Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Instituția de învățământ: Liceul Tehnologic ”Tiu Dumitrescu”


Profesor: Preda Ioana-Mădălina
Clasa: a- XII-a
Disciplina: Elemente de statistică, finante și asigurări
Unitatea de învățare: Impozitele indirecte
Lecția: Accizele
Tipul lecției: Lecție de formare de priceperi și deprinderi
Durata de timp: 50 minune

Scopul lecției: formarea de priceperi și deprinderi de utilizare corectă și în timpi


optimi a formulelor accizelor în exerciții și probleme;

Competențe specifice:
Analizează veniturile publice

Competențe derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :
 Să-și dezvolte deprinderi de documentare;
 Să utilizeze corect formulele de calcul ale accizelor în aplicații
corespunzătoare;
 Să transpună în practică cunoștințele teoretice;

Strategia didactică:
Resurse procedurale:
 Metode și procedee didactice: conversația euristică, conversația de
verificare, turul galeriei explicația, expunerea, problematizarea, exercițiul,
munca independentă;
 Forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe
Rresurse materiale : calculatorul , manual, fișe de lucru, fișe de documentare,
fișe de evaluare, imagini, planșe

Forme de evaluare: de apreciere verbal și scris, prin notare.

Locul de desfășurare: sala de clasă

Bibliografie:
1. Danielea Hangan, Mihaela Tudor, Finanțe și fiscalitate, manual pentru clasa
a- XII-a, filiera tehnologică, profil servicii, Ed.CD Press, 2007.
2. Valentina Capotă, Florin Lixandru, Finanțe, manual pentru clasa a- XII-a,
filiera tehnologică, profil economic, Ed. Niculescu, 2002.

3. Ioan Scheau, Gândirea Critică , Metode active de predare – învățare , ed.


Dacia Educațional , Cluj- Napoca 2004.
ACCIZELE

(Fișă de documentare)

Accizele reprezintă taxe speciale de consumație , care se datorează bugetului de stat pentru anumite
produse din țară și din import , fiind incluse în prețurile de vânzare a acestora .
Accizele se percep asupra unor produse de larg consum considerate de lux și unele chiar nocive:
1.Berea – reprezentând orice produs care conține un amestec de bere având o concentrație alcoolică mai
mare de 0,5%, în volum
2.Vinurile
- liniștite care au o concentrație alcoolică mai mare de 1,2% în volum dar care nu depășește 18% în volum;
- spumoase, care au o concentrație alcoolică mai mare de 1,2% în volum dar care nu depășește 15% în
volum;
3. Băuturile fermentate ( altele decât berea sau vinul);
- liniștite care au o concentrație alcoolică mai mare de 1,2% în volum dar care nu depășește 15% în volum;
- spumoase, care au o concentrație alcoolică mai mare de 1,2% în volum dar care nu depășește 15% în
volum;
4. Produsele intermediare – reprezentând toate produsele care au o concentrație alcoolică ce depășește
1,2%, în volum , dar nu depășește 22% în volum;
5. Alcoolul etilic – reprezentând toate produsele care au o concentrație alcoolică ce depășește 22% în
volum.
6. Tutunul prelucrat : țigarete, țigări și țigări de foi, tutun de fumat;
7. Produsele energetice – reprezentând produsele destinate utilizării drept combustibil pentru încălzire
sau combustibil pentru motor;
8. Energia electrică
9 Cafeau averde , cafeaua prăjită și cafeaua solubilă;
10 Confecțiile din blănuri naturale;
11 Articolele din cristal;
12 Bijuteriile din aur și /sau platină cu excepția verighetelor;
13 Armele și armele de vânătoare , altele decât cele de uz militar;
14 Iahturile și alte nave de ambarcațiuni , cu sau fără motor, pentru agrement;
Plătitorii de accize sunt persoanele juridice , asociațiile familiale și persoanele fizice autorizate care
produc sau care achiziționează, din teritoriul comunitar sau din afara teritoriului comunitar , astfel de produse.
Sunt scutite de la plata accizelor:
- Livrarea în contextul relațiilor consulare sau diplomatice
- Organizațiile internaționale , recunoscute ca atare de autoritățile publice ale României
- Forțele armate aparținând oricărui stat NATO, cu excepția Forțelor Armate ale României.
- Alcoolul etilic, precum și alte produse alcoolice, atunci când sunt scutite în scop medical în spitale sau în
farmacii, sau atunci când sunt utilizate pentru producerea de alimente , caz în care concentrația de alcool
nu trebuie să depășească 8,5 litri de alcool pur la 100 kg de produs.
- Berea , vinul fabricate de persoane fizice și consumate de către acestea și de membrii familiei , cu condiția
să nu fie vândute ;
- Tutunul , atunci când este destinat testelor științifice și celor privind calitatea produselor;
- Produsele energetice folosite de organizațiile de caritate;
Accizele preced TVA-ul și se calculează o singură dată, prin aplicarea de cote procentuale proporționale
asupra bazei de impozitare. Următoarele produse accizabile : tutunul prelucrat, produsele intermediare și alcoolul
etilic pot fi eliberate pentru consum sau pot fi importate pe teritoriul Romaniei , numai dacă sunt marcate.
Marcarea produselor se efectuează prin timbre sau banderole de către importatorii înregistrați sau autorizați.
Accizele se plătesc în lei . Plata accizelor se efectuează lunar , până la data de 25 ale lunii următoare , pe baza
Decontului privind accizele și a Declarației de impunere , prin virament bancar sau numerar , în contul bugetului
de stat.
Scenariul desfășurării activității didactice

