Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic ”Tiu Dumitrescu”


An școlar:2022-2023
Modulul: Utilizarea calculatorului în contabilitate
Clasa: a-XI-a
Profesor: Preda Ioana-Mădălina
Plan de învăţământ aprobat prin O.M.E.N.: 3500 din 29.03.2018
Programa aprobata prin: Anexa nr. 1 la O.M.E.N.: 3501 din 29.03.2018
Cunoștințe:
13.1.6. Descrierea registrelor de contabilitate utilizate pentru înregistrarea
evenimentelor și tranzacțiilor cu ajutorul softului specializat.
Abilități:
13.2.7. Analizarea registrelor contabile întocmite de aplicația informatizata.
Atitudini:
13.3.6. Completarea cu răspundere a registrelor contabile, respectând normele
legislative cu ajutorul softului specializat.
Tema lecţiei: Registrele contabile
Durata: 50 de minute.
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Tipul lecţiei : Transmitere și însușire de noi cunoștințe/Mixtă

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Subiectul lecţiei îl reprezintă Registrele contabile în cadrul unei entităţi. Scopul lecţiei
este de a le prezenta elevilor noi cunoştinţe despre prezentarea și completarea
registrelor contabile obligatorii – registrul jurnal şi registrul cartea mare. Până la
sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
- sa registrelor contabile obligatorii;
- să întocmească corect registrele contabile obligatorii;
- să stabileasca importanța registrelor contabile obligatorii;

STRATEGII DIDACTICE
Metode de învăţământ: conversaţia, explicaţia, exemplul, exercițiul, expunerea, studiu
de caz, dezbaterea;
Forme de activitate: activitate frontală interactivă, frontală și apoi pe grupe;
Metode de evaluare: evaluarea sistematică a activităţii, aprecieri verbale;
Mijloace de învăţare: scheme, clasificări, exemple practice;
Resurse materiale: manualul şcolar, videoproiector, calculator, fişă de lucru, fişă de
documentare, tabla, creta, registrele contabile obligatorii;

Bibliografie:
- Calin O, Ristea M., Bazele contabilității, Editura Genicod, București, 2002
- Mihai Mistea, Contabilitatea societăţilor comerciale, Editura Universitara, 2005;
- Feleaga Niculae& Feleaga Liliana, Contabilitate financiara o abordare europeana
si internatională, Editura Infomega 2005;
- Matiş, D., Pop, A. (coordonatori), Contabilitate financiară, Ediţia a III-a, Editura
Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-Napoca, 2010.
2014.
- Legea contabilității nr.82/1991 – republicată
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
A. Moment organizatoric: prezenţa şi aspecte de disciplină şcolară, pregătirea
materialului didactic.
B. Anunţarea temei: Registrele contabile
C. Reactualizarea ideilor:
Se solicită elevilor precizarea următoarelor probleme:
1. enunţarea etapelor analizei contabile
2. prezentarea registrului jurnal, registrului Cartea Mare
3. precizarea regulilor de funcţionare a conturilor de activ şi pasiv
Elevii trebuie să prezinte următoarele:
1. Etapele analizei contabile sunt:
a. prezentarea succintă a operaţiei economice (P.O.)
b. stabilirea elementelor patrimoniale care se modifică (M.P.)
c. determinarea conturilor (C.C.)
d. determinarea funcţiei contabile (D.F.C.)
e. stabilirea sensului modificării (S.M.)
f. aplicarea regulilor de funcţionare a conturilor (R.F.C.)
g. stabilirea formulei contabile (F.C.)
h. înregistrarea în conturi
2. Registrul jurnal este un document contabil obligatoriu care are urmatoarea forma
grafica:

Nr. Crt. Explicația Conturi Sume


Debitoare Creditoare Debitoare Creditoare

3. Conturile de activ:
- încep să funcţioneze prin debitare
- se debitează cu existenţele şi majorările elementelor de activ
- se creditează cu diminuările elementelor de activ
- la sfârşitul perioadei prezintă Sfd sau Sf = 0

