Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
N
-vanzare produse finite
4111 = 707 80.000 um
-descarcarea din gestiune
607 = 371 50.000 um
2). evaluarea creantelor clienti la finalul perioadei de raportare (bilant)
Grad recuperare creante este de de 40%, deci valoarea estimata a creantelor este de 32.000
um, rezulta o depreciere a creantelor clienti de 48.000 um
Inregistrarea deprecierii
a). transferarea creantei din clienti in creante clienti incerti
4118 = 4111 80.000 um
b). inregistrarea ajustarii pentru deprecierea creantelor clienti
6814 = 491 48.000 um
In bilant:
Clienti incerti 80.000 um
Ajustare pentru depreciere 48.000 um
------------------
Clienti incerti 32.000 um
3).31.12.N+1
Gradul de recuperare a creantelor a crescut la 90%, deci valoarea estimata a creantelor este de
72.000 um, rezulta o depreciere a creantelor clienti de 8.000 um, dar in exercitiul anterior am
avut ajustari pentru depreciere de 48.000 um, rezulta ca trebuie sa anulam ajustare pentru
depreciere de 40.000 um
Anularea ajustarilor pentru deprecierea creantelor clienti
491 = 7814 40.000 um
In bilant:
Clienti incerti 80.000 um
Ajustare pentru depreciere 8.000 um
------------------
Clienti incerti 72.000 um
Ca=110000+40000=150000
2131=404 150000
2). 31.12.N-2
VNC 150000-22500=127500
6811=2813 22500
3).31.12.N-1
6811=2813 22500
VNC 150000-22500*2=105000
4). 31.12.N
6811=2813 22500
VNC 150000-22500*3=82500
5).31.12.N+1
Recalculare amortizare
6811=2813 20125
VNC 150000-22500*3-20125=62375
6). 31.12.N+2
Inregistrare amortizare
6811=2813 20125
Inregistrare reevaluare
VC 150000-22500*3-20125*2=42250
2812=2131 85250
212=105 67750
1) 01.01.N-1
Achizitie echipament
2131=404 190000
2) 31.12.N-1
Val amortiz 190000-10000=180000
Amortizare anuala 180000/6=30000
VNC=190000-30000=160000
Inregistrare amortizare
6811=2813 30000
3) 31.12.N
Inregistrare amortizare
6811=2813 30000
VNC=190000-30000-30000=130000
4) 31.12.N+1
Durata 2 ani
Val amortiz 130000-10000=120000
Amortizare anuala 120000/2=60000
Inregistare amortizare
6811=2813 60000
O întreprindere a pus în funcţiune la 1 ianuarie N-2 un utilaj, achiziţionat la un preţ de
cumpărare de 48.000 u.m., cheltuielile cu transportul fiind de 2.000 u.m. Conducerea
întreprinderii a estimat o durată de utilitate de 8 ani, iar valoarea reziduală a fost
estimată la 10.000 u.m. La 31.12.N-1 se efectuează cheltuieli cu reparaţiile în valoare de
1.000 u.m. La sfârşitul exerciţiului N se reestimează durata de utilitate totala la 10 ani si
valoarea reziduală care devine 7.000 u.m.
a) Să se prezinte înregistrările contabile aferente exerciţiilor N-2-N+1;
b) Să se identifice 3 politici contabile și 3 estimări contabile în acest exemplu;
Inregistrare amortizare
6811=2813 5000
3).31.12.N-1
Val amortiz 45000-10000+1000=41000
6811=2813 5000
VNC 50000-5000*2=40000
4). 31.12.N
Durata 10-2=8 ani
Val amortiz 40000-7000=33000
Amortiz anuala=33000/8=4125
Inregistrare amortizare
6811=2813 4125
VNC 50000-5000*2-4125=35875
5).31.12.N+1
Inregistrare amortizare
6811=2813 4125
Politici: Evaluarea initiala a unei imob corporale se realizeaza la cost.
Costul de achizitie a cuprinde pretul de cumparare, ch de transport si instalare.
Imobilizarile corporale se amortizeaza.
Estimari: durata utilitate, metoda de amortizare, val reziduala, val justa.
La începutul exerciţiului N-2 s-a achiziţionat un echipament tehnologic la un cost de
achiziţie de 325.000 u.m., pentru care managerii au estimat următoarele: du 10 ani (au
considerat că perioada în cursul căreia întreprinderea se aşteptă să utilizeze
echipamentul este de 10 ani), metoda de amortizare-metoda liniară (conducerea a
presupus că ritmul în care sunt consumate avantajele economice ca urmare a utilizării
activului este constant în fiecare an) şi valoarea reziduală 25.000 u.m.. La 31.12.N, din
cauza utilizării intense a echipamentului durata de utilitate este reestimată la 7 ani, iar
metoda de amortizare degresivă (coeficientul de degresie 1,5) este considerată mai
potrivită condiţiilor din întreprindere. Se estimează totodată că valoarea reziduală este
de 10.000 u.m..
Să se înregistreze în contabilitate amortizarea în perioada N-2 – N+1 şi să se analizeze
efectul schimbărilor de estimări contabile.
1). 01.01.N-2 Achizitie echipament tehnologic
Ca=325000
2131=404 325000
2). 31.12.N-2
Val amortiz 325000-25000=300000
Amortizare anuala 300000/10=30000
VNC 325000-30000=295000
Inregistrare amortizare
6811=2813 30000
3).31.12.N-1
Inregistrare amortizare
6811=2813 30000
VNC 325000-30000*2=265000
4). 31.12.N
Durata 7-2=6 ani
Val amortiz 265000-10000=255000
Amortiz anuala=255000/6=42500
Inregistrare amortizare
6811=2813 42500
5).31.12.N+1
Inregistrare amortizare
6811=2813 42500
Estimari contabile: durata de utilitate, metoda de amortizare, val reziduala, val justa