Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate

integrată
Omida mâncăcioasă

Educatoare: Borodei Raluca

Grupa: mijlocie
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ : Gpp: Guliver Satu Mare


Data : 11.11. 2019
Educatoare : Borodei Raluca
Grupa: mijlocie
Tema anuală de studiu :CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA ?
Tema saptamanii : Omida mâncăcioasă
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul activităţii: mixtă
Componenţa activităţii:

1. ADP - Activităţi de dezvoltare personală:


Rutine: Întâlnirea de dimineață:
Salutul. Prezența. Asistentul zilei , Calendarul naturii, Stirea zilei-Notam tot ce mâncăm,
Activitatea de grup:- Gaseste omida

Tranziţii: Imi place omida


Sunt omida colorată și la centrul… mă opresc îndată.
Rutina: Recunoaste simbolul specific fiecarei zi din saptamana

2. ADE - Activităţi pe domenii experienţiale:


Domeniul limbă și comunicare (DS): Educarea limbajului: Omida mâncăcioasă, de
Eric Carle
Mijloc de realizare: lectura educatoarei
3. Jocuri şi activităţi didactice alese:
ALA I:
- Biblioteca (la masa luminoasă) :- Exercitii grafice - Omida mancacioasa
- Tipuri si feluri de alimente- citire de imagini din carti, reviste comerciale.
- Nisip si apa : Aliment sau obiect? (sortare pe baza unui criteriu dat )
ALA II:
- Joc distractiv: Marsul omizilor

Domeniul de dezvoltare Dimensiuni Comportamente


D.DEZVOLTAREA Mesaje orale în contexte de 1.1 Exerseaza cu sprijin ,
LIMBAJULUI, A comunicare cunoscute ascultarea activa a unui mesaj
COMUNICĂRII ȘI A , in vederea intelegerii si
PREMISELOR CITIRII ȘI receptarii lui ( comunicare
SCRIERII receptiva).
A.DEZVOLTAREA FIZICĂ, Sănătate (nutriție, îngrijire, 3.1. Face diferența între
A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI igienă personală) și practici lucruri care se mănâncă și
PERSONALE privind securitatea personală cele care nu se mănâncă .
E.DEZVOLTAREA Caracteristici structurale și 3.2. Observă și înțeleg că
COGNITIVĂ ȘI funcționale ale lumii ființele vii au nevoie de apă și
CUNOAȘTEREA LUMII înconjurătoar hrană pentru a crește și a se
dezvolta
B. DEZVOLTAREA Comportamente prosociale, 2.5. Demonstrează acceptare
SOCIO-EMOȚIONALĂ de acceptare și de respectare a și înțelegere faţă de celelalte
diversității persoane din mediul apropiat

Scopul activității:
- însușirea conștientă a conținutului poveștii și redarea acestuia în succesiunea
logică a evenimentelor.;

Obiective operaționale:
O1 – să formuleze în mod independent propoziții corecte respectand succesiunea logica a
întâmplărilor.
O2 – să reproduca desene si semne grafice prin suprapunere/ simetrie .
O3- să sorteze alimentele din multimea de obiecte .
O4 – să îmbine corect materialele puse la dispozitie , exersandu-si creativitatea pentru
îndeplinirea sarcinilor de lucru ;
O5– să coopereze între ei în vederea rezolvarii sarcinilor în mod corect.

Metode şi procedee: povestirea, explicaţia, conversaţia, observația, exerciţiul, jocul,


demonstraţia, lucrul individual sau în grupuri mici;

Material didactic:
- omidă de pluș, cartea Omida mâncăcioasă, hartie in forma de cerc , minge , alimente din
plastic , carti, reviste , masa luminoasă, șabloane plastifiate , jucarii, alimente de plastic , masa
pentru nisip.
Durata: 1 zi

Bibliografie :
- Omida mâncăcioasă, Eric Carle, Editura Cartea copiilor, 2009
- Curriculum pentru învățământul preșcolar - MECT, 2008;
- Repere fundamentale în învătarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7
ani.
Scenariul activității

