-termolipire
- formarea pachetului
CONFECTIONARE
-faza necesarului prelucrarii si
asamblari elementelor
FINISARE
-tratarea umidotermica
-etichetarea
-sortarea
INMAGAZINAREA / LOTIZAREA
-ambalarea
-formarea loturi
-livrarea
CAPITOLUL 5
Pt=v·t (m/8h)
unde:
v=30 m/min
t=480 min
Pt=30·480=14400 m/8h
Pp=Pt·k (m/8h)
unde:
k=0,75
Pp=14400·0,75=10800 m/8h
unde:
Nm=900 m2
p=15%
Nmr=900·15/100=135 m
N=NmrP
׃p
N=1350,0125=10800׃
M=2·N
M=2·0,0125=0,025
CAPITOLUL 6
Ns= ΣNsi
Ns=38
• încadrarea a doua sau mai multe produse de acelasi fel, dar de grosimi
si talii diferite;
unde:
• k- coeficient al opririlor, calculat cu relatia:
k=T/[T-(tpi+tdl+ton)]
• tb- timp de baza pentru încadrarea unui produs, fara a tine seama de
opriri (21,4 min)
în care:
k=480/[480-(20+35+15)]=1,17
k=1,17
tb=23,86 min
Σnpi·Nsi=16·36=576
Nt=1,17·21,4·576=14421.888 min
M=Nt480׃
Nt=2003,04 min
M=2003,04:480=4,173
N=M
N=4,173
Nt=k·tb·Ns (min)
unde:
tb=tsp+tsc+tdp (min)
• L- lungimea spanului
L=Csm (m)·np
nsm=Σnsi·Nsi/ΣNsi
nsm=45·36/36=45
b=L·nsm/Lb (m)
0,06·L·nsm
7 Fixarea 0,137 0,137 0,137 0,137 0,137 0,137 0,137
capatului de
span
8 Realizarea 0,1·nsm+ 9 13,5 18 6,07 7,65 9,22
cursei înapoi cu
reasezarea 0,05·L·nsm
materialului de
catre muncitor
9 Taierea foii de 0,11·nsm·l 4,95 4,95 4,95 4,95 4,95 4,95
span
10 Verificarea 0,015·nsm 0,675 0,675 0,675 0,675 0,675 0,675
numarului de
straturi din span
11 Desfasurarea 0,1+0,165·L 0,43 0,76 0,09 0,215 0,331 0,446
încadrarii
deasupra
spanului
12 Atasarea 1,055+ 2,325 3,595 4,865 1,499 1,944 2,388
încadrarii
spanului, prin 0,635·L
calcare
Total timp de realizare a unui span, 30,627 42,967 93,107 22,754 26,973 31,61
tsp
13 Preluarea si 0,8 0,8 0,8 0,8 0,8 0,8 0,8
îndepartarea
masinii de
sectionat
14 Sectionarea 1,08·l·nsc 1,512 1,512 1,512 0,972 0,972 0,972
spanului
Total timp pentru sectionarea unui 2,312 2,312 2,312 1,772 1,772 1,772
span, tsc
15 Suprapunerea 0,655· 1,31 1,31 1,31 1,31 1,31 1,31
sectiunilor de
span (nsc+1)
16 Îndepartarea si 0,912 0,912 0,912 0,912 0,912 0,912 0,912
depozitarea
sectiunilor de
span
Total timp pentru depozitarea 2,222 2,222 2,222 2,222 2,222 2,222
sectiunilor de span, tdp
Total timp, tb 35,161 47,501 97,641 26,748 30,967 35,604
Numar de spanuri, Ns 6 8 4 4 6 8
Timpi partiali: tb·Ns 210,96 380,008 390,564 106,992 185,802 284,832
6
Total timpi de realizare a 1559,164
operatiei, Nt
M=Nt·2/480
M=1559,164·2/480=6,496
N=M/2
N=6,496/2=3,24
Nt=k·tb·Ns (min)
unde:
tb=Σtbi
Ns=ΣNsi
tb=L·l·nsm·t’d (min)
unde:
t’d=ct·csmk1·nsmk2 (min/m2)
unde:
M=2·Nt/480
M=2·1870,124/480=7,792
N=M/2
N=7,792/2=3,896
Nt=k·tb (min)
unde:
• nr- numarul de repere din material de baza ale unui produs (nrm-mici,
nrM-mari)
-reperelor mari
4 Îndepartarea spanului numerotat 0,16·nr·Σnpi·Nsi 829,44
Timp total 2956,86
tb=Σtbi
M=Nt/480
M=2956,86/480=6,570
N=M
N=6,570
Nt=k·tb (min)
unde:
M=Nt/480
Nt=1,18·513=605,34
M=605,34/480=1,345
N=M
N=1,345
CAPITOLUL 7
Termolipirea reperelor
tb=t1+t2+t3+t4+t5
tb=16,2+49,5+54+58,5+54=232,2
Nt=1,15·232,2=267,03min
unde:
N=Ntu/480
N=58,5/480=0,36
M=Ntm/480
M=173,7/480=0,36
CAPITOLUL 8
- confectionarea buzunarelor
• timpul de realizare;
28
29 Preformarea MFC 1,2 400 1,125
buzunarului pe
conturul de aplicare
30 Aplicarea MSC cu 2 ace 1,4 342,857 1,312
buzunarului cu tighel
vizibil pe fata
31 Aplicarea pungii de Masina simpla 1,5 320 1,406
buzunar
32 Împierechierea si Masa de alimentare 1,8 266,666 1,687
verificarea
elementelor unui
produs, formarea
pachetelor si
alimentarea zonei de
asamblare
33 Realizarea cusaturilor MSC cu dispozitiv 1,5 320 1,406
laterale
