Sunteți pe pagina 1din 3

https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Educatie%20sociala/ASCENDIA/#2.

Proiect didactic – Educație Socială

Unitatea de învățămȃnt: Școala Gimnazială ” Constantin Săvoiu”

Propunător : Popa Ștefania Ramona/student DPPD/Nivel I /Postuniversitar

Data: .10/02/2021

Clasa: a V-a

Timp alocat: 50 min

Obiect :Argumentarea unui punct de vedere personal

Subiectul:Compararea opiniilor .Schimbul de opinii

Tipul Lecției: Predare/Învățare

Obiectiv general :Dezvoltarea capacității de a compara și de a schimba opinii

Scopul Lecției:
1.Înțelegerea diversității opiniilor
2.Exersarea comparării opiniilor
3.Dezvoltarea capacității de a compara opiniile în scopuri specifice: a înțelege mai bine ; a decide
cum să acționăm, a alege cele mai bune opinii;

Obiective Operaționale: până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:


O1 Să își exprime clar opiniile prin cuvinte cunoscute sau prin expresii într-un singur sens
O2 Să descrie fidel , faptele, lucurile,detașat de părerile și convingerile personale
O3 Să aibă opinii neutre, dezinteresate,să arate așa cum stau lucrurile, nu cum și-ar dori ei
O4 Să-și sprijine opiniile pe fapte reale ,pe dovezi, pe probe și să fie argumentate

Metode și procedee: conversaţia, brainstorming, lucrul în echipă, explicaţia, exerciţiul.


Secvențele și Obiective Conţinutul Strategia didactică Evaluare
durata lecției operaţionale instructiv
educativ
Elevii se pregătesc
pentru oră. Se
Moment asigură condiţii
organizatoric optime de
1 minut desfăşurare a lecţiei:
-aerisirea sălii de
clasă; -efectuarea
prezenţei
Se captează atenţia
elevilor prin
Captarea atenţiei 5 utilizarea brainstorming Curentă orală
minute brainstormingului.
Elevii răspund la
întrebări.
Anunţarea Se prezintă elevilor
subiectului și a obiectivele urmărite explicaţia
obiectivelor lecţiei şi tema propusă.
1 minut
Elevii s-au
documentat privitor
la tema în discuţie,
atât în scopul
realizării
portofoliului, cât şi
pentru discuțiile din
timpul orei.
Dirijarea învaţării O1 Vor prezenta
30 minute proiectul realizat,
menționȃnd părerea
lor despre situațiile
expuse
De asemenea vor
explicaţia conversaţia Curentă orală
mai prezenta și alte
O2 lucrul în echipă
situații asemănătoare
și le vor descrie
detașați de opiniile
personale
O3 Fiecare elev va
descrie cȃte o situație
petrecută in clasă în
timpul anului care i-a
ramas în minte. Vor
avea 4-5 minute să
își puna pe hȃrtie
părerile lor neutre și
dezinteresate despre
situațiile repective.

Asigurarea
feedbackului - 10 O4 De ce comparăm exercițiul Curentă scrisă
minute opiniile intre ele?

Asigurarea Spuneți cum trebuie


retenţiei și a sa acționați in
transferului 2 situația in care vi se
minute cere o opinie

Încheierea lecţiei 2 Se fac aprecieri


minute privind modul de
desfăşurare al lecţiei

S-ar putea să vă placă și