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, toți copiii stau pe scăunele, așezați în


semicerc, asigurându-se contactul vizual între aceștia.
Se realizeaza un joc de socializare - Îmi place omida!
Salutul se va desfășura prin intermediul cântecului: „Copilașii s-au trezit, bună
dimineața!..., fiecare copil salutand atunci când își aude numele.
Asistentul zilei denumeste un obiect care are formă de cerc, triunghi , patrat etc.
Educatoarea selectează pe rând, în ordinea alfabetică a numelui de familie, copilul care va
avea rolul de asistent pentru realizarea rutinelor, precum și alte sarcini necesare desfașurării
activităților, completează panoul cu vremea, dată, zi, an, evidenţa zilelor de grădiniţă, numără
copiii prezenţi.
Se stabilește cum este vremea și se completează Calendarul Naturii.
Stirea zilei : Notam tot ce mancam.
Activitatea de grup: Gaseste omida.

Tranzitia;Imi place omida , omida , omida.


Rutina : Recunoaste simbolul specific fiecarei zi din saptamana

Activităţi pe domenii experenţiale:


În continuare se derulează activitatea de Educarea limbajului, în care educatoarea le
citește copiilor povestea Omida mâncăcioasă.

Povestea este expusă după următorul plan:

 Dintr-un oușor a ieșit o omidă mică.


 De luni până sâmbătă omida a mâncat diverse alimente.
 Pentru că a mâncat prea mult, a durut-o burtica.
 Duminică a mâncat doar o frunză verde și s-a simțit mai bine.
 Omida era acum mare și grasă.
 Și-a construit o căsuță numită cocon și a dormit înăuntru câteva săptămâni.
 Când s-a trezit și a ieșit din cocon era un fluture.

Fixarea conţinutului se va face prin intermediului unei mingi pe baza unui plan de
întrebari.
Se adresează întrebări referitoare la conținutul poveștii.

Prin intermediul tranziției Sunt omida colorată și la centrul…mă opresc îndată!, se


intuiesc materialele puse la dispoziție în centrele deschise.
La centrul BIBLIOTECĂ copiii vor exersa scrierea pe foaia proprie prin exercitii grafice
de pe sabloanele puse la dispozitie (șabloane plastifiate).
La o altă masută alaturată vor citi/ răsfoii diverse cărti, reviste cu alimente . Copiii vor fi
solicitati sa verbalizeze continutul cărtilor.

Centrul NISIP SI APA: prescolarii vor avea de sortat alimentele din multimea de obiecte.
Alimentele trebuie ridicate cu o lingura/ cleste si puse intr-un bol .

După finalizarea lucrărilor din cadrul centrelor, copiii se vor pregăti pentru programul de
LECTURA - Cartea ma face om mare

(ALA II) Marșul omizilor


Atmosfera va fi destinsă prin intermediul jocului Marsul omizilor – joc distractiv
 Copiii mărșăluiesc pe holurile din gradinita/ curte interpretand rolul omizilor. La
semnalul educatoarei, aceștia se opresc/ pornesc in cautarea de mancare.
Omida mâncăcioasă

de Eric Carle

ʺUn oușor stătea pe o frunză, în lumina lunii.


Într-o duminică dimineața, când soarele răsări, cald  și zâmbitor- poc!- din oușor ieși o omidă
mică.
Îi era foarte foame, așa că porni degrabă să caute de mâncare.
 Luni găsi un măr și-l mâncă. Totuși, îi mai era foame.
 Marți mâncă două pere. Totuși nu se sătură.
 Miercuri mâncă trei prune. Tot îi mai era foame.
 Joi mâncă patru căpșuni. Tot nu se sătură.
 Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.
 Sâmbătă oare ce-a mai mâncat omida?: o prăjitură de ciocolată, o înghețată, un
castravete murat, o felie de cașcaval, o bucată de salam, o acadea, o felie de
plăcintă cu cireșe, un cârnat, o brioșă și o felie de pepene.
         În noaptea care a urmat, pe omidă a durut-o burtica.
         Veni o noua zi de duminică. Omida mâncă o frunză verde și fragedă și se simți mult mai
bine.
În sfârșit, nu-i mai era foame. Și, dintr-o omidă mititică, se făcuse o omidă mare și
grasă.
Omida își construi o căsuță, numită cocon, și se culcă înăuntru. După două săptămâni și mai
bine de somn, se trezi. Făcu o gaură în cocon și, când se strecură încet afara…
                          …era un minunat fluture!
 