34 Realizarea cusaturilor MSC cu dispozitiv 1 480 0,937
interioare
35 Descalcarea Masa cu forme si fier 0,75 640 0,703
cusaturilor interioare de calcat
36 Întoarcerea Masa de lucru 0,4 1200 0,375
produsului pe fata,
verificare
37 Alicarea beteliei pe MSC 2,1 228,571 1,968
tot produsul cu
aplicarea gaicilor
38 Tighelirea beteliei MSC 2,5 192 2,343
39 Aplicarea unui capat Masina cheite 1 480 0,937
ai gaicilor pe produs
40 Realizarea cusaturii Masina cu 2 ace si 1 480 0,937
de simetrie a spatelui dispozitiv
41 Descalcarea cusaturii Masa cu forme si fier 0,8 600 0,75
de simetrie a spatelui de calcat
42 Însemnarea pozitiei Masa de lucru 0,25 1920 0,234
nasturilor
43 Executarea butonierei Masina de butoniere 0,4 1200 0,375
la betelie
44 Coaserea nasturelui Masina de cusut 0,4 1200 0,375
pe betelie nasturi
45 Executarea tivului la MSC cu 2 ace 1,2 400 1,125
terminatie
46 Verificarea finala a Masa de lucru 1,1 436,363 1,031
produsului
Reprezentarea grafica
Nr. Descrierea fazei Vederea frontala In sectiune
tehnologice
faza
1. Surfilarea
deetaliilor
2 Aplicarea
buzunarelor pe
2. detaliile din fata
3. Aplicarea
buzunarelor pe
detaliile din spate
4. Aplicarea
fermoarului
5. Asamblarea detaliilor
pe cusatura laterala
6. Asamblarae detaliilor
pe cusatura
interioara
7. Realizarae turului
8. Realizarea slitului
9. Aplicarea beteliei
10. Fixarea beteliei
Nt=tb+ta+ton (min)
unde:
• tb- timp de baza, în care un executant efectueaza sau supravegheaza
lucrarile necesare pentru modificarea cantitativa si calitativa a
obiectelor muncii, realizând si actiuni ajutatoare necesare producerii
modificarii;
tb=tbp+tbs (min)
unde:
tbp=Lg·tc (min)
unde:
t c= (min)unde:
kc=0,20
pc=2,5 mm
tc=0,071 min
tbs=0,923 min
ta= (min)
za=15%
t a=
ton= (min)
zon=10%
ton=
Nt= (min)
Np=T/Nt (buc/8h)
Np=480/10,04=47,80
M=Q/Np
M=450/47,80=9,41
- betelie: MSC
CAPITOLUL 9
- se retuseaza pantalonii;
Np=T/Nt (buc/8ore)
M=n/Np
unde:
CAPITOLUL 10
CAPITOLUL 11
• distanta dintre doua utilaje asezate spate la spate sau fata la spate, fara
zona de transport este 600 mm;
• distanta laterala dintre utilaje, pentru pozitia stând în picioare este 500
mm.
Cladirile pot avea unul sau mai multe niveluri, iar marimile
deschiderilor si a traveelor sunt reglementate de SR ISO 4157. În plan,
marimile deschiderilor si traveelor sunt multipli ai modulului de 3m.
ST=Su+Sa (m2)
unde:
Sa=Su·k (m2)
ST=Su·(1+k) (m2)
unde:
K=0,4
Su=120+23,04=143,04 m2
Sa=143,04·0,4=57,216 m2
ST=143,04+57,216=200,256 m2 sau
ST=143,04·(1+0,4)=200,256 m2
Su=(Nc/4)·sc (m2)
Nc=Nm·z/qc
unde:
Nm=690 m2
Nc=690·20/150=91,9
Su=(91,9/4)·0,96=22,05 m2
Paletele pentru depozitarea materiilor prime textile au dimensiunile
1200 800 mm. Dimensiunile celulelor de raft corelate cu ale paletelor pot
fi: 1300 850 1000 mm. Depozitarea se realizeaza prin suprapunerea pe
verticala a câte 4 celule de raft,respectiv palete.
Su=NST/3·ss (m2)
NST=n·z/nu
nu=10
NST=450·10/10=450
Su=450/3·1,2=180 m2
unde:
Nmt= Qm/(q·η·ncs)
ncs=T/t
unde:
t=20 min
ncs=480/20=24
Qm= 720 m2
q=90 kg
Nmt= 720/(90·0,8·24)=0,416
Ne=0,19 ·Qm
unde:
Ne=0,19·0,72=0,136
CAPITOLUL 13
unde:
r=480/1800=0,266 min/buc
W=1800/480=3,75 buc/min
unde:
M=50
Wf=1800/50=36
Ntp=Σti (min)
unde:
ÎNCHEIERE
Activitatea de fabricatie din cadrul firmei trebuie sa se realizeze în
cele mai bune conditii, iar pentru aceasta este necesara o organizare
corespunzatoare a proceselor de fabricatie si a celor de productie.
BIBLIOGRAFIE
1. Ciontea Gheorghe, „Tehnologia confectiilor din tesaturi”, Editura
Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1963