Sunteți pe pagina 1din 9

Fisa de observare nr.

Fişa de observare globală a lecţiei

Profesor: Iurea Irina


Observator: Daraban Florica
Data:06.11.2008
Ora: psihologie
Clasa: X B

Obiective:
 Să defineasca gandirea conform caracteristicilor acesteia;
 Să redea etapele gandirii pe baza principiului rezolvarii de probleme;;
 Să prezinte stadiile gandirii facand referire la initiatorul acestora:Piaget;
 Să exempifice importanta gandirii cu ajutorul unor exemple concrete ;
 Să argumenteze caracterul genetic sau nu al gandirii in functie de propria
parere  ;
 Să utilizeze corect termenii psihologic si să participe cu interes la activitate.

ELEMENTE OBSERVATE OBSERVATII


CLARITATEAOBIECTIVELOR Obiectivele sunt clare si realiste
avand modalitati clare pentru
1 PREGATIRE verificarea lor
PLAN DE LECTIE Planul lectiei a fost foarte bine
organizat si respectat in totalitate
MATERIAL DIDACTIC Materialul didactic a fost
relevant, în concordanta cu
obiectivele propuse ajutand la
desfasurarea in mod efficient a
lectiei.
ORGANIZAREA SALII DE
CLASA

1
2 SELECTAREA MATERIALELOR
ADECVATE
Materialele utilizate in mod
3 VALORIFICAREA MATERIALULUI adecvat, eficient, acestea
DIDACTIC facilitand intelegerea si invatarea
continutului predat
Cunoaşte si intelege continutul
4 ACURATETEA TERMINOLOGICA stiintific avand capacitatea de a-l
transmite in mod accesibil
elevilor respactand in acelasi
timp acuratetea terminologica.
Profesorul da instructiuni clare
elevilor si verifica daca acestia
5 INSTRUCTIUNI/MANAGEMENTUL CLASEI au inteles sarcinile de lucru fiind
tot timpul stapăn pe situatie
ştiind sa mentina disciplina.
6 PREZENTAREA CONTINUTULUI Profesorul foloseste tehnici
relevante,variate si adecvate
momentelor lectiei
Profesorul face o scurta
SONDAREA CUNOSTINTELOR recapitulare la cunostintele
7 ANTERIOARE NECESARE PREDARII dobandite anterior iar prin
CONTINUTULUI NOU(ELICITATION) intrebarile adresate elevilor face
legatura cu lectia ce urmeaza a fi
predate.
Profesorul verifica pe tot
parcursul lectiei daca elevii au
8 VERIFICAREA ÎNŢELEGERII inteles continutul predat cerandu-
le exemple concrete in acest sens.
Profesorul corecteaza greselile
elevilor cu mult tact aceasta
9 CORECTAREA neavand un character distructiv ci
fiind fiind un spijin din partea
profesorului
10 MONITORIZAREA Elvii sunt monitorizati de
profesor ei fiind implicate pe
parcursul intregii lectii.
11 ETAPIZAREA Trecerea de la o etapa la alta a
lectiei se face cu usurinta
12 VARIETATEA Exista echilibru intre timpul
acordat fiecarei activitati.
Ritmul lectiei este foarte bun
acordandu-se un timp suficient
13 RITMUL fiecarei activitati.
Profesorul trezeste interesul
elevilor fata de ceea ce se preda

2
reusind sa le capteze atentia si
14 MOTIVATIA/PARTICIPAREA ELEVILOR motivandu-i in acelasi timp elevii
fiind astfel cooperanti, se implica
dand exemple pentru continutul
predat.
Profesorul foloseste diverse
15 VARIETATEA METODELOR DE PREDARE metode pentru a facilita invatarea
si intelegerea materialului predat
Profesorul e flexibil fiind capabil
16 MOBILITATEA/ADAPTABILITATEA sa utilizeze cu usurinta o stategie
diferita de cea planificata daca
activitatea nu merge bine.
17 VOCEA Voce audibila, foarte clara
,tonalitate buna si o viteza
adecvata
18 DISTRIBUIREA ATENTIEI Distribuirea atentiei foarte buna,
echilibrata.
19 COMUNICAREA NON VERBALA Comunicarea non-verbala foarte
buna.
In clasa este o atmosfera placuta
20 RELATIA PROFESOR-ELEV existand un dialog foarte bun
între profesor si elevi.
Profesorul ii stimuleaza pe elevi
sa participle la lectie, sa dea
21 STIMULAREA exemple incurajandu-i atat verbal
cat si non-verbal.
Profesorul trezeste si mentine
22 DINAMICA DE GRUP interesul elevilor fapt pentru care
acestia se implica in predarea
lectiei prin oferirea de exemple.
Elevii au inteles continutul predat
INTELEGEREA PROCESULUI DE datorita faptului ca profesorul da
23 INVATARE explicatiile necesare,da exemple
si verifica intelegerea
continutului.
24 REALIZAREA OBIECTIVELOR Toate obiectivele propuse au fost
realizate.

Fisa nr. 3 Observare focalizata

3
Fisa de observare - timpul cât vorbeşte profesorul

Profesor: Iurea Irina


Observator: Daraban Florica
Data:06.11.2008
Ora: psihologie
Clasa: X B

Obiective:
 Să defineasca gandirea conform caracteristicilor acesteia;
 Să redea etapele gandirii pe baza principiului rezolvarii de probleme;;
 Să prezinte stadiile gandirii facand referire la initiatorul acestora:Piaget;
 Să exempifice importanta gandirii cu ajutorul unor exemple concrete ;
 Să argumenteze caracterul genetic sau nu al gandirii in functie de propria
parere  ;
 Să utilizeze corect termenii psihologic si să participe cu interes la activitate.

