Sunteți pe pagina 1din 6

Liceul Teoretic “Şerban Vodă”

MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE

PROIECT DIDACTIC

DATA:
ŞCOALA: Liceul Teoretic „Șerban Vodă” Slănic
CLASA: a XII-a
PROFESOR: CEZARINA BADEA
DISCIPLINA: Consiliere și orientare
TEMA: Planificarea carierei
SUBIECTUL: Portofoliul personal
DURATA: 50 de minute

COMPETENȚE GENERALE
 4. Elaborarea proiectului de dezvoltare personală și profesională

COMPETENȚE SPECIFICE
 4.1 Evaluarea pregătirii personale pentru continuarea studiilor/ pentru inserția profesională
 4.2 Exersarea abilităților de utilizare a documentelor de marketing personal și Europass, în vederea continuării studiilor sau a inserției pe piața
muncii

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversația euristică, discuţii de grup, dezbateri, exerciţiu;
 Resurse materiale: un dosar cu şină, ţiple, formular pentru CV.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitatea frontală, activitatea independentă, lucrul pe grupe.

BIBLIOGRAFIE
 Gabriela Lemeni, Anca Tarcău „Consiliere şi orientare”, Editura ASCR.
 „Cum să redactăm un bun CV”, proiectul „Fii activ la orice vârstă!”, Fondul Social European, Editor- Agenția Națională pentru Ocuparea
Forței de Muncă, septembrie, 2015.
 „Cum să redactăm o scrisoare de intenție”, proiectul „Fii activ la orice vârstă!”, Fondul Social European, Editor- Agenția Națională pentru
Ocuparea Forței de Muncă, septembrie, 2015.

Pagina 1 din 6
Liceul Teoretic “Şerban Vodă”
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică


lecţiei Metode şi Forme de Resurse
Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor
Dozare procedee organizare materiale
Moment organizatoric  Consemnează absenţele. Răspund la întrebări. conversaţia frontal
(2 min)  Verifică existenţa resurselor materiale
Motivarea elevilor: Portofoliul personal este o oglindă a frontal
 sensibilizarea lucrurilor pe care le-ai făcut şi de care eşti
 captarea atenţiei mândru.
(1 min)
Comunicarea competențelor Comunică obiectivul lecţiei: înţelegerea Notează subiectul frontal
(3 min) rolului unui portofoliu personal în propus.
dezvoltarea carierei personale
Desfăşurarea dezbaterii Sesiunea 1 Notează structura unui expunerea individual
(30 min) 1. Prezintă elevilor conceptul de portofoliu portofoliu personal. problematiza
personal şi structura lui: rea
 pagină de introducere care cuprinde dezbaterea
numele elevului şi datele de identificare conversaţia
(adresa, vârsta, şcoala);
 scurtă descriere a caracteristicilor
personale ale elevului, care sunt
identificate anterior;
 cuprinsul portofoliului care conţine o
sumarizare a conţinutului acestuia;
 produse ale activităţilor desfăşurate de
elevi (texte scrise, desene, fotografii
realizate, proiecte personale, certificate
de participare la cursuri, impresii, notiţe
ale unor activităţii extraşcolare, etc.);
 scrisori de intenţie elaborate pentru Completează CV-ul. model de CV

Pagina 2 din 6
Liceul Teoretic “Şerban Vodă”
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE

diferite ocazii (candidaturi pentru burse,


activităţi de voluntariat).
 CV- ul elaborat de fiecare elev.
2. Spune elevilor să treacă pe prima pagină a
portofoliului câteva calităţi, interese şi
deprinderi personale care sunt relevante
pentru ei. Elevii vor fi încurajaţi să
personalizeze cât mai mult acest portofoliu
personal, pentru a-i implica activ în
actualizarea lui.
3. Li se explică elevilor că, pe măsură ce vor
adăuga noi lucrări în portofoliu, acestea vor
fi trecute în cuprins.
4. Cere elevilor să descrie fiecare produs pe
o pagină separată. În această descriere elevul
explică de ce a ales respectivul produs pentru
portofoliu. Toate produsele introduse în
portofoliu sunt trecute la secţiunea
„Cuprins”.
Realizarea feedbackului Care este rolul portofoliului personal în Răspund la întrebări. conversaţia frontal
(10 min) dezvoltarea carierei? Argumentează individual
Ce conţine un portofoliu personal? răspunsurile.
Cum poate fi utilizat un portofoliu personal
în căutarea unui loc de muncă?
Cum ne putem promova prin intermediul
unui portofoliu personal?
Concluzii Prezintă elevilor paşii de elaborare a unui Notează concluziile. prelegerea
(3 min) portofoliu de carieră:
 păstrează – schiţe, proiecte, lucrări,
jurnale, articole din ziar, diplome primite,
prezentări realizate, desene, etc.
 selectează – acele produse ale activităţii
tale care sunt o dovadă a efortului depus
de tine, a progresului făcut în anumite

Pagina 3 din 6
Liceul Teoretic “Şerban Vodă”
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE

domenii de activitate, a realizărilor


academice şi profesionale.
 reflectează – asupra lucrurilor pe care le-
ai realizat, asupra progreselor făcute,
asupra aspectelor care mai pot fi
optimizate.
 finalizează - portofoliul tău pentru
dezvoltarea carierei.
Anunţarea temei pentru Dă elevilor sarcina ca, pe parcursul unei Notează tema.
acasă săptămâni, să adune cât mai multe lucruri pe
(1 min) care le-au făcut la şcoală (compuneri, lucrări,
desene, etc.) sau în afara şcolii (participări la
concursuri, activităţi de voluntariat, dovezi
ale realizării unor activităţi profesionale -
recomandări din partea unor angajatori,
proiecte realizate, colaborări, etc.). Aceste
lucruri trebuie să fie realizate de ei şi
importante pentru ei.

