Sunteți pe pagina 1din 5

Liceul Tehnologic Meserii si Servicii Data:

Str. Bazalt nr. 15 bis Clasa: a X-a


Buzău Diriginte: Diaconu Nicoleta

PROIECT DE LECŢIE

CONSILIERE ŞI ORIENTARE

Modulul: “Planificarea carierei”


Tema: “Cartea mea de vizită – documente de angajare”
Obiectiv general:
Dobîndirea de cunoştinţe şi abilităţi necesare pentru realizarea unor planuri de carieră realiste
şi adaptarea la cerinţele pieţei.
Obiective specifice:
Construirea unui model de viaţă;
Adoptarea de decizii motivate în orientarea şcolara şi profesională;
Cunoaşterea profilelor ocupaţionale;
Realizarea unui curriculum vitae sau a unei scrisori de intenţie.
Strategii de realizare:
Dezbaterea, exerciţiul, studiul unor documente, conversaţia euristică, problematizarea.
Materiale didactice:
Model de C.V. european;
Documente distribuite de AJOFM (ex.:ziarul “Un viitor pentru fiecare”, revista “Cariere”,
pliante).

SCENARIU DIDACTIC
Moment organizatoric:
 Asigurarea ordinii şi disciplinei în clasă;
 Efectuarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor.
Captarea atenţiei elevilor asupra temei lecţiei educative propuse:
 Formularea scopului lecţiei a cărei temă a fost anunţată din timp ţi stabilită de comun acord cu
elevii: “Am ales această temă deoarece este foarte importantă pentru orientarea ţn carieră a
elevilor, având în vedere adaptarea acestora la noile cerinţe ale vieţii profesionale.”
 Notarea pe tablă a titlului lecţiei şi a obiectivelor specifice vizate:
 Construirea unui model de viaţă şi adoptarea unor decizii motivate în orientarea şcolară
şi profesională;
 Cunoaşterea profilelor educaţionale existente în România;
 Discţii despre documentele necesare angajării proaspeţilor absolvenţi.
Dirijarea desfăşurării procesului educativ:
A fi angajat îţi oferă posibilitatea de a te simţi oră de oră mai sigur pe tine. Aceasta pentru că
munca prestată de tine aduce mulţumire sufletească atunci când faci ceea ce îţi place şi, de
asemenea, aduce o retribuţie, banii necesari întreţinerii şi cumpărăturilor zilnice. În plus, îţi poţi
permite petrecerea timpului liber făcând excursii, vizionând spectacole, concerte, practicând un sport,
distrându-te cu prietenii; poţi urma cursuri de perfecţionare sau specializare profesională, aceasta
fiind singura cale care te ajută să urci pe scara ierarhică în profesia visată.
Atunci când eşti angajat, copiii tăi vor învăţa, văzându-te pe tine, ce înseamnă un program
adecvat, o disciplină zilnică şi se vor familiariza de timpuriu cu noţiunile de responsabilitate,
chibzuinţă, opotrunitate, realizare a aspiraţiilor şi reuşită. Tu vei fi exemplul de urmat...
1
5 paşi în planificarea unei cariere:
a) Etapa de iniţiere:
 Stabilrea legăturii între tânărul în căutarea unui loc de muncă si consilierul profesional;
 Pregătire psihologică a tânărului în vederea găsirii unui loc de muncă. Se compară fişa
abilităţilor şcolare şi profesionale cu profilul aptitudinilor native şi practice ale
solicitantului.
b) Munca de explorare:
 Se identifică posibilele surse de informare referitoare la locul de muncă.
c) Luarea deciziei optime:
 Rolul consilierului poate deveni decisiv. Prin înrtebări, sfaturi şi exemple practice,
acesta ghidează tânărul către cea mai justă decizie cu privire la cariera profesională.
d) Etapa de pregătire:
 Dezvoltarea unui plan de acţiuni concrete;
 Identificarea şi punerea în valoare a acelor calităţi şi resurse preliminare indispensabile
atingerii unei cariere de succes.
e) Punerea în practică:
 Procesul final, cel de implementare, este destinat să ajute individul să pună în aplicare
un plan de acţiune şi să obţină efectele preconizate.
Feed-back-ul urmăreşte măsurarea paşilor făcuţi de tânar în carioera profesională.
Profilele educaţionale existente în România: finanţe, bănci, asigurări (de sănătate, de viaţă, în
cay de calamităţi, etc.), societăţi de evidenţă contabilă, persoane fizice autorizate pentru realizarea
evidenţei contabile, bursă, societăţi de brokeraj, etc..

