Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Constantin Parfene” Vaslui


Profesor: Alexa Elena
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa a V-a A
Data:
Tipul lecției: Recapitulare. Textul literar în versuri
Subiectul lecției: „Fapt divers” de Ana Blandiana, text la alegerea profesorului
Domenii de conținut integrate:
Lectura
Redactarea
Comunicarea orală
Elemente de construcție a comunicării

Competențe generale:

1.Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și


producerea textului oral
2.Receptarea textului scris de diverse tipuri
3.Redactarea textului scris de diverse tipuri
4.Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5.Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional

Competențe specifice:
1.2 Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informații și a unor idei,
exprimând opinii, emoții, sentimente, prin participarea la discuții pe teme familiar, de interes
sau pornind de la texte ascultate/citite
2.1 Identificarea informațiilor importante din textile literare și nonliterare, continue,
discontinue și multimodale
2.5 Observarea comportamentelor și a atitudinilor de lectură, identificând aspectele care
necesită îmbunătățite
4.1 Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înțelegerea și exprimarea corectă a intențiilor comunicative
4.2 Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de
exprimare corectă

Obiective operaționale:
Pe parcursul activității, elevii vor fi capabili să:
 Să identifice tema și mesajul poeziei
 Să construiască dialoguri simple pentru verificarea mesajului textului
 Să identifice cuvinte cheie
 Să înțeleagă necesitatea folosirii corecte a normei

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: conversația, lectura, exercițiul


b) Resurse materiale: poezia „Fapt divers” de Ana Blandiana, fișe de lucru, caietul
elevului
c) Forme de organizare: frontală, individuală
d) Timp, spațiu: 50 de minute, sala de clasă

Evaluare:
Observarea curentă
Verificarea orală
Aprecieri verbale
Evaluarea capacităților de lectură/de comunicare
Autoevaluarea

Bibliografie:
Ana Blandiana, , www.anablandiana.eu/literatura_pentru_copii/intamplaridingradinamea
Programa școlară pentru disciplina limba și literatura română Clasele a V-a – a VIII-a,
București, 2017, cf. OM nr.3393/28.02.2017
Activități de învățare:
-exerciții de citire fluentă și expresivă a textului scris „Fapt divers” de Ana Blandiana
-exerciții de identificare a elemntelor importante din text (Cine? Unde? Ce se întâmplă? Cum
se soluționează situația?)
-antrenarea în dialoguri simple, de tipul „întrebare-răspuns” pentru a verifica dacă mesajul
textului a fost înțeles: tema textului, momentele anchetei, coordonatele temporale exacte
-transcrierea unor cuvinte ilustrative pentru tema textului dat
-precizarea sensului asemănător/opus a unor cuvinte date
-exerciții de utilizare corectă a normelor gramaticale, fonetice și lexicale

Desfășurarea activității:
1.Din ce cauză are loc o anchetă în grădină?
R. Ancheta are loc deoarece a fost săvârșită o crimă în prun („Ieri dimineață pe la ora șapte/A
fost săvârșită o crimă în prun”)
2. Identificați versurile care constituie cronologic momentele anchetei:
R. „Ieri dimineață pe la ora șapte/A fost săvârșită o crimă în prun/La ora opt și zece minute
apoi/La ora nouă și cinci au venit păsările/La ora zece fix au apărut procurorii cei mari/La ora
treisprezece și două minute exact”.
3.De ce crezi că autoarea folosește repere temporale atât de exacte? De-a ce se joacă păsările?
R. Este o anchetă, iar păsările sunt detectivi.
4.Transcrie o secvență din text care îți amintește de un film animat. Menționează numele
acestuia.
5. Ai stabilit cine e autorul crimei? Este o crimă adevărată sau un moment din viața naturii? A
fost pedepsit vinovatul sau a scăpat?
6. Desparte în silabe cuvintele: noapte, vierme, descoperit.
7.Scrie cuvinte cu același înțeles pentru termenii: necunoscut, nu s-ar fi întâmplat, pământ,
obosiți.
8. Scrie cuvinte cu sens opus pentru termenii: exact, vinovat, jos, se opreau.
9.Rescrie ultima strofă a poeziei folosind cuvintele la numărul singular: el , obosit, se oprea.
10.Ce părți de vorbire reprezintă cuvintele subliniate: copiii, dormeau, dulce.
11. Precizează ce fel de propoziție este versul „Și toți copiii dormeau încă tun”. Transformă
propoziția într-o propoziție simplă.
Tema pentru acasă:
Redă conținutul textului „Fapt divers” de Ana Blandiana printr-un desen sugestiv.

Anexa 1

Fapt divers
de Ana Blandiana
Ieri dimineaţa pe la ora şapte,
Când era încă aproape noapte

Şi toţi copiii dormeau încă tun,


A fost săvârşită o crimă în prun.

Un vierme necunoscut s-a introdus


În pruna cea mai de sus.

I-a supt sângele dulce şi-n grabă


A azvârlit-o fără viaţă în iarbă.

Apoi, ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat,


A plecat.

La ora opt şi zece minute apoi,


Furnicile au descoperit trupul prunii-n trifoi,

Şi l-au aşezat pioase pe-o pernă


Umplută cu foi de lucernă,

Şi l-au prohodit bătrâneşte pe rând,


Şi l-au coborât în pământ.

La ora nouă şi cinci au venit păsările, detectivii cei mici,


Şi le-au anchetat, şi le-au acuzat pe furnici.

La ora zece fix au apărut procurorii cei mari,


Îmbrăcaţi în uniforme de grădinari.

Au pus întrebări prunelor înspăimântate


Şi-au cercetat totul cu severitate,

Şi-au dat în urmărire cu semnalmente ferme


Un vierme.

La ora treisprezece şi două minute exact,


Încă nu-l pomenea pe vinovat.

Ei nu ştiau că viermele nu fusese vierme, ci omidă


Pe care nu aveau cum s-o prindă,
Pentru că se transformase, fără nici un martor ocular,
Într-un fluture extraordinar

Ce se învârtea ironic şi graţios,


Ca să vadă ce se mai petrece jos,

Iar ei, obosiţi de anchetă şi urmărire,


Se opreau din când în când să-l admire.

S-ar putea să vă placă și