Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic Educația pentru societate

Instituţia de învăţămînt: IP GIMNAZIUL VULCĂNEȘTI


Profesor: Moșnoi Rita
Durata lecţiei : 45 min
Clasa IX-a
Data : 24.10.2022
Subiectul lecţiei :Reflecție asupra experienței de învățare CULTURA MEDIATICĂ
Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoștințe
Unități de competență:Identificarea surselor de informare despre problemele de interes civic Argumentarea
rolului mass-mediei în societatea democratică

Competențe specifice Valori : Valorizarea demnității umane și a drepturilor omului

Valorizarea diversității culturale Atitudini Responsabilitate Respect Abilități Abilități


analitice și de gândire critică Empatie Abilități lingvistice, comunicative și plurilingve
Abilități de cooperare Abilități de ascultare și observare Cunoștințe și înțelegere critică
Cunoștințe și înțelegere critică privind propria persoană Cunoștințe și înțelegere critică
privind limba și comunicarea
Obiective operaționale La sfârșitul lecției elevul/eleva va fi capabil/ă

- analizeze propriile valori, atitudini, abilități, cunoștințe;

- ofere și primească feedback constructiv;

- planifice propriul traseu de dezvoltare a competențelor pentru o cultură democratică.

Forme de organizare a grupului de elevi/eleve: în perechi, grup mare, grupuri mici.

Metode și procedee didactice: autoevaluarea, evaluarea reciprocă, analiza

Resurse didactice: Anexa, Fișa de lucru nr.1, Fișa de reflecție individuală/perechi.

Surse: Metodologia de evaluare prin descriptori la disciplina EPS (clasele a V-XII-a),


https://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/20899/test-psiho-emotional-copacul-blob-
omuleti.html

Timp alocat: 45 minute


Etapel Activitatea profesorului Activitatea Tehni
e elevului ci
lecţiei utiliza
te
Evocare -Salut elevii.Verific prezenţa la oră Fiecare elev/elevă a Explicarea Discuţie
fost invitat să caute pe internet surse credibile de dirijată
informații pe teme care corespund propriilor interese
Realizar
Activitate practică Bicicleta mea (15 minute)
ea
sensului
Invit elevii/elevele să discute despre activitățile și pașii pe
Argumentea
care i-au făcut pe parcursul primei unități de învățare za
Cultura mediatică, oferind fiecărui elev / fiecărei eleve
imaginea cu bicicleta și o prezintă pe scurt. Sarcina lor este Explicar
să se gândească timp de 2 minute și să răspundă la ea
comenteaza
întrebarea:
Discuția
Răspunsurile
- Cu ce componentă din bicicletă v-ați identificat în
elevilor
această experiență acumulată pe parcursul unității de Anali
za
învățare Cultura mediatică: roata din față, frâna, cu Obse
ghidonul, cu scaunul, cu lumina din față, cu lumina din rvația
Reflexie
spate etc.?

Elevii/elevele prezintă asocierile făcute și explică


motivele care i-au determinat să facă aceste asocieri.

Debrifare:

- Ce ai/ați achiziționat din această experiență?

- Cu ce altă parte a bicicletei dorești sa te asemeni în alte


situații din viața de zi cu zi?

Notă: această metodă poate fi folosită și fără a da un


desen predefinit, ci rugând elevii/elevele să deseneze ei/ele
însuși o bicicletă. Dar, în acest caz, este nevoie să oferiți
mai mult timp pentru desen. În loc de bicicletă poate fi o
mașină, un tractor, o căruță, o motocicletă etc.
- Reflecții în perechi asupra competențelor dezvoltate (15
min

Propun elevilor/elevelor să lucreze în perechi pentru a


reflecta asupra competențelor dezvoltate. În fiecare pereche,
elevii/elevele se vor sprijini reciproc pentru a identifica
situații în care au manifestat, pe parcursul activităților din
cadrul unității de conținut, comportamentele
corespunzătoare valorilor, atitudinilor, abilităților și
cunoștințelor asociate cu înțelegere critică ce reprezintă
competențele specifice, completând Fișa de lucru din
Anexă. Elevii/elevele trebuie să identifice exemple de
comportamente concrete. Este important de precizat că nu
trebuie să insiste să parcurgă toți descriptorii, ci să
marcheze doar acolo unde este cazul și să discute cu colegul
sau colega din pereche despre situații concrete în care ei/ele
au manifestat comportamentele respective. Se va pune
accentul pe evidențierea situațiilor în care a fost manifestat
comportamentul, nu pe cele în care acesta a lipsit și nu pe
compararea între elevi/eleve în cadrul perechilor.

Împărtășirea experienței obținute(15 minute).

Elevii/elevele prezintă în fața întregii clase, una/unele dintre


situațiile pe care le-au putut conecta cu anumiți descriptori
de competență. Profesorul se asigură că descriptorii din
categoriile valori, atitudini, abilități și cunoștințe și
înțelegere critică sunt acoperiți cât mai echilibrat.

Extinder .
e
Anexa 1 Fișa de lucru nr. 1Bicicleta mea
Fișa de lucru nr. 2

FIȘA DE REFLECȚIE
Data__________
Clasa:_____
Numele, prenumele elevului:__________________________
Numele, prenumele colegului:_________________________

Descriptori de Activitatea sau situația când s-a manifestat comportamentul


competență

Exemple personale Exemple oferite de coleg

S-ar putea să vă placă și