Nr. ETAPELE LECȚIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME EVALUARE TIMP
Crt. PROFESORULUI ELEVILOR DE ORGANIZARE
A
ACTIVITĂȚII
1 Momentul Profesorul adresează formula Elevii preiau sarcinile Conversația Frontal 1
organizatoric de salut elevilor, face propuse de profesor.
prezența, verifică ținuta și
curățenia clasei, pregătește
materialul didactic
2 Precizarea temei Profesorul anunță titlul lecției Elevii notează în caiete Conversația Video- Frontal Aprecieri 5
și a obiectivelor Accizele și prezintă elevilor data și titlul lecției și Explicaṭia proiector verbale
activității competențele urmărite: ascultă cu atenție
 Să transpună în explicațiile
practică cunoștințele profesorului
teoretice;
 Să analizeze nivelul
accizelor în perioada
2007-2010;
 Să-și dezvolte
deprinderi de
documentare;
 Să utilizeze corect
formulele de calcul
ale accizelor în
aplicații
corespunzătoare;
3 Actualizarea În vederea actualizării Elevii asculắ cu atenṭie Conversaṭia Fise Frontal Aprecieri 15
unor cunoștințe cunoștințelor necesare ṣi urmeazắ indicaṭiile Explicaṭia Postere Pe grupe verbale
necesare desfășurării activității profesorului. Observația Tabla
desfășurării profesorul aplică metoda Turul
activității didactică Turul galeriei: galerie
-Profesorul propune elevilor Învắṭarea
desfășurarea unui concurs de prin
verificare a cunoștințelor descoperire
teoretice despre accize;
- Elevii împărțiți în două
echipe răspund la întrebările
pe care le primesc pe biletele
de concurs;
- Profesorul ține evidența
răspunsurilor corecte și scrie La semnalul
pe tablă scorul; profesorului echipele
- După încheierea trec pe rând pe la
concursului profesorul fiecare poster pentru a
propune elevilor Activitatea – examina soluțiile
Deslușirea unei enigme, propuse de colegi.
împarte celor două echipe Comentariile și
fișe de lucru și le cere să observațiile
identifice cuvinte pe verticală vizitatorilor sunt scrise
și pe orizontală în urma unor pe posterul analizat
explicații date.
- Fișele se expun pe tablă
transformată într-o galerie.

4 Demonstrația Profesorul scrie la tablắ Elevii ascultă cu Explicatia Video- Frontal Aprecieri 10

sau execuția- formulele accizelor ṣi explicắ atenție și scriu în caiete Conversatia proiector verbale,
model modul de calcul; formulele ṣi modul de Exercitiul Tabla scrise
Profesorul împarte elevilor calcul al accizelor. Învṭarea
fiṣe de documentare cu prin
nivelul accizelor în perioada descoperire
2007-2010
5 Antrenarea Profesorul realizează Elevii sunt atenți la Explicaṭia Fișe de Frontal Aprecieri 10
elevilor în împreună cu elevii aplicaṭii la explicațiile Conversaṭia lucru Individual Verbale
realizarea tablắ profesorului, urmăresc Exerciṭiul Fișe de Pe grupe Auto -
activității indicațiile și rezolvắ Observarea evaluare evaluare
aplicaṭiile în caiete dirijată Schema la Verificare
tablă scrisă
6 Realizarea Profesorul împarte elevilor Activitate Problemati- Fișe de Frontal Aprecieri 7
independentă a fiṣe de lucru cu aplicaṭii independentă a elevilor zarea lucru Individual verbale,
lucrării, pentru a fi rezolvate prin formarea și Explicația Fișe de scrise.
exercițiului de individual. consolidarea Exerciṭiul evaluare Auto -
către fiecare elev Profesorul supraveghează deprinderilor evaluarea
activitatea elevilor și modul
de lucru.
Profesorul cere elevilor să
prezinte fișele de lucru
realizate de ei informează
elevii asupra performanțelor
prin critici constructive.
7 Aprecierea Se fac aprecieri generale și
Elevii ascultă Explicația Frontal 1
performanțe-lor individuale privind
aprecierile făcute de Individual
elevilor și implicarea elevilor în
profesor,
precizări privind predarea noilor cunoștințe.
modul de Se notează elevii care au
continuare a participat la lecție.
activității
desfășurate în
timpul orei
8 Încheierea Se anunță și se explică tema Elevii notează tema în Explicația Frontal 1
activității pentru acasă caiete și ascultă Conversația
Salutul explicațiile
profesorului.
Salutul
Disciplina: Elemente de statistică, finanțe și asigurări
Lecția : Accizele
Clasa: a – XII-a
Echipa:
Timp de lucru : 10 minute

Fiṣă de lucru

Descoperiți enigma de pe verticală completând spațiile libere din textul de mai jos:

…………….. accizelor se efectuează lunar ,……………. la data de 25 ale..................


următoare , pe baza................................ privind ………………. și a Declarației de impunere
prin ………………. bancar sau numerar, în……………… …………………..de stat.

A
1 /
2 /
3 /
4 /
5 /
6 /
7 /
8 /
/
B

S-ar putea să vă placă și