Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Clasa A IXcitirea
Proiect Didactic Clasa A IXcitirea
Disciplina: Informatica
Data: 21.01.2021
Clasa: a IX-a
Competenţe specifice:
CS1 - Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană;
Obiectivele operaţionale:
Strategii didactice:
Evenimentul
Activitatea profesorului Conţinutul Activitatea elevilor
instrucţional
Evocarea Salut elevii.Fac apelul, creez o atmosferă plăcută Salută profesorul. Se pregătesc de
pentru a începe o lecţie nouă. leţie, inclusiv şi rechizitele
Care este forma unei instrucțiuni de atribuire? Instrucţiunea în studiu are forma: Răspund la întrebările puse de către
profesor.
Dați cîteva exemple <Variabilă> := <Expresie>
z : Zi;
c : Culoare;
x : real;
a) i:=12 f) c:=Verde
b) j:=ord(i) g) z:=D
c) x:=ord(z)+1 h) c:=Pred(Galben)
d) k:=ord(x)+2 i) x:=Succ(z)
e) c:=i+4 j) i:=Succ(c)
Anunţ tema nouă şi obiectivele ei. Tema lecţiei de astăzi este: Citirea datelor de la tastatura . Instrucțiunea cu
efect nul Notează tema în caiete, respectiv şi
Realizarea obiectivele lecţiei.
sensului
Propun elevilor spre studiere tema „Citirea Citirea datelor de la tastatură se realizează prin apelul procedurilor Asimilează preponderent infor-maţia,
datelor de la tastatura . Instrucțiunea cu predefi nite read sau readln. Lista parametrilor actuali ai unui apel read notînd în caiete definiţiile expuse de
efect nul sau readln poate să includă variabile de tip integer, real, char, inclusiv profesor.
șir de caractere. Apelul read(x) are următorul efect. Dacă variabila x
este de tip integer sau real, atunci este citit întregul șir de caractere
care reprezintă valoarea întreagă sau reală. Dacă x este de tip char,
procedura citește un singur caracter. Apelul read(x1, x2, ..., xn) este
echivalent cu read(x1); read(x2); ...; read(xn).
var i, j : integer;
Definesc noțiunea de
x, y : real;
begin
read(i, j, x, y);
writeln(’Ati introdus:’);
writeln(’i=’, i);
writeln(’j=’, j);
writeln(’x=’, x);
writeln(’y=’, y);
Ati introdus:
i=1
j=2
x=3.0000000000E+00
y=4.0000000000E+00
1 2 3.0 4.0<ENTER>
1 2 3 4<ENTER>
Exemple:
Urmăresc şi analizează
Instrucținuea cu effect nul este despărţita între ele prin delimitatorul “;”,
Argumenteaza
Pentru a asimila mai bine cele predate se Se consideră următorul program: Elevii propun idei proprii şi participă
propune spre realizare cîteva exerciții. la construcţia diagramelor, în acelaşi
Reflexie Program P47; timp notînd în caiete
var i : integer;
c : char;
x : real;
begin
readln(x);
writeln(’i=’, i);
writeln(’c=’, c);
writeln(’x=’, x);
readln;
end.
a) 1 b) 1 2 3
7. Tema pentru Indică elevilor să studie-ze tema De studiat tema Notează tema
acasă