Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Instituia de nvmnt:
Profesor:
Data:
Clasa: a- XI-a
Disciplina: Finane i fiscalitate
Unitatea de nvare: Impozitele indirecte
Lecia: Accizele
Tipul leciei: Lecie de formare de priceperi i deprinderi
Durata de timp: 50 minune
Scopul leciei: formarea de priceperi i deprinderi de utilizare corect i n timpi optimi a formulelor accizelor n exerciii i probleme;
Competene specifice:
Analizeaz veniturile publice
Competene derivate:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili :
S analizeze nivelul accizelor n perioada 2012-2014;
S-i dezvolte deprinderi de documentare;
S utilizeze corect formulele de calcul ale accizelor n aplicaii corespunztoare;
S transpun n practic cunotinele teoretice;
Strategia didactic:
Resurse procedurale:
Metode i procedee didactice: conversaia euristic, conversaia de verificare, turul galeriei explicaia, expunerea, problematizarea,
exerciiul, munca independent;
Forme de organizare: activitate frontal, individual, pe grupe
Rresurse materiale : calculatorul , manual, fie de lucru, fie de documentare, fie de evaluare, imagini, plane
Forme de evaluare: de apreciere verbal i scris, prin notare.

Locul de desfurare: sala de clas


Bibliografie:
1. Danielea Hangan, Mihaela Tudor, Finane i fiscalitate, manual pentru clasa a- XII-a, filiera tehnologic, profil servicii, Ed.CD Press,
2007.
2. Valentina Capot, Florin Lixandru, Finane, manual pentru clasa a- XII-a, filiera tehnologic, profil economic, Ed. Niculescu, 2002.
3. Ioan Scheau, Gndirea Critic , Metode active de predare nvare , ed. Dacia Educaional , Cluj- Napoca 2004.

Scenariul desfurrii activitii didactice


N
r
c
r
t

ETAPELE
LECIEI

1 Momentul
organizatoric

2 Precizarea
temei i a
obiectivelor
activitii

3 Actualizarea
unor
cunotine
necesare
desfurrii

ACTIVITATEA PROFESORULUI

Profesorul adreseaz formula de salut


elevilor, face prezena, verific inuta
i
curenia
clasei,
pregtete
materialul didactic
Profesorul anun titlul leciei
Accizele
i
prezint
elevilor
competenele urmrite:
S transpun n practic
cunotinele teoretice;
S analizeze nivelul accizelor
n perioada 2007-2010;
S-i dezvolte deprinderi de
documentare;
S utilizeze corect formulele
de calcul ale accizelor n
aplicaii corespunztoare;
n vederea actualizrii cunotinelor
necesare
desfurrii
activitii
profesorul aplic metoda didactic
Turul galeriei:
-Profesorul
propune
elevilor

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE

MIJLOAC
E

Elevii preiau sarcinile Conversaia


propuse de profesor.

FORME
DE
ORGANIZAR
EA
ACTIVITII

EVALUARE

Frontal

T
I
M
P

Elevii noteaz n caiete Conversaia


data i titlul leciei i Explicat ia
ascult
cu
atenie
explicaiile profesorului

Videoproiector

Frontal

Aprecieri
verbale

Elevii ascul cu atent ie s i Conversat ia


urmeaz
indicat iile Explicat ia
profesorului.
Observaia
Turul galerie
nvt area

Fise
Postere
Tabla

Frontal
Pe grupe

Aprecieri
verbale

15

activitii

4 Demonstraia
sau execuiamodel

5 Antrenarea
elevilor
n
realizarea
activitii

desfurarea
unui
concurs
de
verificare a cunotinelor teoretice
despre accize;
- Elevii mprii n dou echipe
rspund la ntrebrile pe care le
primesc pe biletele de concurs;
Profesorul
ine
evidena
rspunsurilor corecte i scrie pe tabl
scorul;
- Dup ncheierea concursului
profesorul propune elevilor Activitatea
Desluirea unei enigme, mparte
celor dou echipe fie de lucru i le
cere s identifice cuvinte pe vertical
i pe orizontal n urma unor explicaii
date.
- Fiele se expun pe tabl transformat
ntr-o galerie.
Profesorul scrie la tabl formulele
accizelor s i explic modul de calcul;
Profesorul mparte elevilor fis e de
documentare cu nivelul accizelor n
perioada 2007-2010
Profesorul realizeaz mpreun cu
elevii aplicat ii la tabl

prin
descoperire

La semnalul profesorului
echipele trec pe rnd pe la
fiecare poster pentru a
examina soluiile propuse
de colegi. Comentariile i
observaiile
vizitatorilor
sunt scrise pe posterul
analizat

Elevii ascult cu atenie i Explicatia


scriu n caiete formulele s i Conversatia
modul de calcul al Exercitiul
accizelor.
nvt a rea prin
descoperire
Elevii sunt ateni la Explicat ia
explicaiile
profesorului, Conversat ia
urmresc indicaiile i Exercit iul
rezolv aplicat iile n caiete Observarea
dirijat

Videoproiector
Tabla

Frontal

Fie
de Frontal
lucru
Individual
Fie
de Pe grupe
evaluare
Schema la

Aprecieri
verbale,
scrise

10

Aprecieri
Verbale
Auto
-evaluare
Verificare

10

6 Realizarea
independent
a
lucrrii,
exerciiului
de
ctre
fiecare elev

7 Aprecierea
performanelor elevilor i
precizri
privind
modul
de
continuare a
activitii
desfurate
n timpul orei
8 ncheierea
activitii

Profesorul mparte elevilor fis e de


lucru cu aplicat ii pentru a fi rezolvate
individual.
Profesorul supravegheaz activitatea
elevilor i modul de lucru.
Profesorul cere elevilor s prezinte
fiele de lucru realizate de ei
informeaz
elevii
asupra
performanelor
prin
critici
constructive.
Se fac aprecieri generale i individuale
privind implicarea elevilor n predarea
noilor cunotine.
Se noteaz elevii care au participat la
lecie.

Activitate independent a Problematielevilor prin formarea i zarea


consolidarea deprinderilor Explicaia
Exercit iul

Elevii ascult aprecierile Explicaia


fcute de profesor,

Se anun i se explic tema pentru Elevii noteaz tema n Explicaia


acas
caiete i ascult explicaiile Conversaia
Salutul
profesorului.
Salutul

tabl
Fie
de Frontal
lucru
Individual
Fie
de
evaluare

scris
Aprecieri
verbale,
scrise.
Auto
-evaluarea

Frontal
Individual

Frontal

S-ar putea să vă placă și