Documente necesare angajării:


Scrisoarea de intenţie – primul punct marcat în strategia edificării unei cariere
 Trebuie să fie concisă şi concepută într-o formă de adresare directă;
 Nu trebuie să conţină informaţiile din C.V., dar nici să intre în contradicţie cu ele;
 Trebuie adresată totdeauna unei persoane anume (ex.: director de personal, specialist
în recrutare, etc.)
 Trebuie să conţină:
 modul în care s-a aflat de postul vacant;
 menţionarea postului pentru care se candidează;
 menţionarea motivelor pentru care a fost aleasă firma respectivă.
În cazul în care experienţa profesională este limitată sau nulă, atuurile tânărului la o primă
încercare de angajare sunt foarte puţine. De aceea, în locul noţiunii “experienţă” poate folosi o alta de
tipul: “Activităţi profesionale anterioare” în care să precizeze eventualele servicii prestate sezonier
sau cu normă redusă, munca efectuată în interesul comunităţii locale, cursuri referitoare la hobby-uri
(ex.: grafică, calculatoare), disponibilităţi practioce deţinute (ex.: dactilografiat).
În această scrisoare de intenţie tânărul trebuie să facă legături clare între calităţile lui şi
cerinţele exacte ale locului de muncă vizat (ex.: are capacităţi de conducere şi comunicare, dă
dovadă de maturitate, iniţiativă, spirit de organizare, chibzuinţă, are spirit întreprinzător, dexteritate şi
abilităţi comerciale).
Curriculum vitae – o carte de vizită personală
Un curriculum vitae poate fi privit ca lista completă a abilităţilor, capacităţilor teoretice şi practice
pe care individul le poate pune la dispoziţia angajatorului pentru obţinerea unui loc de muncă.
Este un rezumat al trecutului personal care oferă detalii succinte despre educaţia, pregătirea,
aptitudinile, experienţa de muncă şi viaţă a solicitantului unui loc de muncă.
Materialul trebuie neapărat să fie bătut la maşină sau tipărit.
Scopul unui C.V. este acela de a convinge angajatorul că tu eşti persoana potrivită să ocupi locul
de muncă vacant.

2
Modelul unui curriculum vitae european cuprinde:
 Informaţii personale: se scrie numele complet, adresa la care poţi fi contactat, numerele de
telefon la care poţi fi găsit, naţionalitatea, data naşterii, adresa de e-mail.
 Experienţa profesională
Dacă cel care doreşte să se angajeze a prestat mai multe activităţi lucrative pe termen
scurt, trebuie să înceapă cu cele mai recente locuri de muncă avute, concentrându-se
asupra celor mai importante experienţe de muncă din viaţa lui. De asemenea, el trebuie:
 să enumere succint acele calităţi pe care le-a câştigat prestând meseriile/activităţile
anterior enumerate;
 să sugereze care dintre aceste calităţi/abilităţi sunt indispensabile locului de muncă
vizat;
 să nu lase intervale lungi de timp necuprinse în lista de activităţi prestate anterior.
dacă acestea există, individul trebuie să explice succint cum şi-a ocupat timpul liber
(ex.: studiu individual, cursuri de pregătire şi/sau reconversie profesională, călătorii,
etc.)
 Educaţie si formare:
Este o listă, în ordine cronologică, ce trebuie să conţină toate treptele de şcolarizare
urmate şi absolvite. Se începe cu cea mai acea formă de şcolarizare cel mai recent absolvită,
următoarele fiind trecute în ordine cronologică descrescătoare. Se trec, de asemenea, toate
cursurile de calificare profesională, de specializare şi toate treptele de pregătire academică
urmate (masterat, doctorat, etc.) şi care au legătură cu meseria, respectiv cu locul de muncă
pentru care se depune C.V.-ul.
 Aptitudini şi competenţe personale – dobândite în cursul vieţii şi carierei, dar care nu sunt
recunoscute neapărat printr-un certificat sau o diplomă:
 limba maternă;
 limbi străine cunoscute;
 aptitudini şi competenţe artistice (muzică, desen, pictură, literatură, etc.);
 aptitudini îi competenţe sociale (munca în echipă);
 aptitudini îi competenţe organizatorice (gestionarea bugetului, coordonarea unor
proiecte);
 aptitudini îi competenţe tehnice (utlizare calculator, anumite tipuri de
echipamente, maşini);
 permis de conducere;
 alte aptitudini îi competenţe (care nu au mai fost menţionate anterior)
 Informaţii suplimentare (alte informaţii utile şi care nu au fost menţionate: persoane de
contact, referinţe)
 Lista completă cu nume, adrese şi numere de telefon a cel puţin trei (dacă
există= persoane care şi-au manifestat intenţia de a oferi detalii despre
experienţa profesională a individului;
 Aceste persoane trebuie să fie patronii sau conducătorii locurilor de muncă
deţinute anterior de individ îi nu trebuie să facă parte din categoria rudelor sau
prietenilor săi.
 Anexe – documente ataşate C.V.-ului, dacă este cazul.
Asigurarea feed-back-ului:
Realizarea de către elevi a unui C.V. şi a unei scrisori de intenţie.
Precizarea temei pentru următoarea lecţie educativa:
Următoarea oră de consiliere şi orientare se va desfăşura în laboratorul de informatică pentru
ca elevii să poată explora site-ul www.go.ise.ro, unde vor efectua chestionarele on-line de intere şi
aptitudini, precum îi să selecteze ocupaţiile posibile după tipul de activitate care li se potriveşte cel
mai bine.