1. A vorbit profesorul mai mult decat era necesar pentru a explica ceva sau prea putin?

Profesorul a dat explicatiile necesare pastrand un echilibru in ceea ce priveste


volumul informatiilor.

2. A vorbit profesorul cand acest lucru a putut fi facut de elevi?

Profesorul a transmis informatiile necesare dand exemple insa a oferit oportunitatea si


elevilor de a se exprima fiind implicati in oferirea unor exemple cu privire la
informatia transmisa in momentele oportune.

3. A vorbit profesorul prea repede/incet?

Vorbirea profesorului a fost clara, cu o tonalitate foarte buna fiind inteligibila pentru
elevi si avand o viteza adecvata.

4. A fost nivelul limbii in concordanta cu cel al elevilor?

4
Profesorul a folosit terminologia de specialitate insa a facut-o accesibila elevilor.

5. A existat o concordanta intre nivelul structurii de predare si metalimbajul


profesorului?

Profesorul detine cunostinte de specialitate si le-a folosit respectant acuratetea


stiintifica.

6. Suna limba folosita de professor authentic si natural?

Datorita faptului ca profesorul stapaneste foarte bine continutul stiintific acesta s-a
exprimat cu usurinta si intr-un mod natural.

7. A folosit profesorul varietati regionale, incorecte ale limbii?

Profesorul nu a folosit varietati regionale de nici un fel.

8. La care activitati a fost Timpul Destinat Elevilor (TDE) mai de lunga durata decat
Timpul Destinat Profesorului (TDP) pentru vorbire?

Nu a existat o activitate la care timpul destinat elevilor sa fie mai lung decat cel
destinat profesorului datorita faptului ca a existat un feed-back continu si o intercalare
a activitatilor.

9. In concluzie cine a vorbit mai mult?

Profesorul a vorbit mai mult datorita faptului ca el a fost cel care a transmis
informatia.

10. A creat profesorul suficiente ocazii in care elevii sa-si exerseze deprindeile de
vorbire

Profesorul a creat suficiente ocazii in care elevii sa vorbeasca antrenandu-i mereu in


oferirea de exemple.

11. Alte aspecte: de ex. A verificat profesorul daca elevii au inteles instructiunile si daca
acestea nu au fost doar redate? A fost ceea ce spunea profesorul interesant,
informative, folositor etc?

Profesorul a verificat daca informatiile transmise au fost intelese de catre elevi tocmai
prin oferirea de exepmle de catre acestia.Informatia transmisa de catre profesor a fost
interesanta prin exemplele date dar in acelasi timp informativa si folositoare deoarece
sunt lucruri cu care se confrunta .

5
12. Atunci cand profesorul a vorbit mai mult, a existat un motuv intemeiat pentru
aceasta?

Profesorul a vorbit mai mult doar cand a dictat continutul lectiei elevilor

Fisa nr. 4 –Observare focalizata

6
Fisa de observare-Managementul clasei

Profesor: Iurea Irina


Observator: Daraban Florica
Data:06.11.2008
Ora: psihologie
Clasa: X B

Obiective:
 Să defineasca gandirea conform caracteristicilor acesteia;
 Să redea etapele gandirii pe baza principiului rezolvarii de probleme;;
 Să prezinte stadiile gandirii facand referire la initiatorul acestora:Piaget;
 Să exempifice importanta gandirii cu ajutorul unor exemple concrete ;
 Să argumenteze caracterul genetic sau nu al gandirii in functie de propria
parere  ;
 Să utilizeze corect termenii psihologic si să participe cu interes la activitate.

Aspectele urmarite Intotdeauna/Cateodata/


Nu destul/Niciodata
1.A mentinut profesorul contactul vizual cu clasa? Intotdeauna
2.Si-a scimbat profesorul locul in functie de Intotdeauna
activitati?
3.Au colaborat bine elevii? Intotdeauna
4.Profesorul a rearanjat elevii in banci atunci cand a Niciodata
fost nevoie.
5.Instructiunile au fost clare. Intotdeauna
6.Profesorul a verificat daca elevii au inteles Intotdeauna
instructiunile.
7.Profesorul nu a acoperit vizibilitatea Intotdeauna
tablei.Materialele folosite au fost vizibile pentru toti
elevii.
8.Vocea profesorului s-a auzit clar tot Intotdeauna
timpul.Vorbirea nu a fost inceata/rapida/neclara.
9.Elevii s-au putut auzi unii pe altii. Intotdeauna

7
10.Profesorul a fost constient de dificultatile Intotdeauna
intampinate de elevi in invatare si a actionat in mod
incurajator.
11.Elevii si-au notat exemple de limba clare si utile Cateodata
de pe tabla sau au primit fise de lucru.
12.Profesorul a monitorizat activitatea elevilor? Intotdeauna
13.A stabilit profesorul relatii bune cu elevii? Intotdeauna
Sugestii de imbunatatire?
14.A dominat profesorul lectia?Daca da, in care Intotdeauna
moment ar fi putut sa dea intaietate elevilor?

8
9

S-ar putea să vă placă și