Conturile de pasiv:
- încep să funcţioneze prin creditare
- se creditează cu existenţele şi majorările elementelor de pasiv
- se debitează cu diminuările elementelor de pasiv
- la sfârşitul perioadei prezintă Sfc sau Sf = 0
4. Registrul cartea - mare, în principal, serveşte la înregistrarea operaţiilor (în
evidenţa sistematică), la stabilirea rulajelor lunare şi a soldului final (debitor sau
creditor) pentru fiecare cont sintetic.În activitatea practică, formularele acestui
registru, concretizate în foi volante, îmbracă diverse forme cum sunt:
- Cartea mare, format A3, cod 14-1-3, ce se utilizează de către unităţile care aplică
forma de înregistrare contabilă pe jurnale, prezentată în tabelul următor:
Acest registru se întocmeşte la sfârşitul lunii în cadrul compartimentului financiar-
contabil şi serveşte în următoarele scopuri:
- stabilirea rulajelor lunare şi a soldurilor pe conturi sintetice, la unităţile patrimoniale
care aplică această formă de înregistrare contabilă;
- verificarea înregistrărilor contabile efectuate;
- furnizarea de date pentru efectuarea analizei activităţii economice şi financiare a
unităţii patrimoniale;
- întocmirea balanţei de verificare.
Pentru întocmirea acestui registru, se procedează astfel:
- suma rulajului creditor se preia din jurnalul de credit al contului respectiv, fără
dezvoltarea acestui rulaj pe conturi corespondente debitoare;
- rulajul debitor desfăşurat pe conturi corespondente creditoare, se preia din jurnalele
de credit calculându-se (extracontabil) sumele cu care a fost debitat contul respectiv în
diverse jurnale de credit;
- soldul final debitor sau creditor al fiecărui cont se stabileşte în cadrul formularului
cartea mare, ţinându-se seama de soldul iniţial de la începutul anului şi de rulajele
debitoare, respectiv creditoare din cursul lunii curente;
Fiind un document de înregistrare contabilă cronologică şi sistematică nu circulă între
compartimente şi se arhivează la biroul contabilitate.
- Cartea - mare (şah), cod 14-1-3/a, utilizată în cadrul formei de înregistrare contabilă
maestru şah.
Acest registru se întocmeşte într-un singur exemplar, este tipărit pe ambele feţe,
format A4 şi serveşte la:- organizarea contabilităţii sintetice a operaţiunilor
patrimoniale. În acest scop se deschid câte două fişe: una pentru debit şi alta pentru
credit;
- întocmirea balanţei de verificare a conturilor sintetice, scop în care la începutul
anului, la deschiderea fişelor, pe primul rând al coloanei "suma", se înscrie soldul
iniţial; în cursul lunii se înregistrează operaţiile la baza documentelor justificative; la
sfârşitul lunii se stabilesc rulajele debitoare, respectiv creditoare, totalul sumelor de la
începutul exerciţiului şi soldul final.
- furnizarea de date pentru analiza economico-financiară.
D. Formarea de priceperi şi deprinderi:
Profesorul distribuie individual, fiecărui elev, fişa de lucru nr. 10 pe copii xerox, în
scopul utilizării eficiente a timpului în lecţie. Conţinutul fişei este acelaşi pentru toată
clasa. Această foaie xeroxată va fi apoi ataşată în caietul elevului.
Urmează activitatea individuală independentă a elevilor. Profesorul supraveghează şi
îndrumă activitatea elevilor sprijinind elevii mai puţin pregătiţi sau pe cei ce
întâmpină dificultăţi.
Dacă se observă de către profesor elevi care încheie rezolvarea temei mai repede,
acestora li se dau operaţii suplimentare spre rezolvare realizându-se testarea
diferenţiată în funcţie de particularităţile intelectuale.
Profesorul împreună cu elevii stabileşte rezultatele la fişă subliniind pe cele corecte,
semnalizează greşelile tipice, netipice şi frecvenţa lor, face aprecieri asupra modului
în care s-a lucrat, recomandări asupra îmbunătăţirii tehnicii de lucru.
Rezolvarea fisei este prezentate in anexa 1.
F. Consideraţiuni metodice:
Obiectivul fundamental este format din priceperi şi deprinderi, parte integrantă în
tehnica de lucru privind analiza contabilă a operaţiilor economico-financiare si
intocmirea registrelor contabile obligatorii.
Dezvoltarea acestor aptitudini se realizează în principal prin metoda exerciţiului.
Fiind o lecţie de lucrări curente se asigură parţial de către profesor prezentarea,
demonstrarea lucrării în minimum de timp, preponderentă fiind munca independentă a
elevilor.
FIŞA DE LUCRU
Clasa a XI-a
S.C. VISA S.A., care are ca obiect de activitate fabricarea de imbracaminte, are la
începutul exerciţiului următoarele solduri iniţiale:
Sid 4111 20000 lei
Sid 461 500 lei
Sid 5121 60000 lei
Sid 301 50000 lei
Sic 1012 105500 lei
Sic 104 10000 lei
Sic 1061 10000 lei
Sic 441 5000 lei
În cursul perioadei au loc următoarele operaţii economice:
Operaţia 1: Se încasează în numerar 25 % din valoarea creanţelor comerciale existente
în sold.
Operaţia 2: Se majorează capitalul social prin operaţii interne: încorporarea primelor
de capital şi a ½ din rezervele legale constituite anterior.
Operaţia 3: Se cumpără, cu plata din contul bancar stofa in valoare de 8000 lei +TVA
pe baza de factura.
Operatia 4: Se dau in consum materiile prime existente in scopul obtinerii produselor
finite.
Operatia 5: Se obtin produse finite in valoare de 7900 lei care se trec in magazinul
propriu de desfacere.
Operaţia 5: Se primesc pe credit cambial materii prime de la furnizorul S.C. DARIO
S.A., conform facturii:
- matase 10 m x 290 lei
- TVA deductibilă
Operaţia 6: Se inregistreaza acordarea avansurilor salariale in suma de 1000 lei in
numerar.
Operaţia 7: Se plătesc din contul de la bancă datoriile existente în sold la începutul
perioadei.
Operaţia 8: Se eliberează din magazie, pentru consum în producţie materii prime în
valoare de
485.000.000 lei.
Se cere:
b. Efectuaţi pentru fiecare operaţie economico-financiară analiza contabilă pe scurt.
c. Realizati inregistrarea cronologica a operatiilor economico-financiare în Registrul
Jurnal.
d. Întocmiți Registrul Cartea Mare.
REGISTRUL JURNAL