3
Anexa 1

Solicitarea unui loc de munca

Tip: raspuns la un loc de munca vacant

Solicitant: cu experienta anterioara de munca

Textul solicitarii
Compania XYZ
În atentia domnului/doamnei .... 1)
Adresa

Data

Stimate domn/doamna ....., 2)


3)
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Am absolvit cu succes (scoala ... ) la (data ...) si sunt în cautarea unui loc de munca potrivit. Vorbesc limba ..... si putin limba ..... 4) Stiu sa
lucrez pe calculator în MS Word, MS Excel. Am putina experienta si cu MS Access. 4) Sunt pregatit sa acumulez si alte cunostinte si deprinderi
suplimentare necesare.

5)
Am aflat de programul avansat de productie al companiei dvs. si as dori sa îmi construiesc o cariera aici. Sunt disponibil pentru interviu la
orice ora în urmatoarele saptamâni si astept cu nerabdare sa va raspund la orice întrebari aveti.

Cu respect,

Semnatura
Numele complet si unde puteti fi contactat
(adresa, nr. telefon, e-mail)

Anexa: 6)
Curriculum vitae
Diploma de absolvire a scolii (certificat profesional, diploma de licenta)
Fotografie

Observatii:
1)
Numai când cunoasteti numele persoanei careia îi scrieti.
2)
Când cunoasteti numele persoanei careia îi scrieti.
3)
Când nu cunoasteti numele persoanei careia îi scrieti.
4)
Aici trebuie sa prezentati aptitudinile care va sustin calificarea si care nu sunt evidente angajatorului prin citirea tipului de studii pe care le-ati
terminat (bineînteles, acestea trebuie sa fie aptitudini pe care le aveti în realitate). Adaugati un nou paragraf daca textul este mai lung.
5)
Numai când cunoasteti un lucru pozitiv despre angajator – de ex. compania poate avea succes pe piata, poate apartine unui concern
international, poate fi un producator important în zona etc.
6)
Enumerati numai documentele pe care le trimiteti (trimiteti cópii ale diplomelor si ale altor documente oficiale, fotografia este folositoare când
se preconizeaza contacte cu clientii sau partenerii de afaceri). Daca aveti diplome de la cursuri relevante sau alte functii, anexati-le.

Cererea trebuie sa reflecte, pe cât posibil, cerintele din anunt.

4
Anexa 2
MODEL DE CURRICULUM VITAE EUROPEAN

INFORMATII PERSONALE  
Nume < numele aplicantului >
(Nume, prenume)
Adresa (numar, strada, cod postal, oras, tara)
Telefon  
Fax  
E-mail  
Nationalitate  
Data nasterii (zi, luna,an)
EXPERIENTA (Mentionati pe rand fiecare experienta profesionala
pertinenta, incepand cu cea mai recenta:
-    Perioada (de la – pana la)
PROFESIONALA -    Numele si adresa angajatorului
-   Tipul activitatii sau sectorul de activitate
  -   Functia sau postul ocupat-  Principalele activitati si
responsabilitati)
EDUCATIE SI FORMARE (Descrieti separat fiecare forma de invatamant si program
de formare profesionala urmate, incepand cu cea mai
recenta:
-   Perioada (de la – pana la)
-   Numele si tipul institutiei de invatamant si al organizatiei
profesionale prin care s-a realizat formarea profesionala
-   Domeniul studiat / aptitudini ocupationale
-   Tipul calificarii / diploma obtinuta-   Nivelul de clasificare
al formei de instruire / invatamant)
APTITUDINI SI COMPETENTE  
PERSONALE
Limba materna  
Limbi straine cunoscute Abilitatea de a : citi / scrie / vorbi
Aptitudini si competente (Muzica, desen, pictura, literatura etc.)
artistice
Aptitudini si competente (Exemplu: Locuiti si munciti cu alte persoane, intr-un mediu
sociale multicultural, ocupati o pozitie in care comunicarea este
importanta sau desfasurati o activitate in care munca de
  echipa este esentiala (de exemplu: cultura, sport, etc.))
Aptitudini si competente (Exemplu: coordonati sau conduceti activitatea altor
organizatorice persoane, proiecte si gestionati bugete, la locul de munca,
in actiuni voluntare (de exemplu in domenii culturale sau
sportive) sau la domiciliu)
Aptitudini si competente (Utilizare calculator, anumite tipuri de echipamente, masini,
tehnice etc.)
Permis de conducere  
Alte aptitudini si competente (Competente care nu au mai fost mentionate anterior)
INFORMATII SUPLIMENTARE (Indicati alte informatii utile care nu au fost mentionate, de
exemplu persoane de contact, referinte, etc.)
ANEXE (Enumerati documentele atasate CV-ului, daca este cazul)

S-ar putea să vă placă și