EVENIMENTE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTICE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE ŞI MIJLOACE DE (instrumente şi
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT indicatori)
1. Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru
organizatoric desfăşurarea optimă a activităţii: aerisirea sălii de
grupă, amenajarea spaţiului educaţional şi
pregătirea materialului didactic.

2.Captarea Rutine: Întâlnirea de dimineaţă - Imi place Conversaţia Calendarul naturii Observarea
atentiei omida ! comportamentului
Salutul, Prezența, Asistentul zilei, Stirea Explicaţia nonverbal
zilei,Calendarul naturii-(Cum e vremea ? Panoul de prezență
Răspunsurile
cantec), Activitatea de grup-Găseste omida.
copiilor
Rutina-Notăm tot ce mâncăm
Tranzitii- Sunt omida colorată și la centrul…mă
opresc îndată–
3.Anunţarea Titlul povestii.
temei şi a Se va aunta titlul si autorul povestii- Omida Conversaţia
obiectivelor mâncăcioasă de de Eric Carle. Lectura
educatoarei
4.Prezentarea Educarea limbajului:
optimă a Expunerea povestii de catre educatoare.
conținutului și Educatoarea le arată copiilor cartea Omida Conversația Frontală
dirijarea mâncăcioasă punând accent pe copertă și autor.
învățării Despre ce credeți că este vorba în carte?
Cartea
Educatoarea citește povestea ținând cartea Omida mâncăcioasă
deschisă înspre copii, pentru ca ei să vadă de Eric Carle
imaginile. Observarea
Se citește povestea integral, fără întrerupere, cu comportamentului
intonație corespunzătoare, rar – astfel încât copiii Observația copiilor
să-și poată imagina ceea ce ascultă.
Se va repovesti continutul povestii prin adresarea
intrebarilor de educatoare si aruncarea unei mingi .
Se va pune accentul pe formularea propozițiilor Ghem de ata
Proba individuala
corecte din punct de vedere gramatical
 Fixarea conţinutului (plan de întrebări) se va
realiza prin aruncarea unei mingi .
 - Cum se numește povestea? Conversaţia Aprecieri verbale
 - Din ce a ieșit omida cea mică?
 - Ce a făcut omida ca să-și astâmpere Cartea
foamea? Omida mâncăcioasă
 - Ce a mâncat omida în zilele...? de Eric Carle
 - De ce duminică a mâncat doar o frunză
verde? Jocul
 - Cum arăta omida după ce a mâncat toată
săptămâna?
 - Cum se numește căsuța omizii?
 - Cine a ieșit din cocon după câteva
săptămâni?
 Ce va placut cel mai mult din poveste?
Dupa terminarea planului de intrebari sunt
solicitati 2-3 copii sa formuleze intrebari
pentru colegi.
5.Obținerea Educatoarea le prezintă copiilor centrele, aceștia
performanței Explicația
urcându-se în Trenulețul colorat și spunând Sunt Carti , reviste.
omida colorată și la sectorul…mă opresc îndată!
Lucrul în grupuri
Educatoarea le propune copiilor să-și aleagă un Conversația
centru în care ar dori să lucreze, cu specificația că Șabloane cu
se pot roti în ordinea preferințelor. Educatoarea va grafisme
supraveghea activitatea în centre și îi va ajuta pe Lucrul pe grupuri Colaborarea dintre
copii acolo unde este cazul. Masuta pentru nisip copii pentru
Jocul realizarea lucrărilor
Biblioteca, Nisip si apa . Linguri/ clesti

Rutina : Lectura – Cartea ma face om mare


6.Asigurarea
retenției și a Ziua se incheie prin jocul -ALA II -Marșul Jocul
transferului omizilor. Observarea
comportamentului
copiilor
7.Încheierea Sunt emise aprecieri verbale și autoaprecieri Conversația Aprecieri verbale
activității asupra modului de lucru, a comportamentului .
Explicația Produsele activității

S-ar putea să vă placă și