Nr. CONTURI SUME


Explicaţia
Crt.
D C D C

INTOCMIT,
CARTEA MARE
..............................................
(Unitatea)
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ CONTUL ..................... │
├──────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┬───────┬────────┬────────────────┤
│ │ │ Total │ Total │ │
│ │ CONTURI CORESPONDENTE CREDITOARE │ rulaj │ rulaj │ SOLD │
│ │ │debitor│creditor│ │
│ Lunile ├──────┬──────┬──────┬──────┬──────┬──────┬──────┬──────┬──────┬──────┬──────┬──────┼───────┴────────┼───────┬────────┤
│ │Cont │Cont │Cont │Cont │Cont │Cont │Cont │Cont │Cont │Cont │Cont │Cont │ │ │ │
│ │......│......│......│......│......│......│......│......│......│......│......│......│ La 1 ianuarie │debitor│creditor│
│ │Jurnal│Jurnal│Jurnal│Jurnal│Jurnal│Jurnal│Jurnal│Jurnal│Jurnal│Jurnal│Jurnal│Jurnal│(anul) .........│ │ │
│ │......│......│......│......│......│......│......│......│......│......│......│......│ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┬────────┼───────┼────────┤
│Ianuarie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Februarie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Martie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Total │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│tr. I │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Aprilie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Mai │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Iunie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Total │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│tr. I+II │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Iulie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│August │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Septembrie│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Total │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│tr. │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│I+II+III │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Octombrie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Noiembrie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Decembrie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│Total gen.│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│(I-IV) ├──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼───────┼────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├──────────┴──────┴──────┴──────┴──────┴──────┴──────┴──────┴──────┴──────┴──────┴──────┴──────┴───────┴────────┴───────┴────────┤
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
14-1-3

S-ar putea să vă placă și