Pagina 4 din 6
Curriculum Vitae

INFORMAŢII PERSONALE Scrieţi numele şi prenumele


[Toate câmpurile CV-ului sunt opţionale. Ştergeţi câmpurile goale.]
Scrieţi numele străzii, numărul, oraşul, codul poştal, ţara
Scrieţi numărul de telefon Scrieţi numărul de telefon mobil
Scrieţi adresa de email
Scrieţi adresa paginii web personale
Scrieţi tipul de messenger pe care-l folosiţi (Yahoo, skype etc.) Scrieţi numele de utilizator
pe messenger (Yahoo, skype etc.)
Sexul Scrieţi sexul | Data naşterii zz/ll/aaaa | Naţionalitatea Scrieţi naţionalitatea

LOCUL DE MUNCA PENTRU


CARE SE CANDIDEAZĂ
POZIŢIA Scrieţi locul de muncă pentru care se candidează / poziţia / locul de
LOCUL DE MUNCĂ DORIT muncă dorit / studiile pentru care se candidează / profilul personal
STUDIILE PENTRU CARE SE
CANDIDEAZĂ (îndepărtaţi câmpurile irelevante din coloana stângă)
PROFILUL PERSONAL

EXPERIENŢA PROFESIONALĂ
[Descrieţi separat fiecare loc de muncă. Începeţi cu cel mai recent.]
Scrieţi datele (de la - până la) Scrieţi ocupaţia sau poziţia ocupată
Scrieţi denumirea angajatorului şi localitatea (scrieţi şi adresa completă şi pagina web)
▪ Scrieţi principalele activităţi şi responsabilităţi
Tipul sau sectorul de activitate Scrieţi tipul sau sectorul de activitate

EDUCAŢIE ŞI FORMARE
[Adăugaţi câmpuri separate pentru fiecare etapă de formare. Începeţi cu cea mai recent.]
Scrieţi datele (de la - până la) Scrieţi calificarea obţinută Scrieţi nivelul EQF,
dacă îl cunoaşteţi
Scrieţi denumirea organizaţiei de educaţie sau formare şi localitatea (dacă este relevant, scrieţi şi ţara)
▪ Scrieţi lista principalelor materii studiate şi abilităţile acumulate

COMPETENΤE PERSONALE
[Ştergeţi câmpurile necompletate.]
Limba(i) maternă(e) Scrieţi limba maternă / limbile materne

Alte limbi străine cunoscute ΙNΤELEGERE VORBIRE SCRIERE


Participare la
Ascultare Citire Discurs oral
conversaţie
Specificaţi limba străină Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul
Scrieţi denumirea certificatului. Scrieţi nivelul, dacă îl cunoaşteţi.
Specificaţi limba străină Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul
Scrieţi denumirea certificatului. Scrieţi nivelul, dacă îl cunoaşteţi.
Niveluri: A1/A2: Utilizator elementar - B1/B2: Utilizator independent - C1/C2: Utilizator experimentat
Cadrul european comun de referinţă pentru limbi străine

Competenţe de comunicare Scrieţi competenţele de comunicare deţinute. Specificaţi contextul în care au fost acestea dobândite.
Exemplu:
▪ bune competenţe de comunicare dobândite prin experienţa proprie de manager de vânzări

Pagina 5 din 6
Competenţe Scrieţi competenţele organizaţionale/manageriale. Specificaţi contextul în care au fost acestea
organizaţionale/manageriale dobândite. Exemplu:
▪ leadership (în prezent, sunt responsabil/ă de o echipă de 10 persoane)

Competenţe dobândite la locul de Scrieţi competenţele dobândite la locul de muncă şi care nu au fost menţionate anterior. Specificaţi
muncă contextul în care au fost acestea dobândite. Exemplu:
▪ o bună cunoaştere a proceselor de control al calităţii (în prezent fiind responsabil cu auditul calităţii)

Competenţe digitale AUTOEVALUARE

Procesarea Creare de Rezolvarea de


Comunicare Securitate
informaţiei conţinut probleme

Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul Specificaţi nivelul
Niveluri: Utilizator elementar - Utilizator independent - Utilizator experimentat
Competențele digitale - Grilă de auto-evaluare
Scrieţi denumirea certificatului.
Scrieţi altre competenţele informatice. Specificaţi contextul în care au fost acestea dobândite.
Exemple:
▪ o bună stăpânire a suită de programe de birou (procesor de text, calcul tabelar, software pentru
prezentări)
▪ bune cunoştinţe de editare foto, dobândite ca fotograf amator

Alte competenţe Scrieţi alte competenţe care nu au fost menţionate anterior. Specificaţi contextul în care au fost
acestea dobândite. Exemplu:
▪ tâmplărie

Permis de conducere Scrieţi categoria permisului de conducere pe care îl deţineţi. De exemplu:


B

INFORMAΤII SUPLIMENTARE

Publicaţii Ştergeţi câmpurile irelevante din coloana stângă.


Prezentări Exemplu de publicaţie:
Proiecte ▪ Cum să întocmeşti un CV de succes?, New Associated Publishers, London, 2002.
Conferinţe Exemplu de proiect:
Seminarii ▪ Biblioteca publică din Devon. Arhitect principal responsabil cu design-ul, producaţia şi supervizarea
Distincţii construcţiei (2008-2012).
Afilieri
Referinţe
Citări
Cursuri
Certificări

ANEXE

Adăugaţi o listă a documentelor anexate CV-ului. Exemple:


▪ copii ale diplomelor şi certificatelor de calificare
▪ recomandări de la locul de muncă
▪ publicaţii sau cercetări

Pagina 6 din 6

S-ar putea să vă placă și